Fly4free.pl

Muzyczne oblicze Berlina: od filharmonii do techno

Foto: Yorkschlösschen © visitBerlin, Foto: Pierre Adenis

Kultura wysoka kontra masowa rozrywka. Małe kluby jazzowe kontra Mercedes-Benz Arena i Olympiastadion. Raj dla miłośników delikatnych dźwięków kontra jednostajne staccato muzyki elektronicznej. Wiele gatunków muzycznych, jedno miasto. Witaj w Berlinie – mieście, które „muzyką stoi”!

Marlene Dietrich, słynna piosenkarka i aktorka, zaśpiewała kiedyś: „Wciąż trzymam walizkę w Berlinie”. Tęsknota do stolicy Niemiec miewa solidne podstawy – nie tylko dla naszych zachodnich sąsiadów, ale również dla wszystkich miłośników muzyki. I nie ma tutaj znaczenia jej gatunek: w Berlinie, niczym w ogromnym kotle, każdy może odnaleźć coś dla siebie.

Bliskość stolicy Niemiec (do granicy z Polską jest zaledwie 91 km!) powoduje, że turyści z naszego kraju są licznie reprezentowani podczas wszelakich wydarzeń muzycznych, festiwali, koncertów i imprez. Spójrzmy nieco bliżej na muzyczną ofertę Berlina.

Dom dla jednej z najlepszych orkiestr świata

Mówisz “Berlin”, myślisz “Filharmonicy”. Słynna orkiestra Berliner Philharmoniker to wizytówka nie tylko stolicy Niemiec, ale i całej Europy. Dla melomanów siedziba Filharmoników Berlińskich to świątynia muzyki, a każdy koncert jest niezwykłym misterium. Trudno się dziwić: orkiestra rodem z Berlina jest zaliczana do pięciu najlepszych zespołów świata!

Przez wiele lat jej dyrygentem był słynny Herbert von Karajan, a koncerty muzyki poważnej przyciągały tłumy. Aktualnie nic się w tej materii nie zmieniło: wysłuchanie na żywo Filharmoników Berlińskich można traktować w kategorii muzycznej nobilitacji, a obecny dyrygent, Kirył Pietrienko, dba o prestiż i jakość orkiestry.

Ciekawostką jest to, że Berliner Philharmoniker wielokrotnie „romansowali” z rozmaitymi gatunkami muzycznymi, zajmując się nie tylko muzyką poważną. Do legendy przeszedł koncert (i płyta) który został nagrany wspólnie z hard rockowym zespołem Scorpions w 2000 roku. Po przesłuchaniu tej płyty, Filharmonicy Berlińscy zyskali wielu fanów, którzy wcześniej nie mieli żadnej styczności z muzyką klasyczną.

Macie ochotę posłuchać tej niesamowitej orkiestry (a także instrumentalistów z Niemieckiej Orkiestry Symfonicznej i studentów akademii muzycznych)? Możecie zrobić to za darmo! Od września do czerwca we wtorki o godz. 13.00 foyer Filharmonii rozbrzmiewa muzyką podczas bezpłatnych koncertów. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

Foto: Filharmonia Berlińska © visitBerlin, Foto: Wolfgang Scholvien

Kluby jazzowe

Zmieniamy muzyczny klimat, przenosząc się z filharmonii wprost do słynnych klubów jazzowych w Berlinie. Stolica Niemiec od zawsze była prawdziwą ostoją dla muzyków jazzowych: A-TraneZig Zag czy Quasimodo w modnej dzielnicy Charlottenburg – to nazwy i adresy, które miłośnicy tej muzyki znają na pamięć.

Czego możecie oczekiwać? Mieszanki dźwięków, która zapadnie wam w pamięć. Niektóre z berlińskich klubów specjalizują się w jednym gatunku jazzu – w innych będziecie mieli okazję usłyszeć pełen przekrój muzyczny: od klasycznego old-style jazzu, poprzez swingacid jazzfree jazz czy fusion.

Jak zaplanować wizytę w jednym z klubów? Należy pamiętać, że część z nich cieszy się szalonym wręcz powodzeniem: aby wziąć udział w koncercie jazzowym na przykład w Zig Zag, położonym przy ul. Hauptstraße, należy być na miejscu dość wcześnie, licząc na wolne miejsce w środku (aktualnie liczba miejsc jest ograniczona, zgodnie z regułami zachowania dystansu społecznego). Próba wejścia w godzinach wieczornych, bez wcześniejszej rezerwacji, może skończyć się niepowodzeniem…

…ale nic straconego: alternatywą jest wzięcie udziału w jednym z licznych koncertów jazzowych, które odbywają się na świeżym powietrzu w różnych dzielnicach Berlina – warto sprawdzić kalendarz imprez plenerowych w Berlinie przed zaplanowaniem swojego wyjazdu do stolicy Niemiec.

Światowa stolica techno

Czas na prawdziwą rewolucję. To właśnie w Berlinie narodziła się muzyka techno! Legendarny klub Tresor, słynne Love Parade, wykonawcy tacy jak Westbam – czujecie jednostajny rytm i wibracje? Nie jesteście sami.

Techno i muzyka elektroniczna były swoistą odskocznią dla szarzyzny dnia codziennego w podzielonym Murem Berlińskim mieście. Mechaniczna i rytmiczna muzyka, która łatwo wprawiała słuchaczy w taneczny trans, szybko opanowała świat. Do Berlina zaczęli tłumnie przybywać miłośnicy techno, a liczba klubów i miejsc, w których odbywały się nie do końca legalne imprezy rosła w astronomicznym tempie.

Dziś techno jest nieco w odwrocie, masowa muzyczna moda ewoluowała w kierunku muzyki gitarowej, a następnie popowo-elektronicznej. Ale scena techno w Berlinie trzyma się mocno: jeżeli szukacie miejsca na zabawę do białego rana, koniecznie odwiedźcie Berghain, mieszczący się w starej elektrociepłowni w dzielnicy Friedrichschain. I dajcie się opanować muzyce, pamiętając o zachowaniu dystansu społecznego.

Foto: Lamifa Restaurant © visitBerlin, Foto: Shanaly Le & Nithu Silva for Anomalie

Co za koncert!

Aktualnie cały świat zmaga się z problemami, które niesie ze sobą pandemia koronawirusa. Ale wraz z zakończeniem pandemii i restrykcji, berlińskie hale i stadiony zapełnią się fanami światowych gwiazd, którzy chętnie i często goszczą w stolicy Niemiec. Lista sławnych wykonawców, którzy koncertowali w Berlinie, liczyłaby więcej akapitów niż cały ten artykuł 😉

Z racji położenia niedaleko Polski (i świetnego skomunikowania z wieloma miastami w naszym kraju), w Berlinie język polski podczas koncertów słychać donośnie. W niektórych przypadkach to jedyny sposób dla fanów z Polski, aby uczestniczyć w koncercie na żywo swojego ulubionego wykonawcy, który podczas trasy koncertowej ominął Stadion Narodowy w Warszawie czy krakowską Tauron Arenę.

Niezależnie od tego, czy koncert odbywa się na monumentalnym Olympiastadion, w nowoczesnej Mercedes-Benz Arena lub w jednym z mniejszych obiektów – możecie być pewni, że organizacja całego eventu oraz nagłośnienie będzie stało na światowym poziomie. Wystarczy rzut oka na ostatni line-up (m.in. Celine Dion, Rammstein, Elton John, Sting, Queen) aby zacząć myśleć o przyszłej rozrywce i… zarezerwować bilet na koncert.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »