Fly4free.pl

Portugalia zaostrza restrykcje, Czechy z testami dla niezaszczepionych!

Foto: Christian Balate / Shutterstock

Od 9 lipca osoby, które wjeżdżają do Czech i nie są w pełni zaszczepione, będą musiały przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa. Swoje przepisy aktualizuje też Portugalia, która dodatkowo wprowadza godzinę policyjną w 45 powiatach. Powód? Największa liczba nowych zakażeń koronawirusem od lutego.

Do tej pory Czesi uznawali za zaszczepionych podróżnych, którzy co najmniej 22 dni wcześniej przyjęli pierwszą dawkę szczepionki. Teraz ta definicja się zmieni, a od 9 lipca Czechy będą uznawały za zaszczepione osoby, które co najmniej 14 dni wcześniej zakończyły pełny cykl szczepień. Nie jest to zaskoczenie, bo takie same przepisy obowiązują w innych krajach UE, które tak jak Czechy, od 1 lipca respektują Unijny Certyfikat COVID. Analogiczna sytuacja jest też z ozdrowieńcami, czyli osobami, które przeszły przez koronawirusa w ciągu ostatnich 180 dni.

Największa zmiana w przypadku przyjazdów do Czech z Polski ( i innych krajów „zielonych”, a więc o niskim ryzyku zakażenia) dotyczy osób niezaszczepionych, które obecnie mogą wjeżdżać do naszych południowych sąsiadów bez żadnych ograniczeń. Od 9 lipca to się zmieni: osoby niezaszczepione muszą wypełnić formularz rejestracyjny na granicy i przedstawić negatywny wynik testu antygenowego lub PCR.  Możliwe jest też wykonanie testu w Czechach, ale nie później niż piątego dnia po przyjeździe.

Foto: S-F / Shutterstock

Portugalia zaostrza restrykcje

Zmiany przy wjeździe na granicy wprowadziła też Portugalia. Od 1 lipca wszyscy pasażerowie z krajów UE muszą mieć przy sobie Unijny Cyfrowy Certyfikat (także w przypadku ozdrowieńców), a jeśli go nie mają lub są niezaszczepieni – muszą przedstawić na granicy negatywny wynik testu antygenowego (wykonanego 48 godzin przed podróżą) lub PCR (72 godziny przed podróżą). Z tego obowiązku zwolnione są dzieci do 12 roku życia. Oprócz tego wszyscy podróżujący do Portugalii muszą wypełnić formularz lokalizacyjny.

To nie koniec złych informacji, bo Portugalia boryka się z największym dużym wzrostem nowych przypadków koronawirusa i w efekcie zaostrza restrykcje. W czwartek miejscowy rząd ogłosił wprowadzenie na terenie 45 powiatów nocnej godziny policyjnej, która zacznie obowiązywać już od godziny 23 w piątek. Wśród powiatów, w których obowiązuje godzina policyjna, znajdują się m.in. Porto i Lizbona. Godzina policyjna obowiązuje od godziny 23 do 5 rano. Minionej doby odnotowano w Portugalii blisko 2,5 tysiąca zakażeń COVID-19, czyli najwięcej od 13 lutego

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »