Fly4free.pl

Wyrobiłeś kartę EKUZ? Uważaj na pułapkę, która może zrujnować wakacyjny budżet

podróżniczka
Foto: mcroff88 / Shutterstock
Wybierasz się na urlop w Europie i wyrobiłeś EKUZ? A czy wiesz, że ta karta wcale nie gwarantuje darmowej opieki medycznej i nie zastępuje ubezpieczenia turystycznego? Wiele osób wpada w tę powszechną pułapkę, a potem… słono za to płaci – i to dosłownie.

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to naprawdę świetna rzecz. Dzięki niej obywatele Unii Europejskiej mogą korzystać z opieki zdrowotnej we wszystkich krajach członkowskich UE (i na terytoriach zamorskich i zależnych) oraz krajach EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria). Ale ma haczyk, który może nie tylko zrujnować twój urlop, ale i budżet.

ERGO Ubezpieczenia Podróży

Wielu myśli, że EKUZ zastępuje ubezpieczenie na wakacje. Tymczasem nic bardziej mylnego! EKUZ pozwala bowiem na korzystanie z opieki medycznej jedynie na zasadach danego kraju. A te potrafią znacząco różnić się od polskich. I tu ubezpieczenie na wyjazd wygrywa w przedbiegach.

Jak wylicza NFZ, na przykład w Belgii musimy bowiem sami pokryć 40 proc. kosztów leczenia specjalistycznego i pobyt w szpitalu (nawet 43 EUR za dzień!), w Szwajcarii 50% kosztów przejazdu karetki, w Norwegii koszt materiałów medycznych, we Francji 20 proc. kosztów pobytu w szpitalu, w Grecji 15 proc. kosztów badania, na Islandii wizytę u lekarza 1200-3100 ISK (czyli ok. 41-110 PLN).

Przykładowe rachunki za leczenie zebrane przez ERGO Ubezpieczenia Podróży nie pozostawiają złudzeń. Zapalenie nerek w Grecji skutkowało rachunkiem na 33 tys. PLN, złamanie trzonu kości ramienia we Włoszech – 10 375 PLN, silna infekcja jelitowa w Portugalii – 25 315 PLN. Na szczęście wszystko pokryła polisa turystyczna. EKUZ zrobiłby to tylko częściowo.

EKUZ nie obejmuje transportu medycznego, transportu zwłok, wizyt specjalistycznych i nie oferuje dodatkowej opieki – np. usługi Assistance, ubezpieczenia OC czy ubezpieczenia bagażu. I działa tylko w krajach UE i EFTA – to znaczy, że nie obejmie np. wyjazdu do Egiptu, Dominikany, na Zanzibar czy Kubę i wielu innych popularnych wśród Polaków kierunków. Zupełnie inaczej jest w przypadku wykupienia polisy turystycznej.

ERGO Ubezpieczenia Podróży gwarantuje wszystkie te elementy i… wiele więcej! Poza ochroną bagażu i ubezpieczeniem OC, masz do dyspozycji całodobowe Centrum Alarmowe obsługiwane w języku polskim. Nie musisz więc sam szukać lekarza ani ogarniać formalności. Ba, w razie potrzeby asystent pomoże ci skontaktować się z bankiem, prawnikiem, załatwi zastępczego kierowcę, jeśli podróżujesz autem, a nawet zorganizuję dostawę leków. Widać różnicę, prawda?

Nigdy nie należy więc traktować EKUZ jako zastępstwa polisy turystycznej. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że najtańsza polisa na wakacje od ERGO Ubezpieczenia Podróży kosztuje od 42 PLN za tygodniową opiekę.  

Partnerem cyklu jest
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Czy przypadkiem artykuł sponsorowany aka reklama nie powinien być zgodnie z prawem oznaczony? A nawet jeżeli nie, to wymagałaby tego zwykła przyzwoitość.
Mareckipl, 15 lipca 2022, 4:29 | odpowiedz
Avatar użytkownika
„a potem… słono za to płaci – i to dosłownie.” XD czyli co, solą się płaci za szpital?
ninetyeight, 15 lipca 2022, 10:02 | odpowiedz
Powinien. Ale ten portal od lat szura po dnie. WIec sie nie dziw. ze nie oznaczyli, ze to reklama ERGO. Poza tym jesli tekst był sponsorowany 14 dni temu to już powinien zostać usuniety.
Mareckipl Czy przypadkiem artykuł sponsorowany aka reklama nie powinien być zgodnie z prawem oznaczony? A nawet jeżeli nie, to wymagałaby tego zwykła przyzwoitość.
mathew77, 28 lipca 2022, 15:13 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Tylko nie ERGO !!!   Stanowczo odradzam ! Miałem bardzo złe doświadczenia  z tym tzw. towarzystwem ubezpieczeniowym.  Szkoda zdrowia i nerwów!
Fox24, 30 lipca 2022, 20:50 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »