Fly4free.pl

Berlin na wyciągnięcie ręki: jak dostać się z Polski i za ile? Sprawdzamy!

Foto: Brama Brandenburska © visitBerlin, Foto: Dagmar Schwelle

Stolica Niemiec to miejsce, które jest bliżej, niż się Wam może wydawać. Pomysł na szybki city break? Podróż śladami historii? A może miks kultury wysokiej, inspirujących wystaw muzealnych i… kulinarnych odkryć w jednej z berlińskich dzielnic? Podpowiadamy, jak zacząć fascynującą niemiecką przygodę.

Spoglądając na mapę Europy i usytuowanie Berlina, jednego możemy być pewni: mało jest miejsc na naszym kontynencie, które oferują tak szerokie spektrum możliwej aktywności (jako turyści) i są jednocześnie doskonale skomunikowane z Polską. Wystarczy napisać, że stolicę Niemiec dzieli od granicy z naszym krajem zaledwie 91 kilometrów!

Mnogość opcji na dotarcie z różnych obszarów Polski do Berlina powoduje, że nie jest to trudne, czasochłonne ani kosztowne zadanie. Spójrzmy zatem na dostępne możliwości, zaczynając od najszybszej opcji, czyli transportu lotniczego.

berlin brama
Foto: Brama Brandenburska © visitBerlin, Foto: Dagmar Schwelle

Berlin samolotem

Jeżeli planujecie podróż do Berlina – i nie mieszkacie w pasie przygranicznym – najsprawniej do stolicy naszych zachodnich sąsiadów dostaniecie się drogą powietrzną. Na trasie Warszawa – Berlin regularnie latają samoloty naszego rodzimego przewoźnika, czyli PLL LOT.

Przeglądając aktualne rozkłady połączeń, bez trudu znajdziecie możliwość codziennych, bezpośrednich lotów. W poniedziałki, wtorki, czwartki i soboty możecie rozpocząć podróż z lotniska Chopina w Warszawie o godz. 10:05, aby po trwającej niecałe 1h30min podróży „zameldować się” w stolicy Niemiec.

W pozostałe dni tygodnia (środy, piątki i niedziele) bezpośrednie loty na trasie do Berlina odbywają się w godzinach popołudniowych: start z Warszawy o godz. 16:15 i planowane lądowanie o 17:40.
Co z kosztami takiej podróży? Warto pamiętać, że ceny biletów różnią się w zależności od momentu, w którym dokonywany jest zakup: w przypadku ofert promocyjnych, typu słynna “Szalona Środa”, trasa w obie strony mogła zamknąć się w kwocie 299 PLN.

loty do berlina

Czy tylko PLL LOT operuje na tej trasie? Zaglądamy do oferty niskokosztowych przewoźników. Tutaj mocną ofertą mógł pochwalić się irlandzki Ryanair. Tania linia lotnicza miała w swoim rozkładzie bezpośrednie połączenia z Krakowa do Berlina, realizowane kilka razy w tygodniu (aktualnie czekamy na powrót tej trasy do siatki połączeń przewoźnika).

Przewaga tanich linii lotniczych? Oczywiście cena biletu: w systemie rezerwacyjnym Ryanaira bez większego trudu można było odnaleźć połączenia za naprawdę niewielkie kwoty. Niecałe 80 PLN za trasę Kraków – Berlin – Kraków? Brzmi fantastycznie!

loty do berlina

Berlin lotniczo? Nie tylko Warszawa

Nie zapominajcie o możliwościach podróży lotniczej z regionów: nie jesteście skazani wyłącznie na wyloty z Warszawy. Europejska siatka połączeń lotniczych umożliwia szybką i sprawną podróż do Berlina z takich miast jak Gdańsk, Kraków, Bydgoszcz, Rzeszów i wiele innych.

Przykład? Wylatując z Krakowa o godz. 14:20, po 4h15 min będziecie już w stolicy Niemiec, „zaliczając” szybką przesiadkę w Dusseldorfie. A cała podróż odbędzie się sprawnie i komfortowo.

Mieszkacie w okolicach Bydgoszczy? Całkowity czas podróży od momentu startu w stolicy województwa kujawsko-pomorskiego do lądowania w jednym z portów lotniczych w Berlinie wynosi zaledwie 3h 50min (po drodze czeka Was ekspresowa przesiadka na lotnisku we Frankfurcie).

loty do berlina

Koleją i autobusem do Berlina

Szukacie innej możliwości podróży? Alternatywą dla połączeń lotniczych jest m.in. kolej. Pociągi na trasie do Berlina kursują m.in. z Poznania, Warszawy, Bydgoszczy, Gdańska czy Krakowa, a ich ceny zaczynają się od 14,90 do 25 EUR, jeśli zadbamy o zakup odpowiednio wcześnie.

Ile trwa podróż? Pociąg z Poznania pokonuje trasę do stolicy Niemiec w niecałe dwie godziny! Wszyscy podróżni, którzy chcą dojechać koleją do Berlina z Warszawy, powinni zarezerwować na swoją podróż ok. 6 godzin.

* * *

Jeżeli nie pociąg, to może autobus? Tutaj również można wybierać w możliwościach połączeń. Wygodne autobusy Flixbus zawiozą was do Berlina (bezpośrednimi kursami) m.in. z Poznania, Wrocławia i Krakowa od 39 PLN, z Warszawy od 50 PLN, a ze Szczecina od 30 PLN.

piknik przy katedrze
Foto: Piknik przy katedrze © visitBerlin, Foto: Kristina Vitkova

Podróżujecie w grupie? Rozważcie transport samochodowy

Myśląc o wycieczce do Berlina z Polski – zwłaszcza w grupie 3-4 osób – doskonałą alternatywą do powyższych opcji jest podróż samochodem. Spójrzcie na mapę: do stolicy Niemiec mieszkańcy Szczecina mają raptem 170 km, z Poznania 270 km, z Wrocławia 340 km, a z Łodzi 460 km. W dobie komfortowych samochodów i coraz lepszego stanu dróg, pokonanie takiej odległości nie powinno stanowić większego problemu.

Dodatkowym atutem, który warto rozważyć podczas podróży samochodem jest kwestia kosztów podróży. Przy założeniu, że spalanie samochodu wynosi 7 l/100 km a benzyna kosztować będzie ok. 5 PLN, można liczyć, że mieszkańcy Szczecina muszą wydać na podróż zaledwie 60 PLN w jedną stronę.

* * *

To nie koniec możliwości transportu. Jeżeli już jesteśmy przy opcjach drogowych: sporo ofert wspólnej podróży z Polski (samochodem) do Berlina pojawia się także na modnych i popularnych serwisach typu BlaBlaCar – średnio koszt podróży z poznanym w ten sposób kierowcą z Krakowa i Warszawy to 70 PLN. Jak kształtują się ceny, gdy chcemy rozpocząć podróż z innych miast w Polsce? Z Wrocławia możemy to zrobić za ok. 50 PLN, z Poznania od 35 PLN, a ze Szczecina już od 17-20 PLN!

berlin widok na miasto
Foto: Christopher Street Day © GNTB, Foto: Geertje Marquardt

Berlin czeka!

Niezależnie od wybranego przez was środka transportu – cel jest jeden: wibrująca energią stolica Niemiec! Życzymy spokojnej podróży, to będzie niezapomniany wyjazd 🙂

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Z tym czasem jazdy POZ-BER nieco przesadziliście - nie niecałe 2, ale niecałe 3h. A dokładniej (rozkład na jutro) od 2h40 do 2h54, zależnie od połączenia i liczby postojów. I osobiście (sprawdzane nie raz) pociąg to na tej trasie najlepsza opcja. Centrum <-> centrum. 
solokhumbu, 13 października 2020, 18:14 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Nie ma już połączenia Ryana z Krakowa do Berlina.
S, 23 października 2020, 16:25 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »