Fly4free.pl

Wymiary, waga i ceny bagażu w EasyJet, Norwegian i innych liniach. Porównujemy oferty

Foto: Catwalk Photos / Shutterstock

Dopuszczalny limit bagażu w liniach lotniczych i ewentualne stawki, jakie musimy zapłacić za zabranie naszych walizek na pokład potrafią bardzo się od siebie różnić. Jakie wymiary i wagę może mieć bagaż w poszczególnych liniach? Sprawdzamy i porównujemy oferty przewoźników.

Zmiany w polityce bagażowej Ryanaira i Wizz Aira i rosnące opłaty za zabranie walizki na pokład rozpalają wielu pasażerów. Ale przecież branża lotnicza to nie tylko ci dwaj tani przewoźnicy. Dlatego dzisiaj bierzemy pod lupę inne linie lotnicze i  porównujemy oferty oraz politykę bagażową najpopularniejszych przewoźników w Polsce.

Pierwsze rozróżnienie: low-costy i linie tradycyjne

W przypadku polityki bagażowej ten podział coraz mocniej się zaciera, ale wciąż jest główną kwestią przy wyborze przewoźnika. Jaka jest różnica? W tanich liniach, takich jak: Ryanair, Wizz Air, easyJet czy Norwegian, w cenie biletu mamy tylko bagaż podręczny, a za każdy większy bagaż rejestrowany musimy dopłacić. W liniach tradycyjnych, takich jak: LOT, Lufthansa czy KLM, w cenie biletu, oprócz wspomnianego bagażu podręcznego, mamy zazwyczaj też bagaż nadawany, zwykle o wadze do 23 kilogramów, choć to także się zmienia. Coraz więcej przewoźników ma bowiem w swoich cennikach taryfy typu “basic” z nieco tańszymi biletami, ale też tylko z bagażem podręcznym. I co ciekawe: wiele tradycyjnych linii wprowadza takie taryfy także na trasach transatlantyckich, aby móc sprawniej konkurować z operującymi tu low-costami, jak WOW Air czy Norwegian.

Przejdźmy więc do szczegółów i zacznijmy od tanich linii.

easyJet
Foto: Pierre-Olivier / Shutterstock

easyJet

Brytyjski przewoźnik, który lata obecnie z Krakowa i z Warszawy (a wkrótce uruchomi też loty z Gdańska) oferuje relatywnie dobre warunki, jeśli chodzi o bagaż podręczny. W cenie biletu możemy zabrać bagaż podręczny o wymiarach 56x45x25 cm. Co ciekawe, nie obowiązuje limit kilogramowy, ale pasażer powinien być w stanie samodzielnie włożyć swój bagaż do schowka nad głową. Niestety, podobnie jak w innych tanich liniach nie mamy gwarancji, że zabierzemy nasz bagaż podręczny na pokład. Przewoźnik wprowadził bowiem limit tylko dla 70 walizek, które można umieścić w schowkach. Pozostałe trafią do luku bagażowego i będzie je można odebrać dopiero po wylądowaniu na lotnisku.

Pasażerowie, którzy wykupią dodatkowe usługi lub bilety w droższych pakietach (Flexi, Upfront, Extra Legroom) mogą dodatkowo zabrać ze sobą drugą, mniejszą sztukę bagażu podręcznego o wymiarach 45x36x20 cm (może to być np. torba na laptopa), która powinna być umieszczona pod siedzeniem znajdującym się przed nami.

easyJet ma też bardzo ciekawą dodatkową usługę, czyli Hands Free, która jest swoistym połączeniem propozycji Ryanaira i Wizz Aira. To możliwość… płatnego nadania bagażu podręcznego na lotnisku, jeszcze przed kontrolą paszportową. Usługa kosztuje 30 PLN od pasażera i ma swoje plusy: jeśli bowiem podróżujemy z bagażem podręcznym, a mamy ze sobą produkty, które nie przejdą przez kontrolę (np. płyny w butelkach o wyższej od dozwolonej objętości), to jest to idealne rozwiązanie naszych problemów.

Co z bagażem rejestrowanym? Przewoźnik proponuje nam tutaj 2 opcje – bagaż do 15 i 23 kilogramów. Cena bardzo się jednak waha w zależności od wybranej trasy. Pamiętajcie też, by dokładnie zważyć swój bagaż, bo każdy dodatkowy kilogram będzie Was słono kosztował.

Szczegóły znajdziecie w cenniku.

Foto: easyJet
Foto: Christian Anheimer / Shutterstock

Laudamotion

Austriacka linia należąca do Ryanaira pozwala nam… dokładnie na to samo, co starszy brat :). Pisząc wprost: reguły związane z przewozem bagażu podręcznego i rejestrowanego w Laudamotion to kopia reguł Ryanaira.

Tutaj przeczytasz wszystko o bagażu podręcznym w Ryanair i Laudamotion: ile kosztuje, jakie są jego limity i rodzaje.

Jesteś zainteresowany bagażem rejestrowanym w Ryanair i Laudamotion? Sprawdziliśmy możliwości, wymiary i cenę.

Norwegian kabina premium
Foto: Norwegian

Norwegian

Bagaż podręczny w cenie biletu: 2 sztuki – wymiary 55x40x23 cm i 25x33x20 cm (niewielki przedmiot osobistego użytku). Łączna waga: do 10 kilogramów (w taryfach LowFare i LowFare+) i 15 kilogramów (w taryfie PremiumFlex).

Bagaż rejestrowany: limit bagażu nadawanego zależy od taryfy, w jakiej kupimy bilet. Na trasach krajowych i krótkich trasach międzynarodowych (loty do Europy) w taryfie LowFare nie mamy bagażu rejestrowanego, w LowFare+ możemy zabrać 1 sztukę bagażu o wadze 20 kg, a w taryfie Flex 2 sztuki po 20 kilogramów każda.

Na lotach międzykontynentalnych w taryfie LowFare także nie przysługuje nam bagaż rejestrowany, a w taryfach LowFare+, Flex, Premium i PremiumFlex możemy zabrać 1 sztukę bagażu o wadze do 20 kilogramów.

Dodatkowy bagaż rejestrowany

Wykupując go przez internet, cena zależy od wybranej trasy i odległości między miastami. W przypadku bagażu kupowanego na lotnisku podczas odprawy, ceny kształtują się następująco.

Foto: Norwegian
Foto: Transavia

Transavia

Bagaż podręczny: maksymalnie 1 sztuka o wadze do 10 kilogramów. Maksymalny wymiar 55x40x25 cm, ale przewoźnik informuje, że w przypadku, gdy schowki bagażowe są pełne, może się zdarzyć, że walizka zostanie przeniesiona do luku bagażowego. Gwarancję wniesienia na pokład mamy, gdy maksymalne rozmiary naszego bagażu podręcznego wynoszą 45x40x25 cm (taki bagaż należy umieścić pod fotelem przed nami).

Foto: Transavia

Bagaż rejestrowany: Transavia stosuje taryfę dynamiczną. W zależności od wagi (minimalny limit to 15 kilogramów) i trasy cena może się znacząco różnić. Tabelę cen znajdziecie poniżej. Maksymalny limit bagażu nadawanego na pasażera to 50 kilogramów, ale 1 sztuka bagażu nie może ważyć więcej niż 32 kilogramy.

Foto: Transavia

Ukraine International Airlines

Bagaż podręczny: limit waha się w zależności od wykupionej klasy podróży. Szczegóły w tabelach poniżej.

Foto: flyUIA.com

Warto dodać, że w taryfie z samym bagażem podręcznym linia z Ukrainy wprowadziła bezwzględny limit 1 sztuki bagażu podręcznego. Oznacza to, że wszelkie przedmioty, które u innych przewoźników można wnosić na pokład osobno (np. laptop czy zakupy ze sklepu wolnocłowego) należy spakować do naszego bagażu. W przeciwnym razie będziemy musieli dokupić dodatkową 1 sztukę bagażu podręcznego o wymiarach 40x30x10 cm i wadze do 5 kilogramów, za którą zapłacimy 15 EUR.

Foto: flyUIA.com

Bagaż rejestrowany: na większość lotów w taryfie ekonomicznej przysługuje nam 1 sztuka o sumie wymiarów 158 cm i wadze do 23 kilogramów. Szczegółowe zasady znajdziecie na stronie internetowej przewoźnika.

Foto: flyUIA.com

Air France

Bagaż podręczny: 1 sztuka o wymiarach 55x35x25 cm i mały bagaż podręczny o wymiarach 40x30x15 cm (np. aktówka lub torba z laptopem). Łączna waga bagażu podręcznego nie może przekroczyć 12 kilogramów (w klasie ekonomicznej) lub 18 kg (w klasie biznes).

Foto: Air France

Bagaż rejestrowany: z wyjątkiem taryfy Light (z samym bagażem podręcznym) w cenie biletu w klasie ekonomicznej mamy 1 sztukę bagażu rejestrowanego o sumie wymiarów 158 cm i maksymalnej wadze do 23 kilogramów.

Lufthansa
Foto: UnknowLattitude Images / Shutterstock

Lufthansa

Bagaż podręczny: w klasie ekonomicznej 1 sztuka o wymiarach 55x40x23 cm i maksymalnej wadze do 8 kilogramów oraz mała sztuka bagażu (torebka lub torba na laptopa) o wymiarach 40x30x10 cm.

Bagaż rejestrowany: w klasie ekonomicznej 1 sztuka o maksymalnej sumie wymiarów 158 cm i wadze do 23 kilogramów.

Warto też jednak zwrócić uwagę na taryfę Economy Light z najtańszymi biletami, w której przysługuje nam tylko bagaż podręczny. Co ciekawe, Lufthansa i pozostali przewoźnicy z jej grupy (Austrian, Brussels i Swiss)  wprowadzili tę taryfę na wszystkie dalekie trasy do Ameryki Północnej. W jej ramach jest mnóstwo ograniczeń (nie można np. wprowadzać zmian w rezerwacji ani bezpłatnie wybrać miejsca do siedzenia w samolocie), a ceny bagażu rejestrowanego zaczynają się od 60 USD.

Level
Foto: Santi Rodriguez / Shutterstock

Level

Bagaż podręczny: 1 sztuka o wymiarach 56x45x25 cm i wadze do 10 kilogramów plus 1 mały bagaż podręczny (torebka lub torba na laptopa).

Bagaż rejestrowany: w cenie biletu dostępny tylko w taryfach premium. Dla pasażerów z klasy ekonomicznej obowiązuje opłata według następującego cennika (dotyczy rezerwacji online).

Foto: FlyLevel.com
Lotnisko Chopina
Foto: Grand Warszawski / Shutterstock

LOT

Bagaż podręczny: standardowo w klasie ekonomicznej (taryfy LOT Economy Class i LOT Economy Simple) możemy zabrać na pokład 1 sztukę o wymiarach 55x40x23 cm i wadze do 8 kilogramów.  Dodatkowo, w ramach ceny biletu możemy zabrać torebkę damską lub torbę męską lub laptopa (wymiary 40x35x12 cm), a pasażerowie podróżujący z dziećmi – pokarm i składany wózek dla dziecka lub spacerówkę.

Bagaż rejestrowany:  W najtańszej kategorii biletowej, czyli Economy Saver, w cenie biletu możemy zabrać 1 walizkę o wadze do 23 kilogramów (dla lotów międzykontynentalnych, a więc do USA, Japonii, Kanady, Kazachstanu, Singapuru, Korei Południowej). Tylko do Pekinu w najtańszej kategorii cenowej nadamy 2 walizki. Z kolei na rejsach międzynarodowych do Europy, Afryki Północnej i na Bliski Wschód nie możemy zabrać ze sobą bezpłatnego bagażu rejestrowanego. Ten dostępny jest dopiero dla klientów mających wykupioną standardową taryfę w klasie ekonomicznej.

Pełna tabela z dozwoloną liczbą bagażu znajduje się poniżej

Foto: LOT.com

Emirates

Bagaż podręczny: w klasie ekonomicznej 1 sztuka bagażu podręcznego o wymiarach 55x38x20 cm i wadze do 7 kilogramów.

Bagaż rejestrowany: Suma wymiarów (długość + szerokość + wysokość) każdej sztuki bagażu nie może przekraczać 150 cm. Waga i liczba sztuk bagażu zależy od taryfy, w której kupujemy bilet.

Zmiany w najtańszych taryfach

Od 4 lutego Emirates wprowadza zmiany w polityce bagażowej – przewoźnik zmniejsza limit bagażu dla pasażerów w najtańszych taryfach w klasie ekonomicznej.

Foto: Emirates

Inne zmiany zastosował przewoźnik na trasach do lub z Ameryki Północnej i Południowej oraz w przypadku lotów z Afryki.

Foto: Emirates

Qatar Airways

Bagaż podręczny: w klasie ekonomicznej 1 sztuka bagażu podręcznego o wymiarach 50x37x25 cm i maksymalnej wadze do 7 kilogramów. Oprócz tego można zabrać np. jedną damską torebkę lub małą teczkę. Przewoźnik informuje, że laptopy i torby na laptopy powinny zmieścić się w podstawowym limicie bagażu podręcznego.

Bagaż rejestrowany: Na większość lotów z siatki Qatar Airways w klasie ekonomicznej możemy zabrać bagaż rejestrowany o łącznej wadze 30 kilogramów i sumie wymiarów, która nie przekracza 300 centymetrów.

Wyjątki znajdują się w poniższej tabeli.

Foto: Qatar Airways
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
"Austriacka linia należąca do Ryanaira pozwala nam w cenie biletu na zabranie ze sobą 2 sztuk bagażu. Duży bagaż podręczny ma maksymalne wymiary 55x40x20 cm i wagę do 10 kilogramów, jednak bez wykupienia priority boarding nie weźmiemy go na pokład, a przy bramce zostanie on nam zabrany i wpakowany do luku. Na pokład zabierzemy więc tylko małą torbę o wymiarach 35x20x20 cm."Parę dni temu kupowałem przez stronę Ryanaira bilety z Krakowa do Wiednia i z Wiednia na Lanzarote. Oba loty obsługiwane przez Laude i przy obu w rezerwacji informacja "2x mały bagaż (40 x 20 x 25 cm) w cenie". Więc jak jest ostatecznie? 
wojciu95, 1 lutego 2019, 13:13 | odpowiedz
Za regulaminem Laudy: Wszyscy pasażerowie mają prawo zabrać ze sobą  1 mały bagaż podręczny, który musi zmieścić się pod siedzeniem przed Tobą (35 cm x 20 cm x 20 cm ). Na przykład torebkę, torbę na laptopa lub mały plecak. Pasażerom, którzy nie zdecydują się na zakup  "priority boarding" i przyjdą do bramki z 2 bagażami, druga, większa torba (waga 10 kg, wymiary: 55 cm x 40 cm x 20 cm) zostanie zabrana, oznakowana i umieszczona w luku samolotu za darmo. Więcej tu: https://www.ryanair.com/la/en/useful-info/help-centre/faq-overview/Baggage#0-26
wojciu95 "Austriacka linia należąca do Ryanaira pozwala nam w cenie biletu na zabranie ze sobą 2 sztuk bagażu. Duży bagaż podręczny ma maksymalne wymiary 55x40x20 cm i wagę do 10 kilogramów, jednak bez wykupienia priority boarding nie weźmiemy go na pokład, a przy bramce zostanie on nam zabrany i wpakowany do luku. Na pokład zabierzemy więc tylko małą torbę o wymiarach 35x20x20 cm."Parę dni temu kupowałem przez stronę Ryanaira bilety z Krakowa do Wiednia i z Wiednia na Lanzarote. Oba loty obsługiwane przez Laude i przy obu w rezerwacji informacja "2x mały bagaż (40 x 20 x 25 cm) w cenie". Więc jak jest ostatecznie? 
Aneta Zając, 3 lutego 2019, 12:06 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »