Fly4free.pl

Jak przewieźć samolotem rzeczy niestandardowe? Sprzęt sportowy, rower, narty, drony, powerbanki

Bagaż niestandardowy
Foto: VPales / Shutterstock

Czy samolotem można przewieźć rower i wózek dziecięcy? Jak zabrać na pokład powerbank? Czy dron może podróżować jako bagaż podręczny? Jak spakować narty i snowboard? Sprawdzamy możliwości przewozu samolotem nietypowych przedmiotów.

Nietypowe rzeczy w samolocie

Podróżowanie ma różne oblicza. Nasze bagaże również. Niekiedy zabieramy ze sobą do samolotu tylko mały plecak podręczny – nie potrzebując bagażu rejestrowanego. Co jednak w przypadku, gdy lecimy na narciarski wypad, i chcemy mieć na stoku swój własny komplet nart lub snowboard? Lub naszym marzeniem jest uwiecznienie wyjazdu wakacyjnego za pomocą drona i filmu, który będziemy nim kręcić?

Lista nietypowych przedmiotów, które możemy przewieźć samolotem, jest długa. Oprócz elektroniki (duże powerbanki, specjalistyczny sprzęt fotograficzno-filmowy, drony) czy sprzętu sportowego i trekkingowego (narty, snowboard, rower, czekan) w grę wchodzą także takie przedmioty jak instrumenty muzyczne – od małych skrzypiec po ogromny kontrabas – czy akcesoria dziecięce: wózki, nosidła górskie, spacerówki.

Czy w ogóle jest możliwy przewóz takich przedmiotów w samolocie? Regulacje w poszczególnych liniach nieco się różnią od siebie.

Bagaż ponadgabarytowy
Foto: abdul hafiz ab hamid / Shutterstock

Przewóz sprzętu sportowego i narciarskiego w Ryanair i Wizz Air

W przypadku Ryanair, przewoźnik informuje, że sprzęt sportowy i narciarski może być przewieziony w luku samolotu poza dopuszczalnym osobistym limitem bagażu rejestrowanego. Jak polecieć Ryanairem z nartami lub snowboardem? Należy nadać go jako bagaż specjalny.

Jakie są koszty przewozu sprzętu sportowego w Ryanair? To 168 PLN za sztukę bagażu i lot w jedną stronę. Cena obowiązuje przy zakupie internetowym: gdy zdecydujemy się na taki krok dopiero na lotnisku, zapłacimy 192 PLN.

Ile kosztuje przewiezienie nart lub deski snowboardowej? Ryanair życzy sobie za taką usługę 216 PLN. Ważna uwaga: dopuszczalna waga nie może przekroczyć 20 kg. Jeżeli chcecie przewieźć rower, to wzrasta zarówno cena, jak i waga: koszt transportu roweru na pokładzie samolotu Ryanair to 285 PLN, rower plus ewentualne sakwy nie może ważyć więcej niż 30 kg.

* * *

A jak to wygląda w Wizz Air? Przewóz nart lub snowboardu w Wizz Air to koszt 132 PLN za 1 sztukę bagażu, jeżeli zdecydujemy się na to na lotnisku, cena wzrasta do 265 PLN.

Nie zapomnijcie
  • pamiętajcie o tym, że narty lub snowboard muszą być zapakowane w pokrowiec podróżny. Linie lotnicze nie zapewniają materiałów do pakowania;
  • w przypadku, gdy chcecie zabrać ze sobą swój rower, należy go odpowiednio przygotować do podróży: koła i pedały muszą być zdjęte, z opon musi być spuszczone powietrze;
  • część linii lotniczych (na przykład Wizz Air) informuje, że jeden pasażer może zabrać ze sobą tylko jeden zestaw sprzętu sportowego;
Narty na lotnisku
Foto: Rob Crandall / Shutterstock

Przewóz sprzętu sportowego w regularnych liniach

Czy stawki za przewóz sprzętu sportowego, takiego jak narty lub snowboard, różnią się od tych w tanich liniach lotniczych? Ile kosztuje przewiezienie na przykład roweru w naszym rodzimym PLL LOT?

LOT informuje, że sprzęt sportowy może być przewożony bezpłatnie jeśli mieści się w dozwolonym limicie bagażowym (to tak zwany Free Baggage Allowance, który jest wskazany na zakupionym bilecie). Jeżeli sprzęt sportowy nie mieści się w bezpłatnym limicie bagażowym, należy dopłacić.

Ile? Stawka jest stała, niezależnie od tego, czy mówimy o rowerze, nartach lub snowboardzie. W przypadku rejsu krajowego to 100 PLN za sztukę bagażu w jedną stronę. Gdy nasz lot jest rejsem międzynarodowym, koszt przewozu wzrasta do 250 PLN, a w przypadku lotu międzykontynentalnego (na narty do USA? na rower do Singapuru?) to kwota 450 PLN.

W przypadku chęci przewozu sprzętu sportowego warto zajrzeć na stronę linii lotniczej, która będzie realizować nasz przelot – niekiedy regulacje nieco się różnią, w zależności od przewoźnika. Nasz rodzimy PLL LOT wszystkie szczegółowe informacje, dotyczące przewozu sprzętu sportowego, ma wyszczególnione na specjalnej podstronie w obrębie swojego serwisu.

Korzyści z posiadania statusu
  • jeżeli jesteśmy posiadaczami wysokiego statusu w liniach lotniczych, warto sprawdzić nasze przywileje. Może okazać się, że nasz sprzęt sportowy poleci za darmo. Przykładowo wszyscy uczestnicy programu Miles and More o statusie Gold, HON i SEN, mają prawo do bezpłatnego przewozu sprzętu narciarskiego na wszystkich trasach PLL LOT, z wyjątkiem USA i Kanady;
Rower na lotnisku
Foto: Juan / The Travelers Buddy

Jak przewieźć drona samolotem?

Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Większość linii lotniczych ma swoje regulacje, z których część jest zbliżona, ale jak to zwykle bywa, diabeł tkwi w szczegółach. W przypadku dronów największym problemem jest przewóz baterii/akumulatorów. Niektóre linie dopuszczają wzięcie takich baterii na pokład, w ramach bagażu podręcznego (z limitem na przykład 160Wh). Niemniej, tutaj każdorazowo warto sprawdzić, jakie zasady obowiązują u przewoźnika, na pokładzie którego będziemy realizować nasz lot.

Z racji delikatności sprzętu, dron powinien być dość dokładnie zapakowany: rozwiązaniem jest dedykowana torba lub twarda walizka (hardshell). Same akumulatory również można przewozić w specjalnej torbie, chroniącej przed uszkodzeniem akumulatory Li-Ion lub LiPo.

Urząd Lotnictwa Cywilnego przygotował specjalne wytyczne, dotyczące bezpiecznego podróżowania z dronem. To zbiór przydatnych informacji, z którymi warto się zapoznać.

Dron w samolocie
Foto: Urząd Lotnictwa Cywilnego

Jak przewieźć powerbank w samolocie?

Najprościej: wziąć go ze sobą do bagażu podręcznego, pamiętając o tym, że na urządzeniu powinno być wyraźne oznaczenie jego pojemności. Przewóz przedmiotu typu powerbank nie podlega żadnym dodatkowym opłatom – jeżeli zmieścimy go w bagażu podręcznym, po prostu leci z nami.

Ważna uwaga: sprawdźcie pojemność swojego powerbanku. Część linii lotniczych niechętnie patrzy na tego typu urządzenia, mające powyżej 27000mAh. Problemy mogą spotkać nas nawet na lotnisku, podczas kontroli bezpieczeństwa: autor niniejszego poradnika miał kłopoty z przewiezieniem w swoim bagażu powerbanku o pojemności 25000mAh – podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku w Pekinie obsługa nie chciała wyrazić zgody na przewiezienie tego urządzenia.

Na niektórych lotniskach możecie się spotkać ze specjalnymi gablotami, w których eksponowane są przedmioty zabronione do przewozu w bagażu podręcznym. I powerbanki o dużej pojemności niekiedy także są tam eksponowane.

Rzeczy zabronione do przewozu
Foto: ShutterStockStudio / Shutterstock

Przewóz wózka dziecięcego w samolocie

Podróżujecie z małymi dziećmi? Prawdopodobnie będziecie chcieli zabrać ze sobą wózek dziecięcy lub specjalny fotelik samochodowy. Jak wyglądają przepisy poszczególnych linii lotniczych?

Tutaj mamy dobre wiadomości: większość przewoźników umożliwia bezpłatne (w ramach zakupionego biletu) przewiezienie składanego wózka – najczęściej jest mowa o tzw. parasolce. Wózek nie podróżuje z nami na pokładzie, lecz w luku bagażowym – możemy z nim podjechać na płycie lotniska do pracownika, który umieści go w odpowiednim miejscu. Analogicznie, po wylądowaniu, otrzymamy wózek już na płycie lotniska.

Oczywiście, równie dobrze możemy wózek nadać przy stanowisku bagażowym danej linii lotniczej, jeżeli jest odpowiednio złożony i spakowany.

* * *

Sprawdzamy regulacje w najpopularniejszych liniach lotniczych, którymi podróżują nasi czytelnicy. W Ryanair, podróżując z dzieckiem, bez dodatkowych opłat można przewieźć składany wózek dziecięcy (ale także specjalne nosidełko górskie) oraz jeden z następujących przedmiotów: fotelik samochodowy lub podstawkę podwyższającą lub łóżeczko turystyczne.

Jak to wygląda w Wizz Air? Wózki dziecięce są odprawiane z pozostałym bagażem – i przewożone bez dodatkowej opłaty. Ale jest warunek: „użytkownik” tego typu sprzętu podróżuje w tym samolocie. Jeżeli chcemy przewieźć wózek, a nie leci z nami dziecko lub niemowlę, musimy go nadać jako bagaż rejestrowany… i uiścić dodatkową opłatę.

A co w przypadku, gdy nasza podróż ma odbyć się na pokładzie samolotu LOT?

– W ramach bezpłatnego bagażu pasażer może zabrać ze sobą składany wózek dla dziecka poniżej 2 roku życia. Pracownik lotniska odbierze od Państwa wózek przed wejściem do samolotu. Zostanie on Państwu przekazany po rejsie, natychmiast po opuszczeniu pokładu, tak abyście mogli z niego swobodnie korzystać na lotnisku – informują przedstawiciele naszego narodowego przewoźnika.

Wózek dziecięcy na lotnisku
Foto: NadyaEugene / Shutterstock

Przedmioty nietypowe jako bagaż w samolocie

Planując swój lot, podczas którego ma towarzyszyć nam coś nietypowego, wymykającego się kanonom torba-walizka-plecak, warto sprawdzać regulacje poszczególnych linii lotniczych, z których usług planujemy skorzystać.

Loty z niestandardowymi przedmiotami nie są czymś mocno problematycznym, o ile się do nich odpowiednio przygotujemy. I przewóz deski surfingowej, ulubionych nart czy sprzętu do wspinaczki nie będzie stanowić problemu.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
A jeśli chce przewieźć zarówno wózek jak i fotelik samochodowy to jak to wyglada w WizzAir i LOT? Napisaliście jedynie jak z tym jest w Ryanair? Podróżując z małym dzieckiem na miejscu chciałbym mieć własny fotelik samochodowy, niezbędny do podróży wypożyczonym autem na miejscu. Czy w ramach biletu mogę przewieźć obie rzeczy - wózek i fotelik dla dziecka?
pnowak84, 10 lutego 2019, 22:05 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Autor piszący o wózkach dla dzieci w wizz air chyba zapomniał dodać, że owszem jest to free ale dla dzieci do 2 roku życia a jeśli dziecko jest starsze  (bo dla takich dzieci również zabiera się wózki tzw spacerówki) to należy wykupić np bagaż rejestrowany 10 kg.  Czy można zabrać wizz air i wózek i fotelik z regulaminu wynika, że za darmo nie bo owszem można ale jedno z nich ponieważ w regulaminie przedmiotu oddzielone są słowem lub...
boarder, 10 lutego 2019, 23:13 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Do wyboru jedno z nich za free jeśli dziecko do 2 roku życia, jeśli starsze to płacimy nawet za 1 sztukę od to zmiany nowej polityki wizz air. 
pnowak84 A jeśli chce przewieźć zarówno wózek jak i fotelik samochodowy to jak to wyglada w WizzAir i LOT? Napisaliście jedynie jak z tym jest w Ryanair? Podróżując z małym dzieckiem na miejscu chciałbym mieć własny fotelik samochodowy, niezbędny do podróży wypożyczonym autem na miejscu. Czy w ramach biletu mogę przewieźć obie rzeczy - wózek i fotelik dla dziecka?
boarder, 10 lutego 2019, 23:15 | odpowiedz
Avatar użytkownika
 Z fotelikiem samochodowym sprawa wygląda jeszcze gorzej bo na to wygląda, że trzeba dokupić miejsce. Co do wózka trzeba również pamiętać, że wśród pasażerów musi być te dziecko.
boarder Do wyboru jedno z nich za free jeśli dziecko do 2 roku życia, jeśli starsze to płacimy nawet za 1 sztukę od to zmiany nowej polityki wizz air. 
pnowak84 A jeśli chce przewieźć zarówno wózek jak i fotelik samochodowy to jak to wyglada w WizzAir i LOT? Napisaliście jedynie jak z tym jest w Ryanair? Podróżując z małym dzieckiem na miejscu chciałbym mieć własny fotelik samochodowy, niezbędny do podróży wypożyczonym autem na miejscu. Czy w ramach biletu mogę przewieźć obie rzeczy - wózek i fotelik dla dziecka?
boarder, 11 lutego 2019, 8:52 | odpowiedz
Avatar użytkownika
No dobra, a gdyby nie chciał brać gondoli/spacerówki a jedynie sam stelaż od wózka i na to zamontowany na adapterach fotelik samochodowy to jest to traktowane jako jeden bagaż? Zależy mi na tym aby z dzieckiem poniżej 2 roku życia polecieć w odwiedziny do rodziny, z lotniska musimy się dostać autem dlatego potrzebuje fotelik a że wygodniej/lżej to zamontowany na stelażu.Ktoś przerabiał podobne przypadki?
boarder Do wyboru jedno z nich za free jeśli dziecko do 2 roku życia, jeśli starsze to płacimy nawet za 1 sztukę od to zmiany nowej polityki wizz air. 
pnowak84 A jeśli chce przewieźć zarówno wózek jak i fotelik samochodowy to jak to wyglada w WizzAir i LOT? Napisaliście jedynie jak z tym jest w Ryanair? Podróżując z małym dzieckiem na miejscu chciałbym mieć własny fotelik samochodowy, niezbędny do podróży wypożyczonym autem na miejscu. Czy w ramach biletu mogę przewieźć obie rzeczy - wózek i fotelik dla dziecka?
pnowak84, 11 lutego 2019, 21:57 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »