Fly4free.pl

Bagaż podręczny w Ryanair. Ile kosztuje, jakie są jego limity i rodzaje?

Bagaż w Ryanair
Foto: Milosz Maslanka / Shutterstock

Jakie są rozmiary bagażu podręcznego w Ryanair, czy przysługuje nam bezpłatny bagaż, który możemy wnieść na pokład samolotu irlandzkiego przewoźnika? Ile zapłacimy w sezonie? Sprawdzamy dla Was najczęściej poruszane kwestie.

Zmiany w polityce bagażowej Ryanaira to dość częste zjawisko. Na naszych łamach opisywaliśmy ostatnie posunięcia tego przewoźnika: cena za duży bagaż podręczny i priorytet w Ryanair będzie zależała od tego, jak wypełniony jest samolot. Ale to tylko jeden z elementów, które mogą powodować zamieszanie. Jak więc wygląda polityka bagażowa Ryanaira w praktyce?

Bagaż podręczny w Ryanair i jego wymiary

Zacznijmy od początku. W przypadku Ryanaira, rozróżniamy tak zwany mały bagaż podręczny oraz duży bagaż podręczny, który może być także bagażem rejestrowanym. Ten pierwszy to mała torba, plecak lub inny „pojemnik na bagaż”, którego maksymalne rozmiary nie przekraczają 40 cm x 20 cm x 25 cm.

Przewoźnik informuje, że są to nowe, większe limity – w porównaniu do wcześniejszej polityki bagażowej Ryanair.

Bagaż podręczny w Ryanair
Foto: ryanair.com

Mały bagaż podręczny w Ryanair

Czym w praktyce jest mały bagaż podręczny w Ryanair? To na przykład torba z laptopem, mały plecak szkolny, damska torba na ramię czy popularne małe plecaki o pojemności kilkunastu litrów, które możemy kupić w wielu sklepach sportowych i centrach handlowych.

Mały bagaż podręczny w Ryanair możemy bezpłatnie wnieść na pokład samolotu. Ale uwaga: powinniśmy go umieścić pod poprzedzającym fotelem – a nie w schowkach nad głowami pasażerów.

Jesteście w stanie zmieścić wszystkie swoje rzeczy w plecaku lub torbie o maksymalnych wymiarach 40 cm x 20 cm x 25 cm? Świetnie, nie musicie nic płacić, wasz bagaż będzie bezpłatnie podróżować z Wami na pokładzie samolotu Ryanair.

Ale często okazuje się, że mały bagaż podręczny w Ryanair jest po prostu… za mały. I niemożliwe jest spakować się w tak niewielki plecak lub torbę.

Co robić? Musicie wykupić duży bagaż podręczny.

Ważne:
  • pracownicy Ryanair dość skrupulatnie podchodzą do kwestii rozmiarów małego bagażu podręcznego. Jeżeli Wasza torba lub plecak będą przekraczać dozwolone rozmiary (i na przykład nie zmieszczą się pod poprzedzającym fotelem w samolocie), musicie liczyć się z nałożeniem na Was dodatkowej opłaty;
  • opłata ta wynosi 120 PLN, i znacząco przekracza koszt wykupienia dużego bagażu podręcznego;

Duży bagaż podręczny w Ryanair i jego rozmiary

Jakie są dozwolone rozmiary dużego bagażu podręcznego w Ryanair? Cóż, pozwalają na nieco większą swobodę w pakowaniu się, porównując do małego bagażu podręcznego.

Maksymalne wymiary to 55 cm x 40 cm x 20 cm. To odpowiednik całkiem sporego plecaka o pojemności 35-40 litrów, torby sportowej lub popularnej „kabinówki”, czyli małej walizki (najczęściej z kółkami i rączką).

Nie tylko rozmiar, ale i waga ma znacznie. Duży bagaż podręczny w Ryanair może ważyć maksymalnie 10 kg. Przekroczenie tej wagi może skutkować nałożeniem przez przewoźnika dodatkowej opłaty, nawet już w porcie lotniczym, tuż przed rozpoczęciem podróży.

Ważne:
  • pamiętajcie, że waga bagażu (walizki, torby, plecaka) również wlicza się do limitu 10 kg w Ryanair. Wasza walizka kabinowa waży 2 kg? Cóż, całkowita waga przedmiotów, które w niej umieścicie, wynosi zatem 8 kg.
  • mierząc swój bagaż, nie zapominajcie o dodatkowych, „wystających” elementach – na przykład kółkach zamontowanych na spodzie walizki. One także wliczają się do maksymalnych dozwolonych rozmiarów, a sam bagaż powinien zmieścić się do specjalnych koszów pomiarowych Ryanair, umieszczonych w portach lotniczych, skąd operuje ten niskokosztowy przewoźnik;

Ile kosztuje bagaż rejestrowany w Ryanair?

Wbrew pozorom, odpowiedź na to stosunkowo proste pytanie nie jest taka oczywista. Spróbujemy Wam pomóc w rozwikłaniu tej zagadki bagażowej.

Istnieją trzy sposoby na zabranie ze sobą w podróż dużego bagażu rejestrowanego w Ryanair. Pierwszym z nich jest wykupienie pierwszeństwa wejścia na pokład (priorytetowego boardingu). Jednym z elementów tej usługi jest możliwość zabrania do kabiny samolotu 2 sztuk bagażu podręcznego: małego, który opisaliśmy powyżej, oraz dużego, który możemy umieścić w schowkach nad głowami pasażerów.

Ile kosztuje wykupienie takiego pierwszeństwa wejścia na pokład w Ryanair? Cena tej usługi wynosi od 6 do 10 EUR (około 29-43 PLN).

Dlaczego nie jest stała? Zależy od tego, kiedy kupicie bilet (im wcześniej, tym taniej) oraz… ile osób wykupiło już priority boarding przed nami.

Ważne:
  • przewoźnik informuje, że na jeden lot sprzedawanych jest maksymalnie 90 „priorytetów”. Co w przypadku, gdy zostanie przekroczona ta liczba? Pozostałe duże bagaże podręczne zostaną umieszczone w luku bagażowym bez dodatkowych opłat;

Duży bagaż podręczny w Ryanair jako bagaż rejestrowany

Druga możliwość podróżowania z dużym bagażem podręcznym w Ryanair to… nadanie go do luku bagażowego. Tym samym bagaż ten staje się tak naprawdę małym bagażem rejestrowanym! Oczywiście, musicie pamiętać o maksymalnych wymiarach i wadze takiego bagażu – przypomnijmy, jest to 55 cm x 40 cm x 20 cm oraz 10 kg.

Przewagą takiej formy dużego bagażu podręcznego w Ryanair nad „klasyczną”, czyli wzięciem torby lub walizki na pokład, jest możliwość umieszczenia w nim przedmiotów, których nie można przewozić inaczej niż w luku bagażowym. To m.in. ostre przedmioty, płyny o wielkości powyżej 100 ml (na przykład butelka wina) czy większe akcesoria higieniczne, takie jak chociażby duże butelki kremów do opalania czy olejki.

Ile kosztuje duży bagaż podręczny w Ryanair, który możemy nadać przy stanowisku bagażowym i odebrać z karuzeli po przylocie na lotnisko docelowe? Od 10 do 12 EUR (około 43-52 PLN). W tym przypadku cena również zależy od tego, kiedy zdecydujemy się na taką operację: im szybciej, tym taniej.

Ważne:
  • jeżeli nie wykupicie bagażu podręcznego nadawanego do luku bagażowego podczas zakupu biletów lotniczych, nic straconego. Taki bagaż można kupić w punkcie odprawy na lotnisku (to koszt 20 EUR czyli około 86 PLN) lub nawet w bramce przed wejściem na pokład, za 25 EUR (107 PLN);

Bagaż rejestrowany w Ryanair dla posiadaczy droższych biletów

Trzecim sposobem na zabranie ze sobą w podróż dużego bagażu podręcznego w Ryanair jest wykupienie biletu w innej taryfie niż standardowa.

Posiadacze biletów w taryfie Plus lub Flexi Plus, oprócz innych przywilejów, w ramach ceny biletu mają możliwość podróżowania z 2 sztukami bagażu podręcznego. Czy jest to opłacalne? Sprawdźmy połączenie Ryanair z Krakowa do Stuttgartu, 4 kwietnia 2019 r.

Bilety Ryanair
Foto: ryanair.com

Jak widać, cena biletu w taryfie Plus lub Flexi Plus znacząco odbiega od kosztu, jaki poniesiemy za bilet w taryfie standardowej.

* * *

Która opcja bagażu podręcznego w Ryanair będzie dla Was najlepsza? Zadecydujcie sami.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
"Mały bagaż podręczny w Ryanair możemy bezpłatnie wnieść na pokład samolotu. Ale uwaga: powinniśmy go umieścić pod poprzedzającym fotelem – a nie w schowkach nad głowami pasażerów." Serio, trzeba pchać mały plecak pod fotel? Człowiek uczy się całe życie...
scorpion1077, 1 lutego 2019, 22:00 | odpowiedz
Avatar użytkownika
"...Ale uwaga: powinniśmy go umieścić pod poprzedzającym fotelem – a nie w schowkach nad głowami pasażerów..."1. wg przepisów wewn tak, ale malo która stewardesa tego wymaga2. ja biore poręczny i 10 kg i NIGDY nie umieszczam i NIGDY nie bedę musiał umieszczac ich pod fotele. Dlaczego? Bo zawsze siedze przy wyjściu awaryjnym i każdy mój bagaż ląduje na półeczce nad głową, i to stewardesa dba o to by było dla niego miejsce, a ja sie tym nijak nie muszę martwić  nawet gdy wsiadam ostatni :-). Taki hint
okiemserca, 5 lutego 2019, 19:19 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »