Jak przewieźć samolotem rzeczy niestandardowe? Sprzęt sportowy, rower, narty, drony, powerbanki
Czy samolotem można przewieźć rower i wózek dziecięcy? Jak zabrać na pokład powerbank? Czy dron może podróżować jako bagaż podręczny? Jak spakować narty i snowboard? Sprawdzamy możliwości przewozu samolotem nietypowych przedmiotów.
Polityka bagażowa w liniach lotniczych to w ostatnich miesiącach bardzo gorący temat. Wychodząc temu naprzeciw, zapraszamy Was do lektury nowego cyklu tekstów i poradników, w których rozbieramy na czynniki pierwsze kwestię bagażu rejestrowanego i nadawanego. O czym możecie w nim przeczytać?
- Tak tanie linie naciągają nas na opłatach bagażowych. Uważaj przy rezerwacji!
- Bagażowe kompendium wiedzy. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania
- Jak spakować bagaż podręczny. Praktyczne porady, by pomieścił naprawdę dużo rzeczy
- Walizki plecaki i torby. W czym przewozić swój bagaż podczas podróży lotniczej?
- Za kilka lat w cenie biletu na pokład zabierzesz tylko portfel. Dlaczego i jak było kiedyś?
- Bagaż podręczny w Ryanair. Ile kosztuje, jakie są jego limity i rodzaje?
- Bagaż rejestrowany w Ryanair. Sprawdzamy możliwości, wymiary i cenę
- Bagaż podręczny w Wizz Air. Wymiary, zasady, ceny i wszystko, co musicie o nim wiedzieć
- Bagaż rejestrowany w Wizz Air. Wymiary, zasady i ceny
- Wymiary, waga i ceny bagażu w EasyJet, Norwegian i innych liniach. Porównujemy oferty
Nietypowe rzeczy w samolocie
Podróżowanie ma różne oblicza. Nasze bagaże również. Niekiedy zabieramy ze sobą do samolotu tylko mały plecak podręczny – nie potrzebując bagażu rejestrowanego. Co jednak w przypadku, gdy lecimy na narciarski wypad, i chcemy mieć na stoku swój własny komplet nart lub snowboard? Lub naszym marzeniem jest uwiecznienie wyjazdu wakacyjnego za pomocą drona i filmu, który będziemy nim kręcić?
Lista nietypowych przedmiotów, które możemy przewieźć samolotem, jest długa. Oprócz elektroniki (duże powerbanki, specjalistyczny sprzęt fotograficzno-filmowy, drony) czy sprzętu sportowego i trekkingowego (narty, snowboard, rower, czekan) w grę wchodzą także takie przedmioty jak instrumenty muzyczne – od małych skrzypiec po ogromny kontrabas – czy akcesoria dziecięce: wózki, nosidła górskie, spacerówki.
Czy w ogóle jest możliwy przewóz takich przedmiotów w samolocie? Regulacje w poszczególnych liniach nieco się różnią od siebie.

Przewóz sprzętu sportowego i narciarskiego w Ryanair i Wizz Air
W przypadku Ryanair, przewoźnik informuje, że sprzęt sportowy i narciarski może być przewieziony w luku samolotu poza dopuszczalnym osobistym limitem bagażu rejestrowanego. Jak polecieć Ryanairem z nartami lub snowboardem? Należy nadać go jako bagaż specjalny.
Jakie są koszty przewozu sprzętu sportowego w Ryanair? To 168 PLN za sztukę bagażu i lot w jedną stronę. Cena obowiązuje przy zakupie internetowym: gdy zdecydujemy się na taki krok dopiero na lotnisku, zapłacimy 192 PLN.
Ile kosztuje przewiezienie nart lub deski snowboardowej? Ryanair życzy sobie za taką usługę 216 PLN. Ważna uwaga: dopuszczalna waga nie może przekroczyć 20 kg. Jeżeli chcecie przewieźć rower, to wzrasta zarówno cena, jak i waga: koszt transportu roweru na pokładzie samolotu Ryanair to 285 PLN, rower plus ewentualne sakwy nie może ważyć więcej niż 30 kg.
* * *
A jak to wygląda w Wizz Air? Przewóz nart lub snowboardu w Wizz Air to koszt 132 PLN za 1 sztukę bagażu, jeżeli zdecydujemy się na to na lotnisku, cena wzrasta do 265 PLN.
- pamiętajcie o tym, że narty lub snowboard muszą być zapakowane w pokrowiec podróżny. Linie lotnicze nie zapewniają materiałów do pakowania;
- w przypadku, gdy chcecie zabrać ze sobą swój rower, należy go odpowiednio przygotować do podróży: koła i pedały muszą być zdjęte, z opon musi być spuszczone powietrze;
- część linii lotniczych (na przykład Wizz Air) informuje, że jeden pasażer może zabrać ze sobą tylko jeden zestaw sprzętu sportowego;

Przewóz sprzętu sportowego w regularnych liniach
Czy stawki za przewóz sprzętu sportowego, takiego jak narty lub snowboard, różnią się od tych w tanich liniach lotniczych? Ile kosztuje przewiezienie na przykład roweru w naszym rodzimym PLL LOT?
LOT informuje, że sprzęt sportowy może być przewożony bezpłatnie jeśli mieści się w dozwolonym limicie bagażowym (to tak zwany Free Baggage Allowance, który jest wskazany na zakupionym bilecie). Jeżeli sprzęt sportowy nie mieści się w bezpłatnym limicie bagażowym, należy dopłacić.
Ile? Stawka jest stała, niezależnie od tego, czy mówimy o rowerze, nartach lub snowboardzie. W przypadku rejsu krajowego to 100 PLN za sztukę bagażu w jedną stronę. Gdy nasz lot jest rejsem międzynarodowym, koszt przewozu wzrasta do 250 PLN, a w przypadku lotu międzykontynentalnego (na narty do USA? na rower do Singapuru?) to kwota 450 PLN.
W przypadku chęci przewozu sprzętu sportowego warto zajrzeć na stronę linii lotniczej, która będzie realizować nasz przelot – niekiedy regulacje nieco się różnią, w zależności od przewoźnika. Nasz rodzimy PLL LOT wszystkie szczegółowe informacje, dotyczące przewozu sprzętu sportowego, ma wyszczególnione na specjalnej podstronie w obrębie swojego serwisu.
- jeżeli jesteśmy posiadaczami wysokiego statusu w liniach lotniczych, warto sprawdzić nasze przywileje. Może okazać się, że nasz sprzęt sportowy poleci za darmo. Przykładowo wszyscy uczestnicy programu Miles and More o statusie Gold, HON i SEN, mają prawo do bezpłatnego przewozu sprzętu narciarskiego na wszystkich trasach PLL LOT, z wyjątkiem USA i Kanady;

Jak przewieźć drona samolotem?
Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Większość linii lotniczych ma swoje regulacje, z których część jest zbliżona, ale jak to zwykle bywa, diabeł tkwi w szczegółach. W przypadku dronów największym problemem jest przewóz baterii/akumulatorów. Niektóre linie dopuszczają wzięcie takich baterii na pokład, w ramach bagażu podręcznego (z limitem na przykład 160Wh). Niemniej, tutaj każdorazowo warto sprawdzić, jakie zasady obowiązują u przewoźnika, na pokładzie którego będziemy realizować nasz lot.
Z racji delikatności sprzętu, dron powinien być dość dokładnie zapakowany: rozwiązaniem jest dedykowana torba lub twarda walizka (hardshell). Same akumulatory również można przewozić w specjalnej torbie, chroniącej przed uszkodzeniem akumulatory Li-Ion lub LiPo.
Urząd Lotnictwa Cywilnego przygotował specjalne wytyczne, dotyczące bezpiecznego podróżowania z dronem. To zbiór przydatnych informacji, z którymi warto się zapoznać.

Jak przewieźć powerbank w samolocie?
Najprościej: wziąć go ze sobą do bagażu podręcznego, pamiętając o tym, że na urządzeniu powinno być wyraźne oznaczenie jego pojemności. Przewóz przedmiotu typu powerbank nie podlega żadnym dodatkowym opłatom – jeżeli zmieścimy go w bagażu podręcznym, po prostu leci z nami.
Ważna uwaga: sprawdźcie pojemność swojego powerbanku. Część linii lotniczych niechętnie patrzy na tego typu urządzenia, mające powyżej 27000mAh. Problemy mogą spotkać nas nawet na lotnisku, podczas kontroli bezpieczeństwa: autor niniejszego poradnika miał kłopoty z przewiezieniem w swoim bagażu powerbanku o pojemności 25000mAh – podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku w Pekinie obsługa nie chciała wyrazić zgody na przewiezienie tego urządzenia.
Na niektórych lotniskach możecie się spotkać ze specjalnymi gablotami, w których eksponowane są przedmioty zabronione do przewozu w bagażu podręcznym. I powerbanki o dużej pojemności niekiedy także są tam eksponowane.

Przewóz wózka dziecięcego w samolocie
Podróżujecie z małymi dziećmi? Prawdopodobnie będziecie chcieli zabrać ze sobą wózek dziecięcy lub specjalny fotelik samochodowy. Jak wyglądają przepisy poszczególnych linii lotniczych?
Tutaj mamy dobre wiadomości: większość przewoźników umożliwia bezpłatne (w ramach zakupionego biletu) przewiezienie składanego wózka – najczęściej jest mowa o tzw. parasolce. Wózek nie podróżuje z nami na pokładzie, lecz w luku bagażowym – możemy z nim podjechać na płycie lotniska do pracownika, który umieści go w odpowiednim miejscu. Analogicznie, po wylądowaniu, otrzymamy wózek już na płycie lotniska.
Oczywiście, równie dobrze możemy wózek nadać przy stanowisku bagażowym danej linii lotniczej, jeżeli jest odpowiednio złożony i spakowany.
* * *
Sprawdzamy regulacje w najpopularniejszych liniach lotniczych, którymi podróżują nasi czytelnicy. W Ryanair, podróżując z dzieckiem, bez dodatkowych opłat można przewieźć składany wózek dziecięcy (ale także specjalne nosidełko górskie) oraz jeden z następujących przedmiotów: fotelik samochodowy lub podstawkę podwyższającą lub łóżeczko turystyczne.
Jak to wygląda w Wizz Air? Wózki dziecięce są odprawiane z pozostałym bagażem – i przewożone bez dodatkowej opłaty. Ale jest warunek: „użytkownik” tego typu sprzętu podróżuje w tym samolocie. Jeżeli chcemy przewieźć wózek, a nie leci z nami dziecko lub niemowlę, musimy go nadać jako bagaż rejestrowany… i uiścić dodatkową opłatę.
A co w przypadku, gdy nasza podróż ma odbyć się na pokładzie samolotu LOT?
– W ramach bezpłatnego bagażu pasażer może zabrać ze sobą składany wózek dla dziecka poniżej 2 roku życia. Pracownik lotniska odbierze od Państwa wózek przed wejściem do samolotu. Zostanie on Państwu przekazany po rejsie, natychmiast po opuszczeniu pokładu, tak abyście mogli z niego swobodnie korzystać na lotnisku – informują przedstawiciele naszego narodowego przewoźnika.

Przedmioty nietypowe jako bagaż w samolocie
Planując swój lot, podczas którego ma towarzyszyć nam coś nietypowego, wymykającego się kanonom torba-walizka-plecak, warto sprawdzać regulacje poszczególnych linii lotniczych, z których usług planujemy skorzystać.
Loty z niestandardowymi przedmiotami nie są czymś mocno problematycznym, o ile się do nich odpowiednio przygotujemy. I przewóz deski surfingowej, ulubionych nart czy sprzętu do wspinaczki nie będzie stanowić problemu.