Fly4free.pl

Jak poruszać się po Berlinie. Komunikacja publiczna i porady

Friedrichshagener Bölschestraße
Foto: Friedrichshagener Bölschestraße © visitBerlin, Foto: Dagmar Schwelle

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o systemie publicznego transportu (komunikacji miejskiej) w Berlinie. Z naszymi podpowiedziami nie będziecie mieć najmniejszych problemów z przemieszczaniem się po stolicy Niemiec, chcąc odwiedzić kolejne ciekawe miejsca.

Planujecie wizytę w Berlinie? Warto zapoznać się z miejską siatką połączeń oraz rodzajami transportu w ramach publicznej komunikacji – rozwiązania przyjęte w stolicy Niemiec niekiedy określa się mianem wzorcowych. Z punktu widzenia turystów to znaczące ułatwienie: prosty system komunikacji miejskiej to swobodniejsze poznawanie danego miejsca, bez obaw, że nie będziemy wiedzieć, jak gdzieś dojechać lub wrócić do naszego miejsca zakwaterowania.

Gotowi na małą przejażdżkę po Berlinie?

Foto: Hochbahn Schönhauser © visitBerlin, Foto: Dagmar Schwelle

Podstawy czyli rodzaje transportu

Berlin to duże miasto: mieszka tu ponad 3,7 mln osób. Przy sporej powierzchni, liczącej blisko 900 km², sprawny system komunikacji miejskiej jest swoistym kręgosłupem, na którym opiera się cały transport.

Czym możecie poruszać się w ramach aglomeracji berlińskiej, chcąc przemieścić się z jednej dzielnicy do drugiej lub do miejscowości poza centrum? Do waszej dyspozycji będzie m.in. metro (U-Bahn), tramwaje, autobusy, kolejka miejska (S-Bahn), kolej regionalna (Deutsche Bahn) a nawet… promy.

Jak się w tym nie zgubić i jakie bilety kupować? Kluczowa jest nieco inna informacja: tak naprawdę z punktu widzenia turysty nie jest istotny środek transportu, ponieważ bilety są ważne w każdym z nich. Pisząc prościej: jeżeli kupicie bilet na komunikację miejską (w jednym z tysięcy automatów oznaczonych logiem BVG lub bezpośrednio u kierowcy autobusu), możecie go wykorzystać w metrze, tramwaju, kolejce czy autobusie.

Metro. Sprawnie i szybko

Metro w Berlinie to najszybszy środek komunikacji. Chcecie przemieścić się metrem? Szukajcie zejść na podziemne perony: oznaczone są charakterystycznym logo (biała litera U na niebieskim tle). Władze miasta chwalą się, że w ramach 9 istniejących linii wagoniki kursują z częstotliwością co kilka minut – od wczesnych godzin porannych (4:30) do nocy (0:30). Wniosek? Nigdy nie będziecie długo czekać na kolejny skład metra.

Co w przypadku, gdy przegapiliście ostatni kurs metra, na przykład U2? Rozglądajcie się w pobliżu stacji metra, wypatrując autobusu oznaczonego literą N i numerem waszej linii metra – w tym przypadku N2. Ważna uwaga: częstotliwość kursowania autobusów jest znacznie mniejsza niż metra (dwa kursy na godzinę). A jak już o autobusach mowa, przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Foto: Marie-Elisabeth-Lüders-Haus © GNTB, Foto: Francesco Carovillano

Autobusem po Berlinie

Nie bójcie się poruszać autobusami po Berlinie. Mnogość linii (oznaczonych po prostu liczbami, na przykład 120) umożliwia dostanie się nawet w odległe rejony miasta. O czym należy pamiętać? Dwie proste zasady: do autobusów wsiadacie przednimi drzwiami oraz pokazujecie kierowcy bilet (lub dokument poświadczający ulgę).

Na pewno natkniecie się na autobusy, które przed oznaczeniem liczbowym będą mieć dodatkową literę. Co oznaczają?

  • litera X to symbol linii ekspresowej. Takie autobusy nie zatrzymują się na wszystkich przystankach;
  • litera M to symbol metrobusów. W skrócie: to autobusy jeżdżące nieco dłuższymi trasami, niekiedy uzupełniające inne środki transportu;
  • litera N to symbol autobusów nocnych, o których wspomnieliśmy już przy okazji metra.

A może tramwaj? Lub prom?

Alternatywą dla powyższych środków transportu w niektórych częściach miasta są linie tramwajowe. Kilkanaście linii zwykłych oraz tak zwane metrotramwaje (z literką M przed cyfrą) stanowią uzupełnienie dla innych środków transportu. Dla zapominalskich: w tramwajach można kupić bilet w automacie.

Oryginalnym środkiem transportu w ramach aglomeracji berlińskiej są promy, które kursują na pięciu liniach. Odnajdziecie je bez trudu, na przykład w okolicach jeziora Wannsee.

lodz w berlinie
Foto: Government district © visitBerlin, Foto: Dagmar Schwelle

Kolejka miejska i kolej regionalna

Chcąc przemieścić się z jednej części Berlina do drugiej, lub planując wycieczkę poza miasto, warto wziąć pod uwagę możliwość przejazdu kolejką miejską S-Bahn. Dociera ona do wielu miejscowości tworzących „obwarzanek” wokół Berlina, ale usprawnia także transport w samym mieście, m.in. dzięki liniom kursującym po obwodnicy śródmieścia.

Jak rozpoznać przystanek S-Bahn? Szukajcie białej litery S na zielonym tle lub wypatrujcie wagoników pomalowanych w charakterystyczne żółto-czerwone barwy.

Inną opcją „kolejową” jest skorzystanie z kolei regionalnej (to regionalne pociągi, które rozpoznacie po oznaczeniu RE lub RB). W niektórych przypadkach to lepsze rozwiązanie niż S-Bahn.

Strefy taryfowe

Wiecie już, czym można się poruszać po Berlinie. Czas na odpowiedź na pytanie: jak wyglądają strefy taryfowe, od których zależy cena biletu.

System jest przejrzysty: do wyboru macie strefy AB (obejmujące centrum i miejsca w granicach administracyjnych miasta), strefy BC (bez możliwości przemieszczania się po centrum, za to obejmujące m.in. Poczdam i lotniska Berlin-Schönefeld + Berlin-Brandenburg) oraz strefy ABC, które swoim obszarem umożliwiają przemieszczanie się „praktycznie wszędzie”.

Jaki jest najlepszy wybór dla turystów? Bilet na strefy AB, która wystarczy w większości przypadków (podczas przejazdu do/z lotniska lub na terenach podmiejskich – kupcie ABC).

Foto: Goerlitzer Park © Lookphotos, Foto: travelstock44

Ile to kosztuje?

Koszt biletu jest uzależniony od tego, gdzie planujecie się dostać – i jak intensywnie będzie się poruszać po Berlinie podczas waszego pobytu. Najprostszą metodą jest zakup specjalnej karty turystycznej Berlin WelcomeCard. Oprócz zniżek do wielu turystycznych atrakcji, jej posiadacz podróżuje bezpłatnie wszystkimi środkami transportu w Berlinie. Korzyści płynące z posiadania Berlin WelcomeCard opisaliśmy w naszym artykule.

A co w przypadku chęci zakupu klasycznych biletów? Dzieci do 6 roku życia podróżują po Berlinie bezpłatnie, w wieku 6-14 lat kupują bilety ulgowe – pozostałych podróżnych obejmuje taryfa biletów normalnych. Uwaga, studentów także 😉

Z kompletnym cennikiem biletów możecie się zapoznać TUTAJ. Z punktu widzenia turysty, dobrą opcją jest zakup jednego z poniższych biletów:

  • jednorazowego (Einzelfahrschein), ważnego przez 2h od skasowania, na podróż w jednym kierunku. Koszt? 2,90 EUR (strefy AB), 3,30 EUR (strefy BC) lub 3,60 EUR (strefy ABC);
  • pakietu 4 biletów jednorazowych (4-Fahrten Karte Einzelfahrschein). Koszt? 9 EUR (strefy AB), 12 EUR (strefy BC) lub 13,20 EUR (strefy ABC);
  • biletu dziennego (Tageskarte), który ważny jest od momentu skasowania do 3 nad ranem. Koszt? 8,60 EUR (strefy AB), 9 EUR (strefy BC) lub 9,60 EUR (strefy ABC). Ważna uwaga dla turystów z dziećmi: w ramach tego biletu do 3 dzieci w wieku 6-14 lat podróżuje bezpłatnie;
  • biletu grupowego (Kleingruppenkarte). Na takim bilecie, ważnym od momentu skasowania do 3 nad ranem, podróżować może grupa do 5 osób (to świetna opcja np. dla przyjaciół). Cena? 23,5 EUR (strefy AB), 24,3 EUR (strefy BC) lub 24,90 EUR (strefy ABC).

Jeżeli macie do przejechania tylko krótki dystans (maksymalnie 3 stacje metra U-Bahn / kolejki S-Bahn lub 6 przystanków autobusowych / tramwajowych), rozważcie zakup biletu Kurzstrecke, który kosztuje 1,9 EUR.

Foto: Berlin East Side Gallery © GNTB, Foto: Hans Peter Merten

Bilety mobilne i planowanie podróży

Dla miłośników nowoczesnych rozwiązań: bilety można zakupić w aplikacji BVG Tickets Berlin (do ściągnięcia na urządzenia z systemem Android i iOS). Jeżeli planujecie wycieczkę po Berlinie, warto również zaopatrzyć swój telefon w aplikację BVG Fahrinfo Berlin.

* * *

Zobaczcie również inne teksty i ciekawostki, które dotyczą Berlina:

Berlin na wyciągnięcie ręki: jak dostać się z Polski i za ile? Sprawdzamy!
Sprytne oszczędzanie. Zwiedzaj stolicę Niemiec taniej z Berlin Welcome Card (+ inne zniżki)
Muzyczne oblicze Berlina: od filharmonii do techno
Odkrywamy dzielnice Berlina. Jeśli byłeś w tym mieście 10 razy, nadal mogą Cię zaskoczyć te miejsca
Berlińskie muzea są otwarte!
Gdzie smacznie zjeść: tradycja i nowoczesność. Od street foodu do gwiazdek Michelin
Niemy świadek historii: śladami przeszłości
Berlin na weekend: plan szybkiego city breaku

Więcej informacji o atrakcjach turystycznych Berlina: www.visitberlin.de/en/

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Wzorcowy i prosty system komunikacji w Berlinie? Wątpię, a mówię to po 6 latach codziennej jazdy po mieście i całym landzie. Zabrakło wyraźnego zaznaczenia opisu, że jednorazowe bilety są ważne w jednym kierunku, tzn. nawet jeśli na bilecie 2h przejedziecie 1 przystanek, to nie możecie wrócić do poprzedniej stacji- dlatego bez mapki można łatwo się pomylić. Bilety dzienne są ważne do 3 rano- nie są ważne 24h. Więc bilet dzienny kupiony o 2:00 będzie ważny 1h. I proszę pamiętać o częstych opóźnieniach, z doświadczenia jadąc na SXF wybieram sbahna lub pociąg  na tyle wcześnie, żeby w razie wypadnięcia mieć jeszcze chociaż 2 następne połączenia.
Esperal, 20 października 2020, 21:12 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Informacja uzupełniająca.  Autobusy i Tramwaje oznaczone literą M kursują 24 godziny na dobę , w nocy zwykle w takcie co 30 minut.  Wymienione w tekście nocne linie "za metro" nie kursują w noc z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę  ponieważ wtedy kursuje metro i prawie wszystkie linie Sbahn. Berlin ma bardzo dobrze rozwiniętą komunikację nocną co widać na schemacie linii nocnych na stronie bvg.de ( https://www.bvg.de/de/index.php?section=downloads&cmd=58&download=398 )  Natomiast jeśli chodzi o bilety to istnieje również bilet landowy Brandenburg-Berlin Ticket (BBT) , który jest ważny również na komunikację miejską w Berlinie . Bilet dla 5 osób ważny od godz 9 rano w dni robocze ( w weekendy od godz 0 ) do godziny 3 następnego dnia kosztuje 33 EURO . Bilet jest ważny również na komunikację miejską w Szczecinie oraz na koleje regionalne do stacji Szczecin , do stacji Kostrzyn , Słubice i Zasieki .  Wiec jeśli wybieramy się np tylko na 2 weekendowe dni (1 nocleg w Berlinie)  to za 66 EURO dla 5 osób (czyli za 13,20 EURO na osobę) mamy pokryte koszty komunikacji z wymienionych wyżej polskich miejscowości do Berlina oraz koszty komunikacji po Berlinie. zgadzam się z moim przedmówcą, że zdarza się że Sbahny są opóźnione, a czasami odwoływane na części lub na całej trasie . Sbahn jest ważnym i szybszym od metra środkiem komunikacji w Berlinie.  W szczególności " na linii wschód zachód"  ( Alexanderplatz- Berlin ZOO)  gdzie nie ma linii metra .  Ale też pomiędzy Potsdamer Platz a Branderburger Tor (i dalej) gdzie linia Sbahn przebiega pod ziemią i pełni w praktyce identyczną funkcję jak metro.  Pomimo swoich niedoskonałości komunikacja miejska  Berlina  wydaje się być faktycznie wzorcową  w porównaniu do innych "dużych " miast europejskich i stosunkowo tania w porównaniu np z Londynem
darian, 11 listopada 2020, 18:41 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »