REKLAMA

Na urlop bez testu i maseczek. Jak w tym roku będą wyglądały nasze wakacje? Sprawdzamy!

Foto: Trend / Unsplash

Do lata zostało jeszcze kilka miesięcy, a sytuacja jest bardzo dynamiczna, ale powoli zaczynamy mieć jasność co do tego, jak w poszczególnych krajach mogą wyglądać restrykcje i obostrzenia w czasie wakacyjnych miesięcy. Wszystko zależy od kilku czynników, ale powoli widzimy, jak mogą wyglądać tegoroczne wakacje. Na podstawie dostępnych informacji przeanalizowaliśmy więc sytuacji dotyczącą potencjalnych restrykcji wjazdowych jak i ograniczeń na miejscu w najpopularniejszych krajach, do których jeździmy na wakacje.

Konia z rzędem temu, kto z pełnym przekonaniem odpowie na pytanie, kiedy rozpocznie się tegoroczny sezon urlopowo-wakacyjny i w jakich warunkach przyjdzie nam spędzać letnie miesiące, jeśli będziemy chcieli wyjeżdżać zagranicę. Patrząc na systemy rezerwacyjne Ryanaira i Wizz Aira widzimy jasno, że loty do “ciepłych krajów” z Polski w zdecydowanej większości zaczną być realizowane dopiero w okolicach majówki, a i to nie jest stuprocentowo pewny termin. Jednocześnie widzimy, że biura podróży uwijają się jak w ukropie, by zachęcić potencjalnych klientów do rezerwacji wycieczek, kusząc ich m.in. możliwością zmiany rezerwacji nawet na 7 dni przed planowanym wylotem. Czy w tej sytuacji da się cokolwiek zaplanować? Z pewnością jest to obarczone dużą nutą ryzyka, ale w oparciu o dostępne informacje możemy założyć, jak będą wyglądały te wakacje. Sprawdźmy więc, czego możemy się spodziewać.

Testy przy wjeździe? Nie wszędzie, choć większość krajów będzie ich wymagała

Jeśli ostatni rok czegokolwiek nauczył przedstawicieli branży turystycznej, to przede wszystkim tego, że turyści najchętniej będą rezerwowali wyjazdy do miejsc, gdzie restrykcje wjazdowe są możliwie najmniejsze lub nie ma ich w ogóle. Stąd duży wzrost zainteresowania egzotycznymi kierunkami takimi jak Zanzibar czy Dominikana i oczekiwanie na to czy inne wakacyjne kierunki zdecydują się na taki krok. Nawet wymóg przedstawienia negatywnego testu na koronawirusa przy wjeździe do danego kraju sprawia, że z miejsca traci on na popularności.

Jak wygląda sytuacja w Europie? Spośród miejsc, które chętnie odwiedzają Polacy w wakacje, na razie negatywnego wyniku testu nie wymagają m.in. Czarnogóra i Albania (o której pisaliśmy na naszych łamach) i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić do wakacji (choć oczywiście musimy brać poprawkę na ewentualny rozwój pandemii w tych krajach). Duże emocje i nadzieje rozbudza też Turcja – od kilku dni miejscowe media informują, że zniesienie wymogu testów dla zagranicznych turystów miałoby mieć miejsce już 15 kwietnia, a najpóźniej 26 maja. Z pewnością taki krok sprawiłby, że już popularna Turcja (obecnie nawet 1/3 rezerwacji w naszym kraju dotyczy tego kierunku) zdobędzie jeszcze większe zainteresowanie turystów, choć nic nie jest jeszcze przesądzone – zwolnienie z testów popiera Ministerstwo Turystyki tego kraju, jednak ostateczną decyzję podejmie turecki resort zdrowia. I zapewne nie będzie się z nią spieszył, zważywszy na dynamiczną sytuację z pandemią.

Co z innymi krajami w Europie? Tu wiele wskazuje na to, że obowiązek negatywnego wyniku testu przy wjeździe w większości krajów zostanie utrzymany. Do znudzenia należy też powtarzać, że otwarcie kolejnych państw i częściowe zniesienie restrykcji będzie uzależnione od tempa szczepień w poszczególnych krajach i tego, czy uda się wprowadzić unijny paszport immunologiczny, czyli dokument, który już teraz budzi wielkie kontrowersje.

Widzimy już jednak dość wyraźnie, jaki model najpewniej zostanie przyjęty przez wiele krajów w sezonie letnim. Idealnym przykładem są Grecja i Cypr oraz deklaracje obu krajów dotyczących wpuszczania turystów z Wielkiej Brytanii. Dlaczego właśnie z tego kraju? Jak pisaliśmy już na naszych łamach, Brytyjczycy będą w tym sezonie oczkiem w głowie dla każdego kraju żyjącego z turystyki, a stanie się tak z kilku powodów. Przede wszystkim – mieszkańcy tego kraju od wielu miesięcy żyją w ostrym reżimie sanitarnym, co sprawia, że będąc i tak jednymi z najbardziej aktywnych turystów, teraz będą mieli jeszcze większą ochotę na podróże. Widać to zresztą po wydarzeniach ostatnich dni – gdy premier Boris Johnson ogłosił, że najwcześniejszym możliwym terminem wznowienia podróży zagranicznych jest 17 maja, Brytyjczycy rzucili się do rezerwowania wyjazdów. A kraje południa Europy zaczęły ich nęcić. Z pewnością duży wpływ na to ma szybkie tempo szczepień w Wielkiej Brytanii – jak podaje BBC, już ponad 21,8 mln mieszkańców tego kraju otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki na koronawirusa. Patrząc statystycznie – na 100 osób przypada 32,9 podanej dawki szczepionki, co oznacza, że wyższe tempo szczepień od Wielkiej Brytanii mają tylko Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Co wynika z tej wiedzy? Grecja i Cypr zapowiedziały już, że wszyscy obywatele Wielkiej Brytanii (a także Izraela, z którym oba kraje także zawarły już porozumienie w tej sprawie) zaszczepieni dwiema dawkami szczepionki będą mogli pojechać do tych krajów na wakacje bez testów i żadnych dodatkowych restrykcji. Należy się spodziewać, że analogiczne przepisy zostaną wprowadzone także dla obywateli krajów Unii Europejskiej.

A co z tymi, którzy się nie zaszczepią, bo nie będą mogli, nie będą chcieli lub (co najbardziej prawdopodobne) nie zdążą przed wakacjami? Grecy stawiają sprawę jasno: wszyscy niezaszczepieni są mile widziani w czasie wakacji, choć brak szczepienia będzie oznaczał konieczność wykonania testu na koronawirusa przed podróżą i przedstawienia jego negatywnego wyniku.

Nieco więcej szczegółów przedstawia Cypr, który zamierza otwierać się na turystów od 1 kwietnia, a od 1 maja zacznie wpuszczać bez restrykcji zaszczepionych turystów. Wyspa Afrodyty postanowiła zastosować rozwiązanie rekomendowane w zeszłym roku przez Komisję Europejską i podzielić kraje na trzy kategorie. W zależności od liczby nowych zakażeń COVID-19 i sytuacji pandemicznej państwa mogą znaleźć się w grupie zielonej (pandemia pod kontrolą, do wjazdu nie jest potrzebny test), pomarańczowej (konieczność wykonania testu przed wylotem) lub czerwonej (konieczność wykonania 2 testów: jednego przed wylotem i drugiego już na miejscu, po wylądowaniu na Cyprze). Jak na razie 2 pierwsze kategorie są dość skromne: na zielonej liście znajduje się ledwie 6 krajów (m.in. Islandia), a na pomarańczowej – zaledwie 8 (w tym Dania, Finlandia, Chiny i… Korea Północna). Lista ma być aktualizowana co tydzień przez miejscowy resort zdrowia. Czy to dobry plan? Ma swoje plusy i minusy – z jednej bowiem strony mamy dość jasne kryteria, z drugiej – pojawia się ryzyko, że zwiększona liczba zachorowań może sprawić, że restrykcje wjazdowe do danego kraju mogą się często zmieniać.

W tym kontekście zaś wraca jak bumerang temat paszportów immunologicznych.

zadar wybrzeże
Foto: xbrchx / Shutterstock

Paszport COVID-19? Unia podzielona. Na nie jest... Chorwacja

Specjalny cyfrowy certyfikat ważny na całą Unię Europejską, gdzie znalazłyby się informacje o przyjęciu szczepionki czy ostatnich testach na koronawirusa to temat, który rodzi się w wielkich bólach i co do którego nie ma zgody, jeśli chodzi o kraje UE. Co do zasady linia podziału jest następująca: sceptyczne są m.in. Niemcy i Francja (gdzie jest duży odsetek osób, które nie zamierzają się szczepić), uważające, że taki dokument może mieć charakter dyskryminujący, za paszportem są zaś kraje południa Europy (najgłośniej taki certyfikat popierają Grecja, Hiszpania, Cypr i Malta), choć też nie wszystkie. Sceptyczna jest też… Chorwacja, co na pierwszy rzut oka może zaskakiwać, zważywszy na to, jak bardzo uzależniona od turystyki jest gospodarka tego kraju. Z czego to wynika? W dzienniku “Jutarnij list” czytamy, że Chorwaci bardzo nie chcą, aby taki paszport dyskryminował turystów niezaszczepionych. Chorwackie media donoszą, że bałkański kraj zgodzi się na paszport pod jednym warunkiem: jeśli jednocześnie będzie gwarancja, że wszyscy turyści będą mogli przekraczać granice bez żadnych restrykcji po okazaniu negatywnego wyniku testu na koronawirusa lub certyfikatu zaszczepienia (alternatywnie do umownego “paszportu”, który nie byłby wtedy obowiązkowy).

Swoją drogą: oznacza to, że Chorwaci całkiem poważnie myślą o tym, aby w te wakacje wpuszczać jednak tylko turystów z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa.

No dobrze, a co w takim razie z restrykcjami na miejscu? Bardzo ciekawą analizę w sprawie tego, czego należy się spodziewać planując wakacje, sporządził brytyjski “Telegraph”. Dziennikarze gazety porozmawiali z przedstawicielami branży turystycznej z kilku krajów i oto, co udało im się ustalić.

Foto: Shutterstock

W Grecji restrykcje znikną do końca kwietnia?

W zeszłym roku Grecja była stawiana za wzór walki z pandemią, dzięki czemu była jednym z popularniejszych kierunków turystycznych w Europie. Mimo to jej straty były kolosalne – przychody z turystyki, która odpowiada za 20 procent krajowego PKB wyniosły w 2020 roku ledwie 4 mld EUR, podczas gdy w 2019 roku było to aż 18 mld. Mimo to miejscowe władze są optymistyczne.

 W zeszłym roku przychody i liczba turystów to było 20-25 procent tego, co mielibyśmy w normalnym roku. Myślę, że możemy zanotować wynik na poziomie 50 procent tego, co w normalnym roku, co będzie oznaczało wzrost o 100 procent – mówił w rozmowie z Reutersem premier tego kraju Kyriakos Mitsorakis.

Grecy chcą to osiągnąć w ten sam sposób, jak w ubiegłym roku, tzn. przeciągając restrykcje przez wiosnę i licząc na utrzymanie niezłego tempa szczepień w tym kraju tak, aby latem znów być uznanymi przez turystów za “bezpieczny kierunek”. Obecnie w Grecji obowiązuje lockdown do 16 marca, co jest związane z dużym wzrostem zakażeń w tym kraju – w minionym tygodniu zdarzały się dni, gdy liczba nowych przypadków koronawirusa sięgała ponad 2,2-2,3 tysięcy osób, czyli najwięcej od grudnia. Kiedy restrykcje zaczną znikać? Rzecznik greckiego rządu mówi, że handel i szkoły mają zostać otwarte na przełomie marca i kwietnia. Potem, stopniowo będą otwierane kawiarniane i restauracyjne ogródki, a w maju ponownie otwarty zostanie sektor turystyczny, aby zdążyć z przygotowaniami na wakacje.

– Przed nami trudne dni. Ale przebiegamy ostatnie mile w tym wyścigu – powiedziała Aristotelia Peloni, rzeczniczka greckiego rządu.

A co z innymi restrykcjami? Prawdopodobnie utrzymany będzie obowiązek noszenia maseczek wewnątrz budynków, np. w hotelach.  Sami hotelarze twierdzą, że rozbudowują swoją ofertę gastronomiczną w trosce o pasażerów, którzy obawiają się koronawirusa.

– W porównaniu z ubiegłym rokiem oferujemy mnóstwo opcji jedzenia na zewnątrz lub w zupełnie prywatnych przestrzeniach dla gości, którzy nie chcą kontaktować się z innymi ludźmi – mówi Niki Fiotou, dyrektor greckiego luksusowego hotelu Divani Apollon.

Jak na razie hotelarze wypatrują startu sezonu z dużą nadzieją.

– Na ten moment mamy ok. 65 procent rezerwacji na maj, więc sytuacja jest niezła – mówi właściciel butikowe hotelu Castelli położonego na wyspie Zakintos.

Malta
Foto: In Green / Shutterstock

Co z innymi krajami?

Według ekspertów “Telegraph”, nieco ostrzejszy reżim sanitarny w wakacje może też utrzymać Portugalia, która co prawda na razie trzyma pandemię w ryzach, ale jeszcze na początku roku notowała dni z ponad 15 tysiącami nowych zakażeń na dobę. Aby ten scenariusz się nie powtórzył, Portugalia może zachować reżim sanitarny z jasnym stosowaniem dystansu społecznego, hotelami i restauracjami działającymi tylko w ograniczonym zakresie i pewnymi ograniczeniami dotyczącymi korzystania z plaży.

Wydaje się z kolei, że tylko niewielkie restrykcje, jeśli w ogóle, będą miały miejsce na Malcie.

– Gdy turyści wrócą w tym roku, nasza oferta niewiele będzie się różniła od tej sprzed pandemii – mówi Tony Zahra, prezes Malta Hotels and Restaurants Association.

Najbardziej skomplikowana sytuacja jest w Hiszpanii, gdzie politycy jasno deklarują, że poziom restrykcji i otwarcia sezonu jest w pełni zależny od skali szczepień. Obecnie szacuje się, że do wakacji zaszczepione będzie 40 procent populacji tego kraju, a do końca sierpnia – nawet 70 procent. I byłoby dobrze, gdyby faktycznie tak się stało, bo gospodarka Hiszpanii mocno cierpi z powodu pandemii – w samej tylko Andaluzji ponad 12 tysięcy małych firm zniknęło z powodu pandemii koronawirusa.

Najbardziej zdesperowane są Baleary – kilka tygodni temu lokalne władze archipelagu zaproponowały hiszpańskiemu rządowi, aby w ramach eksperymentu wstęp na Majorkę, Ibizę i Minorkę mieli tylko zaszczepieni turyści. Z jednej strony – to dość kontrowersyjny pomysł, który z pewnością nie spodoba się wielu ludziom. Z drugiej strony koło się zamyka – w niektórych hotelach turyści z Wielkiej Brytanii stanowią nawet 70 procent wszystkich gości, a skoro Brytyjczycy są prymusami pod kątem szczepień, to jest to tak naprawdę postawienie wszystkiego na jedną kartę.

Wszystkie obostrzenia dotyczące podróży do najpopularniejszych krajów znajdziecie poniżej – w specjalnie stworzonej przez nas wyszukiwarce.

Lista jest na bieżąco aktualizowana i rozszerzana o kolejne kraje.

Jakie są ograniczenia w różnych krajach świata?

ALBANIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-23 14:35
szczęśliwej podróży!
wjazd dozwolony
tranzyt dozwolony
kwarantanna nie jest wymagana
test nie jest wymagany
ALBANIA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
MEKSYK
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-23 14:35
szczęśliwej podróży!
wjazd dozwolony
tranzyt dozwolony
kwarantanna nie jest wymagana
test nie jest wymagany
MEKSYK: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
KOSTARYKA
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-23 14:35
szczęśliwej podróży!
wjazd dozwolony
- ubezpieczenie zdrowotne obejmujące COVID-19
- formularz zdrowia: https://salud.go.cr/
- bilet powrotny lub w dalszą podróż
tranzyt dozwolony
kwarantanna nie jest wymagana
test nie jest wymagany
rozwiń szczegółowe informacje ↓
KOSTARYKA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
DOMINIKANA
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-23 14:34
szczęśliwej podróży!
wjazd dozwolony
- formularz wjazdu: https://eticket.migracion.gob.do/
tranzyt dozwolony
kwarantanna nie jest wymagana
test nie jest wymagany
rozwiń szczegółowe informacje ↓
DOMINIKANA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
TANZANIA + ZANZIBAR
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-23 14:34
szczęśliwej podróży!
wjazd dozwolony
tranzyt dozwolony
kwarantanna nie jest wymagana
test nie jest wymagany
TANZANIA + ZANZIBAR: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
MACEDONIA PÓŁNOCNA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 14:49
szczęśliwej podróży!
wjazd dozwolony
tranzyt dozwolony
kwarantanna nie jest wymagana
test nie jest wymagany
MACEDONIA PÓŁNOCNA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
CZARNOGÓRA
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-23 14:36
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- osoby zaszczepione i ozdrowieńcy są zwolnieni z obostrzeń
tranzyt dozwolony
kwarantanna nie jest wymagana
test wymagany
- test PCR lub antygenowy (nie wcześniej niż 48 h przed)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
CZARNOGÓRA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
JORDANIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:55
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- ubezpieczenie zdrowotne obejmujące COVID-19
- deklaracja zdrowia www.carc.jo
- aplikacja Amman Mobile App
tranzyt dozwolony
- maksymalnie 10 h
- negatywny wynik testu na COVID-19 (nie wcześniej niż 72 h przed)
kwarantanna nie jest wymagana
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed podróżą)
- test po przylocie (koszt 28 JOD)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
JORDANIA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
TURCJA
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-23 14:33
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- formularz wjazdu: register.health.gov.tr.
tranzyt dozwolony
- nie można opuszczać strefy tranzytowej lotniska
kwarantanna nie jest wymagana
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72h przed)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
TURCJA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
PORTUGALIA + MADERA I AZORY
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-23 14:33
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- dot. również Azorów i Madery
- formularz przed lotem na Azory: https://destinoseguro.azores.gov.pt/
- formularz przed lotem na Maderę: https://madeirasafe.com/
- na Azorach ozdrowieńcy są zwolnieni z obostrzeń
- na Maderze ozdrowieńcy i zaszczepieni są zwolnieni z obostrzeń
tranzyt dozwolony
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
kwarantanna nie jest wymagana
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
- na Maderze test można wykonać po przylocie (bezpłatnie)
- na Azorach przy pobycie min. 7 dni, drugi test w 6. dniu
rozwiń szczegółowe informacje ↓
PORTUGALIA + MADERA I AZORY: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
MALTA
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-23 14:33
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
tranzyt dozwolony
kwarantanna nie jest wymagana
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
- osoby, które nie mają testu zostaną skierowane na badanie po przylocie
rozwiń szczegółowe informacje ↓
MALTA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
SŁOWACJA
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-23 14:29
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- obowiązkowa rejestracja: http://korona.gov.sk/ehranica
tranzyt dozwolony
- maksymalnie 8 h
- bez zatrzymywania się (za wyjątkiem tankowania)
kwarantanna wymagana
- obligatoryjnie 14 dni
- skrócenie możliwe po 8 dniach i negatywnym wyniku testu
test nie jest wymagany
rozwiń szczegółowe informacje ↓
SŁOWACJA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
NIEMCY
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-23 14:48
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- obowiązkowa rejestracja: https://www.einreiseanmeldung.de/#/
- każdy land może wprowadzać własne zasady
tranzyt dozwolony
- linie lotnicze mogą wymagać testu przed powrotem do Niemiec, gdy dalszy tranzyt odbędzie się drogą lądową
- w samochodzie tylko osoby mieszkające ze sobą + jedna osoba
- unikanie zbędnych postojów
kwarantanna wymagana
- obligatoryjnie 10 dni
test wymagany
- test PCR, LAMP, TRA lub antygenowy (nie wcześniej niż 48 h przed)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
NIEMCY: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
AUSTRIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:43
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- obowiązkowa elektroniczna rejestracja: https://www.oesterreich.gv.at/themen/coronavirus_in_oesterreich/pre-travel-clearance.html
tranzyt dozwolony
- dozwolone postoje na stacjach benzynowych i parkingach
- w razie opóźnienia lotu dozwolony nocleg w hotelu na lotnisku
kwarantanna wymagana
- obligatoryjnie 10 dni
- skrócenie możliwe po 5 dniach i negatywnym wyniku testu
test wymagany
- test antygenowy (nie wcześniej niż 48 h przed podróżą) lub PCR (nie wcześniej niż 72 h przed) lub najdalej 24 h po przekroczeniu granicy
rozwiń szczegółowe informacje ↓
AUSTRIA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
SŁOWENIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 14:45
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- zaszczepieni dwoma dawkami są zwolnieni z obostrzeń
tranzyt dozwolony
- maksymalnie 6 h
- tylko konieczne postoje - formularz tranzytowy: https://www.policija.si/enterslovenia/en/travel/2/exemptions/15/form
kwarantanna nie jest wymagana
- obligatoryjnie 10 dni (jeśli nie mamy testu)
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 48 h przed)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
SŁOWENIA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
BUŁGARIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:41
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- formularz wjazdowy na granicy
tranzyt dozwolony
- maksymalnie 24 h
kwarantanna nie jest wymagana
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
BUŁGARIA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
FRANCJA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:38
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
tranzyt dozwolony
- bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska
- w przypadku samochodu na tych samych zasadach, co wjazd do kraju
kwarantanna nie jest wymagana
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
FRANCJA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
SZWAJCARIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:37
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- obowiązkowa rejestracja: https://swissplf.admin.ch
- zgłoszenie pobytu władzom kantonalnym w ciągu 2 dni od przyjazdu
tranzyt dozwolony
kwarantanna wymagana
- obligatoryjnie 10 dni
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
SZWAJCARIA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
GRECJA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:36
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- formularz wjazdowy https://travel.gov.gr/#/, kod QR należy okazać na granicy
tranzyt niemożliwy
kwarantanna wymagana
- obligatoryjnie 7 dni
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
GRECJA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
CHORWACJA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:34
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- ozdrowieńcy i osoby zaszczepione dwoma dawkami są zwolnione z obostrzeń
tranzyt dozwolony
- maksymalnie 12 h
kwarantanna nie jest wymagana
test wymagany
- test PCR lub antygenowy (nie wcześniej niż 48 h przed) - w przypadku testów antygenowych przy pobytach dłuższych niż 10 dni, test trzeba powtórzyć przed upływem 10. dnia
rozwiń szczegółowe informacje ↓
CHORWACJA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
HISZPANIA (WYSPY KANARYJSKIE, IBIZA, MINORKA, MAJORKA)
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:31
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- formularz zdrowotny: www.spth.gob.es, kod QR należy okazać na granicy
- dot. Hiszpanii kontynentalnej, Balearów i Wysp Kanaryjskich
tranzyt dozwolony
- samolotem bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska
kwarantanna nie jest wymagana
test wymagany
- test PCR, TMA lub LAMP (nie wcześniej niż 72 h przed)
Dowiedz się więcej
rozwiń szczegółowe informacje ↓
HISZPANIA (WYSPY KANARYJSKIE, IBIZA, MINORKA, MAJORKA): najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
MOŁDAWIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:30
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- osoby zaszczepione dwoma dawkami są zwolnione z obostrzeń
tranzyt dozwolony
- plan podróży tranzytowej ustala Generalny Inspektorat Straży Granicznej
kwarantanna nie jest wymagana
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
MOŁDAWIA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE (ZEA)
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:29
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- osobne zasady dla Abu Zabi (kwarantanna + test)
tranzyt dozwolony
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
kwarantanna wymagana
- kwarantanna tylko w Abu Zabi (10 dni)
test wymagany
- W Dubaju test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
- w Abu Zabi test PCR (nie wcześniej niż 48 h przed)
- wydrukowane zaświadczenie (elektroniczne dokumenty nie są akceptowane)
- w Abu Zabi dodatkowo test po przylocie i w 8. dniu
rozwiń szczegółowe informacje ↓
ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE (ZEA): najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
RUMUNIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:21
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- zaszczepieni są zwolnieni z obostrzeń
- ozdrowieńcy są zwolnieni z kwarantanny
tranzyt dozwolony
- maksymalnie 24 h
kwarantanna wymagana
- obligatoryjnie 10 dni
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
Dowiedz się więcej
rozwiń szczegółowe informacje ↓
RUMUNIA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
WIELKA BRYTANIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:18
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- formularz zdrowotny: https://www.gov.uk/provide-journey-contact-details-before-travel-uk
tranzyt dozwolony
- bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska
kwarantanna wymagana
- obligatoryjnie 10 dni
- w Anglii: w dowolnym miejscu
- w Szkocji: obowiązkowo w hotelu wyznaczonym przez rząd
test wymagany
- test PCR, LAMP lub antygenowy (najwcześniej 72 h przed)
- kolejne testy w 2. i 8. dniu pobytu
Dowiedz się więcej
rozwiń szczegółowe informacje ↓
WIELKA BRYTANIA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
UKRAINA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:17
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- ubezpieczenie zdrowotne obejmujące leczenie COVID-19
tranzyt dozwolony
- maksymalnie 48 h
kwarantanna wymagana
- 14 dni tylko dla osób bez testu - można skrócić w dowolnym momencie po uzyskaniu negatywnego wyniku testu
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
UKRAINA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
SZWECJA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:14
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
tranzyt dozwolony
- bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska
kwarantanna nie jest wymagana
test wymagany
- test PCR, LAMP lub antygenowy (nie wcześniej niż 48 h przed)
Dowiedz się więcej
rozwiń szczegółowe informacje ↓
SZWECJA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
EGIPT
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:13
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
tranzyt dozwolony
- bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska
kwarantanna nie jest wymagana
test wymagany
- w Hurghadzie, Sharm el Sheikh, Tabie i Marsa Alam test po przylocie (30 USD)
- w przypadku podróży do innych miejsc, test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
EGIPT: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
GRUZJA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:12
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- zaszczepieni są zwolnieni z obostrzeń
- formularz zdrowotny: https://registration.gov.ge/pub/form/8_protocol_for_arrivals_in_georgia/tk6157/
- granice lądowe pozostają zamknięte
tranzyt dozwolony
kwarantanna nie jest wymagana
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 przed)
- drugi test po 3 dniach pobytu
Dowiedz się więcej
rozwiń szczegółowe informacje ↓
GRUZJA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
ISLANDIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:11
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- ozdrowieńcy i zaszczepi są zwolnieni z obostrzeń
- aplikacja Ranking-C
tranzyt dozwolony
- bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska
kwarantanna wymagana
- obligatoryjnie 5-6 dni w wyznaczonym przez rząd obiekcie
- kwarantanna jest bezpłatna
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed) - drugi test po przylocie (bezpłatny) - trzeci test po 5 dniach (bezpłatny)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
ISLANDIA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
KENIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:04
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- formularz zdrowotny: https://ears.health.go.ke/airline_registration/ - kod QR należy okazać na granicy
tranzyt dozwolony
kwarantanna nie jest wymagana
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 96 h przed)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
KENIA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
IRLANDIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:03
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- formularz zdrowotny: https://cvd19plf-prod1.powerappsportals.com/en-us/
tranzyt dozwolony
- bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska
kwarantanna wymagana
- obligatoryjnie 14 dni
- kwarantannę można zakończyć w 5. dniu po uzyskaniu negatywnego wyniku testu
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
IRLANDIA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
TUNEZJA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:01
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
tranzyt dozwolony
kwarantanna wymagana
- obligatoryjnie 14 dni
- możliwe skrócenie po 48 h, jeśli uzyskamy negatywny wynik testu
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
TUNEZJA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
KUBA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:00
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- podatek zdrowotny (36,25 USD)
- formularz zdrowotny: https://www.cubatravelservices.com/wp-content/uploads/2020/11/Cuba-Declaracion-de-Sanidad-del-Viajero-CUBA.pdf
tranzyt dozwolony
kwarantanna wymagana
- obligatoryjnie 6 dni w wyznaczonym ośrodku
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 5 dni przed wylotem) - drugi test po przylocie
rozwiń szczegółowe informacje ↓
KUBA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
MALEDIWY
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 14:58
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- formularz wjazdu: http://imuga.immigration.gov.mv/
- potwierdzona rezerwacja noclegu
tranzyt dozwolony
- oczekiwanie na lot tylko w wyznaczonych miejscach
kwarantanna nie jest wymagana
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 96 h przed)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
MALEDIWY: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
HOLANDIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 14:57
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
tranzyt dozwolony
- po okazaniu testu PCR (zrobiony nie wcześniej niż 72 h przed)
- bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska
kwarantanna nie jest wymagana
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed) ORAZ test antygenowy (24 h przed) lub sam test PCR (ale zrobiony nie wcześniej niż 24 h przed)
- obowiązek testów nie dotyczy podróży samochodem
rozwiń szczegółowe informacje ↓
HOLANDIA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
BRAZYLIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 14:55
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- formularz zdrowotny: https://formulario.anvisa.gov.br/
tranzyt dozwolony
- na tych samych zasadach co wjazd do kraju
kwarantanna nie jest wymagana
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
BRAZYLIA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
WŁOCHY
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 14:47
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- należy brak pod uwagę osobne obostrzenia w poszczególnych regionach
- autodeklaracja: https://www.esteri.it/mae/en/ministero/normativaonline/decreto-iorestoacasa-domande-frequenti/focus-cittadini-italiani-in-rientro-dall-estero-e-cittadini-stranieri-in-italia.html
tranzyt dozwolony
- bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska
- samochodem: maksymalnie 36 godzin, bez noclegów
kwarantanna wymagana
- 5-dniowa kwarantanna
test wymagany
- test PCR lub antygenowy (nie wcześniej niż 48 h przed) - ponowny test po zakończeniu kwarantanny
rozwiń szczegółowe informacje ↓
WŁOCHY: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
TAJLANDIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 14:53
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- specjalne zezwolenie (certificate of entry – COE)
- formularz wizowy (STV)
- formularz zdrowotny
- potwierdzone i opłacone noclegi na min. 10 dni
- aplikacja ThailandPlus - ubezpieczenie zdrowotne (min. 100 tys. USD kosztów leczenia)
tranzyt dozwolony
- tylko na lotnisku Bangkok Suvarnabhumi
- negatywny wynik testu PCR
- ubezpieczenie zdrowotne
- nie dłużej niż 12 h
- bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska
kwarantanna wymagana
- obligatoryjnie 10 dni w hotelu z rządowej listy
- test nie zwalnia z kwarantanny
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
Dowiedz się więcej
rozwiń szczegółowe informacje ↓
TAJLANDIA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
KAMBODŻA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 14:50
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- wizy on arrival i e-wizy są niedostępne
- wizę można uzyskać tylko w ambasadzie
- depozyt 2 tys. USD na ewentualnie koszty leczenia COVID lub kwarantannę
- ubezpieczenie zdrowotne (min. 50 tys. USD kosztów leczenia)
tranzyt niemożliwy
kwarantanna wymagana
- obligatoryjnie 14 dni w hotelu wyznaczonym przez rząd
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
- drugi test po przylocie
- trzeci test w 13. dniu kwarantanny
rozwiń szczegółowe informacje ↓
KAMBODŻA: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
CYPR
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 14:48
poczytaj przed podróżą
wjazd dozwolony
- obowiązkowa rejestracja w Cyprus Flight Pass: https://cyprusflightpass.gov.cy/
- rejestracja nie wcześniej niż 24 h przed przylotem
tranzyt dozwolony
- bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska
- konieczny Cyprus Flight Pass
kwarantanna nie jest wymagana
- izolacja jest wymagana tylko do czasu otrzymania wyników testu
test wymagany
- test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed)
- drugi test po przylocie (lotnisko w Larnace: 30 EUR, Pafos: 32 EUR)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
CYPR: najlepsze oferty na podróże sprawdź tutaj
WĘGRY
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-23 14:36
nie podróżuj!
wjazd niemożliwy
- ozdrowieńcy są zwolnieni z obostrzeń
tranzyt dozwolony
- potwierdzenie celu podróży
- poddanie się badaniu zdrowia na granicy
rozwiń szczegółowe informacje ↓
NORWEGIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-23 14:32
nie podróżuj!
wjazd niemożliwy
tranzyt dozwolony
- w przypadku międzylądowań (strefa tranzytowa i strefa Schengen)
Dowiedz się więcej
rozwiń szczegółowe informacje ↓
STANY ZJEDNOCZONE (USA)
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-23 14:32
nie podróżuj!
wjazd niemożliwy
tranzyt dozwolony
- tranzyt możliwy tylko w drodze powrotnej - po spędzeniu 14 dni w jednym z "bezpiecznych krajów", czyli np. Meksyku czy Dominikanie
- wymagany test
- w drodze z Europy tranzyt niemożliwy
rozwiń szczegółowe informacje ↓
ROSJA
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-23 14:32
nie podróżuj!
wjazd niemożliwy
tranzyt niemożliwy
CZECHY
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-23 15:01
nie podróżuj!
wjazd niemożliwy
- obostrzenia nie dotyczą ozdrowieńców
tranzyt dozwolony
- maksymalnie 12 h
- konieczny negatywny wynik testu - PCR (nie wcześniej niż 72 h przed) lub antygenowy (nie wcześniej niż 24 h przed)
Dowiedz się więcej
rozwiń szczegółowe informacje ↓
FRANCJA TERYTORIA ZAMORSKIE – m.in. MARTYNIKA, GWADELUPA, POLINEZJA FRANCUSKA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:38
nie podróżuj!
wjazd niemożliwy
- dot. wszystkich terytoriów zamorskich Francji i terytoriów zależnych
tranzyt niemożliwy
Dowiedz się więcej
rozwiń szczegółowe informacje ↓
MAROKO
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:19
nie podróżuj!
wjazd niemożliwy
tranzyt niemożliwy
DANIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:14
nie podróżuj!
wjazd niemożliwy
- ozdrowieńcy są zwolnieni z obostrzeń
tranzyt dozwolony
- bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska
- obowiązkowo test antygenowy lub PCR (nie wcześniej niż 24 h przed)
rozwiń szczegółowe informacje ↓
IZRAEL
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:13
nie podróżuj!
wjazd niemożliwy
tranzyt niemożliwy
KATAR
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 16:04
nie podróżuj!
wjazd niemożliwy
tranzyt dozwolony
- bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska - test nie jest wymagany
rozwiń szczegółowe informacje ↓
FINLANDIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 15:05
nie podróżuj!
wjazd niemożliwy
tranzyt dozwolony
- bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska
rozwiń szczegółowe informacje ↓
INDIE
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 14:55
nie podróżuj!
wjazd niemożliwy
tranzyt niemożliwy
AUSTRALIA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 14:55
nie podróżuj!
wjazd niemożliwy
tranzyt dozwolony
- maksymalnie 8 h pomiędzy lotami
- bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska
rozwiń szczegółowe informacje ↓
WIETNAM
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 14:50
nie podróżuj!
wjazd niemożliwy
tranzyt niemożliwy
MALEZJA
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 14:49
nie podróżuj!
wjazd niemożliwy
tranzyt dozwolony
- bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska
- nie ma możliwości przejazdu między terminalami
rozwiń szczegółowe informacje ↓
SINGAPUR
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-06 14:49
nie podróżuj!
wjazd niemożliwy
tranzyt dozwolony
- bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska
rozwiń szczegółowe informacje ↓
REKLAMA
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Bez sensu jest ta tabelka. Gdziekolwiek polecimy poza strefe Schengen to czeka nas kwarantanna.  I tak: do Argentyny można wjechać, brak kwarantanny, do Paragwaju także - brak kwarantanny. Do Chile można wlecieć tylko przez SCL. Jest kwarantanna. Japonia znosi kwarantannę od 23 lipca. Rozpoczynają się tam  Igrzyska Olimpijskie. Przylatują do Japonii sportowcy oraz kibice z całego świata. Curacao - kolejne państwo gdzie można się udać i nie ma kwarantanny a wymagany jest tylko test. Na Wyspy Owcze można wlecieć tranzytem przez Danię i też brak kwarantanny.  Kraje gdzie jest wjazd możliwy ale wymagana jest kwarantanna to jest ich ponad 150. Nie ma sensu ich w tej waszej tabelce podawać.
mathew77, 9 marca 2021, 13:06 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Przecież Argentyna jest w ogóle zamknięta.
mathew77 Bez sensu jest ta tabelka. Gdziekolwiek polecimy poza strefe Schengen to czeka nas kwarantanna.  I tak: do Argentyny można wjechać, brak kwarantanny, do Paragwaju także - brak kwarantanny. Do Chile można wlecieć tylko przez SCL. Jest kwarantanna. Japonia znosi kwarantannę od 23 lipca. Rozpoczynają się tam  Igrzyska Olimpijskie. Przylatują do Japonii sportowcy oraz kibice z całego świata. Curacao - kolejne państwo gdzie można się udać i nie ma kwarantanny a wymagany jest tylko test. Na Wyspy Owcze można wlecieć tranzytem przez Danię i też brak kwarantanny.  Kraje gdzie jest wjazd możliwy ale wymagana jest kwarantanna to jest ich ponad 150. Nie ma sensu ich w tej waszej tabelce podawać.
lb10, 5 kwietnia 2021, 23:51 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Ciekawe, czy też będzie potrzebny test by wrócić z powrotem do domu
potatoziemniak, 7 kwietnia 2021, 12:13 | odpowiedz

plaza w meksyku
Do których krajów pojedziemy bez problemu? Wszystkie obostrzenia w jednym miejscu! »
REKLAMA

Uwolnij świat podróży z Fly4free.pl

Gubisz się w obostrzeniach związanych z koronawirusem? Teraz wszystkie obostrzenia przed podróżą znajdziesz w jednym miejscu. Sprawdź restrykcje przed wyjazdem do Włoch, Grecji, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Turcji, Albanii i wielu, wielu innych krajów! Podróżuj bezpieczenie i bądź zdrów!

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »
Akceptuję Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Czytaj więcej ›Technologię tę w ramach Fly4free.pl wykorzystują również nasi partnerzy, których listę znajdziesz tutaj.

Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej lub zakończyć korzystanie z Fly4free.pl. Pozostawienie komunikatu, dalsze przeglądanie Fly4free.pl lub kliknięcie w przycisk „Akceptuję” oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies.