REKLAMA

Wypożyczamy samochód. Czy zawsze potrzebujemy do tego karty kredytowej?

Wypożyczenie samochodu
Foto: RomanR / Shutterstock

Jak to jest z tym wypożyczeniem samochodu podczas wakacyjnych wojaży lub szybkich, okołoweekendowych wypadów: czy karta kredytowa jest do tego niezbędna? Sprawdzamy!

Kwestia tego, czy możemy wypożyczyć samochód bez posiadania własnej karty kredytowej, to jedno z najczęściej powtarzających się pytań na forach podróżniczych. Pytanie jest dość istotne – spora część turystów nie posiada karty kredytowej, posługując się w życiu codziennym kartami debetowymi lub przedpłaconymi (prepaid).

W naszym cyklu o wypożyczalniach aut możecie przeczytać następujące teksty:

Czy brak karty kredytowej całkowicie zamyka możliwość wypożyczenia samochodu i wygodnego poruszania się w danym regionie lub kraju? Niekoniecznie i nie zawsze!

Jak zapłacić za wypożyczenie samochodu?

Zacznijmy od podstaw: rozróżnienia płatności za wypożyczenie samochodu oraz tak zwanego depozytu (to rodzaj blokady określonej kwoty na karcie kredytowej).

Płatność za wypożyczenie samochodu to po prostu kwota, którą widzimy podczas procedury poszukiwania naszego wymarzonego auta na stronach internetowych wypożyczalni lub serwisów agregujących oferty takich firm. Często jest atrakcyjna, szczególnie w krajach typu Hiszpania lub Włochy, zwłaszcza po sezonie.

Taką płatność możemy uiścić praktycznie w dowolnej formie. W grę wchodzą rozmaite karty płatnicze: zarówno debetowe (takie, które otrzymaliśmy z naszego banku, aby mieć dostęp do funduszy zgromadzonych na rachunku bankowym), jak i kredytowe – które najczęściej są embosowane (wypukłe).

Karty prepaidowe, wirtualne i multiwalutowe – tu doskonałym przykładem jest Revolut – także mogą posłużyć do tego celu.

Część wypożyczalni, zwłaszcza tych mniejszych, lokalnych, akceptuje również płatność gotówką za wypożyczenie samochodu. Z kolei w przypadku wynajmu poprzez pośrednika, takiego jak EconomyCarRentals lub RentalCars, opłatę za wypożyczenie samochodu możemy dokonać przelewem bankowym lub poprzez płatność kartą – otrzymujemy wtedy specjalny voucher, który powinniśmy pokazać podczas procedury odbioru samochodu już na miejscu, w konkretnej wypożyczalni.

Dobrze wiedzieć:
  • zawsze sprawdzajmy, czy preferowana przez nas forma płatności jest obsługiwana przez wypożyczalnię;
  • uważnie czytajmy wszystkie informacje, które są umieszczone przy ofercie wypożyczenia. Także te z gwiazdkami i mniejszą czcionką. Unikniemy przykrej niespodzianki, gdy na przykład znajdziemy adnotację, że płatność gotówką wiąże się z poniesieniem dodatkowej opłaty.

Czym zapłacić za depozyt podczas wynajmu samochodu?

Do tej pory sytuacja była jasna: bez karty kredytowej możemy się obyć podczas procesu płatności za wypożyczenie samochodu. Ale teraz dochodzimy do drugiego składnika procedury wynajmu auta, gdzie będzie już trudniej. Mowa o depozycie.

Czym jest depozyt? To blokada określonej przez wypożyczalnię kwoty, na naszej karcie kredytowej. Kwota blokady jest zawsze podana wcześniej przez pośrednika lub daną wypożyczalnię, a jej wysokość jest zależna najczęściej od klasy auta, które wypożyczamy: im większy i droższy samochód, tym większa blokada – to może być 300 EUR (1300 PLN), 700 EUR (3000 PLN) ale i nawet 1500-3000 EUR (6500 – 13000 PLN).

Po co wypożyczalnia zakłada blokadę na karcie kredytowej? Cóż, to forma zabezpieczenia przed ewentualnymi kosztami zniszczenia samochodu: od drobnych uszkodzeń po poważne przypadki. Depozyt to gwarancja wypożyczalni, że koszty naprawy zostaną pokryte przez klienta, a nie wypożyczalnię.

Znakomita większość wypożyczalni samochodów – w tym praktycznie wszystkie marki globalne, takie jak: Alamo, Hertz, Avis czy Budget – w swoich regulaminach umieszcza informację: depozyt może być założony tylko na wypukłej (embosowanej) karcie kredytowej. Co więcej, karta kredytowa powinna być wystawiona na kierującego pojazdem i posiadać odpowiednio wysoki limit, który umożliwi zablokowanie całej kwoty depozytu.

Jesteś osobą wypożyczającą, nie posiadasz karty kredytowej, ale ma ją Twój towarzysz podróży? Niestety, nic to nie zmienia. Czy to koniec marzeń o wypożyczeniu samochodu bez karty kredytowej? Na szczęście nie jest aż tak źle…

Wypożyczamy samochód. Czy zawsze potrzebujemy do tego karty kredytowej?
Gdzie najtaniej wypożyczyć samochód? Podpowiadamy, co wpływa na cenę wynajmu auta
Nie płać fortuny za ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni. Znamy skuteczne alternatywy!
Jeżdżenie samochodem na świecie. Gdzie warto wypożyczyć auto, a gdzie lepiej tego unikać?
Wypożyczenie samochodu. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!

Wynajem samochodu
Foto: Rob Wilson / Shutterstock

Wykupienie ubezpieczenia w celu redukcji lub zniesienia depozytu

Rozwiązaniem w przypadku braku posiadania karty kredytowej jest wykupienie pełnego ubezpieczenia, które oferuje wypożyczalnia. Nie macie własnej karty kredytowej? Warto – jeszcze na etapie wyboru wypożyczalni, drogą telefoniczną lub mailową – zapytać się, czy konkretna firma lub pośrednik umożliwia taka opcję.

Mechanizm jest prosty: decydujemy się na uiszczenie dodatkowej opłaty (to kwoty rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu EUR za dzień), której dokonujemy kartą debetową, prepaidową lub gotówką – po czym podpisujemy umowę i wyjeżdżamy naszym świeżo wypożyczonym samochodem.

Jak to działa? Kwota pełnego ubezpieczenia znosi obowiązek zablokowania depozytu na karcie kredytowej, na poczet ewentualnych zniszczeń. Ale tutaj BARDZO ważne uwagi:

  • depozyt, który wypożyczalnia założy w formie blokady na naszej karcie kredytowej, jest zwrotny. Po zakończeniu wynajmu, jeżeli wszystko było w porządku i nie doszło do zniszczeń samochodu, kwota depozytu wraca w ciągu 1-7 dni roboczych na nasza kartę;
  • pełne ubezpieczenie, które zlikwiduje potrzebę przedstawiania karty kredytowej, jest bezzwrotne. To koszt, którego nikt nie zrefunduje, te pieniądze zostają przez nas po prostu wydane.

Warto o tym pamiętać.

* * *

Wypożyczenie samochodu bez karty kredytowej w praktyce

Spójrzmy może na konkretny przykład. Podczas wrześniowego wypadu do hiszpańskiej Andaluzji, zdecydowałem się na wynajem samochodu w jednej z lokalnych wypożyczalni, chcąc mieć wykupione pełne ubezpieczenie – m.in. na wypadek, gdyby na krętych drogach w okolicy Rondy, zdarzyły się jakieś problemy lub otarcia samochodu.

Gdybym nie wykupił pełnego ubezpieczenia lub pokazał ubezpieczenie „zewnętrznej” firmy, za wynajem Forda Focusa w wersji z automatyczną skrzynią biegów zapłaciłbym 6 EUR za dobę, czyli około 26 PLN (tak, zdarzają się i takie ceny!). Jednocześnie na mojej karcie kredytowej zostałaby zablokowana kwota depozytu w wysokości 1200 EUR (5200 PLN).

Ponieważ zdecydowałem się na pełny pakiet ubezpieczenia, całkowity koszt wynajmu na 3 doby wzrósł z 18 EUR (78 PLN) do 52,50 EUR (228 PLN). Ale dzięki temu karta kredytowa była zbędna – zarówno za wypożyczenie samochodu, jak i za pełne ubezpieczenie zapłaciłem Revolutem. I przy okazji, mogłem z nieco spokojniejszą głową przemierzać wąskie andaluzyjskie drogi.

Wypożyczenie samochodu
Foto: Paweł Kunz, Fly4free.pl / archiwum prywatne
Warto pamiętać:
  • nie wszystkie wypożyczalnie umożliwiają całkowite zniesienie depozytu (blokady na karcie kredytowej), nawet w przypadku wykupienia pełnego ubezpieczenia;
  • część wypożyczalni, zwłaszcza w takich krajach jak Hiszpania czy Włochy, kusi bardzo atrakcyjną stawką za wypożyczenie samochodu (nawet poniżej 1 EUR za dobę), jednocześnie podchodząc bardzo drobiazgowo do oględzin auta podczas jego zwrotu. I może okazać się, że minimalne rysy, których nawet nie dostrzegliście przy odbiorze samochodu, będą Was kosztować kilkaset EUR, ściągniętych przez wypożyczalnię z depozytu. W takim przypadku pełne ubezpieczenie jest gwarancją spokojnego powrotu do domu.

Karta debetowa jako kredytowa

Czy istnieją inne sposoby na wypożyczenie samochodu bez karty kredytowej? Odpowiedź brzmi: tak.

Niektóre wypożyczalnie umożliwiają założenie depozytu (blokady) na karcie debetowej: tutaj musimy pamiętać, aby na rachunku bankowym, do którego wydana jest karta płatnicza, znajdowały się odpowiednie środki.

Co ciekawe, jednym z obowiązkowych wymogów większości wypożyczalni samochodów było posiadanie wypukłej (embosowanej) karty płatniczej – dawniej tylko karty kredytowe były embosowane, co za tym idzie, łatwo było odróżnić taką kartę od klasycznej „debetówki”. Ale w tej chwili w ofercie części banków obecnych na polskim rynku są karty debetowe (lub wręcz prepaidowe), które nie mają „płaskiego nadruku” lecz wypukłe litery i cyfry.

Ich zaleta? W niektórych przypadkach dość skutecznie mogą „udawać” karty kredytowe. I pokazując taką kartę w wypożyczalni samochodów, niekiedy może ona zostać przyjęta jako karta kredytowa, umożliwiając wypożyczenie auta.

Revolut jako karta umożliwiająca wynajem samochodu

Na pewno słyszeliście o Revolucie – testowaliśmy dla Was ten świetny produkt, umożliwiający ominięcie kosztów przewalutowań.

Oprócz wymienionych w naszym artykule praktycznych zalet Revoluta, ciekawa opcją jest (w niektórych krajach) możliwość użycia embosowanej karty Revolut jako… „kredytówki”. W ten sposób udało mi się wynająć samochód m.in. na Islandii w wypożyczalni Geysir i w Kanadzie – tu dla odmiany w firmie Europcar, z „zablokowaną” kwotą 492 CAD tytułem depozytu.

Jak to działa? Jeżeli na karcie są środki, a osoba obsługująca Was w wypożyczalni przyjmie taką kartę jako kredytową – podczas blokowania depozytu nie powinna zauważyć żadnej różnicy.

Wynajem samochodu
Foto: Tupungato / Shutterstock

Płatność gotówką za wynajem auta - czy to działa?

Jeżeli nie dysponujecie kartą kredytową, istnieje jeszcze jeden sposób na wypożyczenie samochodu. W niektórych krajach z dużym ruchem turystycznym – oraz w popularnych wśród przyjezdnych regionach – można pokusić się o znalezienie wypożyczalni, która wszystkie formalności finansowe przeprowadza w sposób… gotówkowy.

Nie płacimy kartą, tylko właśnie gotówką – w cenie wynajmu jest już zawarte wszystko, nie ma potrzeby blokowania jakichkolwiek kwot na karcie kredytowej – a co za tym idzie, także jej posiadania.

Poniżej fragment oferty jednej z firm na Majorce: chodziło o wynajem małego samochodu miejskiego na okres 6 dni w wakacje 2018 r.

– Koszt wynajęcia auta w tym terminie to 240 EUR. Dostępne auta to: Seat Ibiza, Toyota Yaris, Kia Rio. Podstawiamy auto do państwa hotelu lub na lotnisko, i z tego też miejsca odbieramy samochód. Nie pobieramy zaliczek, depozytów oraz nie potrzebujemy karty kredytowej. W cenie uwzględniona jest nawigacja, ubezpieczenie oraz przewodnik po wyspie.

Da się? Da! Wady tego rozwiązania? Po pierwsze cena – ponad dwa razy wyższa od średniej ceny wynajmu auta z pełnym ubezpieczeniem w wypożyczalni, która przyjmuje karty kredytowe. Po drugie: dostępność tego typu ofert, które nie są zbyt popularne.

Wypożyczenie samochodu bez karty kredytowej

Podsumowując: wynajem samochodu bez wymogu posiadania karty kredytowej jest niekiedy możliwy, ale obarczony różnymi ewentualnymi problemami: na pewno będzie droższy od wynajmu z jednoczesnym depozytem na karcie kredytowej.

Czy warto? W przypadku osób, które z różnych powodów jeszcze nie mają karty kredytowej, a chcą wynająć auto podczas swojego wyjazdu – zapewne tak. Ale być może lepszym rozwiązaniem jest po prostu zaaplikowanie w swoim banku o wydanie takiej karty? To naprawdę ułatwia życie, nie tylko podczas wypożyczania samochodu.

REKLAMA
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Karta debetowa może udawać kredytową, gratuluję wyobraźni. Na "wypukłej" karcie debetowej jest nadrukowany lub wybity napis DEBIT. No chyba że trafimy w wypożyczalni na "DEBIT-la" który na to nie zwróci uwagi. 
olang, 12 września 2019, 20:47 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Mam tylko kartę debetową i jeszcze nigdy nie miałem problemu z wypożyczeniem, nawet jeśli w regulaminie jest zapis o konieczności posiadania kredytowej. Należy jednak pamiętać, że:- karta musi być wypukła- zawsze przed wypożyczeniem należy dowiedzieć się, jaka jest kwota blokady (te środki muszą być dostępne na koncie)- jeśli depozyt jest w EUR, a karta jest w PLN, to założenie i zwolnienie blokady wiąże się z przewalutowaniem, czyli otrzyma się na koniec trochę niższa kwotę w PLN. Rozwiązaniem jest posiadanie konta i karty w danej walucie.- wykup ubezpieczenia na ogół drastycznie zmniejsza kwotę depozytu, warte do rozważenia, ale nie zawsze konieczne
b79, 13 września 2019, 9:50 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Właśnie w niedzielę lecę na Cypr, a dziś dowiedziałem się o konieczności posiadania karty kredytowej. Twój opis sytuacji podniósł mnie na duchu gdyż też mam kartę wypukłą. W jakich firmach/krajach zaakceptowali ci debetówkę? b79 Mam tylko kartę debetową i jeszcze nigdy nie miałem problemu z wypożyczeniem, nawet jeśli w regulaminie jest zapis o konieczności posiadania kredytowej. Należy jednak pamiętać, że:- karta musi być wypukła- zawsze przed wypożyczeniem należy dowiedzieć się, jaka jest kwota blokady (te środki muszą być dostępne na koncie)- jeśli depozyt jest w EUR, a karta jest w PLN, to założenie i zwolnienie blokady wiąże się z przewalutowaniem, czyli otrzyma się na koniec trochę niższa kwotę w PLN. Rozwiązaniem jest posiadanie konta i karty w danej walucie.- wykup ubezpieczenia na ogół drastycznie zmniejsza kwotę depozytu, warte do rozważenia, ale nie zawsze konieczne
Jakub Kowalski, 15 lutego 2020, 0:18 | odpowiedz

Do których krajów pojedziemy bez problemu? Wszystkie obostrzenia w jednym miejscu! »
REKLAMA
porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »
Akceptuję Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Czytaj więcej ›Technologię tę w ramach Fly4free.pl wykorzystują również nasi partnerzy, których listę znajdziesz tutaj.

Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej lub zakończyć korzystanie z Fly4free.pl. Pozostawienie komunikatu, dalsze przeglądanie Fly4free.pl lub kliknięcie w przycisk „Akceptuję” oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies.