REKLAMA

Jedziecie za granicę? Podpowiadamy, jak najmniej płacić i jaką kartę walutową wybrać

Karty kredytowe
Foto: Teerasak Ladnongkhun / Shutterstock

Wyjeżdżacie na urlop poza Polskę i zastanawiacie się, jakie narzędzie płatnicze będzie dla Was najlepsze? Karta walutowa, kantorowa, zagraniczna, a może… Revolut? Pokazujemy najlepsze możliwości.

Jak było kiedyś? Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje, zaopatrywaliście się wcześniej w walutę kraju, do którego jechaliście, kupując ją w kantorze. A w przypadku co bardziej egzotycznych krajów, robiliście zapas w postaci amerykańskich dolarów. Po powrocie wymienialiście to, co Wam zostało, tracąc na kolejnym przewalutowaniu i zostając z drobnymi w kieszeni.

Na szczęście to już przeszłość. Podróżnik i turysta, szukający sposobu na rozsądne płacenie za usługi, noclegi, wyżywienie i atrakcje podczas wyjazdu zagranicznego, ma do wyboru sporo możliwości. Postanowiliśmy się im nieco bliżej przyjrzeć.

Tym razem zajmiemy się kwestią tego, jakie narzędzie płatnicze (karta) zasługuje na miano tego idealnego dla typowego podróżnika-turysty.

Karta wielowalutowa

Jedna karta do płacenia w wielu walutach? I to ta sama, której używacie w Polsce? To jedno z lepszych rozwiązań dla turystów, które jeszcze niedawno było absolutną nowością – aktualnie tego typu produkt ma w swojej ofercie m.in.: BNP Paribas, Bank Pekao, PKO BP, mBank czy ING Bank Śląski.

Jak to działa? Najprościej mówiąc: karta wielowalutowa „podpięta” jest do wielu rachunków bankowych w ramach danego banku, nie tylko do tego prowadzonego w PLN. Posiadając taką kartę, nie martwicie się o dodatkowe koszty: otwieracie konto w danej walucie obcej… i od tej pory wszystkie Wasze transakcje w krajach, w których obowiązuje ta waluta, będą rozliczane bezpośrednio w wybranej walucie, a nie w złotówkach.

Co więcej, system automatycznie, bez naszej ingerencji, dokona wyboru waluty – rozliczając całość według korzystnego kursu.

Karty kredytowe
Foto: Lentamart / Shutterstock

Przykład? Posiadacie kartę wielowalutową w banku, w którym oprócz rachunku w PLN, otworzyliście także rachunek w EUR. Wybieracie się do kraju, gdzie płaci się w euro, na przykład do Włoch. Przed wyjazdem zasilacie rachunek walutowy w EUR odpowiednią sumą gotówki. I będąc na miejscu, we Włoszech, płacicie kartą wielowalutową, tą samą co w Polsce. Płatność zostanie ściągnięta z rachunku w EUR.

A co po powrocie do Polski? Nie musicie nic robić: gdy będziecie płacić za kawę np. w centrum handlowym w Warszawie, bo system rozpozna, że transakcja odbywa się w złotówkach – i pobierze odpowiednią sumę z rachunku w PLN.

* * *

Minus całego rozwiązania? Musicie pamiętać, aby na danym rachunku walutowym zawsze znajdowały się środki. Jeżeli ich nie zapewnicie, środki zostaną pobrane z konta w PLN, a wy zostaniecie obciążeni prowizją za przewalutowanie.

Dodatkowo, zwróćcie uwagę na obsługiwane waluty – najczęściej spotykane są tylko te najpopularniejsze, takie jak: EUR, USD, GBP i CHF.

Dobrze wiedzieć
  • aby uniknąć przykrych niespodzianek, należy uważnie wczytać się w warunki związane z kosztami użytkowania takiej karty wielowalutowej, kosztami prowadzenia konta walutowego oraz kosztami wypłaty gotówki w bankomacie za granicą.
Foto: BNP Paribas

Płacenie bez prowizji i darmowy internet na całym świecie? Tak!

Jednym z ciekawszych produktów dla często podróżujących jest „Konto Otwarte na Ciebie” z banku BNP Paribas z jej najnowszym podróżniczym wariantem, czyli „Kartą Otwartą na Świat”. To karta wielowalutowa, obejmująca ponad 160 walut.

Do tego możemy bezpłatnie wypłacać pieniądze ze wszystkich bankomatów w Polsce, a za granicą – ze wszystkich bankomatów BNP Paribas. Oprócz tego jesteście też objęci bezpłatnym ubezpieczeniem “Rezygnacja z Podróży”, które umożliwia Wam zwrot kosztów związanych z niespodziewanym anulowaniem waszych wyjazdowych planów w kwocie do 40 tys. PLN. Lista dopuszczalnych powodów rezygnacji jest dość rozbudowana – ubezpieczenie obejmuje m.in. nagłe zachorowanie, nieszczęśliwy wypadek czy atak terrorystyczny w miejscu docelowym podróży.

Koszt karty wynosi 10 PLN miesięcznie, ale dodatkowo teraz bank robi promocję:  pierwszych 5 tysięcy klientów, którzy założą Konto Otwarte na Ciebie razem z debetową Kartą Otwartą na Świat otrzyma do końca roku internet XOXO Wi-Fi. To specjalne routery, dzięki którym macie dostęp do internetu w ponad 70 krajach świata poza Unią Europejską. Router można wypożyczyć za darmo na maksymalnie 14 dni jednorazowo (dzienny limit danych wynosi 500 MB). Aby to zrobić, należy zamówić router minimum na 7 dni przed planowaną datą podróży i… już. W czasie wyjazdu do routera XOXO można podłączyć nawet 5 urządzeń.

Revolut. Rozwiązanie uniwersalne?

Revolut przebojem wszedł na polski rynek. Korzysta z niego 340 tys. naszych rodaków, a globalna liczba klientów przekroczyła już 4 mln osób. Czym jest Revolut? Najkrócej pisząc: połączeniem kantoru online z kartą wielowalutową, która umożliwia bezprowizyjne płacenie na całym świecie z przewalutowaniem po kursach międzybankowych. Brzmi skomplikowanie?

W rzeczywistości wszystko jest bardzo proste. Ściągacie specjalną aplikację, rejestrujecie się, zamawiacie kartę debetową (która najczęściej jest bezpłatna) – i zaczynacie korzystać. Samą usługę opisywaliśmy na naszych łamach dość dokładnie, m.in. w szczegółowym teście oraz w artykule podsumowującym praktyczne doświadczenia z używania karty Revolut podczas podróży po całym świecie.

Zalety Revolut?

  • darmowe przelewy międzynarodowe;
  • błyskawiczne przelewy między użytkownikami Revolut;
  • bezpłatne wypłaty z bankomatów na całym świecie (tutaj obowiązują miesięczne limity, różne w zależności od wersji posiadanego konta: posiadacze wersji Premium i Metal mają do dyspozycji większe limity);
  • możliwość wygenerowania jednorazowej karty wirtualnej na potrzeby pojedynczej płatności;

Ale to dopiero początek: największą zaletą dla podróżników – oprócz prostoty użytkowania – jest multiwalutowość.

Na czym to polega? Karta sama wybiera najlepszy (najtańszy) sposób rozliczenia naszej transakcji. I nie ma znaczenia waluta kraju, w którym się aktualnie znajdujecie: Revolut obsługuje ponad 150 walut. Jeżeli posiadacie środki na koncie Revolut, to po prostu wyciągacie kartę… i płacicie. W sklepie, internecie, na bazarze, w kasie biletowej.

Revolut
Foto: Paweł Kunz, Fly4free.pl / archiwum prywatne

Przykład? Jesteście w Szwajcarii, chcecie kupić czekoladki. Wchodzicie do sklepu, wybieracie towar, płacicie kartą Revolut, wychodzicie z czekoladkami. Płatność zostanie rozliczona w szwajcarskiej walucie, po kursie międzybankowym, bez dodatkowych spreadów i opłat.

I nie jest istotne, że „na Revolucie” posiadaliście tylko złotówki: system automatycznie przewalutuje żądaną kwotę na franki szwajcarskie po korzystnym kursie międzybankowym.

Jak zasilić konto Revolut? Możecie to zrobić za pomocą przelewu bankowego lub poprzez podpiętą do całej aplikacji kartę debetową bądź kredytową. Proces zasilenia przy pomocy karty trwa ułamki sekund.

* * *

Revolut od momentu startu usługi wyewoluował w całkiem spory ekosystem finansowy: z poziomu aplikacji w telefonie możecie: ubezpieczyć swój telefon, wymienić kryptowaluty, odkładać pieniądze w specjalnej skarbonce-sejfie, zawrzeć umowę ubezpieczenia medycznego, a nawet (w płatnym planie Metal)… skorzystać z usług dedykowanego konsjerża, który pomoże w rezerwacji biletów czy załatwi stolik w wybranej restauracji.

Jakie są wady posiadania i korzystania z Revoluta? Nie ma ich zbyt dużo – Revolut stał się dla wielu turystów podstawowym narzędziem płatniczym, którego używają na każdym wyjeździe zagranicznym. Do minusów można zaliczyć opłatę, którą pobierają niektóre firmy, na przykład Euronet, za wypłatę z ich bankomatu przy pomocy karty Revolut.

Dodatkowo: są miejsca, w których karta Revolut nie zostanie przyjęta, m.in. nie zapłacicie nią w większości samolotów podczas lotu. I coś, co może stanowić dla wielu osób pewien problem: Revolut to startup, usługa mająca swoje korzenie poza Polską. Posiada licencję bankową (litewską), ale nie ma żadnego realnego oddziału: cała obsługa, w tym także ewentualne procedury reklamacyjne, odbywają się poprzez internet i dedykowane kanały w rodzaju wewnętrznego czatu.

Dobrze wiedzieć
  • przy wymienianiu walut w ramach aplikacji Revolut w weekendy, zostaje doliczona prowizja w wysokości od 0,5 proc. do 1 proc.;
  • plan standardowy jest bezpłatny, plany „premium” i „metal” objęte są miesięczną opłatą w wysokości odpowiednio 29,99 PLN i 49,99 PLN;
Karta wielowalutowa
Foto: bankomania.pkobp.pl

Kantor walutowy / karta walutowa

Inną, ciekawą opcją jest konto walutowe w Kantorze Walutowym, prowadzone przez Alior Bank. Na jakiej zasadzie działa cała usługa?

W ramach Kantoru Walutowego możecie założyć bezpłatny rachunek walutowy w jednej z 23 walut (m.in.: USD, EUR, GBP, CHF, DKK, NOK czy HUF). Co potem? Przelewacie środki ze swojego konta w dowolnym banku i wymieniacie je (online) na docelową walutę. Potrzebujecie dolarów? Zakładacie rachunek dolarowy. Wybieracie się do kraju strefy euro? Otwieracie rachunek w EUR.

Jakie są zalety takiego rozwiązania? Całość działa online, przez całą dobę – nie jesteśmy skazani na godziny pracy klasycznych kantorów. Do najpopularniejszych walut (EUR, USD, GBP) możecie wyrobić sobie bezpłatną kartę płatniczą. Dzięki temu proces płatności podczas wyjazdu będzie banalny: po prostu wyciągacie kartę Kantoru Walutowego – i płacicie.

Plusem płacenia w lokalnej walucie przy użyciu karty z Kantoru Walutowego jest to, że ominą Was wszelkie możliwe dodatkowe opłaty, w tym ewentualne kursy międzybankowe, opłata za przewalutowanie czy prowizja banku. 15 USD to będzie zawsze 15 USD, a nie większa kwota.

Kantor Walutowy
Foto: Kantor Walutowy Alior Bank

Co zrobić w przypadku, gdy po powrocie do Polski zostaną Wam środki na koncie w Kantorze Walutowym? Przelewacie je do swojego banku, na konto – nie tracąc ani złotówki. Koniec z „resztówkami”, które zostawały w kieszeni.

* * *

Czy konto walutowe i karta w ramach Kantoru Walutowego Alior Banku posiadają minusy? Jednym z nich może być ograniczenie w wyrobieniu bezpłatnej karty płatniczej: do rachunku w walucie innej niż EUR, USD i GBP nie można otrzymać karty.

Ile kosztuje cała usługa? To zależy, w jaki sposób z niej będziecie korzystać. Pierwsza wypłata z bankomatu za granicą (w danym miesiącu) jest bezpłatna, kolejne to koszt 9 PLN. A w Polsce? Tutaj wszystkie wypłaty z bankomatów nie są obciążone żadną opłatą.

A co z kosztami utrzymania karty z Kantoru Walutowego? Jeżeli wykonacie za jej pomocą dowolną transakcję przez 6 miesięcy od momentu jej wydania – utrzymanie karty będzie bezpłatne.

Dobrze wiedzieć
  • dla miłośników bezpieczeństwa i stabilności, którą oferuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny: Kantor Walutowy Alior Banku to polski produkt, a wszystkie środki objęte są ochroną BFG;
  • jeżeli planujecie podróż do kraju, w którym obowiązująca waluta nie jest na liście dostępnych w ramach Kantoru Walutowego – rozwiązaniem jest rachunek w USD. W przypadku płacenia w takim kraju kartą z Kantoru Walutowego w tej właśnie walucie, przewalutowanie transakcji odbywa się bezpłatnie, po kursie MasterCard;

Inne rozwiązania

Czy jesteście skazani tylko na wyżej wymienione rozwiązania? Nie, rynek usług płatniczych przechodzi błyskawiczną transformację, a nowe możliwości pojawiają się wraz z rozwojem technologii.

Dla miłośników posiadania wszystkiego w jednym miejscu powstała aplikacja i usługa o nazwie Curve. Jej działanie polega na powiązaniu wszystkich posiadanych kart (z różnych banków) w ramach jednej aplikacji. Chcąc zapłacić za bilety lub inne zakupy, wybieracie w aplikacji kartę, z której ma być rozliczona dana należność.

A jak odbywa się (fizycznie) płatność? W ramach usługi Curve otrzymujecie debetową kartę MasterCard – i to właśnie za jej pomocą płacicie w danym miejscu, wskazując na telefonie, jaka karta/rachunek bankowy ma być obciążona.

* * *

Na koniec: jakie jest najprostsze rozwiązanie, nie wymagające od Was żadnych działań? Cóż, jadąc na zagraniczny wyjazd, możecie po prostu płacić zwykłą kartą debetową lub kredytową, którą używacie na co dzień, podpiętą pod rachunek w banku, prowadzony w złotówkach. Ale to oznaczałoby, że wszystkie powyższe rady są dla Was nieprzydatne – i wciąż chcecie być skubani przez banki.

Wybór należy do Was.

REKLAMA
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
"Podpowiadamy, jak najtaniej płacić"Powinno byc: "Podpowiadamy, jak najmniej płacić"
lbanka, 24 maja 2019, 13:18 | odpowiedz
Avatar użytkownika
A kart wielowalutowych polecam Eurobank, gdzie za kategorie turystyczne - loty, hotele, restauracje itp. - można dostać 5% zwrotu, maks. 60 zł co miesiąc - działa także z płatnościami w EUR czy innej dostępnej walucie
kate1974, 28 maja 2019, 17:14 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Ktoś wie jak wygląda teraz zasilenie Revoluta z karty kredytowej Santandera? Ostatnio CITI zaczął ponoć pobierać prowizje. Ktoś może testował ostatnio?
adanek, 29 maja 2019, 15:04 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Mnie konto w Aliorze zaskoczyło prowizją przy pierwszej wypłacie Euro z bankomatu we Włoszech. Przy wypłacie 850 EUR prowizja wyniosła około 35.17 EUR...
ZeLbeT, 30 maja 2019, 9:08 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Ostatnio dla sprawdzenia 20 zł pobrałem z kredytówki z Santander i nie naliczyli mi prowizji ... (mam nadzieje ze jakoś po czasie cos nie doliczają )  
adanek Ktoś wie jak wygląda teraz zasilenie Revoluta z karty kredytowej Santandera? Ostatnio CITI zaczął ponoć pobierać prowizje. Ktoś może testował ostatnio?
Hiciol, 30 maja 2019, 11:52 | odpowiedz
Revoltem w Kataloni udało mi się zapłacić tylko raz na ok 30 płatności... Gdy podpiąłem Curve to dwa razy tylko płatność nie przeszła.Dobrze jest mieć normalną kartę lub kredytówkę
m197, 9 czerwca 2019, 23:57 | odpowiedz
Revolut jest fajny, tylko limit wypłat bezpłatnych z bankomatu to maks 800PLN /m-c i trochę to ogranicza w miejscach gdzie króluje gotówka. Wydaje mi się, że najciekawszą kartą na rynku (i najwygodniejszą) debetową jest Visa Świat Intensive (np. w mbanku - teraz promocja na 2 lata bez opłaty miesięcznej w wysokości 10PLN jak się ma Revolut - nie pracuję w mbanku ;-) ). Wszystko jest bez prowizji do dowolnych kwot (płatności, wypłaty z bankomatu etc) i walutą rozliczeniową jest złoty polski co daje świetne kursy Visy - bardzo zbliżone do kursu średniego NBP - korzystniejsze nawet niż w kantorze Aliora. Co do kredytowych niezbędnych przy wypożyczaniu auta to polecam z kolei World Master Card Intensive - podobne zalety jak wyżej, tyle że wypłaty z bankomatów trzeba od razu spłacić po wypłacie żeby nie naliczali bardzo wysokich odsetek. Minusem jest waluta rozliczeniowa - Euro - co daje ok. 2-3% spreadu narzucanego przez np. mbank do wymiany z Euro na PLN.I koszt po pierwszym roku to chyba 400 PLN - ale można zrezygnować wcześniej i opłata nie zostanie pobrana. No i jak to z kredytówką trzeba umieć korzystać z głową :-). Najlepiej jak z debetowej.To tak z własnego doświadczenia polecam.
Solo, 19 czerwca 2019, 19:02 | odpowiedz
karte taka jak BNP Paribas od lat ma (i to za darmo) bank Pekao SA (w Pekao SA mozna wlaczyc obciazanie odpowiedniego rachunku walutowego, ale jezeli sie tego nie zrobi to kwota bedzie przewalutowana bez prowizji na zlotowki). dodatkowo Envelobank oferuje taka sama karte, jednak jak chce cie miec darmowe bankomaty to trzeba zaplacic 5zl miesiecznie. taka sama karta jest w ofercie Mbank Visa Swiat Intensive (w tym przypadku trzeba juz placic 10zl miesiecznie,  ale sa promocje). Dodatkowo Alior Bank ostatnio zmienil oferte i teraz przy platnosci karta z zlotowkami, przewalutowywac bedzie na podstawie kursu sredniego NBP a nie za marza jak do tej pory. Wszystkie te karty ktore wymienilem nie maja prowizji po wyciagnieciu 800zl z bankomatu zagranica (tak jak jest to w revolucie) no i  ma sie karte debetowa a nie prepaidowa ktora moze stwarzac czasem problemy.
rtg, 21 czerwca 2019, 11:44 | odpowiedz

Do których krajów pojedziemy bez problemu? Wszystkie obostrzenia w jednym miejscu! »
REKLAMA
porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »
Akceptuję Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Czytaj więcej ›Technologię tę w ramach Fly4free.pl wykorzystują również nasi partnerzy, których listę znajdziesz tutaj.

Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej lub zakończyć korzystanie z Fly4free.pl. Pozostawienie komunikatu, dalsze przeglądanie Fly4free.pl lub kliknięcie w przycisk „Akceptuję” oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies.