Fly4free.pl

Ministerstwo Zdrowia kontra port we Wrocławiu! Lotniskowe testy nie zwalniają z kwarantanny?

Foto: Adam Guz / KPRM

Ministerstwo Zdrowia czy lotnisko we Wrocławiu: kto źle interpretuje przepisy rządowego rozporządzenia? Z całą pewnością mamy do czynienia z dużym chaosem: resort zdrowia zarzucił lotnisku we Wrocławiu wprowadzanie w błąd pasażerów w sprawie szybkich testów na COVID-19 zwalniających z kwarantanny. Lotnisko nie zgadza się i przedstawia za tym bardzo przekonujące argumenty.

Kilka dni temu pisaliśmy na naszych łamach o lotnisku we Wrocławiu, które w strefie przylotów z krajów Non Schengen uruchomiło pierwszy w Polsce punkt szybkich testów na koronawirusa. Jak informowało lotnisko, koszt wykonania testu to 200 PLN, czas oczekiwania 15 minut, a negatywny rezultat testu umożliwia zaś zwolnienie z 10-dniowej kwarantanny, zgodnie z rządowym rozporządzeniem w tej sprawie.

Tyle tylko, że we wtorek popołudniu głos zabrało Ministerstwo Zdrowia, które na swoim profilu na Facebooku zabrało głos w tej sprawie.

“Prosimy nie wprowadzać w błąd podróżnych. Nie ma przepisów zwalniających z 10-dniowej kwarantanny po badaniu wykonanym po przylocie do Polski. Test należy wykonać nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy państwa” – czytamy w krótkim komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

Foto: Facebook

Na odpowiedź lotniska we Wrocławiu nie trzeba było długo czekać.

“Port Lotniczy Wrocław informuje, że szybkie testy antygentowe  dla pasażerów wracających do Polski ze strefy Non Schengen realizowane są przed stanowiskami kontroli granicznej, a więc przed przekroczeniem granicy Państwa Polskiego, czyli przed powrotem/wjazdem do Polski. W związku z tym ich negatywny wynik – zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 21 grudnia 2020 roku, po nowelizacji 22 stycznia 2021 roku  – umożliwia zwolnienie z 10-dniowej kwarantanny.

Port Lotniczy Wrocław wprowadzając 30 stycznia 2021 roku to udogodnienie dla podróżnych, w pełni respektował obowiązujące rozporządzenie. Zgodnie z jego treścią, z obowiązku odbycia kwarantanny są zwolnione osoby posiadające negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu.

Dodatkowo należy podkreślić, że wartość diagnostyczna testu wykonanego na kilkanaście minut przed przekroczeniem granicy państwa jest z pewnością większa niż testów wykonanych dwie doby wcześniej, a jego wiarygodność zdecydowanie większa niż niektórych testów wykonanych za granicą”.

Foto: Facebook

Wygląda więc na to, że lotnisko ma rację. Na stronach rządowych znajduje się co prawda adnotacja, że “wykonanie komercyjnego testu już po wjeździe do Polski nie zwalnia z obowiązku odbycia kwarantanny”. Tyle tylko, że… no właśnie – szybkie testy antygenowe są realizowane przed stanowiskami kontroli granicznej, a więc przed przekroczeniem granicy Polski.

Z drugiej strony – w depeszy PAP wypowiada się Wojciech Andrusiewicz, czyli rzecznik ministerstwa zdrowia, dla którego nie jest to żaden argument.

“Andrusiewicz wskazał, że w chwili przekraczania granicy z Polską wynik testu nie może być starszy niż dwie doby, licząc od momentu uzyskania wyniku tego testu.

Test – jak zaznaczył – powinien zostać wykonany za granicą przed powrotem, wjazdem do Polski. Test wykonany w Polsce jeszcze przed wyjazdem za granicę, nie zwalnia z kwarantanny przy powrocie z zagranicy, jeśli upłyną od tego czasu dwie doby” – czytamy w komunikacie.

Oznacza to więc, że dla resortu zdrowia większą wartość ma test wykonany na przykład w Londynie, kilka godzin przed wylotem do Polski niż… taki sam test wykonany po wylądowaniu w naszym kraju, ale przed przekroczeniem granicy…

Wysłaliśmy do resortu zdrowia prośbę o komentarz w tej sprawie i czekamy na odpowiedź.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Bo tu nie o zdrowie/bezpieczeństwo chodzi, tylko o to by maksymalnie zniechęcić do podróżowania i karać 10 dniową kwarantanną, a na to nie każdy może sobie pozwolić
monus, 3 lutego 2021, 10:52 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Ciekawe co zrobię jak komuś wyjdzie pozytywny? Wszyscy pasażerowie na kwarantanne czy nie zostaną wpupszczeni do kraju?
nick, 3 lutego 2021, 11:26 | odpowiedz
JAK  OBECNY RZĄD COŚ PRÓBUJE SKLECIĆ PRAWNIE - TO ZARAZ TRZEBA BĘDZIE NOWELIZOWAC - KOLEJNE PARTACTWOM PRAWNE.....pisze wyrażnie : "PRZED PRZEKROCZENIEM GRANICY"......BEZ KOMENTARZA  Z DRUGIEJ STRONY NIE LEPIEJ JAK NA TESTACH ZARABIAJĄ POLSKIE FIRMY NA LOTISKACH A NIE DAJEMY KASĘ INNYM KRAJOM ???
Biko, 3 lutego 2021, 11:36 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Na logikę to właśnie po to zbiera się PLF-y, żeby w takich sytuacjach urochonić stosowne (khm) procedury.
nick Ciekawe co zrobię jak komuś wyjdzie pozytywny? Wszyscy pasażerowie na kwarantanne czy nie zostaną wpupszczeni do kraju?
arturro, 3 lutego 2021, 12:57 | odpowiedz
Avatar użytkownika
W rozporządzeniu znajduje się punkt "19) przez osoby posiadające negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego, przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu.”Natomiast wpis na facebooku brzmi "Prosimy nie wprowadzać w błąd podróżnych. Nie ma przepisów zwalniających z 10-dniowej kwarantanny po badaniu wykonanym po przylocie do Polski. Test należy wykonać nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy państwa” "przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu.” to moim zdaniem zdecydowanie nie to samo co "nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy państwa". Wiem, że język polski nie jest prosty ale osoby tworzące rozporządzenia ( swoją drogą nie mające mocy prawnej ) powinni być precyzyjne ;)
Reporter, 3 lutego 2021, 21:59 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Walić to wszystko a szczególnie te chore decyzje rządu... Wolność! Pandemii nie! Wyłącz tv włącz myślenie. 
Julian13, 4 lutego 2021, 8:49 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »