Fly4free.pl

Bagaż rejestrowany w Ryanair. Sprawdzamy możliwości, wymiary i cenę

Bagaż w Ryanair
Foto: Giannis Papanikos / Shutterstock

Ile kosztuje bagaż rejestrowany w Ryanair? Czy cena jest stała? Jakie maksymalne rozmiary i wagę może mieć walizka, plecak lub torba w Ryanair? Przyglądamy się możliwościom w niskokosztowych irlandzkich liniach lotniczych.

Planujecie podróż na pokładzie samolotu Ryanair i już teraz jesteście pewni, że musicie zabrać ze sobą bagaż rejestrowany? Zastanawiacie się, jaki będzie koszt wykupienia w Ryanair opcji podróży z walizką, do której spakujecie wszystkie swoje rzeczy, w tym te, których nie możecie zabrać jako bagaż podręczny?

Pytania są o tyle na czasie, ponieważ irlandzki przewoźnik słynie ze zmian swojej polityki bagażowej, najczęściej wprowadzanych nieco po cichu, bez wcześniejszego informowania o tym potencjalnych podróżnych.

Czas przyjrzeć się możliwościom związanym z bagażem rejestrowanym w Ryanair.

Bagaż rejestrowany w Ryanair i jego wymiary

W naszym przewodniku po bagażu podręcznym informowaliśmy, że w przypadku Ryanaira możliwe jest nadanie go do luku bagażowego. Tym samym bagaż ten staje się tak naprawdę małym bagażem rejestrowanym! Oczywiście, musicie pamiętać o maksymalnych wymiarach i wadze takiego bagażu – przypomnijmy, jest to 55 cm x 40 cm x 20 cm oraz 10 kg.

Ale ten „prawdziwy” bagaż rejestrowany, czyli najczęściej duża walizka, plecak lub torba, może być znacznie większy. Jak bardzo? Bagaż rejestrowany w Ryanair nie powinien przekraczać maksymalnych wymiarów 81 cm x 119 cm x 119 cm. W praktyce oznacza to, że możemy zabrać w podróż naprawdę sporo przedmiotów.

Co z wagą? Ryanair informuje, że nie może ona przekroczyć 20 kg.

Pamiętajcie o wadze walizki
  • Pakując bagaż rejestrowany w Ryanair nie zapomnijcie, że do limitu 20 kg wlicza się waga walizki, plecaka lub torby. Wasza walizka waży 4,5 kg? Całkowita waga przedmiotów, które w niej umieścicie, wynosi zatem maksymalnie 15,5 kg.

Ile sztuk bagażu rejestrowanego w Ryanair?

Potrzebujecie zabrać ze sobą w podróż naprawdę dużo bagażu? W ramach jednego biletu możecie wykupić do 3 sztuk bagażu rejestrowanego w Ryanair. Oczywiście każdy z nich nie powinien przekraczać dozwolonych wymiarów i wagi – przypomnijmy, jest to 81 cm x 119 cm x 119 cm i 20 kg.

Bagaż rejestrowany w Ryanair
Foto: ryanair.com

Cena bagażu rejestrowanego w Ryanair

Ile kosztuje przyjemność zabrania ze sobą w podróż na pokładzie samolotu Ryanair pełnoprawnego bagażu rejestrowanego? Cennik jest dynamiczny i zależy od kilku czynników, m.in. trasy, terminu podróży i momentu, w którym pasażer decyduje się na jego zakup.

Najniższą ceną za bagaż rejestrowany w Ryanair jest 84 PLN – taką kwotę zapłacimy podróżując m.in. z Polski do wielu europejskich krajów poza sezonem: na przykład do Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy Norwegii.

Przewoźnik informuje, że jest to cena obowiązująca przy zakupie biletu lotniczego.

Bagaż w Ryanair
Foto: ryanair.com

* * *

Kiedy zapłacimy więcej za bagaż rejestrowany w Ryanair? Przewoźnik dość enigmatycznie stwierdza, że w szczycie sezonu (mowa m.in. o świętach Bożego Narodzenia, Wielkanocy oraz okresie letnich wakacji) na wybranych trasach opłata za dużą walizkę lub plecak będzie wyższa niż 84 PLN.

Przykład? Sprawdzamy cenę bagażu rejestrowanego w świąteczną, wielkanocną niedzielę, czyli 21 kwietnia 2019 r. na trasie z Warszawy-Modlina do Barcelony. Wynik? Taki bagaż jest o 21 PLN droższy niż „minimum”. Oczywiście mówimy o połączeniu w jedną stronę.

Foto: ryanair.com
Uważajcie na wagę!
  • Zważcie swój bagaż rejestrowany przed przyjazdem na lotnisko. W przypadku przekroczenia dozwolonej wagi 20 kg, za każdy dodatkowy kilogram będziecie musieli uiścić dopłatę;
  • Jaki jest jej wielkość? To aż 11 EUR (47 PLN) za kg. Wasz bagaż waży 6 kg więcej niż limit? Dopłacicie 66 EUR!

Ile najwięcej zapłacicie za bagaż rejestrowany w Ryanair?

Czy istnieje maksymalny poziom opłaty za sztukę bagażu rejestrowanego w Ryanair? Na stronie przewoźnika znajdziemy informację, że górną granicą jest kwota 40 EUR (ok. 170 PLN).

I nie jest dużym problemem znalezienie przykładów na znacząco większą cenę bagażu rejestrowanego niż 84 PLN za walizkę – przypomnijmy, to od tej kwoty startuje cennik bagażu rejestrowanego w Ryanair.

Wylot z Gdańska do Barcelony-Reus w lipcu 2019 r.? Cena walizki, torby lub plecaka szybuje do… 150 PLN. W niektórych przypadkach jest to większa kwota, niż koszt zakupu biletu lotniczego. Warto o tym pamiętać.

Ceny bagażu w Ryanair
Foto: ryanair.com

Jak można kupić bagaż rejestrowany w Ryanair?

Nie zdecydowaliście się na dodanie bagażu rejestrowanego w Ryanair podczas zakupu biletu? Nic straconego, logując się do swojej rezerwacji na stronie Ryanair możecie dokupić bagaż rejestrowany w późniejszym terminie. Czy cena będzie taka sama?

Koszty bagażu są najmniejsze, kiedy opłaca się je podczas rezerwowania lotu – informuje niskokosztowa linia.

Pisząc wprost: zapłacicie więcej. „Awaryjnie” możecie zrobić to także poprzez telecentrum Ryanair a nawet na lotnisku przed lotem – musicie jednak liczyć się z wyższą dodatkową opłatą za bagaż, zależną od trasy i daty lotu.

* * *

Innym sposobem na bagaż rejestrowany w Ryanair jest zakup biletu w wyższej taryfie niż podstawowa. W przypadku taryfy Flexi oraz Flexi Plus bagaż rejestrowany otrzymacie w cenie biletu, wraz z innymi benefitami.

Czy to się opłaca? Sprawdzamy połączenie z Krakowa do Marrakeszu, 11 marca 2019 r. Chcąc odwiedzić Maroko, za bilet w taryfie podstawowej zapłacicie 274 PLN w jedną stronę. Z kolei bilet Flexi na tej samej trasie to wydatek 442 PLN.

Co wybrać? Wybór jak zwykle zależy od Was i Waszych potrzeb.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Dzisiaj leciałem Ryanairem na dwóch odcinkach z (podręcznym?) bagażem rejestrowym (nadawanym) do 10 kg, wymiary mojej walizki były 68x42x25 cm, przy nadawaniu sprawdzili tylko wagę czy nie przekracza 10 kg natomiast nikogo nie interesowały wymiary. A więc jak to jest z tymi wymiarami 55x40x20 cm?
DMW, 5 lutego 2019, 23:22 | odpowiedz
czy po zarezerwowaniu biletu cena bagażu rejestrowanego może wzrosnąć,bo nie rozumiem tego zapisu "Przewoźnik informuje, że jest to cena obowiązująca przy zakupie biletu lotniczego."czy to znaczy ze podczas odprawy biletu naliczą mi dodatkowe koszty?
justyan, 31 maja 2019, 19:53 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »