Fly4free.pl

MZ oficjalnie: Szybkie testy na lotniskach w Polsce zwalniają z kwarantanny!

Foto: fernandozhimin / Pixabay

[AKTUALIZACJA, 8 luty 2021] – Jeżeli test jest wykonany przed przejściem granicznym i da wynik negatywny, to taka osoba będzie zwolniona z kwarantanny – informuje Fly4free.pl biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia, kończąc jednocześnie oficjalnie trwający ponad tydzień spór o legalność punktu szybkich testów na koronawirusa dla pasażerów przylatujących do Polski na lotnisku we Wrocławiu.

O zamieszaniu z punktem szybkich testów na COVID-19 dla przylatujących na lotnisko we Wrocławiu pisaliśmy na naszych łamach w zeszłym tygodniu. Lotnisko uruchomiło taki punkt dla pasażerów podróżujących z krajów spoza strefy Schengen jako pierwsze w Polsce. Wynik takiego testu jest znany po kwadransie i jak twierdziło lotnisko – zgodnie z rozporządzeniem negatywny rezultat zwalnia z kwarantanny.

Tyle tylko, że we wtorek odrębne zdanie w tej kwestii wyraziło Ministerstwo Zdrowia, według którego test musi być wykonany poza granicami kraju, aby zwalniał z kwarantanny, a testy z Wrocławia nie spełniają tego wymogu. Lotnisko we Wrocławiu odpowiedziało, że… tak właśnie jest, bo punkt pobrania jest zlokalizowany przed kontrolą paszportową, więc formalnie pasażerowie mają robione testy przed przekroczeniem granicy.

W piątek Ministerstwo Zdrowia spełniło zdanie i poinformowało, że punkt działa jednak zgodnie z prawem.

“W imieniu Rzecznika Prasowego informuję, że jeżeli punkt pobrań został przesunięty za linię straży granicznej, to z punktu widzenia prawa może działać, niemniej Dolnośląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zwrócił z się prośbą do Portu Lotniczego Wrocław S.A. o złożenie wyjaśnień w sprawie uruchomienia punktu wykonywania badań antygenowych w kierunku SARS-CoV-2 bez uzgodnienia z organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz wskazania czy port lotniczy posiada warunki lokalowo-sanitarne umożliwiające odizolowanie osób, u których stwierdzony zostanie dodatni wynik badania” – tak brzmiała pełna odpowiedź MZ na nasze pytania.

Nie napisano więc wprost, że testy zwalniają z kwarantanny, choć można było tak wnioskować z charakteru wypowiedzi biura prasowego. Dlatego wysłaliśmy do resortu zdrowia prośbę o dodatkowe potwierdzenie. I takie potwierdzenie otrzymaliśmy.

W imieniu Rzecznika Prasowego informuję, że jeżeli test jest wykonany przed przejściem granicznym i da wynik negatywny, to taka osoba będzie zwolniona z kwarantanny –  czytamy w odpowiedzi Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia na pytania Fly4free.pl.

Punkt pobrań na lotnisku we Wrocławiu działa więc jak najbardziej legalnie, negatywne wyniki testów zwalniają z kwarantanny, a w niedzielę podobną możliwość przeprowadzenia testu dla pasażerów przylatujących do Polski udostępniło lotnisko w Poznaniu.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Zmienią przepisy i będzie po punktach ;/
Reporter, 5 lutego 2021, 20:21 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Jeszcze tylko stanowisko dla przylatujących z Schengen i SUPER!
Michał Chau, 8 lutego 2021, 18:37 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »