Fly4free.pl

Dokąd zaszczepieni i ozdrowieńcy mogą podróżować bez obostrzeń? Mamy listę krajów!

tłum koronawirus
Foto: Macau Photo Agency / Unsplash

Islandia, Gruzja, Madera, Tunezja, Estonia – to tylko kilka miejsc, do których osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy mogą podróżować bez żadnych obostrzeń. Sprawdzamy, gdzie zaświadczenie o szczepieniu lub pozytywny wynik testu sprzed kilku tygodni czy miesięcy są znaczącym ułatwieniem.

Wiele krajów już od kilku miesięcy zapowiadało, że gdy tylko pojawi się szczepionka na koronawirusa, to osoby zaszczepione będą mogły wjechać do nich z pominięciem kwarantanny, testów czy innych zasad, które dotyczą obcokrajowców. Chwilę później część państw zaczęło deklarować podobny ruch także dla tzw. ozdrowieńców, czyli osób, które przechorowały już COVID-19. I choć na początku były to głównie deklaracje, z czasem zaczęły pojawiać się oficjalne informacje i przepisy, a lista takich miejsc rośnie z tygodnia na tydzień.

Postanowiliśmy więc zebrać w jednym miejscu te, w których udało nam się znaleźć odpowiednią informację. Poniżej znajdziecie osobną listę dla osób zaszczepionych i osobną dla ozdrowieńców. Przy każdym kraju znajdziecie również link do potwierdzenia tej informacji na stronach rządowych lub w innym wiarygodnym źródle.

Pamiętajcie również, że jest wiele krajów, które wpuszczają Polaków bez żadnych obostrzeń niezależnie od szczepień. Obecnie są to: Czarnogóra, Albania, Meksyk, Kostaryka, Dominikana, Czechy, Słowenia, Chorwacja, Hiszpania, Rumunia, Holandia, Cypr, Macedonia Północna i Kolumbia. 

Osoby zaszczepione:

– Islandia – po pełnym cyklu szczepień. Dozwolone wszystkie preparaty akceptowane przez WHO lub EMA. Szczegółowe zasady i akceptowane preparaty znajdziecie na stronie islandzkiego ministerstwa zdrowia.
– Madera – po upływie „okresu aktywacji układu odpornościowego”. Szczegółowe informacje na stronie Visit Madera.
– Francja – po upływie 2 tygodni od drugiej dawki w przypadku preparatów AstraZeneca, Pfizer, Moderna i 4 tygodni w przypadku Johnson&Johnson. Ozdrowieńcy mogą wjechać bez testu 2 tygodnie po pierwszej dawce szczepionki. Informację potwierdza Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
– Tunezja – 
po otrzymaniu pełnego cyklu szczepień. Informację potwierdza Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

– Egipt – po upływie 14 dni od pełnego cyklu szczepień, pod warunkiem, że „w ciągu ostatnich 14 dni nie podróżowaliśmy bezpośrednio lub pośrednio z państw, w których nie występują zmutowane formy COVID-19”. Informację potwierdza Ministerstwo Spraw Zagranicznych. 
– Hiszpania – po upływie 14 dni po pełnym cyklu szczepień. Informację potwierdza Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
– Austria – po szczepieniu preparatami Pfizer, AstraZeneca, Moderna, Sinophram, Johnson&Johnson. „Szczepionki dwudawkowe uprawniają do wjazdu od 22. dnia do 3. miesiąca od podania pierwszej dawki oraz w przypadku drugiego szczepienia – od 22. dnia do 9. miesiąca od podania pierwszej dawki. Szczepionki jednodawkowe uprawniają do wjazdu od 22. dnia do 9. miesiąca od podania szczepionki.” – informuje MSZ.
– Turcja – po upływie 14 dni od ostatniej dawki szczepionki. Informację potwierdza Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
– Bułgaria – po upływie 14 dni od pełnego cyklu szczepień. Informację potwierdza Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
– Gruzja – 
udokumentowane dwie dawki szczepionki (lub jedna w przypadku Johnson&Johnson). Informację potwierdza Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
– Ekwador  po pełnym cyklu szczepień. Informację znajdziecie w ogłoszeniu ekwadorskiego rządu. 
– Litwa –
wymagany cały cykl szczepień. Informację potwierdza Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
– Estonia – szczegółowe informacje na stronie estońskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
– Słowacja – już nawet po jednej dawce szczepionki. Musi upłynąć różny czas przy różnych preparatach i w zależności od przyjętej liczby dawek. Szczegółową rozpiskę znajdziecie na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 
– Gwatemala – dwa tygodnie od ostatniej dawki szczepionki. Szczegóły na stronie gwatemalskiego rządu. 
– Mołdawia – informację potwierdza Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
– Bahamy 
 osoby, które zakończyły pełny cykl szczepienia. Informację znajdziecie na oficjalnej stronie Bahamów.
– Belize – dwa tygodnie od zakończenia pełnego cyklu szczepienia. Więcej informacji na stronie belizeńskiej organizacji turystycznej.
– Grecja – po upływie dwóch tygodni od przyjęcia dwóch dawek szczepionki (lub jednej w przypadku Johnson&Johnson). Informację potwierdza Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
– Niemcy – po upływie dwóch tygodni od pełnego cyklu szczepienia. Informację potwierdza Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Warto jednak pamiętać, że w przypadku podróży drogą lądową, z obostrzeń zwolnieni są wszyscy Polacy.
Włochy – po upływie 14 dni od pełnego cyklu szczepień. Informację potwierdza Ministerstwo Spraw Zagranicznych. 
– Polska –  osoby zaszczepione są zwolnione z kwarantanny i testu po przyjeździe lub powrocie do Polski. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego i w Dzienniku Ustaw.

Ozdrowieńcy, czyli osoby, które przechorowały koronawirusa:

– Węgry

Tu wjechać mogą osoby, które są w stanie udowodnić, że przeszły koronawirusa w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Informację na ten temat znajdziecie na stronie węgierskiej policji.

– Bułgaria

Na podstawie pozytywnego wyniku testu z okresu od 15 do 180 dni przed podróżą. Szczegóły znajdziecie na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

– Turcja

Z obowiązku przedstawiania negatywnego wyniku testów zwolnione są osoby, które chorowały na COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Informację potwierdza Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 

– Estonia

Tutaj ozdrowieńcy mogą wjechać bez obostrzeń pod warunkiem, że od choroby również nie minęło więcej niż sześć miesięcy. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie estońskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

– Islandia

Jeśli chodzi o wjazd ozdrowieńców na Islandię, to ci muszą mieć pozytywny wynik testu sprzed przynajmniej 14 dni. Nie dotyczy to szybkich testów antygenowych. Akceptowane są natomiast testy na przeciwciała. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie tamtejszego Ministerstwa Zdrowia.

 

– Słowacja 

Ozdrowieńcy mogą wjechać na Słowacje nie dłużej niż 180 dni od zachorowania. Informację potwierdza Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

– Dania

Kolejnym krajem na liście jest Dania. Tutaj warunkiem jest uzyskanie pozytywnego testu na koronawirusa w ciągu ostatnich 12 tygodni. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

– Litwa

Przechorowanie COVID-19 powinno mieć miejsce nie wcześniej niż 90 dni przed przyjazdem. Musi być również potwierdzone pozytywnym testem PCR. Szczegóły na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

– Madera i Azory

W przypadku przyjazdu na Maderę osoby, które przechorowały COVID-19 nie dalej niż 180 dni przed podróżą, a w przypadku Azorów 90 dni przed są zwolnione z obostrzeń. W przypadku Azorów informuje o tym strona rządowa, a w przypadku Madery strona organizacji turystycznej Visit Portugal.

 

– Gwatemala 

Trzy miesiące od przechorowania koronawirusa. Szczegóły znajdziecie na rządowej stronie Gwatemali.

– Niemcy

Ze zwolnienia można korzystać w okresie 28 dni po pozytywnym teście do 6 miesięcy. Podczas rejestracji wjazdu na stronie www.einreiseanmeldung.de prześlij do urzędu ds. zdrowia odpowiednie zaświadczenie. Informację potwierdza Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Warto jednak pamiętać, że w przypadku podróży drogą lądową, z obostrzeń zwolnieni są wszyscy Polacy.

– Grecja

W przypadku przebycia choroby najdalej 9 miesięcy przed przyjazdem do Chorwacji, Informacje na ten temat znajdziecie na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

– Tunezja

Bez obostrzeń do Tunezji mogą wjechać osoby po upływie sześciu tygodni od zakażenia koronawirusem. Informację potwierdza Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

– Austria 

Do 6 miesięcy od uzyskania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa lub w ciągu 3 miesięcy od testu potwierdzającego posiadanie przeciwciał. Informację potwierdza Ministerstwo Spraw Zagranicznych. 

– Włochy

Osoby, które przechorowały COVID-19 nie muszą przedstawiać negatywnego wyniku testu. Informację potwierdza Ministerstwo Spraw Zagranicznych. 

 

– Polska

Od kilku tygodni także do Polski bez kwarantanny mogą wjechać osoby, które przechorowały COVID-19. Jednak nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy RP. Informację na ten temat znajdziecie w Dzienniku Ustaw.

***

W tej chwili to wszystkie kraje, które udało nam się znaleźć i które oficjalnie potwierdziły, że osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy faktycznie są zwolnieni z obostrzeń. Jeśli wiecie jednak, że gdzieś także pojawił się taki przepis, a państwa nie ma na liście – koniecznie dajcie nam znać w komentarzach.

WARTO WIEDZIEĆ

Pamiętajcie też, żeby przed wyjazdem sprawdzić zasady konkretnego kraju. Wymagane dokumenty, czas od ozdrowienia czy szczepienia albo informacje, które mają być na zaświadczeniu w tej sprawie, mogą się znacząco różnić pomiędzy poszczególnymi państwami. Najczęściej jednak jest to zaświadczenie o pozytywnym wyniku testu na COVID-19 (w przypadku ozdrowieńców) i zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepień (dla zaszczepionych). W niektórych uznawany jest również wynik badania na obecność przeciwciał.

Zapowiedzi i kraje, które zniosły tylko część obostrzeń

Ciągle nie brakuje też krajów, które mimo zniesienia części obostrzeń dla zaszczepionych, wciąż oczekują od nich negatywnych wyników testu czy choćby krótkiej kwarantanny. Tak jest np. w przypadku Brytyjskich Wysp Dziewiczych, Nepalu, Grenady, Anguilli czy Barbadosu. Ale na pełną swobodę wjazdową trzeba jeszcze poczekać.

Nie można też zapominać o krajach, które obiecują, że już lada moment osoby zaszczepione (a czasem i ozdrowieńcy) będą mieli łatwiej. Wśród tych, które deklarują poluzowanie obostrzeń dla takich osób są m.in. Izrael czy Singapur. Wciąż jednak czekamy na oficjalne rozporządzenie, które wprowadzi te słowa w życie.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Jest jeden problem, jak udowodnię, że jestem zaszczepiony?Bo jestem i posiadam wygenerowany QR kod,który nic nie daje, a zaświadczeń w obcych językach nikt nie wydaje 
Tolek1963, 22 kwietnia 2021, 20:53 | odpowiedz
Na razie to jeden wielki pic, że  zaszczepiony może podróżować ,bo nie ma jak tego udowodnić służbom innych krajów 
Tolek1963, 22 kwietnia 2021, 20:56 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Zaświadczenie po Polsku i Angielsku można pobrać ze strony Interenetowe Konto Pacjenta bez problemu.
Andrzej Raczkowski, 26 kwietnia 2021, 10:41 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Obdzwonilam wszystkie mozliwe infolinie covidowe I nikt nic nie wie. W ministerstwie powiedzieli, ze trzeba samamu przetlumaczyc... Jestem w kropce. 
Andrzej Raczkowski Zaświadczenie po Polsku i Angielsku można pobrać ze strony Interenetowe Konto Pacjenta bez problemu.
Natalia Cz, 28 kwietnia 2021, 12:22 | odpowiedz
Nawet nie ma jak udokumentować to, że ktoś jest uzdrowieńcem. Na platformie e-pacjent nie da się pobrać wyniku. Sanepid nic z tym nie może zrobić, a laboratorium szpitalne nie chce wydać dokumentu, ponieważ nie mogą tego wydrukować bo wszystko jest w systemie...żałosne.
He, 6 maja 2021, 21:06 | odpowiedz
A co z UK? Może a wjechać na teren UK jeśli jest się ozdrowiencem i wraca się z Polski po urlopie. Chorobę przechodziło się w UK i test był robiony w UK. 
MOniKa34, 10 maja 2021, 19:48 | odpowiedz
Avatar użytkownika
A jak to wygląda jeśli miało się już covid 19 i jest się ozdrowiencem i chce się wjechać do uk? 
MOniKa34, 18 maja 2021, 20:34 | odpowiedz
To trzeba zrobić tłumaczenie , wielki problem 
Tolek1963 Jest jeden problem, jak udowodnię, że jestem zaszczepiony?Bo jestem i posiadam wygenerowany QR kod,który nic nie daje, a zaświadczeń w obcych językach nikt nie wydaje 
piksel, 22 maja 2021, 19:57 | odpowiedz
Najprostszym rozwiązaniem byłby wynik testu na przeciwciała w tym całym paszporcie covidowym itpMasz wysoki poziom - wjeżdżasz i nikogo nie powinno interesować czy od szczepienia czy przechorowales (oficjalnie lub nie) 
miotaczkiszonki, 22 maja 2021, 20:18 | odpowiedz
Bułgarii brakuje
Marta Buczko, 22 maja 2021, 23:16 | odpowiedz
A Bulgaria? Pozwala na zjazd zaszczepionym a break na liście. 
xpictianoc, 23 maja 2021, 8:28 | odpowiedz
A ktoś może ma doświadczenia jak wygląda w praktyce honorowanie takich zaświadczeń?
Andrzej Raczkowski Zaświadczenie po Polsku i Angielsku można pobrać ze strony Interenetowe Konto Pacjenta bez problemu.
em, 23 maja 2021, 17:34 | odpowiedz
Jak to w praktyce wygląda z Niemcami? Co jest honorowane w przypadku osób zaszczepionych? Ktoś już był w Niemczech?
majkello1, 24 maja 2021, 9:29 | odpowiedz
Wielka Brytania na razie nie ma żadnych ulg dla ozdrowieńców ani zaszczepionych.  
MOniKa34 A jak to wygląda jeśli miało się już covid 19 i jest się ozdrowiencem i chce się wjechać do uk? 
Aneta Zając, 24 maja 2021, 10:16 | odpowiedz
Niestety wszystkie kraje akceptują testy na przeciwciała. W niektórych to musi być pozytywny test z przeszłości albo zaświadczenie o przebytej izolacji.
miotaczkiszonki Najprostszym rozwiązaniem byłby wynik testu na przeciwciała w tym całym paszporcie covidowym itpMasz wysoki poziom - wjeżdżasz i nikogo nie powinno interesować czy od szczepienia czy przechorowales (oficjalnie lub nie) 
Aneta Zając, 24 maja 2021, 10:17 | odpowiedz
Dorzucam do listy :) 
xpictianoc A Bulgaria? Pozwala na zjazd zaszczepionym a break na liście. 
Aneta Zając, 24 maja 2021, 10:18 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Gospodarz Apt airbnb w Ga Pa (Niemcy) napisał, że lokalna władza wymaga od wszystkich przyjezdnych testu covid nie starszego niż 48h. Czy to możliwe?
Wiesiek D, 29 sierpnia 2021, 10:31 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »