Fly4free.pl

Nie płać fortuny za ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni. Znamy skuteczne alternatywy

wypożyczony samochód
Foto: AN Photographer2463 / Shutterstock

Horrendalne stawki za ubezpieczenie wypożyczonego samochodu bardzo często przewyższają kwotę samego wynajmu. Na szczęście z pomocą przychodzą zewnętrzne polisy, tzw. ubezpieczenie wkładu własnego. Podpowiadamy, jak uniknąć wysokich opłat, gdzie czają się pułapki, które firmy warto wybrać i nie dać się oskubać wypożyczalni. A jednocześnie mieć spokojną głowę i nie obawiać się stłuczki, rys czy przebitej opony.

W wielu krajach wypożyczenie samochodu to najlepsza opcja, by komfortowo zwiedzać. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzi kilkuosobowa ekipa, koszty bywają śmiesznie niskie. Polacy masowo wynajmują samochody we Włoszech, w Gruzji, Jordanii, Izraelu, na Wyspach Kanaryjskich, Islandii czy Majorce. Im więcej do zwiedzania poza głównymi miastami lub więcej przemieszczania się pomiędzy nimi, tym chętniej decydujemy się na auto. Zwłaszcza, gdy infrastruktura drogowa jest rozbudowana o wiele bardziej niż transport publiczny.

W naszym cyklu o wypożyczalniach aut możecie przeczytać następujące teksty:

Można wtedy wstać, o której się chce, zatrzymywać się, gdy zobaczymy idealny widok, przydrożnego sprzedawcę albo po prostu chcemy złapać oddech i rozprostować kości. Sami ustalamy trasę, nie jesteśmy uzależnieni od godziny odjazdów lokalnych autobusów czy pociągów, możemy wypełnić bagażnik mnóstwem mniej i bardziej potrzebnych przedmiotów, bez konieczności noszenia ich ze sobą cały czas. Możemy przygotować zapas jedzenia, ładować po drodze telefony, śpiewać piosenki na całe gardło.

Jednak mimo licznych zalet, niektórzy wzbraniają się przed wypożyczeniem samochodu ze względu na wysokie koszty dodatkowe. Wypożyczalnie albo blokują duży depozyt na karcie albo wymagają wykupienia drogiego ubezpieczenia. Wszystko jednak można obejść – bez szwanku zarówno dla budżetu jak i świętego spokoju. A jeśli chcecie wiedzieć, co wpływa na cenę takiej usługi, zajrzyjcie do naszego poradnika, w którym wyjaśniamy, gdzie najtaniej wypożyczyć samochód.

Ubezpieczenie z wypożyczalni? Zapomnij!

Gdy wynajmujemy samochód, od razu na etapie rezerwacji proponowane jest nam dodatkowe ubezpieczenie, które chroni nas w przypadku stłuczki, porysowania samochodu i w wielu innych nieprzyjemnych sytuacjach. Będą na nie namawiać nas także pracownicy wypożyczalni.

Czy warto je wykupić? I tak, i nie.

Tak, bo zabezpieczenie się na wypadek wszystkich nieprzewidzianych okoliczności powinno być oczywistym odruchem. Zwłaszcza, że nawet najbardziej ostrożny i doświadczony kierowca nie ma wpływu na innych, a chociażby rysy nie muszą powstać z naszej winy. Wykupienie ubezpieczenia bezpośrednio w wypożyczalni pozwala nam także uniknąć wysokiego depozytu, który firmy blokują na naszym koncie na czas wynajmu. W razie wypadku i braku ubezpieczenia, nie zawahają się go użyć, a my zostaniemy z wysokim rachunkiem i zepsutymi wakacjami.

Nie, bo zazwyczaj takie ubezpieczenie w zależności od samochodu i samej wypożyczalni kosztuje od 5 do nawet 30 EUR za dzień, co często przekracza koszt samego wynajmu. W dodatku, gdy wczytać się w warunki umowy, szybko zorientujecie się, że np. nie obejmuje szyb, lusterek czy opon.

Z pomocą przychodzą jednak zewnętrzne firmy, które działają na zupełnie innej zasadzie. Nie są to ubezpieczenia samochodu, a ubezpieczenia wkładu własnego. Co to właściwie znaczy? Że zamiast chronić nas na wypadek szkody, chronią nasz zablokowany depozyt.

Co to właściwie oznacza? Posłużmy się przykładem. Wypożyczam samochód, ale mam stłuczkę. Wypożyczalnia od razu blokuje na karcie mój depozyt i pokrywa z niego powstałe szkody. Wtedy zgłaszam się do zewnętrznej firmy, u której ubezpieczyłam wkład własny, a oni po rozpatrzeniu wniosku oddają mi pieniądze, które zabrała wypożyczalnia.

Brzmi zbyt pięknie? Takie firmy działają dokładnie na tej samej zasadzie, co wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe. Zarabiają na tych, którzy do kolizji nie doprowadzą, by móc opłacić tych, którym się to przytrafi. A że tych pierwszych jest o wiele więcej, bilans wychodzi na plus.

Dodatkowo, jeśli wynajmujecie samochód kilka razy w roku, firmy ubezpieczające wkład własny oferują bardzo opłacalne roczne abonamenty.

dziewczyny w samochodzie
Foto: Chompoo Suriyo / Shutterstock

Jaką firmę zewnętrzną wybrać?

Blisko rok temu pochyliliśmy się nad tym tematem bardzo dokładnie, wskazując jako polecaną przez nas firmę ICarHireInsurance. Przez dłuższy czas firma była bowiem najlepszym zewnętrznym ubezpieczeniem dostępnym na rynku. Z powodzeniem korzystaliśmy z niego my, nasi czytelnicy i forumowicze. Dobre ceny, skuteczne i bezproblemowe wypłaty w razie kłopotów, Niestety od 31 stycznia wiele się zmieniło, bo Polska znalazła się wśród krajów, których firma już nie obsługuje. Do wykluczonych trafili też m.in. Litwini, Bułgarzy czy Portugalczycy. Nie da się więc ani wykupić nowego ubezpieczenia ani przedłużyć tych, które kupiliśmy w przeszłości.

To dość duży problem, bo choć alternatyw jest wiele, miały one zazwyczaj bardziej restrykcyjne warunki lub wyższą cenę. Teraz jednak trzeba z nich korzystać. Idea pozostaje ta sama – kupujemy abonament na cały rok lub krótsze polisy zaledwie na czas wyjazdu, w razie problemów wypożyczalnia bierze pieniądze z naszej karty, składamy dokumenty w firmie zewnętrznej, a ona oddaje nam pieniądze po rozpatrzeniu wniosku Trzeba jednak pamiętać o obostrzeniach. Carhireexcess odpada, bo podobnie jak iCarHireInsurance, nie sprzedaje ubezpieczeń Polakom, a insurance4carhire obsługuje tylko mieszkańców Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Holandii lub Szwecji. Najpopularniejsze w tej chwili jest WorldWideInsurance (WWI). Nie obejmuje ono jednak wyjazdów na Islandię, Jamajkę, do Dominikany i Armenii, a także wypożyczania aut w kraju naszego stałego pobytu.

Pamiętajcie jednak, że kierowca musi mieć od 21 do 84 lat i być wymieniony w umowie. Za to jedna polisa może obejmować do 4 osób, ale tylko pod warunkiem, że mieszkają pod tym samym adresem. To znaczy, że wystarczy jedno ubezpieczenie, by na wakacjach można było się wymieniać „za kółkiem”  z żoną czy mężem.

Zanim jednak zdecydujecie się którą firmę wybrać, wczytajcie się w warunki ubezpieczenia. Dla różnych osób najkorzystniejsze będą różne polisy, ale najważniejsze jest to, że one istnieją, są dużo tańsze niż ubezpieczenie w wypożyczalni i że warto z nich korzystać. W razie wątpliwości zawsze możecie poczytać opinie o konkretnych firmach na Forum Fly4free.pl w temacie dedykowanym temu zagadnieniu.

Ile to kosztuje?

W ramach rocznego abonamentu w WWI możemy wypożyczać samochód maksymalnie przez 60 dni w roku. Ubezpieczenie będzie nas wtedy kosztować 54,50 (270 PLN) w wersji standard lub 64,50 GBP (322 PLN) za wersję deluxe za obszar całego świata i 44,50 (220 PLN) lub 52,50 GBP (262 PLN) przy ograniczeniu do Europy. W droższej wersji jesteśmy chronieni przed kilkoma dodatkowymi rzeczami – np. na wypadek wlania nieodpowiedniego paliwa do samochodu czy zatrzaśnięcia kluczyków w środku pojazdu.

Nie chcecie zobowiązać się od razu na rok? 1-3 dni polisy w WWI to koszt 7,65 GBP (38 PLN) lub 9 GBP (44 PLN), a tydzień 17,85 (88 PLN) lub 21 GBP (104 PLN) dla Europy. Jeśli wolicie cały świat to 1-3 dni będą kosztować 8,85 GBP (44 PLN) lub 10,35 GBP (51 GBP), a tydzień 20,65 (103 PLN) lub 24,15 GBP (120 PLN). Wystarczą jednak dwa tygodniowe wyjazdy i jeden kilkudniowy, by roczny abonament stał się opłacalny.

Dla porównania pierwsze z brzegu ubezpieczenie w wypożyczalni na Sycylii to 21 EUR za dzień (91 PLN), a więc przy wynajmie na trzy dni kosztuje nas to więcej niż roczny abonament w zewnętrznej firmie. Żeby jednak było sprawiedliwie – trzeba pamiętać, że nie zawsze ubezpieczenie w wypożyczalni kosztuje aż tyle. Najniższa stawka to 5 EUR, ale nawet wtedy – wystarczy 10 dni wynajmu by opłacało się kupić abonament na cały rok.

Warto więc przemyśleć naszą sytuację, sprawdzić inne ubezpieczenia niż te proponowane przez wypożyczalnie i podjąć decyzję najlepszą dla naszej sytuacji.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Uwazajcie na OC! Nikt o tym nie pisze, optymistycznie uznajac, ze najgorsze co sie moze stac, to przebita opona alb zarysowany zderzak. Firmy typu iCarHireInsurance, ktore tak goraco polecacie, oferuja ubezpieczenie  udziału własnego w szkodzie, która powstanie na  wypozyczonym samochodzie.  To jest wystarczajace w Europie, gdzie kazde auto z definicji jest ubezpieczone w zakresie OC (dba o to wypozyczalnia), i suma tego OC jest odgornie ustalona w wysokosci kilku milionów euro, wiec kierowca nie musi sie o to martwic. Jednakze w krajach pozaeuropejskich mozecie dostac z wypozyczalni auto z OC na sume kilku tysiecy euro, gdyz to jest minimalna wartosc wymagana przez te kraje. I jesli rozbijecie w wypadku z waszej winy cudze auto, albo nie daj boze  ktos ucierpi w wypadku z waszej winy, to ta kwota na pewno nie wystarczy na odszkodowanie i bedziecie placic z waszej kieszeni czesto olbrzymie kwoty.Zawsze sprawdzcie wartosc Liability w umowie z wypozyczalnią (civil liability, personal liability).  Jesli jest niska to potrzebujecie  dodatkowego OC (supplemental liability insurance). Firma ICarHireInsurance tego NIE OFERUJEhttps://www.icarhireinsurance.com/insurance-information-centre/sli-supplemental-liability-insurance
Tomek_73, 10 września 2019, 14:02 | odpowiedz
a co w przypadku gdy samochód ulegnie bardzo poważnemu uszkodzeniu w wypadku ?czy takie skromne ubezpieczenie uchroni mnie przed kosztami, które mogą być na kilka tys. Euro ?
Nonko, 1 października 2019, 23:37 | odpowiedz
Czy w artykule nie wdarł się błąd? Czytam zasady wykupienia rocznego ubezpieczenia wypożyczenia samochodu na stronie WWI i z niich wynika, że ubezpieczenie jest ważne cały rok (nie tylko 60 dni!), ale z obostrzeniem że pojedynczy wynajem nie może trwać dłużej niż 60 dni. Proszę o wskazanie gdzie mowa o sumarycznej ilości 60 dni na cały rok?
Amil, 8 lutego 2020, 13:05 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »