Fly4free.pl

Miał być łatwiejszy wjazd na Kanary, ale nie będzie. Rząd zablokował decyzję wysp

Foto: Paolo Tralli / Shutterstock

Jeszcze kilka dni temu Wyspy Kanaryjskie z radością zapowiadały zmianę przepisów wjazdowych. Według nowych wytycznych, turyści mogliby wykonać jedynie testy antygenowe, zamiast droższych i bardziej kłopotliwych testów PCR. Tymczasem hiszpański rząd właśnie zablokował tę decyzję, a wyspy muszą dostosować się do krajowego prawa.

Chaosu związanego z przepisami wjazdowymi na całym świecie ciąg dalszy. Radość z decyzji Wysp Kanaryjskich była duża, ale krótka. Jak donoszą lokalne media na wyspach, rząd Hiszpanii uchylił dekret, dzięki któremu turyści na Kanarach mieli mieć mocno ułatwiony wjazd.

Zgodnie z decyzją władz na Kanarach, poza drogimi testami PCR i niedawno dołożonymi testami TMA, turyści mogli przedstawić po przyjeździe także negatywny wynik szybkich i zdecydowanie tańszych testów antygenowych. Decyzja, która zaczęła obowiązywać zaledwie kilka dni temu, już staje się nieaktualna.

– Uznawane będą wyniki testów RT-PCR oraz szybkich testów wykrywających obecność antygenów SARS-CoV-2 o swoistości większej niż 97% i czułości powyżej 80%, uznawanych w krajach Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego – potwierdzało wprowadzenie nowych przepisów Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Rząd w Madrycie od początku przestrzegał, że decyzja jest sprzeczna z polityką centralną i powinna zostać zablokowana. W odpowiedzi, władze Wysp Kanaryjskich przekonywały, że prowadzą w tej sprawie zaawansowane rozmowy i nie ma się czym martwić.

Ostatecznie w efekcie batalii i decyzji rządu, Wyspy Kanaryjskie, muszą się dostosować do przepisów, które obowiązują w całej Hiszpanii. To znaczy, że turyści przyjeżdżający chociażby na Gran Canarię, Teneryfę czy Fuerteventurę muszą przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany nie dalej niż 72 h przed przylotem. I musi to być test albo PCR albo TMA.

Z obostrzeń zwolnione są dzieci poniżej 6 roku życia. Należy również pamiętać o konieczności wypełnienia formularza lokalizacyjnego na stronie: www.spth.gob.es. Po dokonaniu rejestracji otrzymamy kod QR, który trzeba okazać na granicy.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Od kiedy dekret przestaje oficjalnie obowiązywać? 
Xyzzz, 16 grudnia 2020, 20:34 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »