Fly4free.pl

Berlińskie muzea są otwarte!

Berlinische Galerie, Foto: Noshe
Foto: Berlinische Galerie © visitBerlin, Foto: Noshe

Współczesna sztuka w Hamburger Bahnhof czy wizyta w Muzeum Techniki? Tajemnicze Muzeum Szpiegów lub dla odmiany odwiedziny w wybitnie rozrywkowym Muzeum Gier Komputerowych? Placówki muzealne w Berlinie czekają na gości i turystów, także z Polski.

Ujmując sprawę nieco żartobliwie: Berlin to jedno wielkie dzieło sztuki, również tej, którą można spokojnie kontemplować w pomieszczeniach odpowiednich placówek. W obrębie miasta znajduje się około 170 muzeów – jeżeli chcielibyście zobaczyć je wszystkie, musielibyście na pewien czas do Berlina po prostu się przeprowadzić.

Na co zwrócić uwagę i które muzea są warte odwiedzin?

Wyspa Muzeów. Raj dla miłośników sztuki

Trudno nie zacząć takiej wyliczanki od słynnej Wyspy Muzeów (Museumsinsel). Na małej przestrzeni, otoczonej przez wody rzeki Szprewy, znajduje się kompleks 5 muzeów, który śmiało może aspirować do miana jednego z najważniejszych na świecie. Miłośnicy archeologii oraz wielbiciele sztuki z okresu XIX w. będą zachwyceni.

Niektóre z eksponatów są wręcz elementem światowej popkultury – przykładem może być popiersie królowej Nefertiti, które liczy sobie, bagatela, blisko 3350 lat (jest datowane na 1345 p.n.e.). Ale to tylko mały fragment tego, co czeka na odwiedzających Muzeum Pergamońskie (Pergamonmuseum), Starą Galerię Narodową (Alte Nationalgalerie), Stare Muzeum (Altes Museum), Nowe Muzeum (Neues Museum) oraz Muzeum im. Bodego (Bodemuseum).

Ile kosztuje bilet wstępu do tych wspaniałości? Zamiast zakupu pojedynczych biletów, rekomendujemy zaopatrzyć się w jedną z turystycznych kart zniżkowych, np. specjalną wersję Berlin Welcome Card. Karta jest ważna przez 72 godziny od momentu aktywacji i obejmuje m.in. bezpłatne zwiedzanie stałych wystaw na Wyspie Muzeów oraz bezpłatny transport publiczny na terenie Berlina. Jej koszt to 51 EUR (z bezpłatną komunikacją miejską w strefach AB) oraz 55 EUR w opcji stref ABC.

Inna możliwość poczynienia oszczędności podczas zakupów biletów do muzeów to karta Museumspass. Jak działa? Po zakupie karty możecie przez 72 godziny bezpłatnie zwiedzać 30 obiektów muzealnych w Berlinie, w tym m.in. Muzeum Pergamońskie (Pergamonmuseum), Muzeum Przyrodnicze (Museum für Naturkunde) czy Muzeum Techniki. Koszt tej przyjemności? Karta wyceniona jest na 29 EUR, natomiast jeżeli jesteście studentami lub uczniami, zapłacicie połowę ceny – 14,50 EUR.

Foto: Katedra w Berlinie © GNTB, Foto: Kristina Vitkova

Gemäldegalerie – mistrzowie malarstwa

Jeżeli po wizycie na Wyspie Muzeów odczuwacie niedosyt, to z pewnością lekarstwem na taki stan będzie wizyta w Galerii Malarstwa w Berlinie (Gemäldegalerie). Lista obrazów pędzla europejskich artystów (od XIII do XVIII wieku) jest oszałamiająca i powinna zadowolić nawet najwybredniejszego miłośnika malarstwa.

Na zwiedzających Gemäldegalerie czekają prace m.in. Caravaggia, Rubensa, Rembrandta, Tycjana, Rafaela Santi, Johannesa Vermeera czy Albrechta Dürera.

Muzeum Gier Komputerowych

Ciekawą odmianą od klasycznych obiektów muzealnych jest najstarsze muzeum gier komputerowych na świecie, czyli Computerspielemuseum. To unikalna okazja, aby zobaczyć na własne oczy, jak rozwijała się rozrywka komputerowa w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Przy okazji możemy się sporo nauczyć o postępie w dziedzinie komputerów, ich zwiększonych możliwościach obliczeniowych oraz… ich miniaturyzacji.

Na odwiedzających z Polski czeka specjalny przewodnik po wystawie w języku polskim – koszt tego wydawnictwa to 1,5 EUR dopłaty do regularnej ceny biletu, wynoszącej 9 EUR dla osób dorosłych.

PacMan? Space Invaders? Możliwość “zagrania” w gry na Atari 2600? Niech się schowają konsole najnowszej generacji: prawdziwa zabawa to były właśnie takie produkcje. Plus oczywiście, połamany joystick, który zawsze był symbolem końca imprezy.

Całość jest świetnym wehikułem czasu, doskonale wpisującym się w powroty myślami do momentów, gdy wszystko było prostsze, a taki sprzęt elektroniczny jak telewizor nie dysponował swoich własnym systemem operacyjnym…

Foto: Stare Muzeum © GNTB, Foto: Francesco Carovillano

Niemieckie Muzeum Techniki

Wszystkich pasjonatów techniki, maszyn – także tych pływających i latających – z pewnością ucieszy wizyta w Muzeum Techniki (Deutsches Technikmuseum). To popularna placówka, nie tylko dzięki przystępnej cenie biletów (8 EUR) oraz systemowi korzystnych rabatów – zniżka na zakup biletu dla posiadaczy Berlin WelcomeCard, bezpłatny wstęp dla posiadaczy Museumspass).

Sekretem Muzeum Techniki są po prostu eksponaty: samoloty, parowozy, maszyny na kołach, samochody… całość wygląda jak miejsce rodem z chłopięcych marzeń. A jak wiadomo, niekiedy z dziecięcych marzeń się nie wyrasta 🙂

I Ty możesz zobaczyć jak działali szpiedzy!

A może warto zanurzyć się w mrocznym świecie tajemnic i szpiegów? Muzeum Szpiegostwa (Deutsches Spionagemuseum) to wyjątkowa placówka. Odwiedzając obiekt na Leipziger Platz, przeniesiecie się w czasy II wojny światowej, zagadek kryptograficznych, historii rodem wprost z zimnej wojny oraz niesamowitych eksponatów i akcesoriów szpiegowskich.

To właśnie tutaj zobaczycie, jak wyglądało przemycanie mikrofilmów, czym mogła być na pozór normalna laska, dlaczego najzwyczajniejsza na pozór szminka lub but okazywał się specjalnie spreparowanym schowkiem. Niektóre z tych „patentów” zostały wykorzystane w filmach, których fabuła zahacza o gadżety prawdziwego szpiega.

Nie mogło zabraknąć również wystawy o najsłynniejszych szpiegach w historii: nie tylko prawdziwych postaciach, ale również bohaterach literackich i filmowych.

Foto: Muzeum Szpiegostwa © GNTB, Foto: Deutsches Spionagemuseum

Co z poniedziałkami?

Jeżeli planujecie zwiedzać berlińskie muzea, pamiętajcie o jednym fakcie: większość placówek jest zamknięta w poniedziałki. Aby uniknąć ewentualnych rozczarowań i móc dobrze rozłożyć odwiedziny w poszczególnych muzeach w odpowiednie dni – warto sprawdzić, czy wybrany przez nas obiekt otwiera swoje podwoje dla zwiedzających w poniedziałki.

Jak to zrobić? Rozwiązanie jest proste, podpowiadamy: sprawdźcie to TUTAJ.

Oczekiwanie na super-muzeum

Wszyscy miłośnicy sztuki, historii i nauki mogą powoli zacierać ręce: trwa końcowe odliczanie do otwarcia Humboldt Forum w odbudowanym berlińskim zamku królewskim!

Humboldt Forum nie będzie klasycznym muzeum, tylko otwartą i międzynarodową platformą dialogu, poruszającą tematy, które są istotne w naszych czasach. Na przestrzeni 42000 m² znajdzie się miejsce na wystawy etnograficzne, artefakty i przedmioty codziennego użytku z całego świata (od Afryki po Australię i Oceanię)… ale również na wystawy, które dokumentować będą m.in. trudną historię kolonializmu i rolę państw europejskich, wraz z następstwami trwającymi do czasów współczesnych.

Budynek został całkowicie zrekonstruowany. Prace nie obejmują wyłącznie barokowych fasad, ale przede wszystkim wnętrza, harmonijnie dopasowując się do roli, którą będą pełnić. Niesamowite otoczenie Humboldt Forum – na Wyspie Muzeów, w centrum Berlina – gwarantuje, że obiekt stanie się kolejnym obowiązkowym punktem odwiedzin dla wszystkich tych, którzy planują wizytę w stolicy Niemiec.

Otwarcie pierwszej części Humboldt Forum przewidziane jest na grudzień 2020 r.

* * *

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Nie promujcie tego burdelowego Berlina!!! Po co tam jeździć... czy nikt nie pamięta o II Wojnie Światowej i co nam zrobili?
moses, 23 października 2020, 10:50 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »