Fly4free.pl

Berlin na weekend: plan szybkiego city breaku

Foto: East Side Gallery © visitBerlin, Foto: Philip Koschel

Jak złapać “berlińskiego bakcyla” w 48 godzin, zobaczyć nietypowe lotnisko, zjeść najlepszy kebab na świecie, zatańczyć na imprezie oraz zadumać się nad meandrami historii. Pomysł na intensywny wyjazd i zwiedzanie stolicy Niemiec.

Berlin to miasto, które wciąga i uzależnia. Na dokładne poznanie wszystkich miejsc, które warte są odwiedzin, prawdopodobnie nie starczyłoby 3-4 tygodni. Moc atrakcji, dzieła sztuki w muzeach, kipiące energią dzielnice, targi śniadaniowe, knajpki wege i miks tradycji z nowoczesnością, podlany lekko industrialnym sosem. To wszystko wymaga czasu i powolnego smakowania danego miasta.

Co jednak w przypadku turystów, którzy nie mają do dyspozycji wielu dni urlopu… i jedyne, co mogą wygospodarować, to szybki wypad do Berlina, najlepiej zahaczający o weekend? I do tego będzie to ich pierwsza wizyta w stolicy naszych zachodnich sąsiadów?

Cóż, spróbujmy przedstawić plan zwiedzania Berlina w iście ekspresowym tempie, pokazując najważniejsze atrakcje – i mając nadzieję, że po TAKIM wypadzie, kolejna wizyta w Berlinie będzie już obejmować znacznie więcej dni.

Pokażmy zatem Berlin w pigułce, zapnijcie pasy i lecimy!

Wyspa Muzeów

OK, postawmy sprawę jasno: jeżeli podczas takiego szybkiego city breaku należałoby zawitać do przynajmniej jednego muzeum – to idealną opcją byłaby wizyta na Wyspie Muzeów (Museumsinsel). To pięć niesamowitych placówek, w których można obcować z prawdziwą sztuką, ulokowanych na prawdziwej wyspie… a każde z nich warte jest chociaż chwilowej uwagi.

Całość została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO, a wybór między Bodemuseum, Pergamonmuseum, Neues Museum, Alte Nationalgalerie oraz Altes Museum przypomina wizytę dziecka w lodziarni: nabiera się ochoty aby spróbować wszystkich smaków lodów 🙂

Wybierzcie jedno lub dwa muzea z powyższej listy, nie zapomnijcie znaleźć kilku chwil na podziwianie słynnej Katedry Berlińskiej (Berliner Dom) i biegnijmy dalej.

Foto: Katedra w Berlinie © GNTB, Foto: Kristina Vitkova

Wieża Telewizyjna

Czas na charakterystyczny punkt, który jednoznacznie kojarzy się z Berlinem. To Wieża Telewizyjna (Berliner Fernsehturm), uwieczniona w setkach relacji i filmów. Nie odmówcie sobie zrobienia kilku zdjęć Berlina z góry, mając świadomość że jesteście na tarasie widokowym najwyższego publicznie dostępnego budynku w Europie. To jedna z najpopularniejszych atrakcji w stolicy Niemiec.

Wieża liczy sobie 368 m, zatem proponujemy szybki łyk czegoś orzeźwiającego w barze (na wysokości 203 m) i zjeżdżamy na dół, kontynuując naszą wycieczkę po Berlinie.

Reichstag i kopuła

Mało jest osób, które nie kojarzą bryły charakterystycznego budynku w centrum Berlina, mieszczącego w sobie miejsce obrad parlamentu Niemiec (Bundestagu). To słynny Reichstag – neoklasycystyczny budynek, który był świadkiem wielu historycznych wydarzeń, mających doniosłe znaczenie dla Niemiec.

Obowiązkowe selfie przed frontem budynku… i czas na zwiedzanie szklanej kopuły, górującej nad gmachem. Tutaj również może przydać się cierpliwość: na pewno nie będziecie jedynymi zwiedzającymi, to popularny punkt wszystkich wycieczek i cel odwiedzin dla turystów indywidualnych.

Całość gmachu Reichstagu została wyremontowana i przebudowana – w obecnej formie budynek funkcjonuje zaledwie od 21 lat.

Foto: Reichstag © GNTB, Foto: Szymon Nitka, Znajkraj

Plac Poczdamski (Potsdamer Platz) i Plac Aleksandra (Alexanderplatz)

Jeżeli chcecie zobaczyć wibrujące serce Berlina, nie możecie odmówić sobie krótkiej wizyty na jednym ze znanych placów. To popularne miejsca, także wśród mieszkańców Berlina. Okolica jest wypełniona m.in. przez centra biznesowe, pełniąc także rolę ważnego węzła komunikacyjnego – wszyscy są w ciągłym ruchu, tu cały czas coś się dzieje.

Dla samych berlińczyków Plac Poczdamski pełni rolę centrum rozrywkowego, z kinami i modnym miejscem na zrobienie zakupów. Dla przyjezdnych to genialne miejsce na chwilę odpoczynku w jednej z kawiarni. Jeżeli pozwoli na to napięty plan city breaku, warto zajrzeć do Muzeum Filmu i Telewizji (Deutsche Kinemathek), a przy szczupłości wolnego czasu – pamiętać o tym, aby przebywając na Placu Alexandra (Alexanderplatz) zrobić sobie zdjęcie pod nietypowym zegarem Urania (Urania–Weltzeituhr).

Foto: Alexanderplatz © GNTB, Foto: Francesco Carovillano

Brama Brandenburska

Ekspresowa wizyta w Berlinie byłaby niepełna bez odwiedzin w okolicy najbardziej charakterystycznej bramy miejskiej w całych Niemczech. Legendarna Brama Brandenburska (Brandenburger Tor) jest dominantą, wyróżniając się wśród okolicznych historycznych budynków. Brama niekiedy bywa traktowana jako symbol niemieckiej jedności.

Jeżeli szukacie tego jednego, jedynego miejsca na zrobienie pamiątkowej fotografii, która będzie się wam kojarzyć z Berlinem – to dobra myśl 😉

Dobrym pomysłem jest połączenie przyjemnego z pożytecznym i poszukanie w okolicy budek z jedzeniem ulicznym, aby w spokoju spożyć jeden z berlińskich specjałów: currywurst lub danie, które stało się symbolem Berlina – döner kebab.

Foto: Brama Brandenburska © GNTB, Foto: Francesco Carovillano

Checkpoint Charlie

Czas na łyk nie aż tak odległej historii. Przez 28 lat Mur Berliński oddzielał Berlin Zachodni od Berlina Wschodniego, stanowiąc namacalny dowód na ówczesny podział Niemiec. Na szczęście Mur Berliński to już przeszłość, o której delikatnie przypomina Checkpoint Charlie.

To miejsce, gdzie w czasie zimnej wojny mieściło się przejście graniczne. Obecnie, wraz z Muzeum Muru (Mauermuseum), stało się atrakcję dla turystów – włącznie z białą budką, flagami oraz wartownikami, którzy są wdzięcznym obiektem, uwiecznianym na tysiącach fotografii z Berlina.

Foto: Checkpoint Charlie © visitBerlin, Foto: Wolfgang Scholvien

Kreuzberg

Zmieńcie środek komunikacji i przesiądźcie się na rower! To będzie miła odmiana po metrze i autobusach – a z pozycji siodełka rowerowego znacznie przyjemniej będzie eksplorować wszystkie interesujące miejsca w Berlinie.

Rowerowe zwiedzanie dzielnic Friedrichshain, Neukölln i Kreuzberg? Szczególnie ta ostatnia może stanowić doskonały kontrapunkt do wcześniej odwiedzonych „obowiązkowych punktów” na turystycznej mapie Berlina. Rozejrzyjcie się za małymi knajpkami, w których być może za kilka chwil zaczną grać undergroundowe zespoły. Poczujcie klimat swobody i lekkiej anarchii: nie zawsze wszystko musi być uporządkowane i idealne.

Jeżeli macie siłę, możecie popedałować w okolice East Side Gallery, aby na własne oczy zobaczyć galerię utworzoną przez artystów z całego świata na fragmencie Muru Berlińskiego. Całość liczy sobie ponad 1300 metrów i zdecydowanie warta jest obejrzenia i chwili zadumy. Wracając na rowerze, nie odmówcie sobie zdjęcia przy urokliwym moście Oberbaum (Oberbaumbrücke).

Tempelhofer Feld + rejs po Szprewie

Berlin to miasto, które doskonale wykorzystuje fakt, iż położone jest nad rzekami (Szprewą i Hawelą) oraz w otoczeniu terenów zielonych. Warto to wykorzystać: wybierzcie się na szybki turystyczny rejs, aby zobaczyć stolicę Niemiec z perspektywy wody.

A jak będzie wam mało spacerów, idealnym zakończeniem intensywnego city breaku w Berlinie będzie wizyta na… dawnym lotnisku Tempelhof. Kiedyś lądowały tu samoloty, aktualnie cały teren zmienił się w modny park, gdzie oprócz jazdy na rowerze i innej aktywności fizycznej, co rusz można natknąć się na wypoczywających berlińczyków. Okazuje się, że relaks niejedno ma imię, a proces przekształcania terenu portu lotniczego w park miejski to strzał w 10-tkę!

Foto: Tempelhofer Feld © visitBerlin, Foto: Dagmar Schwelle

Szybko i intensywnie

Weekend to stanowczo za mało czasu, aby móc powiedzieć, że zobaczyło się główne atrakcje Berlina. Ale gwarantujemy wam, że po odbyciu takiej wycieczki, jaką opisaliśmy w tym artykule, nabierzecie ochoty do kolejnych wizyt w stolicy Niemiec. Warto, zdecydowanie!

* * *

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »