Fly4free.pl

Niemy świadek historii: śladami przeszłości

Foto: Plac Poczdamski © GNTB, Foto: Gianluca Santoni

Igrzyska Olimpijskie i Mur Berliński. Bauhaus i nowe trendy w projektowaniu. Pamięć o czasach Republiki Weimarskiej i czasy współczesne. 100. rocznica powstania Wielkiego Berlina i 30. rocznica zjednoczenia Niemiec. Berlin to miasto, które było świadkiem wielu doniosłych wydarzeń historycznych.

Pamięć o czasach minionych pomaga w zrozumieniu przemian, które dokonują się na naszych oczach. My także, jako turyści, jesteśmy częścią tego procesu.

Historia Berlina to jednocześnie historia Niemiec i historia świata. Dobitnie można się o tym przekonać, oglądając pozostałości muru berlińskiego, który dzielił miasto i kraje, będąc katalizatorem wielu cierpień a nawet śmierci.

Ale Berlin odrodził się, mur upadł, a obecnie stolica Niemiec może być dumna z faktu, że stała się synonimem wolności, tolerancji i różnorodności. Przebywając w Berlinie, spróbujcie powędrować śladami przeszłości: architektury, polityki i sportu. To może być interesująca lekcja.

Architektura dowodem na rozwój

Warto pamiętać, że wpływ na przyszłość mają nie tylko idee polityczne lub wojny, ale także… sztuka. Szukając w Berlinie charakterystycznych miejsc i stylów, które dobitnie pokazują wpływ sztuki i nowych pomysłów na otaczającą nas tkankę architektoniczną, należy zwrócić uwagę na Bauhaus. W latach 20. XX wieku Berlin był jedną z kolebek tego ruchu – cieszy fakt, że sporo oryginalnych budynków przetrwało wojenną zawieruchę.

Jakie były główne założenia projektowania w stylu Bauhaus? Priorytet dla ergonomicznej jedności funkcji i formy. W przypadku budynków dominowały proste bryły, powtarzalne formy, próby używania elementów, które mogły być wytwarzane masowo, umożliwiając powstanie różnych kombinacji.

Okazało się, że mimo upływu lat, budynki zaprojektowane w tym stylu w dalszym ciągu są funkcjonalne, a część z idei Bauhaus przetrwała, pokazując że dobry projekt to podstawa. Mała ciekawostka i odniesienie do czasów współczesnych: widząc na ulicach Berlina młodych ludzi, którzy korzystają z telefonów komórkowych firmy Apple, mało osób zdaje sobie sprawę, że ich design był inspirowany zasadami Bauhaus. I tak mamy paralelę między berlińską szkołą Miesa van der Rohe a Stevem Jobsem.

Foto: Sztuka uliczna © GNTB, Foto: Kristina Vitkova

Wspomnienia po berlińsku. Zdarzyło się 30. lat temu

Czy historia i konkretne wydarzenia mogą stać się zwornikiem, który umocni jedność i będzie impulsem do dalszego rozwoju, także gospodarki i sektora turystycznego? W przypadku Niemiec i Berlina, odpowiedź jest prosta: milowym krokiem zmian było zjednoczenie Niemiec, od którego minęło już 30 lat.

Być może dla młodszych turystów to mała niespodzianka, ale jeszcze w 1989 roku mapa Europy wyglądała zupełnie inaczej. A wyprawa z jednej części podzielonego Berlina na drugą – mogła zakończyć się tragicznie. Berlin był niemym świadkiem polityki wielkich mocarstw, na mocy której w okolicach Checkpoint Charlie stały na wprost siebie czołgi podczas zimnej wojny.

Czy teraz ktoś rozmyśla o tych czasach? Zmiany polityczne, wiatr odnowy i końcowe zjednoczenie Niemiec 3.10.1990 r. w jeden organizm państwowy spowodowały, że całość owej historii, znaczonej skrótami NRD i RFN może jawić się jako coś nierealnego.

A sam Berlin, tak bardzo dotknięty i zraniony poprzez budowę muru, aktualnie jest jednym z najbardziej kosmopolitycznych miast na świecie, będąc domem dla wszystkich, którzy mogą zawołać: „Jestem Berlińczykiem!”

Foto: Muzeum Muru Berlińskiego © visitBerlin, Foto: Wolfgang Scholvien

Sport w służbie partii, sport jako rozrywka

Szukając w historii Berlina wydarzeń, które miały wpływ na historię świata, możemy sięgnąć do… sportu. Letnie Igrzyska Olimpijskie w 1936 r. były pokazem siły ówcześnie rządzącej NSDAP. Sport miał służyć propagandzie, a Stadion Olimpijski w Berlinie był miejscem, w którym triumf niemieckich sportowców nie tyle był oczekiwany, co wręcz pożądany i niezbędny – każdy inne wynik niż zwycięstwo, było ideologiczną porażką. I takie porażki zdarzyły się (słynny czarnoskóry sportowiec Jessie Owens, reprezentujący Stany Zjednoczone, zdobył aż 4 złote medale!).

Chichot historii sprawił, że równe 70 lat później, w 2006 r. Stadion Olimpijski w Berlinie również stał się areną jednego z najbardziej znaczących wydarzeń sportowych na świecie: meczu finałowego mistrzostw świata w piłce nożnej. I mimo faktu, iż w finale nie zagrała reprezentacja Niemiec, tylko Włochy i Francja – na trybunach panowała atmosfera piłkarskiego święta. Nikt nie rozpaczał z tego powodu, nikt nie bił w narodową nutę, sport został potraktowany jako rozrywka.

Wniosek? Czasy się zmieniają. A miejsca i budynki, także w stolicy Niemiec, miały okazję gościć w swoich murach wydarzenia, które można określić mianem „z obu stron barykady”.

Foto: © GNTB, Foto: Berlin 2018 Leichtathletik-EM - Tilo Wiedensohler

Meandry przeszłości

Berlin to miejsce, gdzie historia dosłownie czai się za rogiem. Jeżeli jesteście zainteresowani, jak historia (także niektórych berlińskich obiektów) przeplatała się z losami zwykłych mieszkańców Berlina – a także innymi ciekawostkami, nie tylko historycznymi – zainstalujcie na swoich telefonach bezpłatną aplikację „About Berlin”. Znajdziecie w niej m.in. świetne teksty, dotyczące nieznanych stron polityki, społeczeństwa i historii Berlina z różnych okresów.

* * *

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »