Fly4free.pl

Odkrywamy dzielnice Berlina. Jeśli byłeś w tym mieście 10 razy, nadal mogą Cię zaskoczyć te miejsca

Foto: Wycieczka rowerowa po Berlinie © visitBerlin, Foto: Thomas Kierok

Promenady, hipisi, dziwne rzeźby, industrialne budynki, pałace, jeziora, stare kina, pchle targi i najnowsza elektronika. Alternatywny przewodnik po stolicy Niemiec. Uwolnij wyobraźnię i zanurz się w klimacie Berlina.

Berlin to nie tylko ikoniczne widoki, znane budowle, klasyczne muzea i atrakcje typu: „musisz to zobaczyć, każdy widział”. W naszym nowym cyklu o Berlinie zamieściliśmy poradnik dla tych turystów, którzy dopiero pierwszy raz będą mieli okazję odwiedzić największe miasto Niemiec podczas szybkiej wycieczki.

Co jednak z czytelnikami takimi jak Ty, którzy uważają, że Berlin już ich niczym nie zaskoczy? Osobami, dla których tradycyjny szlak zwiedzania stolicy Niemiec jest po prostu powtarzalny, ponieważ w każdym z wymienionych miejsc (Wyspa Muzeów, Reichstag, Brama Brandenburska, Wieża Telewizyjna) byli już wielokrotnie?

Mamy coś dla Ciebie. Berlin w wersji lekko nieturystycznej, śladem mniej popularnych dzielnic. Zapraszamy do pięciu miejsc, gdzie nic nie jest takie oczywiste.

Pawia Wyspa (Pfaueninsel)

A więc twierdzisz, że znasz Berlin? A byłeś… na Pawiej Wyspie (Pfaueninsel)? To stosunkowo rzadko odwiedzane przez masowych turystów miejsce, urokliwie położone w dzielnicy Steglitz-Zehlendorf, które stało się małym królestwem dla majestatycznych ptaków czarujących swoim upierzeniem.

Wyobraź sobie piękny pałac, Dom Rycerski (Kavalierhaus) i resztki dawnych budynków, które zostały zbudowane ponad 150 lat temu. Wyspa jest niezamieszkała, ale Pałac i jego wyposażenie przetrwały w dobrym stanie do dziś.

To tajemnicze miejsce. Dość powiedzieć, że jego właścicielem kiedyś był książe pruski i elektor brandenburski, Fryderyk Wilhelm I – który ulokował na niej uzdolnionego chemika, aby eksperymentował z ogniem i eliksirami. Mówiono, że na wyspie rezydują nieczyste siły, a oprócz próby produkcji szkła, uprawiana jest czarna magia.

Jak się tam dostać? Na Pawią Wyspę nie prowadzi żadna droga. Złap prom z okolic restauracji Wirtshaus zur Pfaueninsel i odwiedź królestwo pawi. Pamiętaj, nie rób im krzywdy.

Foto: Berlin, wycieczka rowerowa © visitBerlin, Foto: Thomas Kierok

Pchli targ i hala targowa

A więc twierdzisz, że znasz Berlin? A byłeś… na targu Marheineke Markthalle? Kupiłeś świeży ser, rzeźnik odkroił ci gruby płat mięsa (taniej niż w supermarkecie, gdzie wszystko jest sterylne i policzalne do bólu), a wracając do swojego hotelu, ścisnąłeś torbę z jedzeniem pewnym chwytem i zajrzałeś do lokalnej galerii sztuki?

Marheineke Markthalle wymyka się jednoznacznej ocenie: na pozór targowisko, jakich można spotkać wiele. Z drugiej jednak strony: jesteś w centrum Berlina, a biegniesz po jedzenie przechowywane w polowych warunkach i zaglądasz w trakcie weekendu na tył hali, szukając straganów ze starymi żelazkami, orderami, grzebiąc wśród rupieci. Zapewne zwieńczeniem poszukiwań będzie kolejny nieprzydatny do niczego drobiazg, który trafi na półkę.

To klimat, który niejako z definicji kłóci się z nowoczesnym i postępowym Berlinem, zawsze będącym w awangardzie. Ale bądź spokojny: pchli targ na Marheineke Markthalle nie zmieni swojego charakteru

Nietypowe rzeźby w wodzie i historyczny cmentarz

A więc twierdzisz, że znasz Berlin? A byłeś… w pobliżu rzeźb Molecule Man, na granicy trzech dzielnic: Kreuzberg, Alt-Treptow oraz Friedrichshain? Tutaj nie ma oczywistej interpretacji, sam autor (Jonathan Borofsky) wskazuje na fakt, że ludzie oraz cząsteczki istnieją w świecie, w którym rządzi prawdopodobieństwo. A co za tym idzie, celem wszystkich twórczych działań jest odnalezienie całości i jedności w świecie.

Warto przemierzyć niedocenianą dzielnicę Treptow, w poszukiwaniu innych nieoczywistych miejsc. Takich jak chociażby Pomnik Żołnierzy Radzieckich w Treptower Park, gdzie historia miesza się z teraźniejszością, reprezentowaną przez świeże naręcza kwiatów, złożone w pobliżu monumentów.

Coś innego? Małe ogrody różane, które wiosną toną w kwiatach, a jesienią – w liściach. Treptow pachnie wtedy ziemią, obietnicą łagodnej zimy i spacerów z dala od zgiełku Alexanderplatz, zachęcając do szurania butami wprost po trawie.

Foto: Chamissoplatz © visitBerlin, Foto: Dagmar Schwelle

Zagraj w stare gry komputerowe

A więc twierdzisz, że znasz Berlin? A byłeś… w miejscu, gdzie możesz obudzić w sobie dziecko (lub nostalgię za starymi czasami, gdy nie było jeszcze telefonów komórkowych i mediów społecznościowych)? Wracając z Prenzlauer Berg zahacz o najstarsze muzeum gier komputerowych na świecie, czyli Computerspielemuseum.

Nie musisz znać niemieckiego ani angielskiego: eksponaty prezentujące ponad 60-letnią historię gier są wystarczająco sugestywne. A jak będziesz odczuwać niedosyt informacji, poproś o przewodnik po wystawie w języku polskim – to koszt zaledwie 1,5 EUR.

PacMan? Space Invaders? Możliwość “zagrania” w gry na Atari 2600? Niech się schowają konsole najnowszej generacji: prawdziwa zabawa to były właśnie takie produkcje. Plus, oczywiście, połamany joystick, który zawsze był symbolem końca imprezy.

Całość jest świetnym wehikułem czasu, doskonale wpisującym się w powroty myślami do momentów, gdy wszystko było prostsze

Przenieś się do Azji, nie opuszczając Berlina

A więc twierdzisz, że znasz Berlin? A byłeś… w Laosie, Tajlandii i Wietnamie, to wszystko w ciągu kilkunastu minut, w otoczeniu zieleni i parujących garnków z jedzeniem? Uciekaj z popularnych (i drogich!) lokali w okolicach Reichstagu. Zmień dzielnicę, dotrzyj do Wilmersdorf, poszukaj Preußen Park i zanurz się w świecie azjatyckiego jedzenia. To właśnie tam znajdziesz słynny Thai Park: wszystko jest autentyczne, wszystko jest tanie, wszystko jest pyszne.

Czas na nagłą zmianę klimatu gastronomicznego: skorzystaj z dobrodziejstw różnorodności! W Berlinie mieszkają przedstawiciele ponad 100 nacji – i ma to odzwierciedlenie w lokalnych restauracjach, garkuchniach, ulicznych punktach z jedzeniem. Wykorzystaj ten fakt i pałaszuj makarony, sałatki w wersji na ostro i na słodko, mięso przyrządzone na setki sposobów. A jeżeli szukasz wrażeń, zapytaj o pieczoną szarańczę.

Foto: Tempelhofer Feld © visitBerlin, Foto: Dagmar Schwelle

Coś innego

A więc twierdzisz, że znasz Berlin? Rozejrzyj się dookoła, na pewno wiele miejsc czeka na twoje odkrycie. Zielone tereny nieopodal Tierparku, malutkie kluby i vege-bary pochowane między luksusowymi butikami w dzielnicy Charlottenburg, zakamarki byłego lotniska Tempelhof.

Podzielisz się w komentarzach swoimi typami na nieoczywiste miejsca w dzielnicach Berlina?

* * *

Zobaczcie również inne teksty i ciekawostki, które dotyczą Berlina:

Berlin na wyciągnięcie ręki: jak dostać się z Polski i za ile? Sprawdzamy!
Jak poruszać się po Berlinie. Komunikacja publiczna i porady
Sprytne oszczędzanie. Zwiedzaj stolicę Niemiec taniej z Berlin Welcome Card (+ inne zniżki)
Muzyczne oblicze Berlina: od filharmonii do techno
Berlińskie muzea są otwarte!
Gdzie smacznie zjeść: tradycja i nowoczesność. Od street foodu do gwiazdek Michelin
Niemy świadek historii: śladami przeszłości
Berlin na weekend: plan szybkiego city breaku

Więcej informacji o atrakcjach turystycznych Berlina: www.visitberlin.de/en/

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »