REKLAMA

Podróże w czasach koronawirusa. Obalamy mity i rozwiewamy wątpliwości

maski rzym
Foto: Gabriella Clare Marino / Unsplash

Czy na przesiadkę potrzebuję testu lub muszę spełnić inne warunki wjazdowe? Czy paszport immunologiczny oznacza, że bez szczepienia nie polecę? Czy każdy wyjazd za granicę podlega kwarantannie? Czy uczniowie i ich rodzice nie muszą przechodzić kwarantanny? To jedne z najpopularniejszych pytań dotyczących podróży w czasach koronawirusa, na które większość ludzi… odpowiada źle.

Przepisy dotyczące podróży zmieniają się jak w kalejdoskopie, rząd potrafi wprowadzać i ogłaszać nowe rozporządzenia późną nocą, a ludzie powtarzają niesprawdzone, zasłyszane gdzieś lub nieaktualne informacje. To wszystko sprawia, że wokół podróży w obecnych czasach narosło sporo mitów, które często wywołują dyskusje lub odstraszają potencjalnych turystów – choć niewiele mają wspólnego z prawdą.

Postanowiliśmy więc uporać się z najważniejszymi z nich.

1. Testy na lotniskach nie zwalniają z kwarantanny

NIEPRAWDA. Niedługo po tym, jak rząd zdecydował, że z obowiązkowej kwarantanny możemy być zwolnieni, jeśli przedstawimy negatywny wynik testu na koronawirusa wykonanego nie wcześniej niż 48 h przed powrotem do kraju, wiele lotnisk wyszło naprzeciw pasażerom. Dzięki temu w strefie przylotów powstały punkty badań, które pozwalają wykonać odpłatnie szybki test antygenowy. Po 20 minutach otrzymujemy wynik i jeśli jest on negatywny, możemy w łatwy sposób uniknąć kwarantanny.

Szybko pojawiły się jednak informacje, że taki test nie zwalnia z kwarantanny, bowiem jest wykonany już po przylocie do kraju. Tyle, że… to nieprawda. Faktem jest, że test musi zostać przed przekroczeniem granicy. Lotniska nie są jednak głupie i punkt poboru znajduje się przed punktem kontroli paszportowej, czyli de facto – przed oficjalnym przekroczeniem granicy. Wszystko więc jest tak, jak powinno być, a testy wykonane na lotnisku. A ostatecznie nawet Ministerstwo Zdrowia przyznało, że to lotniska mają rację i wszystko jest zgodne z prawem.

W tej chwili taką opcję – tylko dla lotów spoza strefy Schengen – oferują lotniska we Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i Modlinie. Niedługo ma do nich dołączyć również lotnisko w Gdańsku.

Nie należy ich jednak mylić z testami, które lotniska oferują dla pasażerów odlatujących z danego portu. Te znajdują się – mówiąc najprościej – po „złej” stronie lotniska. I faktycznie nie zwolnią nas z kwarantanny.

2. Uczniowie i ich rodzice nie podlegają kwarantannie

NIEPRAWDA I PRAWDA. Rozporządzenie, które ustala zasady kwarantanny zaznacza, że nie stosuje się jej m.in. wobec „uczniów pobierających naukę w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunów, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauk”.

Nic więc dziwnego, że rodzice dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym powoływali się na ten nieprecyzyjny zapis. W dodatku początkowo faktycznie wielu z nich udawało się uniknąć kwarantanny korzystając z tego fragmentu rozporządzenia. Szybko jednak rząd wyjaśnił, że nie dotyczy to wszystkich uczniów, którzy pobierają naukę w Polsce, a jedynie tych, którzy na co dzień mieszkają za granicą. I choć jasnego doprecyzowania nie znajdziecie w aktualnym rozporządzeniu (wcześniej widniało na stronie Straży Granicznej), to SG w większości przypadków nie ma wątpliwości, o jakich uczniów chodzi. Oficjalnie nie jest więc to prawda, a nieoficjalnie – można próbować tej metody. Jednak szanse powodzenia w tym wypadku w dużej mierze zależą od tego, na kogo traficie podczas przekraczania granicy.

Nadal jednak lista osób, które mogą uniknąć tego obostrzenia jest całkiem długa. Zwolnione z kwarantanny są na przykład osoby, które przyjęły już dwie dawki szczepienia na koronawirusa, kierowcy wykonujący swoje obowiązki służbowe, część osób w tranzycie i oczywiście także ci, którzy przedstawią negatywny wynik testu na koronawirusa.

Listę wyjątków i szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie na stronie Straży Granicznej i w obowiązującym rozporządzeniu w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

3. Paszporty immunologiczne oznaczają, że podróżować mogą tylko zaszczepieni

NIEPRAWDA. Temat paszportów immunologicznych od samego początku wywołuje gorące dyskusje. Zacznijmy jednak od tego, czym jest testowany obecnie przez wiele linii lotniczych Travel Pass od IATA, zwany powszechnie paszportem zdrowia czy paszportem immunologicznym.

Wbrew nazwie nie jest to żaden fizyczny dokument, a jedynie system elektroniczny, który gromadzi dane na temat szczepień na koronawirusa (w przyszłości także innych) oraz wykonanych testów. Dzięki niemu linia lotnicza może szybciej sprawdzić, czy spełniamy obostrzenia wymagane przez kraj, do którego się wybieramy i co najważniejsze – nie zostawia pola do fałszowania testów, co obecnie zdarza się całkiem często.

Linie lotnicze będą łączyć ten system z własnymi aplikacjami i w ten sposób ułatwią i usprawnią odprawę pasażerów. Nie oznacza to jednak, że tylko osoby zaszczepione będą mogły korzystać z usług danej linii. Dokładnie tak samo dzieje się w przypadku krajów, które je wprowadzają (np. Danii). Chcą one ułatwić swoim obywatelom gromadzenie danych o szczepieniach i testach w jednym miejscu, ale nie są równoznaczne z tym, że tylko zaszczepione osoby mogą taki kraj odwiedzić.

Choć faktycznie, znalazły się już pierwsze linie lotnicze, które zapowiedziały, że będą przewozić tylko osoby zaszczepione (np. Qantas czy Israir), to nie ma to związku z istnieniem paszportów immunologicznych, a decyzja o wprowadzeniu takiego „dokumentu” w innych liniach nie jest jednoznaczna z zakazem lotów dla osób, które nie zdecydowały się lub nie doczekały jeszcze szczepienia.

4. Kraje otwierają się tylko na zaszczepionych

NIEPRAWDA. W rzeczywistości niektóre kraje faktycznie zwalniają osoby zaszczepione (a także ozdrowieńców) ze wszystkich lub z części obostrzeń. Osoby, które przyjęły dwie dawki nie podlegają testom ani kwarantannie np. w Słowenii, Estonii, Rumunii, na Islandii, Maderze a nawet – jak pisaliśmy już wyżej – w Polsce. Na łamach Fly4free.pl opublikowaliśmy listę krajów, które zwolniły z obostrzeń ozdrowieńców i osoby zaszczepione.

Nie oznacza to jednak, że osoby niezaszczepione nie mogą wjechać do takiego kraju. Po prostu – w przeciwieństwie do zaszczepionych – nie są zwolnione z obostrzeń. Muszą więc spełnić obowiązujące wszystkich warunki wjazdu – np. wykonać test lub przejść kwarantannę.

5. Po każdym wyjeździe za granicę podlegam kwarantannie

NIEPRAWDA. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku podróży wewnątrz Unii Europejskiej kwarantanna obowiązuje tylko te osoby, które podróżują transportem zbiorowym, a więc samolotem, promem lub pociągiem. Nie dotyczy ona osób, które podróżują własnym samochodem lub przekraczają granicę pieszo.

Wyjątek stanowią podróże między Polską a Słowacją i Czechami. Tu od kilku dni kwarantanna obowiązuje bez względu na środek transportu.

W przypadku przekraczania granic zewnętrznych Unii Europejskiej na kwarantannę kierowane są wszystkie osoby (poza wyjątkami, o których pisaliśmy wyżej).

6. Przesiadki/tranzyt nie są obarczone żadnymi obostrzeniami

NIEPRAWDA. Choć utarło się, że osoby, które jedynie przesiadają się w danym kraju lub przez niego przejeżdżają, nie podlegają zasadom koronawirusowym, to nie jest to prawda. Każdy kraj może wprowadzać własne zasady, a te bywają często zaskakujące.

Faktem jest natomiast, że w większości krajów faktycznie – jeśli nie opuszczacie strefy tranzytowej lotniska – możecie podróżować bez żadnych obostrzeń. Są jednak wyjątki – takie jak chociażby Portugalia, które i tak wymagają zrobienia testu na koronawirusa. Nie inaczej jest z podróżami samochodem – w większości krajów, tranzyt nie przekraczający określonego czasu (np. 10 czy 12 h) nie podlega obostrzeniom. Ale może się zdarzyć tak jak chociażby w Hiszpanii, gdzie taka opcja dostępna jest tylko dla osób podróżujących „z ważnych powodów zawodowych”. Warto więc przed planowaną przesiadką dokładnie sprawdzić

Bardzo ciekawy jest też przypadek Stanów Zjednoczonych. Obecnie osoby przylatujące z Europy (poza nielicznymi wyjątkami jak obywatele) nie mogą wjechać do USA. Dotyczy to również przesiadek, więc tranzyt np. w drodze do Meksyku czy na Dominikanę nie wchodzi w grę. Ciekawostka polega na tym, że już w drodze powrotnej do Europy – taki tranzyt jest jak najbardziej możliwy. Jednak pod warunkiem, że wcześniej spędzimy min. 14 dni w jednym z „bezpiecznych krajów”. Wtedy droga tranzytowa stoi przed nami otworem. Trzeba jednak pamiętać, że będzie nas czekał test na koronawirusa.

***

W razie wątpliwości pamiętajcie, że sprawdzonych informacji możecie szukać na stronach IATA, Ministerstwa Spraw Zagranicznych (choć tutaj tempo aktualizacji pozostawia wiele do życzenia), Reopen UE i Straży Granicznej. A także w naszej wyszukiwarce obostrzeń, którą znajdziecie poniżej.

Jakie są ograniczenia w różnych krajach świata?

ALBANIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-23 14:35
szczęśliwej podróży!
wjazd dozwolony
tranzyt dozwolony
kwarantanna nie jest wymagana
test nie jest wymagany
ALBANIA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
MEKSYK
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-23 14:35
szczęśliwej podróży!
wjazd dozwolony
tranzyt dozwolony
kwarantanna nie jest wymagana
test nie jest wymagany
MEKSYK: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
KOSTARYKA
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-23 14:35
szczęśliwej podróży!
wjazd dozwolony
- ubezpieczenie zdrowotne obejmujące COVID-19
- formularz zdrowia: https://salud.go.cr/
- bilet powrotny lub w dalszą podróż
tranzyt dozwolony
kwarantanna nie jest wymagana
test nie jest wymagany
rozwiń szczegółowe informacje ↓
KOSTARYKA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
DOMINIKANA
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-23 14:34
szczęśliwej podróży!
wjazd dozwolony
- formularz wjazdu: https://eticket.migracion.gob.do/
tranzyt dozwolony
kwarantanna nie jest wymagana
test nie jest wymagany
rozwiń szczegółowe informacje ↓
DOMINIKANA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
TANZANIA + ZANZIBAR
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-23 14:34
szczęśliwej podróży!
wjazd dozwolony
tranzyt dozwolony
kwarantanna nie jest wymagana
test nie jest wymagany
TANZANIA + ZANZIBAR: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
MACEDONIA PÓŁNOCNA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 14:49
szczęśliwej podróży!
wjazd dozwolony
tranzyt dozwolony
kwarantanna nie jest wymagana
test nie jest wymagany
MACEDONIA PÓŁNOCNA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
CZARNOGÓRA
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-23 14:36
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- osoby zaszczepione i ozdrowieńcy są zwolnieni z obostrzeń
tranzyt dozwolony
kwarantanna nie jest wymagana
test wymagany
- test PCR lub antygenowy (nie wcześniej niż 48 h przed)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
CZARNOGÓRA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
JORDANIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:55
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- ubezpieczenie zdrowotne obejmujące COVID-19
- deklaracja zdrowia www.carc.jo
- aplikacja Amman Mobile App
tranzyt dozwolony
- maksymalnie 10 h
- negatywny wynik testu na COVID-19 (nie wcześniej niż 72 h przed)
kwarantanna nie jest wymagana
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed podróżą)
- test po przylocie (koszt 28 JOD)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
JORDANIA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
TURCJA
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-23 14:33
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- formularz wjazdu: register.health.gov.tr.
tranzyt dozwolony
- nie można opuszczać strefy tranzytowej lotniska
kwarantanna nie jest wymagana
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72h przed)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
TURCJA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
PORTUGALIA + MADERA I AZORY
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-23 14:33
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- dot. również Azorów i Madery
- formularz przed lotem na Azory: https://destinoseguro.azores.gov.pt/
- formularz przed lotem na Maderę: https://madeirasafe.com/
- na Azorach ozdrowieńcy są zwolnieni z obostrzeń
- na Maderze ozdrowieńcy i zaszczepieni są zwolnieni z obostrzeń
tranzyt dozwolony
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
kwarantanna nie jest wymagana
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
- na Maderze test można wykonać po przylocie (bezpłatnie)
- na Azorach przy pobycie min. 7 dni, drugi test w 6. dniu
rozwiń szczegółowe informacje ↓
PORTUGALIA + MADERA I AZORY: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
MALTA
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-23 14:33
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
tranzyt dozwolony
kwarantanna nie jest wymagana
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
- osoby, które nie mają testu zostaną skierowane na badanie po przylocie
rozwiń szczegółowe informacje ↓
MALTA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
SŁOWACJA
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-23 14:29
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- obowiązkowa rejestracja: http://korona.gov.sk/ehranica
tranzyt dozwolony
- maksymalnie 8 h
- bez zatrzymywania się (za wyjątkiem tankowania)
kwarantanna wymagana
- obligatoryjnie 14 dni
- skrócenie możliwe po 8 dniach i negatywnym wyniku testu
test nie jest wymagany
rozwiń szczegółowe informacje ↓
SŁOWACJA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
NIEMCY
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-23 14:48
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- obowiązkowa rejestracja: https://www.einreiseanmeldung.de/#/
- każdy land może wprowadzać własne zasady
tranzyt dozwolony
- linie lotnicze mogą wymagać testu przed powrotem do Niemiec, gdy dalszy tranzyt odbędzie się drogą lądową
- w samochodzie tylko osoby mieszkające ze sobą + jedna osoba
- unikanie zbędnych postojów
kwarantanna wymagana
- obligatoryjnie 10 dni
test wymagany
- test PCR, LAMP, TRA lub antygenowy (nie wcześniej niż 48 h przed)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
NIEMCY: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
AUSTRIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:43
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- obowiązkowa elektroniczna rejestracja: https://www.oesterreich.gv.at/themen/coronavirus_in_oesterreich/pre-travel-clearance.html
tranzyt dozwolony
- dozwolone postoje na stacjach benzynowych i parkingach
- w razie opóźnienia lotu dozwolony nocleg w hotelu na lotnisku
kwarantanna wymagana
- obligatoryjnie 10 dni
- skrócenie możliwe po 5 dniach i negatywnym wyniku testu
test wymagany
- test antygenowy (nie wcześniej niż 48 h przed podróżą) lub PCR (nie wcześniej niż 72 h przed) lub najdalej 24 h po przekroczeniu granicy
rozwiń szczegółowe informacje ↓
AUSTRIA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
SŁOWENIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 14:45
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- zaszczepieni dwoma dawkami są zwolnieni z obostrzeń
tranzyt dozwolony
- maksymalnie 6 h
- tylko konieczne postoje - formularz tranzytowy: https://www.policija.si/enterslovenia/en/travel/2/exemptions/15/form
kwarantanna nie jest wymagana
- obligatoryjnie 10 dni (jeśli nie mamy testu)
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 48 h przed)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
SŁOWENIA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
BUŁGARIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:41
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- formularz wjazdowy na granicy
tranzyt dozwolony
- maksymalnie 24 h
kwarantanna nie jest wymagana
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
BUŁGARIA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
FRANCJA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:38
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
tranzyt dozwolony
- bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska
- w przypadku samochodu na tych samych zasadach, co wjazd do kraju
kwarantanna nie jest wymagana
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
FRANCJA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
SZWAJCARIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:37
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- obowiązkowa rejestracja: https://swissplf.admin.ch
- zgłoszenie pobytu władzom kantonalnym w ciągu 2 dni od przyjazdu
tranzyt dozwolony
kwarantanna wymagana
- obligatoryjnie 10 dni
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
SZWAJCARIA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
GRECJA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:36
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- formularz wjazdowy https://travel.gov.gr/#/, kod QR należy okazać na granicy
tranzyt niemożliwy
kwarantanna wymagana
- obligatoryjnie 7 dni
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
GRECJA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
CHORWACJA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:34
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- ozdrowieńcy i osoby zaszczepione dwoma dawkami są zwolnione z obostrzeń
tranzyt dozwolony
- maksymalnie 12 h
kwarantanna nie jest wymagana
test wymagany
- test PCR lub antygenowy (nie wcześniej niż 48 h przed) - w przypadku testów antygenowych przy pobytach dłuższych niż 10 dni, test trzeba powtórzyć przed upływem 10. dnia
rozwiń szczegółowe informacje ↓
CHORWACJA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
HISZPANIA (WYSPY KANARYJSKIE, IBIZA, MINORKA, MAJORKA)
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:31
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- formularz zdrowotny: www.spth.gob.es, kod QR należy okazać na granicy
- dot. Hiszpanii kontynentalnej, Balearów i Wysp Kanaryjskich
tranzyt dozwolony
- samolotem bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska
kwarantanna nie jest wymagana
test wymagany
- test PCR, TMA lub LAMP (nie wcześniej niż 72 h przed)
Dowiedz się więcej
rozwiń szczegółowe informacje ↓
HISZPANIA (WYSPY KANARYJSKIE, IBIZA, MINORKA, MAJORKA): najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
MOŁDAWIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:30
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- osoby zaszczepione dwoma dawkami są zwolnione z obostrzeń
tranzyt dozwolony
- plan podróży tranzytowej ustala Generalny Inspektorat Straży Granicznej
kwarantanna nie jest wymagana
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
MOŁDAWIA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE (ZEA)
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:29
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- osobne zasady dla Abu Zabi (kwarantanna + test)
tranzyt dozwolony
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
kwarantanna wymagana
- kwarantanna tylko w Abu Zabi (10 dni)
test wymagany
- W Dubaju test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
- w Abu Zabi test PCR (nie wcześniej niż 48 h przed)
- wydrukowane zaświadczenie (elektroniczne dokumenty nie są akceptowane)
- w Abu Zabi dodatkowo test po przylocie i w 8. dniu
rozwiń szczegółowe informacje ↓
ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE (ZEA): najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
RUMUNIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:21
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- zaszczepieni są zwolnieni z obostrzeń
- ozdrowieńcy są zwolnieni z kwarantanny
tranzyt dozwolony
- maksymalnie 24 h
kwarantanna wymagana
- obligatoryjnie 10 dni
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
Dowiedz się więcej
rozwiń szczegółowe informacje ↓
RUMUNIA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
WIELKA BRYTANIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:18
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- formularz zdrowotny: https://www.gov.uk/provide-journey-contact-details-before-travel-uk
tranzyt dozwolony
- bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska
kwarantanna wymagana
- obligatoryjnie 10 dni
- w Anglii: w dowolnym miejscu
- w Szkocji: obowiązkowo w hotelu wyznaczonym przez rząd
test wymagany
- test PCR, LAMP lub antygenowy (najwcześniej 72 h przed)
- kolejne testy w 2. i 8. dniu pobytu
Dowiedz się więcej
rozwiń szczegółowe informacje ↓
WIELKA BRYTANIA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
UKRAINA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:17
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- ubezpieczenie zdrowotne obejmujące leczenie COVID-19
tranzyt dozwolony
- maksymalnie 48 h
kwarantanna wymagana
- 14 dni tylko dla osób bez testu - można skrócić w dowolnym momencie po uzyskaniu negatywnego wyniku testu
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
UKRAINA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
SZWECJA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:14
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
tranzyt dozwolony
- bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska
kwarantanna nie jest wymagana
test wymagany
- test PCR, LAMP lub antygenowy (nie wcześniej niż 48 h przed)
Dowiedz się więcej
rozwiń szczegółowe informacje ↓
SZWECJA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
EGIPT
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:13
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
tranzyt dozwolony
- bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska
kwarantanna nie jest wymagana
test wymagany
- w Hurghadzie, Sharm el Sheikh, Tabie i Marsa Alam test po przylocie (30 USD)
- w przypadku podróży do innych miejsc, test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
EGIPT: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
GRUZJA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:12
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- zaszczepieni są zwolnieni z obostrzeń
- formularz zdrowotny: https://registration.gov.ge/pub/form/8_protocol_for_arrivals_in_georgia/tk6157/
- granice lądowe pozostają zamknięte
tranzyt dozwolony
kwarantanna nie jest wymagana
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 przed)
- drugi test po 3 dniach pobytu
Dowiedz się więcej
rozwiń szczegółowe informacje ↓
GRUZJA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
ISLANDIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:11
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- ozdrowieńcy i zaszczepi są zwolnieni z obostrzeń
- aplikacja Ranking-C
tranzyt dozwolony
- bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska
kwarantanna wymagana
- obligatoryjnie 5-6 dni w wyznaczonym przez rząd obiekcie
- kwarantanna jest bezpłatna
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed) - drugi test po przylocie (bezpłatny) - trzeci test po 5 dniach (bezpłatny)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
ISLANDIA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
KENIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:04
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- formularz zdrowotny: https://ears.health.go.ke/airline_registration/ - kod QR należy okazać na granicy
tranzyt dozwolony
kwarantanna nie jest wymagana
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 96 h przed)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
KENIA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
IRLANDIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:03
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- formularz zdrowotny: https://cvd19plf-prod1.powerappsportals.com/en-us/
tranzyt dozwolony
- bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska
kwarantanna wymagana
- obligatoryjnie 14 dni
- kwarantannę można zakończyć w 5. dniu po uzyskaniu negatywnego wyniku testu
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
IRLANDIA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
TUNEZJA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:01
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
tranzyt dozwolony
kwarantanna wymagana
- obligatoryjnie 14 dni
- możliwe skrócenie po 48 h, jeśli uzyskamy negatywny wynik testu
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
TUNEZJA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
KUBA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:00
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- podatek zdrowotny (36,25 USD)
- formularz zdrowotny: https://www.cubatravelservices.com/wp-content/uploads/2020/11/Cuba-Declaracion-de-Sanidad-del-Viajero-CUBA.pdf
tranzyt dozwolony
kwarantanna wymagana
- obligatoryjnie 6 dni w wyznaczonym ośrodku
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 5 dni przed wylotem) - drugi test po przylocie
rozwiń szczegółowe informacje ↓
KUBA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
MALEDIWY
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 14:58
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- formularz wjazdu: http://imuga.immigration.gov.mv/
- potwierdzona rezerwacja noclegu
tranzyt dozwolony
- oczekiwanie na lot tylko w wyznaczonych miejscach
kwarantanna nie jest wymagana
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 96 h przed)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
MALEDIWY: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
HOLANDIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 14:57
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
tranzyt dozwolony
- po okazaniu testu PCR (zrobiony nie wcześniej niż 72 h przed)
- bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska
kwarantanna nie jest wymagana
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed) ORAZ test antygenowy (24 h przed) lub sam test PCR (ale zrobiony nie wcześniej niż 24 h przed)
- obowiązek testów nie dotyczy podróży samochodem
rozwiń szczegółowe informacje ↓
HOLANDIA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
BRAZYLIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 14:55
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- formularz zdrowotny: https://formulario.anvisa.gov.br/
tranzyt dozwolony
- na tych samych zasadach co wjazd do kraju
kwarantanna nie jest wymagana
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
BRAZYLIA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
WŁOCHY
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 14:47
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- należy brak pod uwagę osobne obostrzenia w poszczególnych regionach
- autodeklaracja: https://www.esteri.it/mae/en/ministero/normativaonline/decreto-iorestoacasa-domande-frequenti/focus-cittadini-italiani-in-rientro-dall-estero-e-cittadini-stranieri-in-italia.html
tranzyt dozwolony
- bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska
- samochodem: maksymalnie 36 godzin, bez noclegów
kwarantanna wymagana
- 5-dniowa kwarantanna
test wymagany
- test PCR lub antygenowy (nie wcześniej niż 48 h przed) - ponowny test po zakończeniu kwarantanny
rozwiń szczegółowe informacje ↓
WŁOCHY: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
TAJLANDIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 14:53
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- specjalne zezwolenie (certificate of entry – COE)
- formularz wizowy (STV)
- formularz zdrowotny
- potwierdzone i opłacone noclegi na min. 10 dni
- aplikacja ThailandPlus - ubezpieczenie zdrowotne (min. 100 tys. USD kosztów leczenia)
tranzyt dozwolony
- tylko na lotnisku Bangkok Suvarnabhumi
- negatywny wynik testu PCR
- ubezpieczenie zdrowotne
- nie dłużej niż 12 h
- bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska
kwarantanna wymagana
- obligatoryjnie 10 dni w hotelu z rządowej listy
- test nie zwalnia z kwarantanny
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
Dowiedz się więcej
rozwiń szczegółowe informacje ↓
TAJLANDIA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
KAMBODŻA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 14:50
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- wizy on arrival i e-wizy są niedostępne
- wizę można uzyskać tylko w ambasadzie
- depozyt 2 tys. USD na ewentualnie koszty leczenia COVID lub kwarantannę
- ubezpieczenie zdrowotne (min. 50 tys. USD kosztów leczenia)
tranzyt niemożliwy
kwarantanna wymagana
- obligatoryjnie 14 dni w hotelu wyznaczonym przez rząd
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
- drugi test po przylocie
- trzeci test w 13. dniu kwarantanny
rozwiń szczegółowe informacje ↓
KAMBODŻA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
CYPR
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 14:48
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- obowiązkowa rejestracja w Cyprus Flight Pass: https://cyprusflightpass.gov.cy/
- rejestracja nie wcześniej niż 24 h przed przylotem
tranzyt dozwolony
- bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska
- konieczny Cyprus Flight Pass
kwarantanna nie jest wymagana
- izolacja jest wymagana tylko do czasu otrzymania wyników testu
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
- drugi test po przylocie (lotnisko w Larnace: 30 EUR, Pafos: 32 EUR)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
CYPR: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
WĘGRY
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-23 14:36
nie podróżuj!
wjazd niemożliwy
- ozdrowieńcy są zwolnieni z obostrzeń
tranzyt dozwolony
- potwierdzenie celu podróży
- poddanie się badaniu zdrowia na granicy
rozwiń szczegółowe informacje ↓
NORWEGIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-23 14:32
nie podróżuj!
wjazd niemożliwy
tranzyt dozwolony
- w przypadku międzylądowań (strefa tranzytowa i strefa Schengen)
Dowiedz się więcej
rozwiń szczegółowe informacje ↓
STANY ZJEDNOCZONE (USA)
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-23 14:32
nie podróżuj!
wjazd niemożliwy
tranzyt dozwolony
- tranzyt możliwy tylko w drodze powrotnej - po spędzeniu 14 dni w jednym z "bezpiecznych krajów", czyli np. Meksyku czy Dominikanie
- wymagany test
- w drodze z Europy tranzyt niemożliwy
rozwiń szczegółowe informacje ↓
ROSJA
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-23 14:32
nie podróżuj!
wjazd niemożliwy
tranzyt niemożliwy
CZECHY
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-23 15:01
nie podróżuj!
wjazd niemożliwy
- obostrzenia nie dotyczą ozdrowieńców
tranzyt dozwolony
- maksymalnie 12 h
- konieczny negatywny wynik testu - PCR (nie wcześniej niż 72 h przed) lub antygenowy (nie wcześniej niż 24 h przed)
Dowiedz się więcej
rozwiń szczegółowe informacje ↓
FRANCJA TERYTORIA ZAMORSKIE – m.in. MARTYNIKA, GWADELUPA, POLINEZJA FRANCUSKA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:38
nie podróżuj!
wjazd niemożliwy
- dot. wszystkich terytoriów zamorskich Francji i terytoriów zależnych
tranzyt niemożliwy
Dowiedz się więcej
rozwiń szczegółowe informacje ↓
MAROKO
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:19
nie podróżuj!
wjazd niemożliwy
tranzyt niemożliwy
DANIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:14
nie podróżuj!
wjazd niemożliwy
- ozdrowieńcy są zwolnieni z obostrzeń
tranzyt dozwolony
- bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska
- obowiązkowo test antygenowy lub PCR (nie wcześniej niż 24 h przed)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
IZRAEL
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:13
nie podróżuj!
wjazd niemożliwy
tranzyt niemożliwy
KATAR
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 16:04
nie podróżuj!
wjazd niemożliwy
tranzyt dozwolony
- bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska - test nie jest wymagany
rozwiń szczegółowe informacje ↓
FINLANDIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:05
nie podróżuj!
wjazd niemożliwy
tranzyt dozwolony
- bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska
rozwiń szczegółowe informacje ↓
INDIE
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 14:55
nie podróżuj!
wjazd niemożliwy
tranzyt niemożliwy
AUSTRALIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 14:55
nie podróżuj!
wjazd niemożliwy
tranzyt dozwolony
- maksymalnie 8 h pomiędzy lotami
- bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska
rozwiń szczegółowe informacje ↓
WIETNAM
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 14:50
nie podróżuj!
wjazd niemożliwy
tranzyt niemożliwy
MALEZJA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 14:49
nie podróżuj!
wjazd niemożliwy
tranzyt dozwolony
- bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska
- nie ma możliwości przejazdu między terminalami
rozwiń szczegółowe informacje ↓
SINGAPUR
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 14:49
nie podróżuj!
wjazd niemożliwy
tranzyt dozwolony
- bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska
rozwiń szczegółowe informacje ↓
REKLAMA
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Wczoraj pisałem maila do lotniska w Poznaniu i otrzymałem informację, że oferują oni testy po przylocie zwalniające z kwarantanny niezależnie czy przylatuje się ze strefy Schengen czy spoza strefy Schengen. Jaka jest w końcu prawdziwa wersja?
bartinkopl, 3 marca 2021, 20:50 | odpowiedz
Właśnie taka. Nic w tym sprzecznego z treścią artykułu. Testy wykonywane są po przylocie, ale przed odprawą paszportową po stronie polskiej. 
bartinkopl Wczoraj pisałem maila do lotniska w Poznaniu i otrzymałem informację, że oferują oni testy po przylocie zwalniające z kwarantanny niezależnie czy przylatuje się ze strefy Schengen czy spoza strefy Schengen. Jaka jest w końcu prawdziwa wersja?
anita.74, 4 marca 2021, 11:20 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Właśnie taka. Nic w tym sprzecznego z treścią artykułu. Testy są wykonywane po przylocie, przed odprawą paszportową po stronie polskiej. To że przyleciałeś fizycznie do kraju nie oznacza jeszcze że jesteś oficjalnie na jego terytorium.
bartinkopl Wczoraj pisałem maila do lotniska w Poznaniu i otrzymałem informację, że oferują oni testy po przylocie zwalniające z kwarantanny niezależnie czy przylatuje się ze strefy Schengen czy spoza strefy Schengen. Jaka jest w końcu prawdziwa wersja?
anita.74, 4 marca 2021, 11:23 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Takiej maniany nikt nigdy nie spodziewał by się. Już nie wspominając innych państw ,przystając na Czechach to wjazd niemożliwy a tranzyt dozwolony. Żeby skorzystac z tranzytu to logiczne ,że trzeba wjechac do Czech i wyjechać. W niedzielę byłem w Tanvaldzie jakies 15 km od Jakuszyc i wjechałem normalnie i tak samo wyjechałem bez jakiegoś wymaganego testu czy chorej kwarantanny. Kto układa te bzdurne przepisy a potem inni powielają je w swoich tabelkach jak w tym artykule?
andrzejdz, 4 marca 2021, 23:26 | odpowiedz
Avatar użytkownika
W artykule jest napisane ze tylko dla lotów spoza strefy Schengen 
anita.74 Właśnie taka. Nic w tym sprzecznego z treścią artykułu. Testy wykonywane są po przylocie, ale przed odprawą paszportową po stronie polskiej. 
bartinkopl Wczoraj pisałem maila do lotniska w Poznaniu i otrzymałem informację, że oferują oni testy po przylocie zwalniające z kwarantanny niezależnie czy przylatuje się ze strefy Schengen czy spoza strefy Schengen. Jaka jest w końcu prawdziwa wersja?
bartinkopl, 5 marca 2021, 0:02 | odpowiedz

Do których krajów pojedziemy bez problemu? Wszystkie obostrzenia w jednym miejscu! »
REKLAMA

Uwolnij świat podróży z Fly4free.pl

Gubisz się w obostrzeniach związanych z koronawirusem? Teraz wszystkie obostrzenia przed podróżą znajdziesz w jednym miejscu. Sprawdź restrykcje przed wyjazdem do Włoch, Grecji, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Turcji, Albanii i wielu, wielu innych krajów! Podróżuj bezpieczenie i bądź zdrów!

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »
Akceptuję Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Czytaj więcej ›Technologię tę w ramach Fly4free.pl wykorzystują również nasi partnerzy, których listę znajdziesz tutaj.

Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej lub zakończyć korzystanie z Fly4free.pl. Pozostawienie komunikatu, dalsze przeglądanie Fly4free.pl lub kliknięcie w przycisk „Akceptuję” oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies.