REKLAMA

Wypożyczenie samochodu. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania

przyjaciele w samochodzie
Foto: Monkey Business Images / Shutterstock

Czy da się wynająć samochód bez karty kredytowej? Czy auto do wypożyczalni trzeba oddać z pełnym bakiem? Czy mogę wyjechać wypożyczonym samochodem do innego kraju? Kto może prowadzić wypożyczony samochód i kto w ogóle może wynająć auto? Jakich dokumentów potrzebuje a na co powinienem uważać? Wypożyczenie samochodu może rodzić wiele pytań, na które udzielimy Wam dzisiaj odpowiedzi.

Dla jednych bułka z masłem, dla innych przygoda pełna haczyków, dodatkowych opłat i potencjalnych kłopotów. Wynajęcie samochodu na wakacjach może być świetną decyzją zarówno ze względu na zwiedzanie, jak i koszty, ale może stać się też przekleństwem, jeśli niedokładnie czytamy warunki umowy, nie zabezpieczymy się przed oszustwami i nie przygotujemy się odpowiednio.

W naszym cyklu o wypożyczalniach aut możecie przeczytać następujące teksty:

Wiemy też, że mniej doświadczone osoby regularnie zadają niemal te same pytania. Dlatego zebraliśmy 10 najczęściej powtarzających się wątków i przygotowaliśmy dla Was odpowiedzi. Prostym i jasnym językiem wyjaśniamy, na co uważać, czego się spodziewać i jak się przygotować, jeśli chcecie wynająć samochód.

1. Jakie dokumenty są potrzebne przy wypożyczaniu samochodu?

Przede wszystkim, co dość oczywiste będziesz potrzebować prawa jazdy. W niektórych krajach wystarczy nasze polskie, w innych musisz wylegitymować się dokumentem międzynarodowym. Przepisy dotyczące każdego z krajów można znaleźć na stronach MSZ Polak Za Granicą w dziale „informacje dla kierowców”. Warto też pamiętać, że istnieją dwa rodzaje międzynarodowego prawa jazdy. Jedne kraje uznają Konwencję Genewską a inne Konwencję Wiedeńską. Musimy mieć więc dokument wyrobiony zgodnie z uznawaną konwencją.

Trzeba mieć też dodatkowy dokument tożsamości, bo umowy spisywane są na dowód osobisty lub paszport. Warto mieć też ze sobą numer rezerwacji, jeśli robiliśmy ją wcześniej przez internet. I oczywiście kartę, którą zamierzamy zapłacić. Pamiętajcie, że właścicielem karty powinna być osoba, która będzie wpisana do umowy. Bardzo rzadko zdarza się, żeby wypożyczalnia przyjmowała gotówkę. I trzeba pamiętać, że na karcie muszą być nie tylko środki na sam wynajem, ale także na depozyt, który wypożyczalnia blokuje na czas wynajmu, jeśli nie wykupimy dodatkowego ubezpieczenia.

Jeśli zamierzacie wynająć samochód na lotnisku, warto wpisać w rezerwacji numer swojego lotu. W razie opóźnienia czy odwołania połączenia, pracownicy będą wiedzieć o sytuacji, bowiem na bieżąco monitorują sytuację. Nie będzie też problemu z późniejszym odebraniem samochodu, a przedstawiciel wypożyczalni będzie na was czekał o odpowiedniej godzinie.

Zapisz sobie także numer telefonu do wypożyczalni i jej nazwę. Nie zawsze stanowiska są wystarczająco dobrze opisane, a w razie problemów można skontaktować się bezpośrednio z biurem.

2. Czy potrzebuję karty kredytowej, żeby wynająć samochód?

To pytanie powraca jak bumerang, a wiele osób uważa, że jeśli nie posiada karty kredytowej, to nie może wynająć samochodu. Ale to nieprawda. Oczywiście najłatwiej jest wypożyczyć auto, gdy posiadamy taką kartę, ale jej brak nie musi przekreślać naszych planów.

Przede wszystkim musimy rozróżnić dwie rzeczy – opłatę za wynajem od depozytu, który ma zabezpieczyć wypożyczalnię na wypadek zniszczenia auta. Tę pierwszą zazwyczaj możemy opłacić na różne sposoby – dowolną kartą, przelewem, a nawet blikiem. Zwłaszcza, jeżeli rezerwujemy samochód z wyprzedzeniem przez internet. W tym zakresie zdarza się też, że wypożyczalnia akceptuję gotówkę, ale zdecydowanie rzadziej.

Trudniej jest z depozytem. W rzeczywistości to zabezpieczenie oznacza blokadę konkretnej kwoty na naszej karcie. Jej wysokość ustala umowa i może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy EUR. Aby do tego doszło potrzebujemy tzw. karty embosowanej, czyli z wypukłymi cyframi. Kiedyś były to wyłącznie karty kredytowe, dziś można mieć także debetową kartę embosowaną.

Jak to ominąć, jeśli nie mamy odpowiedniej karty? Właściwie jedyną opcją jest wykupienie pełnego ubezpieczenia oferowanego przez wypożyczalnię. Będzie to droższa opcja niż skorzystanie z zewnętrznego ubezpieczenia wkładu własnego, ale przynajmniej otwiera drogę dla tych, którzy nie posiadają odpowiedniej karty.

Nad tematem kart kredytowych, ich posiadaniu albo braku i w związku z tym sposobów na wynajmowanie samochodu pochyliliśmy się w osobnym poradniku, który na pewno rozwieje wszelkie wątpliwości. 

3. Wynająłem konkretny samochód, ale w wypożyczalni proponują mi inny w tej samej cenie. Czy powinienem się zgodzić?

Zazwyczaj, gdy wynajmujesz samochód przez internet, obok wybranego modelu pojawia się informacja „lub podobny”. Zwykle jest napisana małym druczkiem, ale faktycznie zdarza się, że kiedy zjawisz się po odbiór samochodu, akurat nie będzie dokładnie tego, który wybrałeś. W takiej sytuacji wypożyczalnia musi zapewnić ci auto tej samej klasy. Przykładowo zamiast Peugeota 107, możesz dostać Toyotę Aygo lub Citroena C1, a zamiast Forda Focusa – Skodę Octavię czy Opla Astrę. Taki alternatywny samochód musi mieć jednak identyczne wyposażenie – klimatyzację, nawigację czy odpowiedni typ skrzyni biegów.

wypożyczenie auta
Foto: xxx

4. Na co muszę zwrócić uwagę przy wynajmowaniu samochodu? Jakie są najczęstsze oszustwa?

Niestety wśród firm wypożyczających samochody, jak wśród wszelkich innych, zdarzają się te, które polują na naiwnych czy mniej doświadczonych klientów. Dlatego trzeba trzymać się najważniejszych zasad wynajmów i nie odpuszczać nawet, jeśli ktoś wydaje się miły, zapewnia, że nie będzie problemu itd. Jeszcze zanim zdecydujesz się zarezerwować samochód w wypożyczalni, sprawdź opinie na jej temat.

Przede wszystkim pamiętaj o protokole odbioru samochodu. Sporządza się go razem z pracownikiem, w dwóch egzemplarzach i obie strony muszą go podpisać. Zaznaczamy w nim WSZYSTKIE uszkodzenia, rysy, wgniecenia. Nawet te najdrobniejsze. Może się bowiem zdarzyć, że jeśli czegoś nie zauważymy, to podczas zwrotu auta ktoś będzie chciał przypisać je nam. Domagaj się więc zaznaczenia każdego z nich, zwłaszcza wtedy, gdy pracownik mówi, że dane wgniecenie jest zbyt małe, by ktokolwiek się nim przejmował. Przejmą się, gdy przyjdzie do rozliczenia. Na wszelki wypadek warto też zrobić zdjęcia samochodu – także wewnątrz. Weź również koniecznie i zachowaj paragon lub fakturę. W razie sporów, wszystkie dokumenty mogą okazać się kluczowe.

Warto też gromadzić inne potwierdzenia – paragony ze stacji benzynowej czy potwierdzenie oddania samochodu. Może bowiem zdarzyć się, że już po naszym wyjeździe i pozornie zamkniętej sprawie, nagle z naszego konta znikną pieniądze. Najpierw najlepiej zgłosić sprawę do banku, ale jeśli ten nie będzie skory nam pomóc, każdy dokument w batalii z wypożyczalnią będzie na wagę złota.

Nie zapomnij też jeszcze przed wynajęciem samochodu zapoznać się z lokalnymi przepisami drogowymi. Nawet najbardziej uczciwa wypożyczalnia rozłoży ręce, gdy złamiesz prawo i przyjdzie ci zapłacić mandat za swoje wykroczenie. Zajrzyjcie też do poradnika: „Ruch lewostronny, automatyczna skrzynia biegów, dziwne przepisy. Sprawdź ewentualne zagrożenia, czyhające podczas wynajmu samochodu„. 

5. Czy koszt wynajmu samochodu to ostateczna kwota, którą zapłacę? Jakie są dodatkowe opłaty?

Cena, która widnieje na stronie wypożyczalni czy w porównywarce, to cena podstawowa. Od tego, na jakie usługi się zdecydujesz, zależy to, ile ostatecznie zapłacisz. Opłat dodatkowych może być sporo, dlatego warto poświęcić czas na uważne przejście przez wszystkie etapy rezerwacji. Na pewno system zaproponuje ci dodatkowe ubezpieczenie samochodu, czasem trzeba będzie też dopłacić za odbiór z lotniska, a bardzo często za kierowcę poniżej 25 roku życia lub oddanie auta w innym miejscu niż to, w którym zostało odebrane. Niektóre wypożyczalnie doliczają też opłatę za dopisanie drugiego kierowcy do rezerwacji, ale są też takie, które mają tę usługę w cenie.

Zwróć też uwagę, w jakiej walucie zostaną pobrane pieniądze. Przewalutowanie i prowizja bankowa mogą znacznie podnieść całą kwotę.

Przeróżne opłaty i kary mogą się pojawić także przy oddawaniu auta. Niedopełnienie warunków umowy zazwyczaj oznacza dopłatę, dlatego zawsze trzeba ją spokojnie i dokładnie przeczytać, nawet jeśli bardzo nam się śpieszy, jest długa kolejka czy pracownicy nas poganiają.

Jeśli nie czujesz się pewnie w kwestiach wypożyczania samochodu, warto zajrzeć do naszego poradnika, w którym wyjaśniamy, gdzie najtaniej można wynająć samochód i co wpływa na cenę takiej usługi.

para w samochodzie
Foto: Ivanko80 / Shutterstock

6. Czy wynajęty samochód jest ubezpieczony?

Samochód tak, ale Ty i tak odpowiadasz za uszkodzenia. Podstawowe ubezpieczenie, wliczone w cenę wynajmu jest bardzo ograniczone. W trakcie podpisywania umowy na twojej karcie zostanie zablokowany depozyt, który ma zabezpieczyć wypożyczalnię. Na przykład w razie pękniętej opony, odprysku na szybie czy urwanego lusterka – nawet, jeśli nie ty zawiniłeś, i tak będziesz pociągnięty do odpowiedzialności. A to oznacza, że wypożyczalnia po prostu ściągnie pieniądze z twojej karty.

Możesz zdecydować się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które proponuje wypożyczalnia. Wtedy depozyt nie jest wymagany. Zdarza się jednak, że jego kwota przekracza cenę samego wynajmu samochodu. Możesz też skorzystać z ubezpieczeń wkładu własnego, które pozwalają zrezygnować z ubezpieczenia oferowanego przez wypożyczalnię, a jednocześnie mieć spokojną głowę. Dokładne wyjaśnienia i przykłady, kiedy się to opłaca opisaliśmy ze szczegółami w poradniku dotyczącym ubezpieczeń wypożyczanych samochodów.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na ubezpieczenie z wypożyczalni czy zewnętrzne ubezpieczenie wkładu własnego, przeczytaj dokładnie warunki, a przede wszystkim wszelkie „ale” i wyjątki od reguły.

Zapoznaj się też dokładnie z trzema najważniejszymi terminami, które regularnie będą pojawiać się w każdej umowie.

  • Excess, czyli opisany już wkład własny. To kwota, do której odpowiadamy za szkody. Dopiero po jej przekroczeniu odpowiedzialność przejmuje ubezpieczyciel. Zdarza się, że jest to nawet kilka tysięcy EUR.
  • TP, czyli Theft Protection to po prostu ubezpieczenie od kradzieży. Dzięki niemu nie zostaniemy obciążeni żadną karą, gdy złodziej połakomi się na wypożyczony samochód.
  • CDW, czyli Collision Damage Waiver to ubezpieczenie od kolizji. Dzięki niemu nasza odpowiedzialność za samochód jest dużo mniejsza i stanowi jedynie część wartości całego pojazdu, np. 10 proc.
ubezpieczenie wypożyczonego auta
Foto: xxx

7. Jakie zasady i ograniczenia obejmują wypożyczony samochód? Czy mogę jechać dokąd chcę?

Wynajęte auto to nie to samo, co nasze własne. Wypożyczalnie w ramach umowy nakładają pewne limity i narzucają zasady, których musimy przestrzegać. Do najczęściej spotykanych należą limit kilometrów, polityka dotycząca paliwa, kwestia wyjeżdżania poza granicę kraju.

Limit kilometrów oznacza, że samochód nie może przejechać większego dystansu niż zaznaczony w umowie. Taki zapis najczęściej spotyka się w bardzo dużych krajach, ale to nie znaczy, że na Malcie na pewno go nie zobaczycie. Zawsze warto o to dopytać.

Jeśli chodzi o paliwo, to istnieją dwie sensowne sytuacje – wypożyczenie z pełnym bakiem lub z pustym. W pierwszej opcji samochód na starcie zatankowany jest do pełna i w takim samym stanie musimy go oddać. W przypadku, gdy o tym zapomnimy lub nie znajdziemy stacji benzynowej – firma może obciążyć nasz kosztem dotankowania. A każdy litr benzyny policzy z dodatkową marżą. Jest to jednak wygodna wersja wynajmu, bo wystarczy pod sam koniec podróży podjechać na stację i nalać tyle paliwa, ile wejdzie. Mamy wtedy gwarancję, że zapłaciliśmy za tyle, ile wyjeździliśmy w rzeczywistości.

W odwrotnej wersji, dużo rzadziej spotykanej, bak przy odbiorze będzie niemal pusty. Musimy od razu jechać na stację benzynową i zatankować samochód. Później możemy go oddać bez tankowania, ale każdy kierowca wie, że trudno co do litra oszacować, ile paliwa wyjeździmy. Zazwyczaj więc dotankujemy więcej niż powinniśmy, żeby nie ryzykować, że nie dojedziemy do wypożyczalni.

Od czasu do czasu można natknąć się także na oferty pełny bak do pustego baku, ale najlepiej ich unikać. Jest to wygodne, ale wypożyczalnie doliczają wtedy tzw. usługę serwisową za to, że po naszym wyjeździe zatankują samochód ponownie.

wypożyczenie auta
Foto: xxx

Pamiętaj też, by trzymać się umówionych godzin. Jeśli zobowiązałeś się oddać samochód do południa, to spóźnienie może oznaczać dodatkową opłatę.

Ostatnie z najpopularniejszych obostrzeń dotyczy wyjeżdżania za granicę. Zazwyczaj wypożyczalnie zastrzegają sobie, że samochód musi znajdować się na terenie kraju. Dochodzi też kwestia przepisów konkretnych państw. Na przykład, żeby wjechać na Ukrainę, samochód musi być albo zarejestrowany na nas albo my musimy dysponować upoważnieniem potwierdzonym przez notariusza. Dlatego, jeśli chcemy przekraczać granicę, musimy poinformować o tym wypożyczalnię. Wtedy pracownicy przygotują odpowiednie dokumenty – zazwyczaj za dodatkową opłatą i poinformują nas o zasadach.

Pamiętaj!

Sprawdź godziny pracy wypożyczalni. Wbrew pozorom nie wszystkie pracują przez całą dobę. Mogłoby się okazać, że masz wylot do domu wcześnie rano, a wypożyczalnia otwiera się dopiero o 10:00. Wtedy oddanie samochodu będzie niemożliwe, a ty zostaniesz na lotnisku z wielkim problemem.

8. Czy mogę zmieniać się z innym kierowcą?

Każdy dodatkowy kierowca musi być zgłoszony na etapie odbierania samochodu. Niektóre wypożyczalnie dopuszczają jedną dodatkową osobę za darmo. Inne ustaliły dodatkową opłatę za każdego kolejnego kierowcę. Dlatego w trakcie wynajmowania auta, warto zapytać czy druga osoba jest wliczona w cenę i trzymać się ustaleń.

Pamiętaj, że odpowiedzialność leży na osobie, która podpisała umowę i poręczyła swoją kartą. W przypadku zewnętrznych ubezpieczeń wkładu własnego, które opisaliśmy wyżej i w osobnym poradniku, polisy często obejmują kilka dodatkowych osób. Jeśli masz wykupione takie ubezpieczenie w zewnętrznej firmie, możesz zamieniać się z innymi kierowcami bez obaw.

9. Co zrobić, jeśli będę mieć stłuczkę lub awarię?

W przypadku stłuczki czy kolizji, konieczne będzie wezwanie policji. Wypożyczalnia może nie przyjąć oświadczenia drugiego kierowcy czy innych zapewnień, że pokryje koszty naprawy. Dodatkowo trzeba niezwłocznie poinformować wypożyczalnię o każdej tego typu sytuacji. Warto też zrobić zdjęcia samochodu na wypadek, gdyby firma próbowała sztucznie zawyżyć koszty naprawy.

W przypadku awarii zawsze w dokumentach znajduje się numer telefonu, pod który trzeba dzwonić. Tam uzyskamy informacje, co powinniśmy robić dalej. Jeśli zdarzy nam się uszkodzić samochód, można próbować naprawić szkodę na własną rękę, ale z reguły nie jest to zalecane, bo można narobić sobie jeszcze więcej kłopotów, gdy trafimy na nieuczciwego lub niekompetentnego mechanika.

10. Jaki model samochodu warto wypożyczyć?

W każdym kraju i dla każdego podróżnika inny samochód będzie najlepszym wyborem. Jeśli jednak mamy ograniczony budżet warto skupić się na tym, czego naprawdę potrzebujemy, a nie na samochodzie, o którym marzymy. Oczywiście super byłoby przejechać się czerwonym mustangiem wzdłuż wybrzeża, ale równie dobrze sprawdzi się mniejsze i tańsze auto. Bierzmy pod uwagę spalanie, liczbę osób, objętość naszego bagażu i infrastrukturę drogową.

W krajach, gdzie stacje nie są gęsto rozsiane, przyda się coś z dużym bakiem. Na krętych, bałkańskich drogach duży silnik i całe stado koni mechanicznych nie będzie miało szansy się wykazać, więc dużo rozsądniej jest wybrać coś mniejszego. Jeśli zaś jedziemy całą rodziną, pomyślmy o tym, żeby każdy miał miejsce na nogi, ale para z plecakami podręcznymi będzie się dobrze czuła nawet w najmniejszym samochodzie. Za to w Gruzji czy na Islandii warto zainwestować w większy samochód niezależnie od liczby pasażerów – może nawet taki, w którym da się czasem przespać i który zniesie trasy o innej nawierzchni niż asfaltowa.

Jeśli nie jesteś pewien, czy twój wakacyjny kierunek jest odpowiednim miejscem do wynajmowania samochodu, to zajrzyj do naszych poradników, w których opowiadamy, gdzie na świecie warto wypożyczyć auto albo jak poradzić sobie z nietypowymi sytuacjami i pojazdami – ruch lewostronnym, kabrioletami i dziwnymi przepisami. 

REKLAMA
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


Do których krajów pojedziemy bez problemu? Wszystkie obostrzenia w jednym miejscu! »
REKLAMA
porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »
Akceptuję Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Czytaj więcej ›Technologię tę w ramach Fly4free.pl wykorzystują również nasi partnerzy, których listę znajdziesz tutaj.

Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej lub zakończyć korzystanie z Fly4free.pl. Pozostawienie komunikatu, dalsze przeglądanie Fly4free.pl lub kliknięcie w przycisk „Akceptuję” oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies.