Fly4free.pl

Jakie są wymiary i rodzaje bagażu? Sprawdzamy Wizz Air, Ryanair i LOT

bagaże na lotnisku
Foto: Lubo Ivanko / Shutterstock
Jaki bagaż mogę zabrać do samolotu? Ile przysługuje bagażu w Wizz Air, Ryanair czy w LOT? Czy mój bilet obejmuje bagaż rejestrowany czy tylko podręczny? Jakie są wymiary bagażu podręcznego i o czym trzeba pamiętać? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i podpowiadamy, gdzie w razie potrzeby szukać dodatkowych informacji.
ABC PODRÓŻOWANIA
Fly4free.pl to nie tylko ogromna i zaangażowana społeczność doświadczonych podróżników, ale także stale dołączające nowe osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z wyjazdami. To właśnie dla nich zebraliśmy najbardziej podstawowe informacje w jednym miejscu. Wszystkie artykuły przygotowane dla początkujących podróżników znajdziesz w naszym ABC podróżowania.

Co musisz wiedzieć na wstępie? Istnieją dwa podstawowe rodzaje bagażu – podręczny i rejestrowany. Ten pierwszy zabierasz ze sobą na pokład, ten drugi nadajesz przy stanowisku odprawy (będzie podróżował w luku bagażowym). Istnieją jednak różne kategorie zarówno bagaży podręcznych, jak i rejestrowanych. Dopuszczalne wymiary i waga mogą się też znacząco różnić pomiędzy przewoźnikami. Sprawdźmy więc, jak wygląda sprawa w linii Ryanair, Wizz Air i LOT. Na samym dole znajdziesz też podpowiedź, gdzie szukać takich informacji na temat linii Lufthansa, KLM, British Airways, Qatar Airways, Turkish Airlines i Emirates.

Wymiary i zasady bagażu w Ryanair

Zacznijmy od najpopularniejszej linii lotniczej w Europie, czyli Ryanaira. W ramach bezpłatnego bagażu podręcznego (czyli tego, który jest wliczony z automatu do każdego biletu Ryanaira), możesz zabrać ze sobą torbę, plecak lub walizkę, która nie przekroczy wymiaru 20 cm x 25 cm x 40 cm. Po wejściu do samolotu umieść go pod siedzeniem przed tobą (z wyjątkiem rzędów awaryjnych, o czym powiadomi cię obsługa).

ryanair bagaz podreczny
Foto: Ryanair
Czy mogę wziąć walizkę zamiast plecaka?
Choć na rysunku jest plecak/miękka torba, to nie ma przeszkód, by jako bezpłatny bagaż podręczny zabrać małą walizkę – pod warunkiem, że zmieści się w wymiarach przewoźnika.

Jeśli natomiast wykupisz usługę „pierwszeństwo wejścia na pokład” (lub bilet w taryfie Regular/Flexi Plus), to możesz zabrać ze sobą dwie sztuki bagażu podręcznego. Jedna musi mieć maksymalnie 20 cm x 25 cm x 40 cm, a druga 55 cm x 40 cm x 20 cm. Oba te bagaże zabierasz ze sobą do samolotu i nie nadajesz ich przy stanowisku odprawy.

ryanair bagaz podreczny
Foto: Ryanair
Ile kosztuje pierwszeństwo wejścia na pokład w Ryanair?
Cena takiej usługi startuje od 6 euro, ale trzeba pamiętać, że zmienia się w zależności od trasy, sezonu i popytu. Opcja ta jest też limitowana, więc może się zdarzyć, że na konkretny lot będzie wyprzedana.

Potrzebujesz bagażu rejestrowanego? Tu masz dwie opcje do wyboru – 10 kg i 20 kg. W obu przypadkach wymiary nie mogą przekroczyć 81 cm wysokości, 119 cm szerokości i 119 cm głębokości.

Ile kosztuje bagaż rejestrowany w Ryanairze?
Za bagaż rejestrowany 10 kg musisz zapłacić od 11.99 euro i za 20 kg – od 18.99 euro. Ceny są zależne od trasy i sezonu.

Warto zaznaczyć, że w Ryanairze można dzielić dopuszczalny bagaż między pasażerami.

– Klienci mogą łączyć lub udostępniać wykupiony limit bagażu innym pasażerom w ramach tej samej rezerwacji podczas wspólnej odprawy. Na przykład jeśli rezerwacja obejmuje dwie sztuki bagażu rejestrowanego do 20 kg (łącznie 40 kg), jedna sztuka bagażu może ważyć 15 kg, a druga 25 kg (łącznie 40 kg) – czytamy na oficjalnej stronie linii.

W razie wątpliwości szczegółowy opis znajdziesz na stronie Ryanaira w zakładce „zasady przewozu bagażu”.

Wymiary i zasady bagażu w Wizz Air

A jak sprawa bagażu wygląda w Wizz Air? Węgierska linia ma dość podobne zasady do Ryanaira, choć są niewielkie różnice.

Przede wszystkim w ramach bezpłatnego bagażu podręcznego możesz zabrać ze sobą plecak/torbę lub walizkę o wymiarach 40 cm x 30 cm x 20 cm (odrobinę większy niż w Ryanair). W samolocie taki bagaż umieszczasz pod fotelem przed tobą.

wizz air bagaz podreczny
Foto: Wizz Air
Co jeśli mam większy plecak, ale nie jest wypełniony?
Oczywiście jako bezpłatny bagaż możesz zabrać większy plecak niż przewidują przepisy i po prostu nie wypełniać go po same brzegi. Liczy się, czy będziesz go w stanie włożyć do tzw. sizera, czyli miarki, którą linie lotnicze mają na lotniskach

Jeśli wykupisz usługę Wizz Priority (lub taryfę Wizz Go/Wizz Plus Flex), to możesz zabrać na pokład dwie sztuki bagażu podręcznego. Pierwsza nie może mieć więcej niż 40 cm x 30 cm x 20 cm, a druga 55 cm x 40 cm x 23 cm.

Ile kosztuje Wizz Priority?
Cena takiej usługi startuje od 5 euro, ale trzeba pamiętać, że zmienia się w zależności od trasy, sezonu i popytu. Opcja ta jest też limitowana, więc może się zdarzyć, że na konkretny lot będzie wyprzedana.

Potrzebujesz bagażu rejestrowanego? Tu masz aż cztery opcje do wyboru – 10 kg, 20, 26 i 32 kg. W każdym z tych przypadków wymiary nie mogą przekroczyć 149 cm x 119 cm x 171 cm.

wizz air bagaz rejestrowany
Foto: Wizz Air
Ile kosztuje bagaż rejestrowany w Wizz Air?
Za bagaż rejestrowany 10 kg zapłacisz nawet od 8,5 euro, za 20 kg od 9 euro, za 26 kg od 12 euro i za 32 kg od 14 euro. Ceny są zależne od trasy, sezonu i sposobu rezerwacji (najtaniej jest przez aplikację lub stronę Wizz Air).

Wymiary i zasady bagażu w LOT

Jeśli chodzi o zasady bagażu w LOT, to mamy dobre wiadomości. Są one znacznie łaskawsze niż w tanich liniach. Każdy pasażer – nawet w najtańszej taryfie ma prawo zabrać dwa bagaże podręczne. Jeden może mieć maksymalne wymiary 55 cm x 40 cm x 23 cm i nie może ważyć więcej niż 8 kg. Drugi to „przedmiot osobisty” do 2 kg. Jego wymiary nie są określone, ale jak wskazuje przewoźnik może to być „torebka damska/męska, torba na laptopa, saszetka, nerka, niewielki plecak itp.”

Foto: LOT

Oczywiście możesz też dokupić bagaż rejestrowany, choć w niektórych taryfach jest on już wliczony w cenę – informację na ten temat znajdziesz w swojej rezerwacji. Do dyspozycji będziesz miał bagaż 23 lub 32 kg (ale ta druga opcja tylko w klasie biznes).

Foto: LOT

Ceny również są uzależnione od wybranej trasy i terminu podróży. Na lotach krajowych bagaż rejestrowany kosztuje od 115 zł, na lotach krótkodystansowych (po Europie i na Bliski Wschód) – 125 zł, na rejsach międzykontynentalnych – 290 zł.

Różnice w dopuszczalnym bagażu
Warto pamiętać, że limit bagażu różni się w zależności od klasy/taryfy, w której kupiliśmy bilet. Może też różnić się w zależności od trasy, czyli np. inny limit będzie obowiązywał na lotach po Europie, a inny na lotach transatlantyckich.

Bagaż w Turkish Airlines, Emirates, Qatar Airways, Lufthansie, KLM i innych

Lecisz inną linią? Nic straconego. Na stronie internetowej, w aplikacji i przy zakupie biletów zawsze znajdziesz takie informacje. Na wszelki wypadek podlinkujemy tu zasady dla linii, których loty często się u nas pojawiają:

wymiary i zasady bagażu w Turkish Airlines
wymiary i zasady bagażu w Emirates
wymiary i zasady bagażu w Qatar Airways
– wymiary i zasady bagażu w Lufthansie
wymiary i zasady bagażu w KLM

wymiary i zasady bagażu w British Airways

Na tych stronach znajdziesz wszystkie potrzebne informacje, czyli wymiary bagażu podręcznego, wymiary i limit kilogramów bagażu rejestrowanego, a także zasady dotyczące bagażu specjalnego.

Pamiętaj, by zawsze zwracać uwagę na dozwolone wymiary bagażu. Na lotnisku możesz zostać poproszony o włożenie go do specjalnej „miarki”. Bagaż rejestrowany będzie natomiast ważony. Zdarza się, że obsługa przymyka oko na nieco większy wymiary/wagę, ale jest to loteria i wtedy możesz liczyć już tylko na łut szczęścia – lub szykować się na dopłatę za nadbagaż.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »