Fly4free.pl

Wyrobiłeś kartę EKUZ? Wiele osób wpada w pułapkę, która może zrujnować wakacje!

Foto: Vera Petrunina / Shutterstock
Planujesz wakacje w Europie, więc wyrobiłeś EKUZ i masz spokojną głowę? A czy wiesz, że ta karta wcale nie gwarantuje darmowej opieki medycznej i nie zastępuje ubezpieczenia turystycznego? Wiele osób wpada w tę powszechną pułapkę, a potem niestety… słono za to płaci.

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to naprawdę przydatna sprawa. Dzięki niej obywatele Unii Europejskiej mogą korzystać z opieki zdrowotnej we wszystkich krajach członkowskich UE (i na terytoriach zamorskich i zależnych) oraz krajach EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria). Niestety ma haczyk, który może nie tylko zrujnować twój urlop, ale i budżet, a wiele osób… nie ma o tym pojęcia!

Powszechnym jest myślenie, że EKUZ zastępuje ubezpieczenie na wakacje. Tymczasem nic bardziej mylnego! EKUZ pozwala bowiem na korzystanie z bezpłatnej opieki medycznej jedynie na zasadach danego kraju. A te potrafią znacząco różnić się od polskich. I tu ubezpieczenie na wyjazd wygrywa w przedbiegach.

Co to znaczy w praktyce? Jak wylicza NFZ, na przykład w Belgii musisz sam pokryć 40 proc. kosztów leczenia specjalistycznego i pobyt w szpitalu (nawet 43 euro za dzień!), w Szwajcarii 50% kosztów przejazdu karetki, w Norwegii koszt materiałów medycznych, we Francji 20 proc. kosztów pobytu w szpitalu, w Grecji 15 proc. kosztów badania, na Islandii wizytę u lekarza 1200-3100 koron (czyli ok. 41-110 zł). Można długo wymieniać.

Przykładowe rachunki za leczenie zebrane przez ERGO Ubezpieczenia Podróży też świetnie obrazują problem. Zapalenie nerek w Grecji skutkowało rachunkiem na 33 tys. zł, złamanie trzonu kości ramienia we Włoszech – 10 375 zł, silna infekcja jelitowa w Portugalii – 25 315 zł. Na szczęście wszystko pokryła polisa turystyczna. EKUZ zrobiłby to tylko częściowo, a przecież takie rachunki znacząco przewyższają koszty wyjazdu.

Trzeba pamiętać też, że EKUZ nie obejmuje transportu medycznego, transportu zwłok, wizyt specjalistycznych i nie oferuje dodatkowej opieki – np. usługi Assistance, ubezpieczenia OC czy ubezpieczenia bagażu. I działa tylko w krajach UE i EFTA – to znaczy, że nie obejmie np. wyjazdu do Egiptu, Maroka, Dominikany, Tunezji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, na Zanzibar czy Kubę i wielu innych popularnych wśród Polaków kierunków. Zupełnie inaczej jest w przypadku wykupienia polisy turystycznej.
 
ERGO Ubezpieczenia Podróży gwarantuje wszystkie te elementy i o wiele więcej! Poza ochroną bagażu i ubezpieczeniem OC, masz do dyspozycji całodobowe Centrum Alarmowe obsługiwane w języku polskim. Zwłaszcza w sytuacji stresowej, taka pomoc jest na wagę złota. Nie musisz sam szukać lekarza ani ogarniać formalności. Ba, w razie potrzeby asystent pomoże Ci skontaktować się z bankiem, prawnikiem, załatwi zastępczego kierowcę, jeśli podróżujesz autem, a nawet zorganizuję dostawę leków. Widać różnicę, prawda?

Nigdy nie należy więc traktować EKUZ jako zastępstwa polisy turystycznej. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że najtańsza polisa na wakacje od ERGO Ubezpieczenia Podróży kosztuje od 42 zł za tygodniową opiekę.  

Partnerem cyklu jest
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Pytanie, co taka „ najtańsza polisa na wakacje od ERGO Ubezpieczenia Podróży kosztuje od 42 zł za tygodniową opiekę” oferuje ponad EKUZ…
msadurski, 10 sierpnia 2023, 23:16 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »