Fly4free.pl

Bagaż rejestrowany w Wizz Air. Wymiary, zasady i ceny

wizz air samolot
Foto: Patryk Kosmider / Shutterstock

Ile kosztuje bagaż rejestrowany w Wizz Air? Ile sztuk mogę nadać? Czego nie wolno przewozić w bagażu rejestrowanym? Jakie może mieć wymiary? W jasny i przejrzysty sposób opisujemy wszystkie zasady związane z bagażem rejestrowanym w linii Wizz Air.

Latanie z bagażem podręcznym stało się już tak powszechne, że coraz mniej osób w ogóle decyduje się nadawać walizkę na lotnisku. Jednocześnie czasami po prostu lecimy na dłużej, chcemy zabrać prezenty dla rodziny czy znajomych, zrobić duże zakupy albo potrzebujemy przewieźć coś, co w bagażu podręcznym jest zabronione. Wtedy na ratunek przychodzi bagaż rejestrowany. W liniach Wizz Air jest kilka rodzajów, różniących się cenami, tego typu bagażu. Dodatkowo obowiązują go inne zasady niż bagaż podręczny, dlatego stworzyliśmy kompendium wiedzy na jego temat.

W podobny sposób, w osobnym tekście opisaliśmy także wymiary, ceny i zasady dotyczące bagażu podręcznego w Wizz Air. A jeśli lecicie Ryanairem, sprawdźcie także „bagażowe” kompendium wiedzy na temat irlandzkiej linii.

Dozwolone wymiary i waga bagażu rejestrowanego w Wizz Air

Zacznijmy od tego, że Wizz Air oferuje swoim klientom trzy rodzaje bagażu rejestrowanego – 10, 20 i 32 kg. Najmniejszy jest stosunkowo nową usługą, wprowadzoną razem z ogłoszeniem zmian dotyczących bagażu podręcznego i nazywa się go często „małym bagażem nadawanym”. Pozostałe dwa rodzaje – 20 i 32 kg są dostępne od dawna.

Każdy z tych bagaży ma takie same dopuszczalne wymiary – 149 x 119 x 171 cm. Jednak w przeciwieństwie do bagażu podręcznego, bagaż rejestrowany rzadko jest mierzony. Musi naprawdę już na pierwszy rzut oka znacznie przekraczać wymiary, by ktoś zwrócił na to uwagę. Jest za to dokładnie ważony. A każdy nadprogramowy kilogram podlega dodatkowej opłacie.

Jeden pasażer może maksymalnie nadać aż 6 sztuk bagażu rejestrowanego. Nie da się jednak wykupić różnych rodzajów bagażu, czyli nie można zdecydować się na przykład na 2 x 20 kg i 1 x 32 kg. Zgodnie z zasadami, przez internet możesz opłacić jedną sztukę bagażu 10 kg, 2 sztuki bagażu 20 kg lub 3 sztuki bagażu 32 kg. Dopiero na lotnisku będziecie mogli dokupić kolejne trzy.

Wózek za darmo

Osoby podróżujące z dziećmi mogą odprawić dodatkowo spacerówkę, fotelik samochodowy lub składany wózek. Po jednej sztuce na każde dziecko. Wszystkie przywileje przysługujące pasażerom z dziećmi i niemowlętami znajdziecie na stronie Wizz Aira.

Osobną kategorią jest sprzęt sportowy. Do przewozu dopuszczono m.in.: narty, snowboard, sprzęt surfingowy i golfowy, rowery, sprzęt do nurkowania, a nawet trofea myśliwskie. O ile przy konkretnym rodzaju sprzętu nie zaznaczono inaczej, musi on mieścić się w wymiarach 149,9 x 119,4x 171,5 cm. Nie może też ważyć więcej niż 32 kg.

Ile kosztuje bagaż rejestrowany w Wizz Air

Im wcześniejszy etap rezerwacji, tym tańszy jest bagaż. Najmniej zapłacimy więc, gdy zdecydujemy się na niego już w trakcie kupowania biletów. Potem cena będzie rosła wraz z upływem czasu, aż osiągnie najwyższy pułap na lotnisku tuż przed wylotem.

Cena bagażu rejestrowanego zależy także od tego, w jaki sposób go wykupimy, na jaką trasę, w sezonie czy poza nim, oraz oczywiście od tego, jak duży ma być.

  • 10 kg w niskim sezonie kupione online to koszt od 9 do 24 EUR, a w wysokim od 12 do 27 EUR.
  • 20 kg w niskim sezonie kupione online to od 15 do 44 EUR, w wysokim od 20 do 50 EUR.
  • 32 kg w niskim sezonie kupione online to od 23 do 63 EUR, a w wysokim od 31 do 72 EUR.

Jeśli zdecydujemy się wykupić bagaż rejestrowany na lotnisku, to trzeba przyszykować od 55 do nawet 120 EUR.  Sprzęt sportowy zawsze kosztuje 30 EUR, jeśli kupujemy usługę przez internet i 60 EUR, gdy zapłacimy dopiero na lotnisku.

Wysoki sezon

Wysoki sezon w Wizz Air trwa od 19 grudnia do 13 stycznia, w okresie Wielkanocy (w tym roku od 13 kwietnia do 28 kwietnia), a także w lecie – od 16 czerwca do 22 września.

Jeśli chcecie zabrać naprawdę dużo bagażu, to nie da się wykupić od razu wszystkiego online. Przez internet możemy zapłacić maksymalnie za 3 sztuki bagażu rejestrowanego, 3 kolejne trzeba wykupić na lotnisku. I lepiej dobrze zważyć swój plecak czy walizkę, bo kiedy przyjedziemy na lotnisko z cięższym bagażem niż dopuszczony w naszej wersji, będziemy zmuszeni zapłacić 10 EUR za każdy dodatkowy kilogram.

Szczegółowy cennik znajdziecie na stronie Wizz Aira w zakładce „wszystkie usługi i opłaty”. 

Zasady przewozu bagażu rejestrowanego w Wizz Air

Bagaż rejestrowany nie podróżuje z nami na pokładzie, a w luku bagażowym. Trzeba go więc nadać przy stanowisku odprawy bagażowej, tuż po przyjściu na lotnisko. Będzie to pierwszy etap naszej podróży.

Warto pamiętać

Ponieważ bagaż rejestrowany jest nam zabierany już na samym początku podróży i odbierzemy go dopiero po przylocie na miejsce, pamiętajcie, żeby zabrać z niego wszystkie potrzebne w trakcie lotu rzeczy, np. leki czy jedzenie.

Zgodnie z regulaminem Wizz Aira, w bagażu rejestrowanym nie powinny się też znajdować wartościowe przedmioty. Wyciągamy więc z niego: klucze, portfel, dokumenty. Nie przewozimy także urządzeń, które korzystają z baterii litowo-jonowych, np. laptopów, smartfonów, powerbanków. Te rzeczy muszą trafić do bagażu podręcznego. Na liście przedmiotów, które nie powinny znajdować się w bagażu rejestrowanym wymieniono także: papiery wartościowe, biżuterię, kamienie szlachetne, aparat fotograficzny, kamery, oficjalne lub biznesowe dokumenty, dzieła sztuki i szeroko rozumiane „przedmioty nietrwałe”.

Oczywiście zgodnie z międzynarodowymi przepisami nie wolno też przewozić wielu innych zabronionych przedmiotów, m.in. broni, materiałów wybuchowych czy łatwopalnych, zbyt dużej liczby papierosów czy alkoholu (ilość określają przepisy celne). Wszystkie dozwolone i zabronione przedmioty znajdziecie na tzw. białej liście, którą udostępnia Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Jeśli przewozimy sprzęt sportowy, należy pamiętać, że każdy ma osobne zasady dotyczące tego, jak ma być spakowany. Na przykład sprzęt narciarski/snowboardowy musi być zapakowany w pokrowiec, rower musi mieć odkręcone pedały i koła, butla do nurkowania musi być pusta. Dokładne wytyczne znajdziecie na stronie Wizz Air w zakładce bagaż > sprzęt sportowy.

Ilość miejsca na sprzęt sportowy w każdym samolocie jest ograniczona. Dlatego, jeśli wiecie, że będziecie podróżować z nartami, sprzętem do nurkowania itd. to najlepiej dodać go już na etapie rezerwacji biletów. Wtedy mamy zagwarantowane miejsce dla naszych rzeczy.

Dodatkowo warto wiedzieć, że możemy zabrać tylko przedmioty potrzebne do uprawiania jednego sportu. Jeśli więc wybieracie się do jakiegoś zimowego kurortu, musicie zdecydować – narty czy snowboard? Jeden pasażer może zabrać tylko jeden zestaw sprzętu, a więc deska i narty jednocześnie odpadają.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »