Fly4free.pl

Od dziś letni rozkład lotów i ponad 50 nowych tras z Polski! Dokąd polecimy?

Foto: Patryk Kosmider / Shutterstock

W nadchodzącym, letnim rozkładzie lotów linie lotnicze uruchomią w Polsce grubo ponad 50 nowych tras! Ale zdecydowana większość z nich przypada na tylko 2 lotniska, podczas gdy inne, zwłaszcza mniejsze porty, muszą obejść się smakiem. Dokąd polecimy tego lata? Zapraszamy na nasz przegląd nowych tras!

Lofoty, Floryda, a może Islandia – choć długo wydawało się, że w tym sezonie letnim nowych tras nie będzie tak dużo jak w poprzednich latach, także tym razem przewoźnicy nas nie zawiedli. Zbroją się te same linie co zwykle – Ryanair i Wizz Air otwierają nowe trasy na wyścigi, ale sporo nowych połączeń otworzył też LOT. Na kilku lotniskach pojawili się też zupełnie nowi przewoźnicy, czasem dość egzotyczni. Pierwsze efekty zobaczymy już w tę niedzielę, kiedy tradycyjnie wystartuje letni rozkład lotów i pierwsze z zapowiadanych tras zostaną uruchomione. Które lotniska zyskają najwięcej? Zapraszamy do naszego przeglądu nowych tras w polskich portach.

Kraków

To zdecydowanie najważniejsze wydarzenie tego lata – Wizz Air pojawi się na lotnisku w Krakowie i zbazuje tu aż 3 samoloty. Festiwal nowych tras rozpocznie się już 4 kwietnia, gdy przewoźnik uruchomi połączenia do Londynu Luton (loty 2 razy dziennie) i Kijowa-Żuliany (loty 4 razy w tygodniu).

Kolejne nowe trasy zostaną uruchomione w majówkę – od 1 maja polecimy z Krakowa do Turku i Nicei (loty 2 razy w tygodniu – środy i niedziele), 2 maja zadebiutują połączenia do Doncaster w Wielkiej Brytanii i włoskiego Bari (loty we wtorki i czwartki), a 3 maja – do duńskiego Billund i włoskiej Katanii (loty w poniedziałki i piątki).

Koniec? Nie, to dopiero początek listy. 1 sierpnia Wizz Air uruchomi połączenie na lotnisko Rzym-Fiumicino (loty 5 razy w tygodniu: we wtorki, środy, czwartki, soboty i niedziele), a od 4 sierpnia zacznie latać do Turynu (połączenia będą realizowane w środy i niedziele).

Kolejne mocne uderzenie nowych tras Wizz Air przygotował po wakacjach, kiedy otworzy najciekawsze połączenia ze stolicy Małopolski. Od 16 września Wizz Air połączy bowiem Kraków z następującymi lotniskami:

– Larnaka (loty w poniedziałki i piątki)

– Charków (loty w poniedziałki i piątki)

– Oslo (codziennie)

– Tel Awiw (poniedziałki, środy, piątki i niedziele)

– Keflavik (poniedziałki i piątki).

Podróżników z Małopolski szczególnie cieszy ta ostatnia trasa – kto chce zwiedzić krainę gejzerów, nie będzie już musiał jechać do Katowic.

To samo tyczy się miłośników Gruzji, bo od 18 września będziemy mogli polecieć z Krakowa do Kutaisi (loty w środy i niedziele). Z kronikarskiego obowiązku dodajmy jeszcze 2 nowe trasy “landrynki”: do Birmingham (od 17 września, loty we wtorki, czwartki i soboty) i Eindhoven (wtorki, czwartki i soboty).

Foto: WDNet Creation / Shutterstock

Wejście Wizz Aira do Krakowa cieszy, ale pamiętajmy o tym, że jest to od dawien dawna teren Ryanaira, a irlandzka linia też nie zamierza łatwo oddawać pola. Od kwietnia ten przewoźnik także uruchomi 7 nowych połączeń z Balic.

W sezonie letnim polecimy więc do:

– Bari (3 razy w tygodniu)

– Katanii (2 razy w tygodniu)

– Kopenhagi (2 razy w tygodniu)

– Rimini (2 razy w tygodniu)

– Salonik (2 razy w tygodniu)

– Zadaru (2 razy w tygodniu)

Dodatkowo od 1 kwietnia Irlandczycy zmienią port lotniczy w stolicy Niemiec i zamiast na Schonefeld polecą na lotnisko Tegel.

Osobny akapit warto poświęcić nowym trasom krajowym, bo tu także krakusom można pozazdrościć. 2 kwietnia Ryanair uruchomi krajowe połączenie do Szczecina (loty we wtorki, czwartki i soboty).

Trzy tygodnie później, bo 25 kwietnia nową trasę krajową otworzy LOT – z Balic będziemy mogli polecieć na Mazury, czyli na lotnisko w Szymanach. Trasa ma charakter sezonowy (ostatni rejs będzie miał miejsce 30 września), a loty będą realizowane 2 razy w tygodniu – w czwartki i niedziele.

Z kolei od 16 czerwca Ryanair poleci do Odessy, a dzień później uruchomi kolejne nowe połączenie – tym razem do Charkowa.

Koniec? Zapomnieliśmy jeszcze o LOT, który od 2 kwietnia poleci z Krakowa do Bukaresztu, a 25 maja uruchomi sezonowe połączenie do Dubrownika. A jakby tego było mało, od czerwca narodowy przewoźnik zwiększy też liczbę lotów do Chicago – do 3 w tygodniu.

Uffff, dużo tego!

Swiss
Foto: Dino Giacomella / Shutterstock

Gdańsk zgarnia nowe linie

Trójmiejskie lotnisko traciło sporo wakacyjnych kierunków w zimowym rozkładzie lotów i choć nie wszystkie wróciły (nie ma np. Lizbony), to w Gdańsku mają powody do zadowolenia. Pisząc o nowościach, zacznijmy od Wizz Aira. 2 kwietnia ruszy chyba najciekawsza pozycja, czyli loty do Kutaisi (we wtorki i soboty). Tego samego dnia uruchomione zostaną loty do Bremy (także 2 razy w tygodniu), a 4 kwietnia wystartuje trasa do Oslo (loty na niej będą realizowane codziennie).

I choć na pierwszy rzut oka pasażerowie z Gdańska mogą narzekać, to potencjalnie hitowe połączenie. Loty będą bowiem realizowane na główne lotnisko w Oslo, czyli Gardermoen. Co to oznacza? Że pasażerowie z Gdańska zyskują możliwość łatwej i szybkiej przesiadki na wiele tanich połączeń Norwegiana, m.in. do USA.

Z tej perspektywy świetną informacją jest też to, że od 15 czerwca Wizz Air będzie codziennie latał na lotnisko Londyn Gatwick.

Bardzo ciekawie zapowiada się też trasa do norweskiego Bodo, który jest nieformalną bramą na Lofoty – to z tego portu można się najłatwiej dostać promem na te rajskie wyspy. Start trasy zaplanowany jest na 22 maja.

W sezonie letnim pasażerowie z Gdańska zyskają także aż 2 połączenia do Barcelony – wróci bowiem realizowane przez Wizz Aira połączenie, a dodatkowo Ryanair od 1 kwietnia zacznie latać na lotnisko Barcelona-Reus. Wznowiona też zostanie zawieszona na zimę trasa Ryanaira do Aten.

Najciekawsze zostawiliśmy jednak na koniec, bo od sezonu letniego w Gdańsku pojawią się 2 nowe linie lotnicze. Pierwszą jest easyJet, który wraca do Gdańska po kilku latach przerwy – od 2 kwietnia uruchomi loty do Berlina, a jeśli ta trasa się sprawdzi, być może otworzy kolejne połączenia.

Z kolei od 31 marca na lotnisku w Gdańsku pojawi się szwajcarski przewoźnik Swiss, który 4 razy w tygodniu (poniedziałki, środy, piątki i niedziele) poleci do Zurychu.

Duży rozwój w Gdańsku planuje też holenderski KLM, który od 6 maja zwiększy liczbę rotacji do Amsterdamu z 2 do 3 połączeń dziennie (w ciągu tygodnia liczba lotów zwiększy się więc z 14 do 21).

Foto: TheHighestQualityImages / Shutterstock

Poznań będzie kusił tanie linie

Lotnisko na Ławicy straciło kilka tras w wyniku zamknięcia bazy przez Wizz Aira. Wiosną częściowo odbuduje się dzięki Ryanairowi, choć z pewnością apetyty były większe. Z Poznania znika więc m.in. połączenie do Castellon (ostatni lot 30 marca), ale wraca trasa do Barcelony-Girony (loty 2 razy w tygodniu od 4 kwietnia). Dodatkowo w rozkładzie jest kilka nowości – od 2 kwietnia polecimy więc do irlandzkiego Cork oraz do Sztokholmu. Dzień później uruchomiona zostanie trasa Ryanaira do Rzymu (loty 2 razy w tygodniu). A do tego należy dodać sezonowe połączenie Ryanaira do Zadaru w Chorwacji, które wystartuje od kwietnia i będzie realizowane 2 razy w tygodniu

Jednocześnie Poznań nie traci nadziei na to, że już wkrótce tanie linie uruchomią stąd kolejne kierunki. Miesiąc temu władze samorządowe ogłosiły, że w ciągu najbliższych 4 lat przeznaczą w sumie 26 mln PLN na dofinansowanie nowych połączeń z Poznania. Władze miasta i województwa deklarują, że chciałaby uruchomić z lotniska na Ławicy więcej kierunków typowo turystycznych, a więc na południe Europy i do północnej Afryki. Pierwsze efekty tych “zachęt” mamy oglądać już w zimowym rozkładzie lotów.

Foto: Andrea Niotta / Shutterstock

Katowice: czekając na Ryanaira

Czarterowa stolica Polski w sezonie letnim nie będzie szczególnie rozpieszczała pasażerów nowościami w ruchu regularnym. Powróci część sezonowych tras zamkniętych na zimę, będą też 4 nowe trasy od Wizz Aira. Będą to loty sezonowe na Fuerteventurę (realizowane raz w tygodniu, od 25 kwietnia do 24 października), Santander (od 18 czerwca, loty we wtorki i soboty), Castellon (od 17 czerwca, loty w poniedziałki i piątki). Z kolei 16 września Wizz Air uruchomi całoroczną trasę do norweskiego Alesund (rejsy w poniedziałki i piątki).

Na Górnym Śląsku czekają już jednak na koniec października, gdy Ryanair (a wtedy właściwie już Buzz) zbazuje na miejscowym lotnisku 2 samoloty i otworzy stąd aż 12 nowych tras. Na liście nowych połączeń znalazły się: Bolonia, Brindisi, Cork, Dortmund, Katania, Kijów, Kolonia, Manchester, Bergamo, Oslo Torp i cypryjskie Pafos.

Lotnisko Chopina
Foto: Grand Warszawski / Shutterstock

W Warszawie tylko LOT, ale za to z przyputem!

Na zatłoczonym Lotnisku Chopina od dłuższego czasu nie zmienia się nic – Wizz Air nieco ograniczył swój rozwój w Warszawie i w tej sytuacji, jeśli już ktoś otwiera nowe trasy, to jest to LOT. Tak jest i w nadchodzącym sezonie letnim – zdecydowanie najciekawsze będą dwie nowe, dalekie trasy. Najpierw 1 czerwca LOT uruchomi połączenie do Miami, a 17 września zacznie latać do Delhi.

Bardzo ciekawie zapowiada się też przywrócona po dłuższej przerwie trasa do Bejrutu – połączenie zostanie zainaugurowane 14 czerwca i będzie realizowane do końca sezonu letniego (ostatni lot 25 października). Z kolei od 9 czerwca LOT uruchomi sezonowe trasy do Warny i na Korfu (loty raz w tygodniu, w niedziele).

Nie można wykluczyć, że wakacyjnych połączeń będzie jeszcze więcej, ale tutaj wszystko zależy od tego, jak rozwinie się sytuacja z uziemionymi Boeingami 737 MAX 8 i tym, czy oraz kiedy będą one ponownie dopuszczone do latania.

Lotnisko Modlin
Foto: Modlin Airport

Modlin z jedną nowością

Mazowiecka twierdza Ryanaira póki co tkwi w stagnacji, ale nie może być inaczej, bo terminal portu lotniczego pęka w szwach i bez rozbudowy dodawanie kolejnych tras będzie mocno utrudnione. W nadchodzącym sezonie letnim, oprócz powracających tras sezonowych, jest właściwie tylko jedna nowość (a dokładniej powrót) – jest to połączenie do Marsylii. Pierwszy rejs na tej trasie odbędzie się 3 kwietnia – loty będą realizowane w środy i niedziele.

KLM rusza z Wrocławia!

Podobnie umiarkowane nastroje są we Wrocławiu. Co prawda Ryanair i Wizz Air przywróciły część zamkniętych na zimę tras, ale jeśli chodzi o zupełne nowości, to jest właściwie tylko jedna nowa trasa. Ale za to konkretna: od 6 maja KLM uruchomi bezpośrednie loty do Amsterdamu, które będą realizowane codziennie. To kolejny tradycyjny przewoźnik, który zamelduje się w stolicy Dolnego Śląska. Niewykluczone, że wkrótce do listy dołączy jeszcze linia Brussels Airlines, która od 25 lutego miała uruchomić połączenie z Wrocławia do Brukseli. Nie doszło ono do skutku z przyczyn operacyjnych, jednak przewoźnik zapewnia, że Wrocław w dalszym ciągu pozostaje na liście potencjalnych nowych tras. Trzymamy kciuki, aby ta trasa także wypaliła!

lublin airport
Foto: wawritto / Shutterstock

Lublin liże rany

Żadne lotnisko w Polsce nie straciło w ostatnim czasie tylu tras, co port w Lublinie. Po zlikwidowaniu bazy przez Wizz Aira, węgierska linia zamknęła aż 5 z 8 kierunków z tego miasta. Z kolei bankructwo linii bmi Regional sprawiło, że z rozkładu lotów zniknęła trasa do Monachium. W letnim rozkładzie dojdzie kolejna strata, bo Ryanair zlikwiduje trasę do Londynu Stansted (do stolicy Wielkiej Brytanii na lotnisko Luton wciąż będzie latał Wizz Air).

Od 3 kwietnia wraca za to trasa Ryanaira do Dublina – loty będą realizowane 2 razy w tygodniu i będzie to jedne połączenie irlandzkiej linii z tego lotniska.

Jedyna nowa trasa z Lublina wystartuje 1 kwietnia i zapowiada się dość ciekawie – jest to połączenie linii TUIFly do Antwerpii.

Warto też odnotować, że od 31 marca LOT zwiększy częstotliwość lotów na trasie do Warszawy – będą one realizowane codziennie.

Foto: Rzeszow Airport

W Rzeszowie średnio pozytywnie

Na Podkarpaciu w sezonie letnim też wiele się nie zmieni – znika połączenie Ryanaira do Glasgow (ostatni lot 30 marca), od 3 kwietnia wraca za to sezonowa trasa do Aten (loty raz w tygodniu, w każdą środę). W porównaniu z zeszłym rokiem znacznie uboższa będzie też siatka połączeń sezonowych – Ryanair nie będzie już bowiem latał do Burgas ani na Korfu.

...w Łodzi też bez większych zmian

Skromna siatka połączeń z łódzkiego lotniska wzbogaci się latem tylko o Ateny – to powracający kierunek sezonowy, obsługiwany przez Ryanaira, który według władz portu cieszył się rok temu wielką popularnością. Teraz loty wystartują 6 kwietnia i będą realizowane raz w tygodniu – tylko w soboty.

W Szymanach spokojnie...

Mazurskie lotnisko spokojnie rozwija swoją ofertę. Tegoroczne nowości w letniej siatce to wspomniana wcześniej trasa krajowa do Krakowa oraz wznowione od 27 kwietnia sezonowe połączenie LOT do Lwowa. Od czerwca realizowane będzie też czarterowe połączenie do Burgas. Pozostałe trasy (Londyn Luton i Dortmund od Wizz Air, Londyn Stansted od Ryanaira) będą odbywały się bez zmian.

Szczecin uszczęśliwiony na siłę i wielki powrót po 18 latach!

Najpierw złe informacje – wbrew zapowiedziom, Wizz Air nie wznowi w sezonie letnim połączenia do Sztokholmu, które pierwotnie było zawieszone tylko na sezon zimowy. Lotnisko w Goleniowie otrzyma też wkrótce nową trasę krajową do Krakowa, choć większość pasażerów z tego lotniska zdecydowanie wolałoby, aby Ryanair w dalszym ciągu latał ze Szczecina do Warszawy (trasa została zawieszona w styczniu).

Wydarzeniem sezonu letniego będzie jednak wielki powrót, po 18 latach przerwy, skandynawskich linii lotniczych SAS, które 1 kwietnia uruchomią połączenie ze Szczecina do Kopenhagi. Loty mają być realizowane 5 razy w tygodniu – od poniedziałku do piątku.

Z Babimostu częściej do Warszawy

Władze portu w województwie lubuskim próbowały kusić przewoźników dopłatami, by te uruchomiły w końcu z Babimostu loty międzynarodowe. Tak się jednak nie stało, a na pociechę pasażerowie z Zielonej Góry i okolic dostaną więcej połączeń z Warszawy. Od czerwca liczba połączeń między oboma lotniskami zwiększy się z 12 do 20 tygodniowo. Oczywiście, nie za darmo – za loty na tej trasie do końca 2020 roku LOT otrzyma od lubuskiego samorządu 14,9 mln PLN.

W Bydgoszczy też niewiele się dzieje

Niewielkie zmiany zajdą na bydgoskim lotnisku – od 2 kwietnia Ryanair wznowi loty do Szkocji na lotnisko Glasgow-Prestwick, skasuje natomiast połączenie na lotnisko Dusseldorf Weeze.

Tak jak w przypadku lotniska w Szymanach, LOT przywróci też sezonowe połączenie do Lwowa – loty mają być realizowane 2 razy w tygodniu.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
We wtorek ogłoszą Charków z KRK by FROraz kilka dni później ODSTako rzecze ja
tom971, 25 marca 2019, 20:01 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Stuttgart z Krakowa panie redaktorze ruszył 1 marca, przegapiliscie...
J29, 25 marca 2019, 21:29 | odpowiedz
Wiedziałem, że urlopy są przereklamowane. Dzięki za tę uwagę, poprawiam. I pozdrawiam ;) 
J29 Stuttgart z Krakowa panie redaktorze ruszył 1 marca, przegapiliscie...
Mariusz Piotrowski, 25 marca 2019, 22:46 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Ja rozumiem, że nie ma mowy o Radomiu, ale o Bydgoszczy również cisza... ;-)
jarekkam, 26 marca 2019, 8:34 | odpowiedz
a co z Wrocławiem? Podupada?
chrism, 26 marca 2019, 12:40 | odpowiedz
Avatar użytkownika
a co z Wrocławiem? Podupada?
chrism, 26 marca 2019, 12:40 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »