Fly4free.pl

Ten kraj może być turystycznym hitem Europy! Nie chcą testów na COVID i budują lotniska

Foto: Aleksandar Todorovic / Shutterstock

– Nasze drzwi będą otwarte przez cały sezon turystyczny – deklaruje premier Albanii Edi Rama. Albania nie wymaga testów od przyjezdnych, bo widzi dla siebie szansę w rozwoju turystyki, inwestuje też w infrastrukturę. Problemem może za to być słaby dostęp do szczepionki przeciw COVID-19.

W ostatnich latach Albania była czarnym koniem na podróżniczej mapie Europy. Jeden z ostatnich nieodkrytych turystycznie krajów zaliczał co roku duże wzrosty liczby turystów. Ale trudno się dziwić: piękne piaszczyste plaże, solidna baza noclegowa i niskie ceny zachęcały wielu podróżnych. W rekordowym 2019 roku Albanię odwiedziło 6,41 mln zagranicznych turystów, czyli 2 razy więcej niż w 2013 roku. Potem… przyszła pandemia, która mocno obeszła się z tamtejszą branżą turystyczną, tak jak w innych krajach. Efekt? W 2020 roku liczba zagranicznych turystów skurczyła się aż o 58 procent – Albania przyjęła w tym okresie ledwie 2,76 mln przyjezdnych, z czego ponad połowę z sąsiedniego Kosowa.

Dla Albańczyków był to spory cios, bo turystyka jest coraz ważniejszą częścią tamtejszej gospodarki – w 2019 roku turystyka odpowiadała aż za 9 procent tamtejszego PKB, w zeszłym miała osiągnąć już dwucyfrowy poziom. I pewnie by się to udało.

– Przed pandemią radziliśmy sobie świetnie – mówi w rozmowie z agencją AP Kodra, który prowadzi 13-pokojowy pensjonat w Gijrokastrze. To przepiękne miejsce wpisane na listę UNESCO, zwane też “miastem tysiąca schodów” przeżywało boom – w 2019 roku licząca 700 łóżek branża noclegowa w centrum miasta nie była w stanie pomieścić 130 tysięcy turystów, którzy przybyli do miasta.

Albania szuka więc swojej szansy w turystyce i stara się przekonać zagranicznych turystów do siebie. Jednym z głównych wabików jest fakt, że Albania nie wymaga od przyjezdnych negatywnego wyniku testu na koronawirusa, co dla wielu turystów jest jednym z decydujących czynników przy wyborze miejsca na urlop.

Nie oznacza to jednak, że sytuacja z pandemią koronawirusa jest w Albanii idealna. Od 10 lutego Albania wprowadziła godzinę policyjną, która obowiązuje od godziny 20 do 6 rano, obowiązkowe jest też noszenie maseczek. Wszystko z powodu nagłego wzrostu zakażeń, który wynosił po 1-1,2 tysiąca nowych przypadków dziennie (obecnie spadł do poziomu ok. 800 zakażeń), czyli i tak znacznie mniej niż w innych krajach (choć warto dodać, że licząca 2,8 mln mieszkańców Albania wykonuje też relatywnie niewiele testów).

Jak więc Albańczycy chcą walczyć z pandemią? Premier tego kraju Edi Rama twierdzi, że priorytetem jego rządu jest zaszczepienie przeciw koronawirusowi jak największej liczby mieszkańców Albanii. W licznych wystąpieniach medialnych przewija się liczba 1,6 mln szczepionek, które ma zakupić Albania. Tymczasem fakty są takie, że jak na razie kraj ten zaszczepił nieco ponad 15,8 tysiąca ludzi, czyli mniej niż 0,3 procenta swojej populacji. W kwietniu do kraju ma przybyć dodatkowe 30 tysięcy dawek szczepionek w ramach programu COVAX i… to na razie tyle. W tym kontekście ciekawe jest, że Albania rozpoczęła prace nad stworzeniem własnego paszportu immunologicznego dla zaszczepionych obywateli tego kraju. Wciąż utrzymuje też, że tego lata przyjmie turystów bez obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa.

– Albania będzie miała otwarte drzwi dla turystów przez cały letni sezon, ale chcemy też przerwać ten łańcuch nowych infekcji. Nie zrobimy tego jednak przez lockdown, a przez szczepienia – powiedział kilka dni temu Rama.

W tym kontekście wydaje się, że strategia Albanii jest dość ryzykowna. Jeśli bowiem kraj przyjmie wielu turystów w wakacje i nie zaszczepi odpowiedniej liczby obywateli, ryzykuje znaczne zwiększenie liczby infekcji na jesieni.

plaza w durres
Foto: Alla Simacheva / Shutterstock

Albania stawia jednak także na rozwój infrastruktury, który wpłynie na rozwój turystyki w perspektywie kilku lat. Cały czas powstają nowe hotele, ale najbardziej widocznym znakiem rozwoju są lotniska. Jak na razie jedynym międzynarodowym portem lotniczym jest lotnisko w Tiranie, które przez lata było uznawane za jedno z najdroższych w Europie pod względem opłat pasażerskich. Z tego powodu kraj ten omijały tanie linie lotnicze. Teraz wiele wskazuje na to, że sytuacja się zmieni. Zaczynając od Wizz Aira, który w zeszłe wakacje uruchomił bazę operacyjną w stolicy Albanii i uruchomił stąd kilkanaście tras. Ale równie ważna jest budowa nowych lotnisk, a na tym froncie widać, że w końcu coś się ruszyło.

Jeszcze w tym roku ma ruszyć oczekiwane od lat lotnisko w Kukes – kilka dni temu odbyły się testy drogi startowej, a samo lotnisko będzie przechodziło teraz proces certyfikacji. Z kolei w ubiegły piątek władze Albanii podpisały umowę ze szwajcarską firmą Mabco Constructions na budowę dużego lotniska w nadmorskim kurorcie Wlora (położonym ok. 150 km od Tirany). Wartość kontraktu to 104 mln EUR, a czas realizacji inwestycji to 36 miesięcy. Umowa jest skonstruowana tak że Szwajcarzy zapłacą za budowę lotniska, a potem uzyskają trwającą 35 lat koncesję na zarządzenia portem lotniczym. Lotnisko ma być w stanie obsługiwać ponad 2 mln pasażerów rocznie.

– Pandemia wpłynęła bardzo negatywnie na branżę lotniczą, ale wierzymy, że obecny czas to dla nas szansa, aby zbudować swoją sieć lotnisk – mówi Belinda Balluku, albańska minister infrastruktury.

Bo to nie koniec inwestycji: Albania planuje bowiem budowę jeszcze jednego pasażerskiego lotniska. Tym razem w Sarandzie, czyli nadmorskim kurorcie na południu kraju. Czy w ten sposób Albania znów zachęci do siebie turystów? Wiele na to wskazuje.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Szacun dla władz Albanii. Nie tak wielu zostało zdrowo myślących polityków
reteltt, 7 marca 2021, 21:05 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »