Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 477 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 24  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 21 Wrz 2014 22:00 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22255
Jako ze sporo z Was "dokucza" mi przez PW albo w FB (:P) o propozycje trasy z najważniejszymi atrakcjami, to postanowiłem napisać co warto zobaczyć w 3 dni (zawsze można ją skrócić do dwóch :) )

Ważne informacje przed rozpoczęciem:

I. Każda restauracja albo kawiarnia o której utaj napiszę, nie sponsoruje mnie, tylko znam je i polecam
II. Większość tras będzie się rozpoczynać od stacji Metra/Kolejki miejskiej, jako ze nie wiem gdzie każdy z Was będzie mieszkać

I. Dzień
Załącznik:
Komentarz do pliku: Ateny1
athens1.GIF
athens1.GIF [ 79.53 KiB | Obejrzany 46413 razy ]


link: http://tinyurl.com/oyyf6gr

Pierwszy dzień będzie zapoznawczy w Atenach no i z najciekawszymi muzeami ateńskimi. Tutaj mała pauza. Studenci UE mają do 99% muzeów darmowe wejście i normalny bilet (karnet za 12 euro który pozwala zwiedzić: Muzeum Archeologiczne, Rzymska Agora, Teatr Dionizosa, Świątynia Zeusa, Świątynia Aelosa, Grecka Agora, cmentarz w Kerameikos, Biblioteka Adriana) bilet ważny jest tydzień. Strona Ministerstwa Kultury: http://odysseus.culture.gr/h/3/eh355.jsp?obj_id=2384

Nasza podróż zaczyna z przystanku szybkiej kolejki Viktoria, i po paru minutach znajdziemy się w ruchliwej drodze 28 Oktomvriu/ Patision. Tam znajduje się Archeologiczne Muzeum Aten (od poniedziałku do niedzieli 08:00 - 20:00 http://www.namuseum.gr/ )
Znajdują się tam eksponaty od prehistorycznych czasów Grecji aż do 3 wieku naszej ery, przed rozpoczęciem Bizancjum.

Najciekawsze eksponaty:
Mykeny

Image

Maska Agamemnona

Czasy Hellenistyczne

Image

Pomnik Zeus/Posejdon

Image

Aleksander Wielki i Bucefał

I niestety, nieobecne aż do końca roku, wrak z Antikyter i słynny komputer z Antikyter

Image

Image

Czas do zwiedzania 1:30-2:30

Po wyjściu z muzeum, skręcamy lewo i idziemy w stronę Omoni. Po drodze spotykamy Politechnikę która odegrała dość ważną historię w czasach nowogreckich, więcej tutaj.

Omonia wieczorem

Image

i potem uderzamy na ulicę Athinas która prowadzi prosto do Monastiraki, starówki ateńskiej

Na placu Kotzia, znajduje się jeden z najstarszych domów handlowych Aten, Lambropoulos, tak jak stary ratusz Ateński

Ratusz Ateński

Image

100 metrów dalej znajduję się Hala Mięsna i tak samo hala rybna Aten

Image

Hala Rybna

Image

Na ulicy Evripidu znajduję się jeden z najlepszych sklepów z przyprawami, Μπαχάρ, który sam Jamie Oliver chwali


Ceny? Bardzo dobre, nawet na polskie warunki. 100gr przypraw u nich, to w Polsce jest cena woreczka 10gr ;)

Image

Po jakichś 5-8 min będziemy już w Monastiraki, i taki widok będzie na nas już czekać

Image

Jak już bedziecie głodni, to niedaleko placu znajduje się bardzo dobra grecka restauracja, która specjalizuje się, oprócz greckiego jedzenia także w kuchni Politiki. Politiki to kuchnia Greków którzy mieszkali wiele lat w Stambule. Restauracja znajduję się na ul. Ermu 91 (tel. do rezerwacji 2103211167). Ceny jak na greckie warunki, ale i za lokalizacje (polecam 2 i 3 piętro z widokiem na Akropol), ma bardzo przystępne.

Za Pikilia (Misz masz mięs dla 2 osób) cena to 16 euro, i porcje są bardzo duże. Menu tutaj (niestety na razie tylko po grecku): http://www.kebapsavvas.gr/el/products/c ... ategory=15

Po obiadku, i do strawienia go, można zwiedzić 2 muzea, które sąsiadują, albo jak jesteście bardzo zmęczeni, to polecam, Rzymską i Grecką Agorę (codziennie od 08:00 - 19:30)

Rzymska

Image

Grecka Agora

Image

Grecki Cmentarz Kerameikos

Image

Pod koniec dnia polecam wyjście na drinka - albo Rakomelo (ciepła rakija z miodem i cynamonem) w dzielnicy Psyri, blisko Monastiraki. A jak was złapie ochota na coś słodkiego, to kawiarnia Serbetia jest 'must', w placu Psyri, specjalizuje się w mega słodkich ciastach

Image

W niej polecam czekoladowe ciasto, Ploio tis Agapis (Statek Miłości) i Kunefe z lodami. Co do wody do picia, to nie trzeba się martwić. Jest darmowa do każdego ciasta, do oporu ;)

To na tyle, jak na pierwszy dzień :)

Jutro napiszę drugi


Ostatnio edytowany przez Zeus 24 Lut 2015 01:05, edytowano w sumie 5 razy
Poprawa zdjęć
Góra
 Profil Relacje PM off
19 ludzi lubi ten post.
14 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Urlop w Turcji: 7 dni w 5* hotelu z ultra all inclusive od 2219 PLN. Wyloty z 5 miast Urlop w Turcji: 7 dni w 5* hotelu z ultra all inclusive od 2219 PLN. Wyloty z 5 miast
Wycieczka do Sri Lanki od 3003 PLN. Loty z 3 miast + 4* noclegi (ze śniadaniami) przy plaży Wycieczka do Sri Lanki od 3003 PLN. Loty z 3 miast + 4* noclegi (ze śniadaniami) przy plaży
 Temat postu: Re: Ateny w pigułce
#2 PostWysłany: 21 Wrz 2014 22:08 
Redaktor F4F

Rejestracja: 08 Kwi 2012
Posty: 3877
Loty: 39
Kilometry: 33 222
Super sprawa, chodziło mi ostatnio coś podobnego po głowie z Krakowem. Wiem, nie ta skala, ale może jednak kilka osób skorzysta ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
Gaszpar lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Ateny w pigułce
#3 PostWysłany: 21 Wrz 2014 22:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Mar 2011
Posty: 6416
Loty: 171
Kilometry: 188 843
srebrny
Super sprawa! Gdyby każdy napisał coś takiego o swoim mieście to zrobiłby nam się tutaj fajny poradnik!
Ze swoje strony mogę zaznaczyć,że każdą taką dobrą aktywność nagrodzimy oficjalnymi gadżetami
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 21 Wrz 2014 22:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Wrz 2012
Posty: 7695
Loty: 15
Kilometry: 58 252
srebrny
Myślę że oto nadszedł czas Poradników na forum.

Przyznaję się, nękałem na PW, raz czy dwa ;)
_________________
Dancehall Masak-Rah
Junior Stress - Za Mało Cichej Wody W Rzece
ImageImage
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Ateny w pigułce
#5 PostWysłany: 21 Wrz 2014 22:16 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22255
Myślałem jeszcze o napisaniu o jednodniówkach z Aten, ale to na październik :)
Góra
 Profil Relacje PM off
PawelGa lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 21 Wrz 2014 22:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Wrz 2012
Posty: 7695
Loty: 15
Kilometry: 58 252
srebrny
Byle przed listopadem :) czekamy.
_________________
Dancehall Masak-Rah
Junior Stress - Za Mało Cichej Wody W Rzece
ImageImage
Góra
 Profil Relacje PM off
Gaszpar lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Ateny w pigułce
#7 PostWysłany: 21 Wrz 2014 22:27 

Rejestracja: 26 Kwi 2013
Posty: 842
niebieski
Dziękujemy! i czekamy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Ateny w pigułce
#8 PostWysłany: 22 Wrz 2014 00:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Cze 2013
Posty: 2202
Loty: 807
Kilometry: 1 954 890
srebrny
Dzięki. Prosimy jeszcze o kilka słów o miejscach w pobliżu Aten. Coś przez kilka dni tam trzeba robić ;)
_________________
Relacje: weekend w Australii i na Alasce.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 24 Wrz 2014 18:55 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22255
2 dzień. Dziś to największe atrakcje Aten, czyli Akropol i nowy muzeum Akropolu

Załącznik:
Komentarz do pliku: Ateny 2
athens2.GIF
athens2.GIF [ 108.56 KiB | Obejrzany 46075 razy ]


https://goo.gl/maps/2Rpgj

Jeśli niedziela, to warto zacząć od Syntagma, i Parlamentu Co niedziela, o 11 rano jest uroczysta zmiana warty pod Parlamentem, z defiladą Ewzonous i orkiestrą wojskową. Trwa to od 30 do 45 minut, i warto to zobaczyć. Potem można zrobić pamiątkowe zdjęcie z żołnierzem pod jego budką.

Image

Image

Potem zależy od chęci waszej. Można zwiedzić park królewski i potem Stadion Kalimarmaro (stadion który powstał w pierwszej nowocześniej Olimpiadzie w 1986

Image

Można de facto wejść do środka, ale dla mnie to strata pieniędzy. Warto chociaż zrobić zdjęcie i pójść do świątyni Zeusa, wejście jest opłacone w karnecie.

Image

Zwiedzanie zajmie góra 45 minut. Potem można już się zbliżać do muzeum Akropolu. Po drodze znajdziecie informacje turystyczną, w której możecie się zaopatrzyć darmowymi mapami ale także informacjami.

Muzeum Akropolu

Godziny otwarcia
1/5-31/10

Pon. 08:00-16:00, Wt-Nd. 08:00 - 20:00, Pt. 08:00-22:00

1/11-31/3

Pon. nieczynne, Wt-Czw. 09:00 - 17:00, Pt. 09:00-22:00, Sob-Nd. 08:00 - 20:00

Cena biletu: normalny 5 euro, studencki/młodzieżowy

Muzeum powstało w 2009 roku, po tym jak w 1999 przy trzęsieniu ziemi w Atenach, sporo rzeczy się rozwaliło w muzeum którym był wzgórzu Akropolu. W nim znajdują się wszystkie eksponaty które by nie przetrwałyby kwaśnego deszczu tak samo jak jest miejsce, które oczekuje powrotu marmurów greckich z Narodowego Muzeum z Londynu.



Wejście do Muzeum

Image

Kariatydy

Image

Na drugim piętrze znajduje się kawiarnia-restauracja. Ceny jak na takie miejsce są bardzo przystępne (według mnie tańsze niż przeciętna kawiarnia w Rynku Krakowskim), z cenami kaw rozpoczynające od 1.7 euro, a dania od 8 euro. Można też dostać darmowy bilet, który upoważnia wejście tylko do restauracji. Do tego restauracja w piątki jest czynna do 24:00.

Image

Widok z restauracji

Image

Restauracja

Akropol

godziny otwarcia
Codziennie od 08:00-20:00

Na nogach idziemy cały czas uliczką Dionysiou Aeropagitou, aż do wejścia Akropolu. No to tutaj raczej przeznaczymy koło 1:45-2 godzin wliczając zdjęcia i selfie.

Image

Teatr Herodion

Image

Akropol

Image

Muzeum Akropolu


Image

Grecki Parlament , a z tyłu najwyższy szczyt Aten, Lykavitos

Image

Dzielnica Anafiotika

Jeszcze chciałbym poinformować, ze Akropol jest przystosowany dla ludzi na wózkach inwalidzkich. Powstała specjalna winda dla nich, która wprowadza prosto pod punkt widokowy. Telefon do rezerwacji windy +30 210 3214172

Po zejściu z Akropolu, naprzeciwko zauważycie małą górkę. To Pnyks albo góra św. Pawła. W tej górze Atenczycy przemawiali do ludzi, ale tak samo św. Paweł mówił o chrześcijaństwie Ateńczykom. Polecam tutaj przyjście wieczorem, z jakąś sałatką, gyrosem , piwem lub winem (tak u nas jest normalnie picia alkoholu w publicznym miejscu)

Image

Athens by night

Image

Akropol by night

Po takim spacerze, co jest lepsze od zakupów.

A tutaj są 2 ulice to wyboru.

Pamiątki - Ul. Adrianou. Najtańsze pamiątki Aten. 10 pocztówek - 1 euro, magnes - 0.5-1 euro
Ubrania - ul. Ermou, w kierunku Parlamentu

Ale wiadomo, energia was chyba opuściła to polecam świeżo wyciskany sok, w nowej knajpce, co otworzyła się na ul. Pandrosou

Image

Soki przypominają La Boquerie, w Barcelonie. Ceny od 1 euro do 2.7

a jak głód dopadnie, no to najlepsze kebaby znajdziecie u Thanasisa (Θανάσης)

Image

cena, 1.8 euro za jednego kebaba w picie.

Alternatywa od zakup:

Pogubić się w ścieżkach starego miasta, Plaka, a szczególnie w Anafiotika

Image

Image

Alternatywa do dojścia do Parlamentu

Zamiast pojechać do przystanku metra Syntagma, można pojechać do przystanku Omonia, i na nogach dojść do Parlamentou przez ulicę Panepistimiu/Elefteriou Venizelu

Wtedy będziecie mieć okazję zobaczyć Uniwersytet Ateński

Image

Ale takżeWydział Prawa


Image

Następna część, Alternatywne Ateny, niedługo :)


Ostatnio edytowany przez Zeus 24 Lut 2015 01:20, edytowano w sumie 2 razy
poprawa zdjęć
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
4 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#10 PostWysłany: 24 Wrz 2014 19:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2013
Posty: 992
Loty: 29
Kilometry: 37 728
niebieski
Gdybyś był taki miły i zeskalował obrazek, to byłoby super, bo mi forum się rozjechało :/

http://checkin.trivago.gr/wp-content/up ... ora-sm.jpg
_________________
Pytania o Gdańsk/trójmiasto? Śmiało, spróbuję pomóc.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 24 Wrz 2014 19:52 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22255
Nie dam rady bo nie jestem modem tego działu, ale poproszę o to :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 24 Wrz 2014 22:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Sty 2012
Posty: 2188
Loty: 408
Kilometry: 718 413
srebrny
zrobione :)
_________________
Strona znajomego, gorąco polecam:
Zdjęcia, filmiki i ciekawostki z całego świata -> http://www.niezwyklyswiat.com
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Ateny w pigułce
#13 PostWysłany: 03 Lis 2014 12:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Wrz 2012
Posty: 7695
Loty: 15
Kilometry: 58 252
srebrny
Zeus napisał(a):
Myślałem jeszcze o napisaniu o jednodniówkach z Aten, ale to na październik :)

Zeus mamy listopad ;)
Liczę, że poprowadzisz za rączkę przed 18.11. :D
_________________
Dancehall Masak-Rah
Junior Stress - Za Mało Cichej Wody W Rzece
ImageImage
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 03 Lis 2014 12:13 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22255
Mogę 17?;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 03 Lis 2014 12:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Wrz 2012
Posty: 7695
Loty: 15
Kilometry: 58 252
srebrny
Zeus, z tego co pamiętam z mitologii, mógł prawie wszystko :D
Czekamy.
_________________
Dancehall Masak-Rah
Junior Stress - Za Mało Cichej Wody W Rzece
ImageImage
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 18 Lis 2014 09:25 

Rejestracja: 07 Kwi 2014
Posty: 1061
srebrny
17. 11 miał być ciąg dalszy a tu już po terminie i dalej nic...
Czekamy :-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 18 Lis 2014 10:14 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22255
Ledwo co wróciłem do kraju :P Musiałem pranie zrobić, zakupy i się wyspać :P
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 18 Lis 2014 10:27 

Rejestracja: 26 Kwi 2013
Posty: 842
niebieski
Z Aten wróciliśmy 2 dni temu. Skorzystaliśmy z kilku wskazówek Zeusa - wielkie dzięki!
Widzę, że pomyliłem kebaby bo jedliśmy w malutkim lokalu przy Monastiraki (w pobliżu lodziarni). Gyros w picie ciut droższy 2,1euro, ale również polecam. Codziennie piliśmy polecane świeże soki - rewelacja!
Jeszcze raz dziękujemy!
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
#19 PostWysłany: 24 Lis 2014 02:13 

Rejestracja: 04 Lut 2010
Posty: 157
Relacja, jest genialna :) Dziękuję za zamieszczenie. Byłbym w 7. niebie jakby w ciągu kilku dniu pojawiła się ta jednodniówka :) Bardzo przydatny materiał.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
#20 PostWysłany: 05 Gru 2014 14:41 

Rejestracja: 07 Kwi 2014
Posty: 1061
srebrny
W poradniku trzeba zrobić korektę - bilet łączony za 12euro o którym mowa na wstępie nie upoważnia do wejścia do Muzeum Archeologicznego. Na tablicy informacyjnej w muzeum brak jakiegokolwiek info o łączonych biletach wstępu z tym muzeum ale kobieta w kasie wykorzystując sytuację wcisnęła nam bilet za 12euro tyle że uwzględniający w pakiecie 3 inne muzea których nie zamierzaliśmy odwiedzać. Zrobiła się z tego mała awantura bo gdy dostałem bilety do ręki i zobaczyłem co jest grane to poprosiłem o zwrot pieniędzy czego "miła" pani z kasy nie brała nawet pod uwagę twierdząc że ta sytuacja to moja wina a nie jej i że wcześniej czytałem info na tablicy (sic!). Dopiero jak powiedziałem że chcę rozmawiać z jej przełożonym to praktycznie rzuciła we mnie pieniędzmi! Na szczęście to był tak naprawdę jedyny nieprzyjemny incydent jakiego doświadczyliśmy w Atenach.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 477 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 24  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group