Fly4free.pl

Karta? Gotówka? Jak płacić za granicą podczas podróży

Płatności
Foto: Red on / Shutterstock

Wybieracie się w podróż zagraniczną i nie wiecie, która forma płatności będzie tą najlepszą? Jakie pułapki czyhają podczas procedury płatności gotówką lub kartą? Podpowiadamy i wyjaśniamy.

Wydaje się Wam, że wystarczy posiadać kartę kredytową w portfelu i na całym świecie zawsze i wszędzie unikniecie problemów z płaceniem za usługi turystyczne, rozliczaniem noclegów w hotelach lub zakupów w sklepach? Jesteście w błędzie.

Istnieją miejsca, gdzie Wasza karta będzie bezużyteczna, a próba skorzystania z terminalu płatniczego może skończyć się niemiłą finansową niespodzianką. Na co uważać i jak mądrze płacić za granicą?

Karta czy gotówka - czym płacić za granicą

W naszym cyklu, dotyczącym płatności za granicą podczas podróży, pokazywaliśmy już Wam, jak najkorzystniej płacić za hotele i bilety przez internet. Tym razem spróbujemy wyjaśnić, jaka forma płatności jest tą najlepszą, idealną dla typowego podróżnika-turysty.

* * *

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie: gotówka czy karta? Wbrew pozorom, nie jest to takie oczywiste.

Jeżeli będziecie planować wyjazd zagraniczny, warto sprawdzić, która forma płatności jest w danym kraju tą dominującą. Świat jest różnorodny: są miejsca, gdzie nie ma szans na skorzystanie ze swojej karty kredytowej lub debetowej.

Dla odmiany, w niektórych krajach próba płatności gotówką w najlepszym wypadku może spotkać się z niezrozumieniem… a w najgorszym po prostu brakiem możliwości realizacji transakcji.

Przykładem kraju, gdzie karty z logiem MasterCard czy Visa są praktycznie bezużyteczne, jest Iran. Planując podróżowanie po Iranie, jesteśmy skazani na noszenie ze sobą sporego pliku banknotów.

Z kolei podróżując po krajach skandynawskich, możemy nieźle się zdziwić, gdy usłyszymy odmowę przyjęcia płatności w gotówce: banknotach lub bilonie. I nie chodzi tu o odmienną walutę – problemy tego typu mogą Was czekać chociażby w części norweskich pociągów. Skandynawowie lubią za wszystko płacić kartą, klasyczna gotówka jest u nich w odwrocie.

Dobrze wiedzieć
  • brak możliwości płatności dowolna kartą kredytową lub debetową może nas czekać z reguły w krajach słabo rozwiniętych: dawnych republikach Związku Radzieckiego czy krajach afrykańskich, ale również na rumuńskiej prowincji czy w małych azjatyckich miasteczkach. Zawsze warto posiadać alternatywny sposób na dokonanie płatności, gdyby transakcja kartą okazała się niemożliwa.
Brak płatności kartą
Foto: Wiktoria Matynia / Shutterstock

Kiedy płacić gotówką, a kiedy kartą

Najprościej odpowiedzieć: wybierzcie taką formę płatności, która jest najkorzystniejsza dla Was. Podczas podróży po świecie napotkacie przypadki, w których płatność kartą będzie obciążona dodatkowym kosztem w postaci prowizji. Niekiedy to niewielka kwota – problemy zaczynają się w momencie, w którym taka prowizja stanowi znaczący procent (10-20 proc.) całej transakcji.

W takim przypadku najlepsza jest płatność gotówką. Nie posiadacie jej? Dokładnie przeliczcie, co się Wam bardziej opłaca: płatność kartą z ewentualną prowizją czy wypłacenie pieniędzy z bankomatu i dokończenie transakcji gotówką.

Jak zabezpieczyć swoją płatność kartą?

Płatność kartą ma jedną, zasadniczą przewagę nad płatnością gotówkową: zawsze zostaje po niej elektroniczny ślad. Po powrocie z podróży do domu możecie dokładnie sprawdzić, czy suma transakcji była prawidłowa – a gdy wykryjecie ewentualne nieprawidłowości, macie możliwość wszczęcia procedury reklamacyjnej.

Do tego płatność kartą jest świetnym sposobem na zabezpieczenie się przed ewentualnymi oszustwami i sprzedawcami, którzy chcą oskubać Was z pieniędzy. Warto znać swoje prawa, związane z procedurą obciążenia zwrotnego, czyli chargeback.

Jak to wygląda w praktyce? Jeżeli uznajecie, że doszło do oszustwa (sprzedawca pobrał za dużą kwotę lub po prostu „nabił” daną transakcję kilka razy), zgłaszacie się do wystawcy swojej karty. Po rozpatrzeniu skargi, otrzymujecie zwrot pieniędzy na konto karty, z której zostały wcześniej pobrane.

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nie jest związane z konkretnym bankiem ani typem karty: chargeback dotyczy kart MasterCard, Visa, American Express czy Diners Club – niezależnie od tego, czy to karta prepaidowa, debetowa czy kredytowa.

Warto wiedzieć
  • więcej informacji na temat procedury chargeback i wszystkich warunków, które obejmuje obciążenie zwrotne, możecie znaleźć >> pod tym adresem
Karta kredytowa
Foto: rawpixel.com

Sprawdź, jaką kartą możesz zapłacić!

Mówimy o płatnościach kartą, musimy wspomnieć także o lokalnych uwarunkowaniach. Samo posiadanie w portfelu karty (debetowej, kredytowej lub przedpłaconej) z logiem MasterCard czy Visa wcale nie oznacza, że będziemy mogli nią zapłacić.

Z czego to wynika? Z dominacji niektórych organizacji-wydawców kart płatniczych w danym kraju lub regionie. Jeżeli podróżujecie po Japonii, możecie mieć spore problemy z płatnością kartami z logiem MasterCard – bez najmniejszego problemu za to zapłacicie kartą, na której widnieje znak Visa.

Niektóre rodzaje kart (na przykład Maestro) są już praktycznie niespotykane w części z krajów – w innych natomiast mają się świetnie. W Polsce znalezienie banku, który wydaje kartę Maestro, to prawdziwa sztuka. Z kolei w Niemczech czy krajach Beneluxu karty tego typu są bardzo rozpowszechnione: wyciągając nasz „plastik” z logiem MasterCard czy Visa, możemy mieć problemy z płatnością w części z punktów i sklepów.

Karty kredytowe
Foto: Theethawat Bootmata / Shutterstock

Na co uważać w terminalach płatniczych?

Musimy wspomnieć o jeszcze jednej pułapce, czyhającej na osoby chcące zapłacić podczas swojej podróży zagranicznej posiadaną kartą płatniczą. To tak zwane DCC (Dynamic Currency Conversion). Jak to wygląda w praktyce?

Podczas próby wypłacenia pieniędzy z bankomatu lub zapłaty za usługę/zakupy w terminalu płatniczym, pojawi się pytanie o to, czy chcemy dokonać operacji w lokalnej walucie… czy może w złotówkach. Rozum podpowiada: skoro jest możliwość płacenia w złotówkach, wybierzmy taką opcję. I to najczęściej jest spory błąd, który skutkuje utratą części naszego budżetu wyjazdowego.

Dlaczego? Ponieważ kurs walut, po którym podmiot obsługujący daną placówkę handlową czy bankomat przeliczy transakcję na walutę, w której rozliczana jest nasza karta (czyli złotówki), może być skrajnie niekorzystny. Zamiast zapłacić spodziewaną kwotę, dodatkowo z naszego konto zostanie pobrana słona opłata, wynikająca z przewalutowania po niekorzystnym kursie.

Płatność kartą
Foto: Dejan Dundjerski / Shutterstock

W niektórych przypadkach to naprawdę duże kwoty. Jak się przed tym zabezpieczyć? Zawsze wybierać rozliczenie w walucie kraju, w którym aktualnie przebywamy.

Jeżeli jesteśmy w Portugalii, płacimy polską kartą (lub chcemy wypłacić pieniądze z bankomatu) i pojawi się pytanie o walutę rozliczenia, wybierzcie EUR a nie PLN. Podchodzicie do bankomatu w USA? Wybierzcie USD. Płacicie w sklepie w Londynie i terminal pyta się o opcję DCC? Walutą transakcji powinny być funty brytyjskie, czyli GBP.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
A ja mam kartę kredytową której operator nie pobiera odsetek z chwilą wyjecia pieniędzy z bankomatu. W 99.9% kart kredytowych odsetki około 20% są naliczane od momentu wyjecia pieniędzy. U mojej karcie tak nie jest a odsetki są naliczane dopiero od standardowego okresu rozliczeniowego. Zachęcam polskie banki do wprowadzenia takiej możliwości. Nie mówię tutaj o kartach debetowych lecz kredytowych. 
roccobarocco, 25 maja 2019, 8:48 | odpowiedz
@roccobarocco 1. skoro się chwalisz, to podaj szczegóły,  inaczej Twoja informacja jest bezużyteczna. 2. Nie ma prowizji od wypłat gotówkowych,  ale co dalej? Na jakich warunkach są przewalutowania? 
adamw2, 4 czerwca 2019, 23:57 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »