Fly4free.pl

Wypożyczenie samochodu. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania

przyjaciele w samochodzie
Foto: Monkey Business Images / Shutterstock
Czy da się wynająć samochód bez karty kredytowej? Czy auto do wypożyczalni trzeba oddać z pełnym bakiem? Czy mogę wyjechać wypożyczonym samochodem do innego kraju? Kto może prowadzić wypożyczony samochód i kto w ogóle może wynająć auto? Jakich dokumentów potrzebuję a na co powinienem uważać? Wypożyczenie samochodu może rodzić wiele pytań, na które udzielimy Wam dzisiaj odpowiedzi.
Fly4free.pl to nie tylko ogromna i zaangażowana społeczność doświadczonych podróżników, ale także stale dołączające nowe osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z wyjazdami. To właśnie dla nich zebraliśmy najbardziej podstawowe informacje w jednym miejscu. Wszystkie artykuły przygotowane dla początkujących podróżników znajdziesz w naszym ABC podróżowania.

1. Jakie dokumenty są potrzebne przy wypożyczaniu samochodu?

Przede wszystkim, co dość oczywiste, będziesz potrzebować prawa jazdy. W niektórych krajach wystarczy nasze polskie, w innych musisz wylegitymować się dokumentem międzynarodowym. Przepisy dotyczące każdego z krajów można znaleźć na stronach MSZ Polak Za Granicą w dziale „informacje dla kierowców”. Warto też pamiętać, że istnieją dwa rodzaje międzynarodowego prawa jazdy. Jedne kraje uznają Konwencję Genewską a inne Konwencję Wiedeńską. Musisz mieć dokument wyrobiony zgodnie z uznawaną konwencją.

Potrzebujesz też dokumentu tożsamości, bo umowy z reguły są spisywane na dowód osobisty lub paszport. Warto byś miał ze sobą numer rezerwacji, jeśli taką robiłeś. I oczywiście kartę, którą zamierzasz zapłacić. Pamiętaj, że właścicielem karty powinna być osoba, która będzie wpisana do umowy. Bardzo rzadko zdarza się, żeby wypożyczalnia przyjmowała gotówkę. Na karcie muszą być nie tylko środki (lub limit kredytowy) na sam wynajem, ale także na depozyt (który wypożyczalnia blokuje na czas wynajmu, jeśli nie wykupisz dodatkowego ubezpieczenia).

Jeśli zamierzasz wynająć samochód na lotnisku, wpisz w rezerwacji numer swojego lotu. W razie opóźnienia czy odwołania połączenia, pracownicy będą wiedzieć o sytuacji, bowiem na bieżąco monitorują takie informacje. Nie będziesz miał wtedy problemu z późniejszym odebraniem samochodu, a przedstawiciel wypożyczalni będzie na ciebie czekał o odpowiedniej godzinie (oczywiście w ramach godzin pracy wypożyczalni).

Zapisz sobie także numer telefonu do wypożyczalni i jej nazwę. Nie zawsze stanowiska są wystarczająco dobrze opisane, a w razie problemów można skontaktować się z nią bezpośrednio.

2. Czy potrzebuję karty kredytowej, żeby wynająć samochód?

To pytanie powraca jak bumerang, bo wiele osób uważa, że jeśli nie posiada karty kredytowej, to nie może wynająć samochodu. Ale to nieprawda. Oczywiście najłatwiej jest wypożyczyć auto, gdy posiadasz taką kartę, ale jej brak nie musi przekreślać twoich planów.

Przede wszystkim musimy rozróżnić dwie rzeczy – opłatę za wynajem od depozytu, który ma zabezpieczyć wypożyczalnię na wypadek zniszczenia auta. Tę pierwszą zazwyczaj możesz opłacić na różne sposoby – dowolną kartą, przelewem, a nawet blikiem. Zwłaszcza, jeżeli rezerwujesz samochód z wyprzedzeniem przez internet. W tym zakresie zdarza się też, że wypożyczalnia akceptuję gotówkę, ale to nieliczne przypadki.

Trudniej jest z depozytem. W rzeczywistości oznacza blokadę konkretnej kwoty na twojej karcie. Jej wysokość ustala umowa i może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy EUR. Aby do tego doszło potrzebujesz tzw. karty embosowanej, czyli z wypukłymi cyframi. Kiedyś były to wyłącznie karty kredytowe, dziś można mieć także debetową kartę embosowaną.

Jak to ominąć, jeśli nie mamy odpowiedniej karty? Właściwie jedyną opcją jest wykupienie pełnego ubezpieczenia oferowanego przez wypożyczalnię a i to nie zawsze pomoże. Bowiem wypożyczalnie posiadając twój numer karty obciążeniowej zabezpieczają się nie tylko przed unikaniem odpowiedzialności przez klienta za uszkodzenie pojazdu, ale też na wypadek na przykład nieopłaconych mandatów.

3. Wynająłem konkretny samochód, ale w wypożyczalni proponują mi inny w tej samej cenie. Czy powinienem się zgodzić?

Zazwyczaj, gdy wynajmujesz samochód przez internet, obok wybranego modelu pojawia się informacja „lub podobny”. Zwykle jest napisana małym druczkiem, ale faktycznie zdarza się, że kiedy zjawisz się po odbiór samochodu, akurat nie będzie dokładnie tego, który wybrałeś. W takiej sytuacji wypożyczalnia musi zapewnić ci auto tej samej klasy. Przykładowo zamiast Peugeota 107, możesz dostać Toyotę Aygo lub Citroena C1, a zamiast Forda Focusa – Skodę Octavię czy Opla Astrę. Taki alternatywny samochód musi mieć jednak identyczne wyposażenie – klimatyzację, nawigację czy odpowiedni typ skrzyni biegów.

wypożyczenie auta
Foto: rentalcars

4. Na co muszę zwrócić uwagę przy wynajmowaniu samochodu? Jakie są najczęstsze oszustwa?

Niestety wśród firm wypożyczających samochody, jak wśród wszelkich innych, zdarzają się te, które polują na naiwnych czy mniej doświadczonych klientów. Dlatego trzeba trzymać się najważniejszych zasad wynajmów i nie odpuszczać nawet, jeśli ktoś wydaje się miły, zapewnia, że nie będzie problemu itd. Jeszcze zanim zdecydujesz się zarezerwować samochód w wypożyczalni, sprawdź opinie na jej temat.

Przede wszystkim pamiętaj o protokole odbioru samochodu. Sporządza się go razem z pracownikiem, w dwóch egzemplarzach i obie strony muszą go podpisać. Zaznaczasz w nim WSZYSTKIE uszkodzenia, rysy, wgniecenia. Nawet te najdrobniejsze. Może się bowiem zdarzyć, że jeśli czegoś nie zauważysz, to podczas zwrotu auta ktoś będzie chciał przypisać je tobie. Domagaj się więc zaznaczenia każdego z nich, zwłaszcza wtedy, gdy pracownik mówi, że dane wgniecenie jest zbyt małe, by ktokolwiek się nim przejmował. Przejmą się, gdy przyjdzie do rozliczenia.

Na wszelki wypadek warto też zrobić zdjęcia samochodu – także wewnątrz. Zachowaj również paragon lub fakturę. W razie sporów, wszystkie dokumenty mogą okazać się kluczowe. Po wyjeździe zachowaj jeszcze na jakiś czas potwierdzenie oddania samochodu. Tak na wszelki wypadek.

Nie zapomnij też jeszcze przed wynajęciem samochodu zapoznać się z lokalnymi przepisami drogowymi. Nawet najbardziej uczciwa wypożyczalnia rozłoży ręce, gdy złamiesz prawo i przyjdzie ci zapłacić mandat za swoje wykroczenie.

5. Czy koszt wynajmu samochodu to ostateczna kwota, którą zapłacę? Jakie są dodatkowe opłaty?

Cena, która widnieje na stronie wypożyczalni czy w porównywarce, to cena podstawowa. Od tego, na jakie usługi się zdecydujesz, zależy to, ile ostatecznie zapłacisz.

Opłat dodatkowych może być sporo, dlatego warto poświęcić czas na uważne przejście przez wszystkie etapy rezerwacji. Na pewno system zaproponuje ci dodatkowe ubezpieczenie samochodu, czasem trzeba będzie też dopłacić za odbiór z lotniska, a bardzo często za kierowcę poniżej 25. roku życia lub oddanie auta w innym miejscu niż to, w którym zostało odebrane.

Niektóre wypożyczalnie doliczają też opłatę za dopisanie drugiego kierowcy do rezerwacji, ale są też takie, które mają tę usługę w cenie. Zwróć też uwagę, w jakiej walucie zostaną pobrane pieniądze. Przewalutowanie i prowizja bankowa mogą znacznie podnieść całą kwotę.

Przeróżne opłaty i kary mogą się pojawić także przy oddawaniu auta. Niedopełnienie warunków umowy zazwyczaj oznacza dopłatę, dlatego zawsze trzeba ją spokojnie i dokładnie przeczytać, nawet jeśli bardzo nam się śpieszy, jest długa kolejka czy pracownicy nas poganiają.

para w samochodzie
Foto: Ivanko80 / Shutterstock

6. Czy wynajęty samochód jest ubezpieczony?

Samochód tak, ale Ty i tak odpowiadasz za uszkodzenia. Podstawowe ubezpieczenie, wliczone w cenę wynajmu jest bardzo ograniczone. W trakcie podpisywania umowy na twojej karcie zostanie zablokowany depozyt, który ma zabezpieczyć wypożyczalnię. Na przykład w razie pękniętej opony, odprysku na szybie czy urwanego lusterka – nawet, jeśli nie ty zawiniłeś, i tak będziesz pociągnięty do odpowiedzialności. A to oznacza, że wypożyczalnia po prostu ściągnie pieniądze z twojej karty.

Możesz zdecydować się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które proponuje wypożyczalnia. Wtedy depozyt nie jest wymagany. Możesz też skorzystać z ubezpieczeń wkładu własnego, które pozwalają zrezygnować z ubezpieczenia oferowanego przez wypożyczalnię. Wtedy w razie uszkodzenia pojazdu to ty płacisz za wszystkie szkody, ale firma ubezpieczeniowa zwraca wydane pieniądze – jednak dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku szkodowego. Ta opcja jest zwykle tańsza niż tradycyjne ubezpieczenie, ale też ręczymy własnymi pieniędzmi. Ubezpieczenie z wypożyczalni to droższa opcja, ale wszelkie problemy z głowy.

Zapoznaj się też dokładnie z trzema najważniejszymi terminami, które regularnie będą pojawiać się w każdej umowie.

Excess, czyli opisany już wkład własny. To kwota, do której odpowiadamy za szkody. Dopiero po jej przekroczeniu odpowiedzialność przejmuje ubezpieczyciel. Zdarza się, że jest to nawet kilka tysięcy EUR.
– TP, czyli Theft Protection to po prostu ubezpieczenie od kradzieży. Dzięki niemu nie zostaniemy obciążeni żadną karą, gdy złodziej połakomi się na wypożyczony samochód.
– CDW, czyli Collision Damage Waiver to ubezpieczenie od kolizji. Dzięki niemu nasza odpowiedzialność za samochód jest dużo mniejsza i stanowi jedynie część wartości całego pojazdu, np. 10 procent.

ubezpieczenie wypożyczonego auta
Foto: rentalcars

7. Jakie zasady i ograniczenia obejmują wypożyczony samochód? Czy mogę wyjechać za granicę?

Wynajęte auto to nie to samo, co nasze własne. Wypożyczalnie w ramach umowy nakładają pewne limity i narzucają zasady, których musisz przestrzegać. Do najczęściej spotykanych należą limit kilometrów, polityka dotycząca paliwa oraz kwestia wyjeżdżania poza granicę kraju.

Limit kilometrów oznacza, że samochód nie może przejechać większego dystansu niż zaznaczony w umowie. Taki zapis najczęściej spotyka się w bardzo dużych krajach, ale to nie znaczy, że np. na takiej Malcie na pewno go nie zobaczysz. Zawsze warto o to dopytać.

Jeśli chodzi o paliwo, to istnieją dwie sensowne sytuacje – wypożyczenie z pełnym bakiem lub z pustym. W pierwszej opcji samochód na starcie zatankowany jest do pełna i w takim samym stanie musisz go oddać. W przypadku, gdy o tym zapomnisz lub nie znajdziesz stacji benzynowej – firma może obciążyć nasz kosztem dotankowania. A każdy litr benzyny policzy z dodatkową marżą. Jest to jednak wygodna wersja wynajmu, bo wystarczy pod sam koniec podróży podjechać na stację i nalać paliwo pod korek. Mamy wtedy gwarancję, że zapłaciliśmy dokładnie za tyle, ile wyjeździliśmy w rzeczywistości.

W odwrotnej wersji, dużo rzadziej spotykanej, bak przy odbiorze będzie niemal pusty. Musimy od razu jechać na stację benzynową i zatankować samochód. Później możemy go oddać bez tankowania, ale każdy kierowca wie, że trudno co do litra oszacować, ile paliwa wyjeździmy. Zazwyczaj więc dotankujemy więcej niż powinniśmy, żeby nie ryzykować, że nie dojedziemy do wypożyczalni.

wypożyczenie auta
Foto: rentalcars

Pamiętaj też, by trzymać się umówionych godzin. Jeśli zobowiązałeś się oddać samochód do południa, to spóźnienie może oznaczać dodatkową opłatę.

Ostatnie z najpopularniejszych obostrzeń dotyczy wyjeżdżania za granicę. Zazwyczaj wypożyczalnie zastrzegają sobie, że samochód przez cały czas wynajmu musi znajdować się na terenie kraju. Dochodzi też kwestia przepisów konkretnych państw. Dlatego, jeśli chcesz przekraczać granicę, musisz poinformować o tym wypożyczalnię. Wtedy pracownicy przygotują odpowiednie dokumenty – zazwyczaj za dodatkową opłatą i poinformują cię o wszystkich istotnych zasadach.

Pamiętaj!
Sprawdź godziny pracy wypożyczalni. Wbrew pozorom nie wszystkie pracują przez całą dobę. Może się okazać, że masz wylot do domu wcześnie rano, a wypożyczalnia otwiera się dopiero o 10:00. Wtedy oddanie samochodu będzie niemożliwe, a ty zostaniesz na lotnisku z wielkim problemem.

8. Czy mogę zmieniać się z innym kierowcą w wypożyczonym samochodzie?

Każdy dodatkowy kierowca musi być zgłoszony na etapie odbierania samochodu. Niektóre wypożyczalnie dopuszczają jedną dodatkową osobę bezpłatnie, a inne ustaliły dodatkową opłatę za każdego kolejnego kierowcę. Dlatego w trakcie wynajmowania auta, warto zapytać czy druga osoba jest wliczona w cenę i trzymać się ustaleń.

Pamiętaj, że odpowiedzialność leży na osobie, która podpisała umowę i poręczyła swoją kartą. W przypadku zewnętrznych ubezpieczeń wkładu własnego, które opisaliśmy wyżej, polisy często obejmują kilka dodatkowych osób. Jeśli masz wykupioną taką opcję w zewnętrznej firmie, możesz zamieniać się z innymi kierowcami bez obaw.

9. Co zrobić, jeśli będę mieć stłuczkę lub awarię?

W przypadku stłuczki czy kolizji, konieczne będzie wezwanie policji. Wypożyczalnia nie przyjmie samego oświadczenia drugiego kierowcy czy innych zapewnień, że pokryje koszty naprawy. Trzeba też zawsze niezwłocznie poinformować wypożyczalnię o każdej tego typu sytuacji.

Warto też zrobić zdjęcia samochodu na wypadek, gdyby firma próbowała sztucznie zawyżyć koszty naprawy. W przypadku awarii zawsze w dokumentach znajduje się numer telefonu, pod który trzeba dzwonić. Tam uzyskasz informacje, co powinieneś robić dalej.

Naprawa na własną rękę? Odradzamy!
Jeśli zdarzy ci się uszkodzić samochód z własnej winy, to teoretycznie możesz próbować naprawić szkodę na własną rękę, ale z reguły nie jest to zalecane. Możesz narobić sobie jeszcze więcej kłopotów, gdy trafisz na nieuczciwego lub niekompetentnego mechanika.

10. Jaki model samochodu warto wypożyczyć?

W każdym kraju i dla każdego podróżnika inny samochód będzie najlepszym wyborem. Jeśli jednak masz ograniczony budżet warto skupić się na tym, czego naprawdę potrzebujesz, a nie na samochodzie, o którym marzysz. Oczywiście super byłoby przejechać się czerwonym mustangiem wzdłuż wybrzeża, ale równie dobrze sprawdzi się mniejsze i tańsze auto. Bierz pod uwagę spalanie, liczbę osób, objętość bagażu i infrastrukturę drogową.

W krajach, gdzie stacje nie są gęsto rozsiane, przyda się coś z dużym bakiem. Na krętych, bałkańskich drogach duży silnik i całe stado koni mechanicznych nie będzie miało szansy się wykazać, więc dużo rozsądniej jest wybrać coś mniejszego, a za to zwrotnego. Jeśli zaś jedziesz całą rodziną, pomyśl o tym, żeby każdy miał miejsce na nogi. W Gruzji czy na Islandii rozważ większy samochód, w którym będzie dało się czasem przespać i który zniesie trasy o innej nawierzchni niż asfaltowa.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »