REKLAMA

Dziwne przepisy i inne niespodzianki. Na co uważać, wypożyczając auto?

Samochód w ruchu lewostronnym
Foto: Welcomia / Shutterstock

Na pozór wypożyczenie samochodu podczas wakacyjnego wyjazdu oraz jego eksploatowanie nie powinno stanowić problemu. Uważajcie jednak na potencjalne zagrożenia, które wiążą się z wynajmem auta poza granicami Polski. Może okazać się, że nie do końca jest tak, jak w domu.

Wymarzony wyjazd, wypożyczenie samochodu i… nagle orientujecie się, że nie będzie tak prosto. W Polsce jesteście mistrzami kierownicy, a tutaj nagle stoicie przed potencjalnymi problemami, związanymi z faktem, że pewne rzeczy będą wyglądały zupełnie inaczej niż w naszej ojczyźnie.

W naszym cyklu o wypożyczalniach aut możecie przeczytać następujące teksty:

Samochód ma kierownicę po innej stronie, dźwignia zmiany biegów przypomina wajchę góra-dół, z jakimiś literkami P-R-N-D, na rondzie wszyscy na nas trąbią, a samochód nie daje się zatankować…

Jak sobie radzić w przypadkach, gdy wypożyczyliśmy samochód inny niż taki, do którego jesteśmy przyzwyczajeni (lub jesteśmy w kraju z odmiennymi przepisami ruchu drogowego)?

Wypożyczenie samochodu a ruch lewostronny

Przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka. Mieszkając w Polsce, naszą codziennością jest ruch prawostronny: kierownica w samochodzie jest ulokowana po lewej stronie, prawy fotel jest zarezerwowany dla pasażera, pojazdy poruszają się w pobliżu prawej krawędzi jezdni.

Podobne regulacje możemy spotkać w większości krajów świata: wypożyczając samochód w Europie, przeważającej części Azji lub na terenie Ameryki Północnej i Południowej – nie poczujemy różnicy.

Ale wypożyczenie samochodu na przykład podczas urlopu na Malcie lub Cyprze (nie wspominając o Wielkiej Brytanii) to może być spory stres. Jak sobie z nim poradzić i co warto wiedzieć o wypożyczeniu samochodu w krajach, gdzie obowiązuje ruch lewostronny?

Wypożyczamy samochód. Czy zawsze potrzebujemy do tego karty kredytowej?
Gdzie najtaniej wypożyczyć samochód? Podpowiadamy, co wpływa na cenę wynajmu auta
Nie płać fortuny za ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni. Znamy skuteczne alternatywy!
Jeżdżenie samochodem na świecie. Gdzie warto wypożyczyć auto, a gdzie lepiej tego unikać?
Wypożyczenie samochodu. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!

* * *

Czy dysponując polskim prawem jazdy, możecie wynająć samochód w krajach z obowiązującym ruchem lewostronnym? Najkrócej mówiąc: tak. Prawo jazdy jest uniwersalnym dokumentem, honorowanym przez wypożyczalnie samochodów na całym świecie.

Co ze znakami drogowymi i zasadami jazdy? Tutaj nie ma znaczących różnic – najważniejsze jest zachowanie spokoju oraz świadomość tego, że podczas przejeżdżania skrzyżowań, rond, włączania się do ruchu samochodowego… należy uważać. Podobna sytuacja jest z utrzymywaniem się po odpowiedniej stronie drogi: to kwestia przyzwyczajenia.

Samochód w ruchu lewostronnym
Foto: realstock / Shutterstock

Samochód w ruchu lewostronnym - porady

Okej, wypożyczyliście już samochód i zaczynacie obawiać się, czy poradzicie sobie z jego prowadzeniem. Spokojnie, to nie jest aż takie trudne!

  • gdy odbierzecie kluczyki od wypożyczonego samochodu i zajrzycie do środka, postarajcie się przyzwyczaić do myśli, że część rzeczy jest „odwrotnie”. Miejsce kierowcy (i kierownica) jest tam, gdzie w Polsce siada pasażer, czyli po prawej stronie. Drążek zmiany biegów z kolei znajduje się po lewej stronie, i obsługujecie go lewą ręką – z badań wynika, że to chyba najbardziej „odmienna” czynność, do której należy się przyzwyczaić;
  • o ile znaki nie stanowią problemu, o tyle przyzwyczajenia i odruchy dają o sobie znać. Jednym z większych problemów jest kwestia tego, gdzie się patrzymy domyślnie, na przykład dojeżdżając do głównej drogi: w Polsce nasz wzrok automatycznie powędruje w lewo – w przypadku krajów z ruchem lewostronnym, powinniście patrzeć w prawą stronę;
  • warto pamiętać o procesie aklimatyzacji do nowych warunków na drodze: wyjeżdżając wypożyczonym samochodem z parkingu lotniskowego, przez pierwsze kilka-kilkanaście kilometrów możecie mieć uczucie, że „wszyscy jadą pod prąd”. To normalne wrażenie, powinno dość szybko minąć;
  • nie przejmujcie się, jeżeli będziecie na początku popełniać drobne błędy. Jednym z nich jest korzystanie z bramek autostradowych lub wjazdów na płatne parkingi: wielu turystów z Polski, którzy pierwszy raz wypożyczyli samochód w kraju z obowiązującym ruchem lewostronnym, domyślnie ustawi się do okienka „z lewej strony”;
Gdzie obowiązuje ruch lewostronny?

Jeżeli wybieracie się do jednego z poniższych państw – i macie plan wypożyczyć samochód – pamiętajcie o tym, że na drogach w tych krajach obowiązuje ruch lewostronny, a 99 proc. samochodów będzie mieć kierownicę z prawej strony.

Europa:

  • Wielka Brytania (także Guernsey i Jersey), Irlandia, Cypr, Malta

Azja:

  • Bangladesz, Bhutan, Brunei, Hongkong, Indonezja, Indie, Japonia, Makau, Malediwy, Malezja, Nepal, Pakistan, Singapur, Sri Lanka, Tajlandia;

Ameryka Północna i Środkowa:

  • Anguilla, Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Dominika, Grenada, Jamajka, Kajmany, Montserrat, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Trynidad i Tobago, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych;

Ameryka Południowa:

  • Gujana, Surinam, Falklandy;

Oceania:

  • Australia, Fidżi, Kiribati, Nauru, Nowa Zelandia, Papua-Nowa Gwinea, Samoa, Tonga, Tuvalu, Wyspy Salomona;

Afryka:

  • Botswana, Eswatini, Kenia, Lesotho, Malawi, Mauritius, Mozambik, Namibia, RPA, Seszele, Tanzania, Uganda, Zambia, Zimbabwe;
Kabriolet
Foto: FabrikaSimf / Shutterstock

Wypożyczenie kabrioletu

A może czas na odrobinę szaleństwa? I wypożyczenie samochodu, który idealnie sprawdzi się w ciepłych krajach, ponieważ jego dach daje się… schować? Kabriolet to doskonałe rozwiązanie na upały, wiatr rozwiewający włosy podczas podróży to nowe, ciekawe doświadczenie – a przy okazji prosty przepis na sporą frajdę z jazdy.

Gdzie najtaniej wypożyczyć samochód? Podpowiadamy, co wpływa na cenę wynajmu auta

Czy decydując się na wypożyczenie takiego typu samochodu, bardzo popularnego m.in. w krajach basenu Morza Śródziemnego i wyspach (Majorka, Sardynia czy Kreta) musimy znać specjalne zasady i regulacje?

Chyba najbardziej podstawową sprawą jest zapoznanie się z mechanizmem rozkładania i składania dachu. Niekiedy dzieje się to automatycznie, a dach niknie w bagażniku po naciśnięciu specjalnego przycisku.

Czasami do takiej czynności niezbędne jest zatrzymanie samochodu, część modeli kabrioletów umożliwia rozkładanie i składanie dachu także podczas jazdy z małą prędkością.

Kabriolet
Foto: Roman Samborskyi / Shutterstock

Jak jeździć wypożyczonym kabrioletem?

Gdy nauczyliście się już obsługi, sprawdźcie, na ile pojemny jest bagażnik waszego wypożyczonego kabrioletu. Jeżeli jego sporą część zajmie złożony dach – automatycznie znacząco zmniejszy się powierzchnia na wasze walizki i plecaki.

* * *

Co dalej? Coś, co jawiło się jako główna atrakcja, czyli jazda z rozwianymi przez wiatr włosami, szybko może zamienić się w udrękę i niewygodę: słońce świeci wam prosto w twarz a boczne podmuchy wiatru powodują dyskomfort i dezorientację. Jak sobie z tym poradzić?

Najprostsza metoda to… podniesienie bocznych szyb. Nie ograniczycie w ten sposób słońca – ale już wiatr jak najbardziej. Dodatkową zaletą będzie redukcja hałasu, panującego we wnętrzu waszego wypożyczonego kabrioletu. A co w przypadku, w którym nagle zrobi się wam po prostu zimno? Rozwiązaniem jest specjalna kurtyna ciepłego powietrza lub układ ogrzewania, z którego możecie skorzystać.

Oczywiście, nie musimy przypominać o bezwzględnym obowiązku zapinania pasów oraz o tym, że podczas szybszej jazdy wszystkie luźno spoczywające w kabinie wypożyczonego samochodu przedmioty mogą… szybko zniknąć, wywiane przez wiatr – dlatego wskazane jest, aby we wnętrzu kabrioletu nic się „nie walało”.

Bezpieczeństwo?

Uważajcie na cenne przedmioty! W ferworze emocji, związanych z jazdą samochodem „bez dachu” łatwo zapomnieć, że po zaparkowaniu auta powinniście zamknąć dach, chroniąc wasze plecaki, torebki, elektronikę (i generalnie zawartość wnętrza samochodu) przed ewentualnymi amatorami cudzej własności.

Kabriolet
Foto: Vladyslav Starozhylov / Shutterstock

Wypożyczenie samochodu z automatyczną skrzynią biegów

Jesteście przyzwyczajeni do tradycyjnej, manualnej skrzyni biegów? Przestawienie się na skrzynię automatyczną nie jest trudne, a wielu kierowców po spróbowaniu jazdy wypożyczonym samochodem z takim typem skrzyni biegów, nabiera ochoty do częstszego obcowania z wygodnym i bezawaryjnym rozwiązaniem.

Jeżdżenie samochodem na świecie. Gdzie warto wypożyczyć auto, a gdzie lepiej tego unikać?

Minusem jest fakt, że samochody wyposażone w automatyczną skrzynię biegów z reguły są droższe w kwestii wynajmu niż ich odpowiedniki ze skrzynią manualną.

Zalety takiego rozwiązania? Ujmując rzecz nieco żartobliwie, odpoczywa połowa waszego ciała: jedna ręka i jedna noga. Brak sprzęgła powoduje, że jesteście skupieni tylko na operowaniu gazem i hamulcem. To również komfort, który odczujecie szczególnie podczas długich tras pokonywanych wypożyczonym samochodem.

Automatyczna skrzynia biegów
Foto: Sveten / Shutterstock

„Automat” z wypożyczalni

Czy warto wypożyczyć samochód z automatyczną skrzynią biegów? To dobre rozwiązanie m.in. dla kobiet, które doceniają fakt, iż samochód nie zgaśnie im podczas jazdy pod górę, a pełnię swojej uwagi mogą poświęcić bezpieczeństwu na drodze i trzymaniu obu rąk na kierownicy bez potrzeby manewrowania dźwignią zmiany biegów.

Aby oddać sprawiedliwość: mężczyźni również (o ile nie częściej) czerpią przyjemność z jazdy wypożyczonym samochodem z automatyczną skrzynią biegów. Przewaga tego typu przełożenia, m.in. podczas miejskiej jazdy, jest niezaprzeczalna.

Wypożyczamy samochód. Czy zawsze potrzebujemy do tego karty kredytowej?

Automatyczna skrzynia biegów
Foto: tanapat prompa / Shutterstock

Samochody elektryczne, hybrydy, tankowanie

Powiewem świeżości na rynku samochodowym są również auta elektryczne. Decydując się na wypożyczenie takiego samochodu, musimy być świadomi ewentualnych wad i zalet tego rozwiązania.

„Elektryk” rozwiązaniem podczas wakacyjnych wojaży? Coraz więcej wypożyczalni decyduje się na rozszerzenie swojej oferty i parku maszynowego o samochody hybrydowe lub w pełni elektryczne, takie jak Nissan Leaf czy Hyundai Ioniq.

Foto: Scharfsinn / Shutterstock

Wady? Stosunkowo mały zasięg jazdy (ograniczony pojemnością akumulatorów-baterii), problemy w przypadku planowania dłuższej trasy, gdzie nie będzie możliwości „zatankowania prądu”, znacząco droższy koszt wypożyczenia samochodu o napędzie elektrycznym.

Sama procedura uzupełniania energii również może przysporzyć na początku pewnych problemów – warto dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi auta, które jest „na prąd”.

Zalety wypożyczenia auta elektrycznego lub hybrydowego

Czy warto rozpatrywać podczas wyjazdów wakacyjnych wypożyczenie takiego samochodu? Wśród zalet jedni wskażą na ekologię, inni na poziom hałasu we wnętrzu, są i tacy podróżnicy, którzy korzystają z wypożyczalni samochodów niczym ze sklepu z zabawkami: wybierają takie samochody, które w normalnych warunkach codziennej eksploatacji są poza ich zasięgiem, nie tylko finansowym.

W takim przypadku wypożyczenie auta o napędzie elektrycznym lub hybrydowym staje się sporą wartością dodaną do całej transakcji.

Samochód elektryczny
Foto: North Monaco / Shutterostock

Inaczej niż w domu

Czy warto wybrać nietypowy samochód w wypożyczalni, jadąc na urlop? Obawy przed ruchem lewostronnym, automatyczną skrzynią biegów lub specyficznymi przepisami ruchu drogowego w danym kraju są uzasadnione?

Zachowując pewną dozę rozsądku, można napisać: dlaczego nie? Nie należy wystrzegać się wynajmu „automatu” lub wypożyczenia auta na Cyprze lub Malcie. To trochę jak z jazdą na rowerze: najtrudniejsze są początki, potem wszystko jest łatwe i proste…

REKLAMA
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
przy automatycznej skrzyni biegów zabrakło podstawowej informacji: lewą nogę chowamy do kieszeni, obsługa pedałów tylko prawą kończyną
b79, 13 września 2019, 9:26 | odpowiedz

Do których krajów pojedziemy bez problemu? Wszystkie obostrzenia w jednym miejscu! »
REKLAMA
porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »
Akceptuję Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Czytaj więcej ›Technologię tę w ramach Fly4free.pl wykorzystują również nasi partnerzy, których listę znajdziesz tutaj.

Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej lub zakończyć korzystanie z Fly4free.pl. Pozostawienie komunikatu, dalsze przeglądanie Fly4free.pl lub kliknięcie w przycisk „Akceptuję” oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies.