Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 47 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 24 Maj 2017 12:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2014
Posty: 317
niebieski
@‌olajaw‌, jestem zafascynowana relacją i zdjęciami.
Również czekam na dalszy ciąg.
Góra
 Profil Relacje PM off
olajaw lubi ten post.
 
      
Wycieczka do Tokio za 3943 PLN. Loty z dużym bagażem z Warszawy + 10 nocy w 4* hotelu Wycieczka do Tokio za 3943 PLN. Loty z dużym bagażem z Warszawy + 10 nocy w 4* hotelu
City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich
#22 PostWysłany: 24 Maj 2017 12:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2012
Posty: 1868
Loty: 262
Kilometry: 438 549
srebrny
@‌olajaw‌ w końcu część o pustyni :) zdjęcia mega aż przypomniał mi się mój pobyt ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
olajaw lubi ten post.
 
      
#23 PostWysłany: 24 Maj 2017 14:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2014
Posty: 1039
srebrny
Dziękuję za miłe słowa :) Teraz niestety muszę przerwać relację na ok.2tygodnie, myślałam,że się wyrobię przed kolejnym wyjazdem, ale niestety za dużo na glowie :( Ale jak wrócę to szybciutko kończę - obiecuję ;)
@‌Legion1‌ dobrze pamiętam,że lecieliśmy w podobnym terminie? :)
_________________
Moje relacje:
Włochy - Liguria / Indonezja / Malmo+Kopenhaga / Dublin / Sri Lanka+Malediwy / Maroko / Amsterdam / Kaukaz / Wyspy Owcze
i: https://www.instagram.com/ola.javv/
Góra
 Profil Relacje PM off
firley7 lubi ten post.
 
      
#24 PostWysłany: 24 Maj 2017 14:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2012
Posty: 1868
Loty: 262
Kilometry: 438 549
srebrny
@‌olajaw‌ tak byliśmy praktycznie w tym samym terminie :) z tym, że My na pustynię ruszyliśmy na 3 dni zorganizowaną wycieczką z Marrakeszu, a potem mieliśmy Essaourię i Rabat ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
olajaw lubi ten post.
 
      
#25 PostWysłany: 24 Maj 2017 14:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2014
Posty: 1039
srebrny
Aa już pamiętam :) Ech pamięć dobra tylko krótka :P
_________________
Moje relacje:
Włochy - Liguria / Indonezja / Malmo+Kopenhaga / Dublin / Sri Lanka+Malediwy / Maroko / Amsterdam / Kaukaz / Wyspy Owcze
i: https://www.instagram.com/ola.javv/
Góra
 Profil Relacje PM off
Legion1 lubi ten post.
 
      
#26 PostWysłany: 23 Cze 2017 11:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
olajaw napisał(a):
Dziękuję za miłe słowa :) Teraz niestety muszę przerwać relację na ok.2tygodnie, myślałam,że się wyrobię przed kolejnym wyjazdem, ale niestety za dużo na glowie :( Ale jak wrócę to szybciutko kończę - obiecuję ;)


Czekam na ciag dalszy i pozdrawiam cieplutko. :)
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off
olajaw lubi ten post.
 
      
#27 PostWysłany: 09 Lip 2017 13:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Gru 2015
Posty: 446
srebrny
@olajaw fotek nie widać :(
_________________
Αντσύνα
Анцина
2022 dhow-przez-zatoke-chwaka-bay-czyli-zanzibar-z-plecakiem,213,168117
2018 Alesund na trzecią randkę
2017 na-bialorus-z-waszmosciami,1509,119604
Góra
 Profil Relacje PM off
olajaw uważa post za pomocny.
 
      
#28 PostWysłany: 09 Lip 2017 17:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2014
Posty: 1039
srebrny
Dzięki @Ancyna, kurde postaram się coś z tym zrobić dziś :( mam nadzieję, że nie będę musiała ich uploadować od początku.. :roll:
_________________
Moje relacje:
Włochy - Liguria / Indonezja / Malmo+Kopenhaga / Dublin / Sri Lanka+Malediwy / Maroko / Amsterdam / Kaukaz / Wyspy Owcze
i: https://www.instagram.com/ola.javv/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#29 PostWysłany: 09 Lip 2017 21:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Gru 2015
Posty: 446
srebrny
No oby nie. Nie ma za co. Chętnie przejrzę ponownie, porównując wrażenia :)
_________________
Αντσύνα
Анцина
2022 dhow-przez-zatoke-chwaka-bay-czyli-zanzibar-z-plecakiem,213,168117
2018 Alesund na trzecią randkę
2017 na-bialorus-z-waszmosciami,1509,119604
Góra
 Profil Relacje PM off
olajaw lubi ten post.
 
      
#30 PostWysłany: 09 Lip 2017 23:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2014
Posty: 1039
srebrny
Miał być dziś kolejny post, a niestety muszę robić upload od początku :cry: nie polecam photobucket :evil:
_________________
Moje relacje:
Włochy - Liguria / Indonezja / Malmo+Kopenhaga / Dublin / Sri Lanka+Malediwy / Maroko / Amsterdam / Kaukaz / Wyspy Owcze
i: https://www.instagram.com/ola.javv/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#31 PostWysłany: 09 Lip 2017 23:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Gru 2015
Posty: 446
srebrny
Współczuję!!
_________________
Αντσύνα
Анцина
2022 dhow-przez-zatoke-chwaka-bay-czyli-zanzibar-z-plecakiem,213,168117
2018 Alesund na trzecią randkę
2017 na-bialorus-z-waszmosciami,1509,119604
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#32 PostWysłany: 11 Lip 2017 07:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2012
Posty: 1868
Loty: 262
Kilometry: 438 549
srebrny
@olajaw ja również współczuję....no i czekam rzecz jasna również na dalszą część ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
olajaw lubi ten post.
 
      
#33 PostWysłany: 11 Lip 2017 08:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2014
Posty: 1039
srebrny
No cóż.. sh*t happens :P ale zdjęcia powinny być już ok, mam nadzieję, że uda mi się w końcu dorzucić resztę relacji :oops:
_________________
Moje relacje:
Włochy - Liguria / Indonezja / Malmo+Kopenhaga / Dublin / Sri Lanka+Malediwy / Maroko / Amsterdam / Kaukaz / Wyspy Owcze
i: https://www.instagram.com/ola.javv/
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#34 PostWysłany: 12 Lip 2017 23:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2014
Posty: 1039
srebrny
Troszkę wstyd, ale piszę dalej :oops: :D Mam jednak nadzieję dokończyć tę relację 8-)

Hmm na czym to ja skończyłam :D aa ok - wyjeżdżamy z Merzougi i kierujemy się w stronę Fezu i Szafszawanu. Plan jest taki, aby dojechać chociaż do Fezu. Do samego Fezu mamy ok. 460km, co według obliczeń google maps powinno nam zająć ok. 7h :? Droga jest spokojniejsza, mniej górzysta, chociaż nadal możemy podziwiać równie piękne krajobrazy - w tym ogromne wąwozy, rozległe doliny i niesamowite jeziora.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Po drodze oczywiście obowiązkowy postój na pyszne marokańskie jedzenie - tym razem zamiast tajina - brochette, polecone przez naszego kierowcę z Merzougi kawałki marynowanego mięsa (kurczaka, wołowiny lub jagnięciny), świetnie przyprawione - polecam! Udało mi się namierzyć, gdzie jedliśmy - Restaurant Diafa w miejscowości Midelt - tanio i smacznie :) Takie talerzyki kosztowały kilkanaście zł:

Image

Czasem droga była prosta jak przysłowiowy drut, a czasem wiła się hen daleko i mogliśmy zobaczyć, którędy będziemy jechać za jakieś 15 czy 20 minut ;)

Image

Do Fezu dotarliśmy dopiero późnym popołudniem i postanowiliśmy przenocować gdzieś przy wylotówce na północ i rano ruszyć do Szafszawanu, do którego było jeszcze ok.200km. Niestety w Fezie dość długo szukaliśmy noclegu i straciliśmy sporo czasu, ale w końcu znalazło się dla nas miejsce w Ibis Budget - 400mad/pokój ze śniadaniem (słabym zresztą). Rano wyjechaliśmy do Szafszawanu, łapiąc po drodze pierwszą i jedyną na szczęście kontrolę policji ('nieee, ten Symbol tyle nie pojedzie' :D ) Obyło się bez mandatu ;)

Widoki trochę się zmieniły - góry i wąwozy zastąpiły pola i blade pagórki, a zamiast wielbłądów pojawiały się osiołki.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

W Szafszawanie dość łatwo znaleźliśmy parking dla naszej 'bestii' :lol: i poszliśmy zostawić bagaże w hostelu, który zabookowaliśmy nudząc się w Ibisie dzień wcześniej ;) Był to hostelik w typowo marokańskim stylu o nazwie Dar Antonio, w którym za 2 pokoje ze wspólną łazienką zapłaciliśmy 50euro (bez śniadania).Pokoje były bardzo przyjemne :)

Image

Image

Image

Image

Szafszawan (Chefchaouen) był drugim miejscem, do którego (oprócz pustyni obok Merzougi) ciągnęło mnie w Maroku najbardziej. Szafszawan, czyli błękitne miasto położone w górach Rif - miasto, w którym "trudno odróżnić, gdzie kończy się niebo, a zaczyna ziemia" ;)

Image

Skąd ten niebieski kolor? Szukając o nim informacji natknęłam się na legendę, zgodnie z którą niebieski odcień budynków to sprawka jednego z władców Szafszawanu, który nie znosząc wszelkiego robactwa rozkazał pomalować miasto na błękitny kolor, którego z kolei nie znoszą owady. Bardziej przyziemna wersja pochodzenia niebieskiego koloru budynków w Szafszawanie zrzuca "winę" na żydowskich mieszkańców miasta, którzy tak właśnie zaczęli malować swoje domy od początków XX w., by "zatrzeć granicę między ziemską egzystencją a niebem". Kolejne wytłumaczenie to po prostu chęć odstraszenia przez mieszkańców "zła", gdyż kolor niebieski jest synonimem spokoju i ładu.

Szafszawan jest trochę magiczny, nie ma co ukrywać - i to nie tylko dzięki sprzedawanemu na każdym kroku haszyszowi, który uprawiany jest na zboczach pobliskich gór ;) Błękitne uliczki i zaułki potrafią wciągnąć i zauroczyć. Zresztą zobaczcie sami :)

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

W Szafszawanie niespecjalnie trzeba mieć jakiś konkretny plan zwiedzania, wystarczy po prostu zgubić się w jego uliczkach, jednak warto trafić na jego główny plac - Uta el Hammam, czyli Plac Gołębi, przy którym znajduje się meczet i dostępna do zwiedzania kazba.

Image

Image

Z jej wieży rozpościera się przyjemny widok na miasto.

Image

A wieczorem? Wieczorem jest równie pięknie :)

Image

Image

Image

A na kolację zostajemy dość mocno nagabywani, np. tekstami w stylu "free herbata" czy "dobra dobra zupa z bobra" :lol: No i tym sposobem siadamy w jednej z wielu knajpek na placu Gołębi ;)

Rano zjadamy standardowe śniadanie (również na głównym placu), czyli świeży sok, naleśniki lub tosty i berber whisky ;) za ok. 100-120mad. A towarzyszą nam malutkie, trochę upierdliwe kotki.. (wchodzą nawet na stół)

Image

Jeszcze krótki spacer..

Image

Image

Image

Image

..i wyjeżdżamy do Fezu mając nadzieję choć trochę go zwiedzić.. Niestety zeszło nam z wyjechaniem z błękitnego miasta, a w Fezie chwilę jeszcze szukaliśmy zarezerwowanego hotelu. Tym razem nie polecę naszego noclegu - hotel Wassim, noc za ok. 40e ze śniadaniem. Hotel jest specyficzny, jego czasy świetności dawno minęły, a zdjęcia na bookingu robione były chyba jakimś wygładzającym obiektywem :P ps. nie ja wybierałam :P
Idziemy szybko coś zjeść i do medyny docieramy już po ciemku :( Ale zaraz po przekroczeniu najsłynniejszej feskiej bramy Bab Al Jeloud "znajdujemy" przewodnika, a raczej to on znajduje nas :D W Fezie taki przewodnik jest niczym błogosławieństwo, plątanina uliczek nie ma końca, każda wygląda identycznie, wydostać się z nich wydaje się niemożliwe ;) Przewodnik obiecuje pokazać nam tyle, ile o tej porze się da, łącznie z nocną panoramą Fezu. Niestety oczywiście takie atrakcje, jak słynna garbarnia są już zamknięte, a my rano już wylatujemy, więc do Fezu trzeba będzie wrócić..

Kilka ujęć z nocnej bieganiny po feskich uliczkach (tak - bieganiny, ledwo nadążaliśmy za naszym przewodnikiem, który znikał co chwila za rogiem którejś z uliczek)

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

W feskich sklepikach można oszaleć..

Image

Ale najgorsze było przed nami :D Zgadnijcie dokąd zaprowadził nas nasz przewodnik na koniec??? Oczywiście, że do swojego wujka :D który zupełnie przypadkiem był rzemieślnikiem z własnym warsztatem :D i zupełnie przypadkiem chciał nam pokazać swoje wspaniałe wyroby :D Ale jednak największym przypadkiem tego spotkania był znajdujący się nieopodal warsztatu bankomat :lol: :lol: :lol:

Ale powiem szczerze, że wcale nie żałowałam tych odwiedzin ;) Nie tylko ze względu na poczynione zakupy :P (tak tak, bankomat się przydał :P ). Wujek zajmujący się tkaniem przeróżnych wyrobów (dywanów, nakryć, poszewek, szalów, apaszek) pokazał nam rodzinny, prowadzony od wielu pokoleń, warsztat. Ciekawostką było to, że każdy, kto zaczynał pracować w rodzinnym "fachu" musiał sam własnoręcznie zbudować maszynę do tkania, na której potem pracował. O taką:

Image

Image

Image

Wujek opowiedział nam kilka "tajników" swojego fachu, np. jak rozpoznać sztuczny materiał (podobno pali się płomieniem, naturalny tylko żarzy), a w kątach warsztatu leżał główny naturalny materiał używany do produkcji tkanin, czyli.. agawa:

Image

Mieliśmy oczywiście prezentację obrabiania liści agawy, z których pozyskiwane są "nici" oraz pokaz tkania przykładowego szalika na maszynie :)

Oczywiście wybór szalików, apaszek, dywanów, itp. był ogromny - nie muszę dodawać, że z pustymi rękami nie wyszliśmy :P

Image

A dodatkowo dostałyśmy kilka lekcji wiązania szalików od żony wujka :D

Image

Oczywiście to wszystko w przemiłej atmosferze, z zapachem i smakiem berber whisky w tle :)

Wieczorem pozostało nam jeszcze spróbować marokańskiego piwa:

Image

A rano już tylko oddanie auta na lotnisku (bezproblemowe) i wylot z Fezu do Madrytu.

Image

Żegnaj Maroko!

Image

Image

Image

ps. jeszcze postaram się o jakieś podsumowanie ;) ale nie za dwa miesiące :P
_________________
Moje relacje:
Włochy - Liguria / Indonezja / Malmo+Kopenhaga / Dublin / Sri Lanka+Malediwy / Maroko / Amsterdam / Kaukaz / Wyspy Owcze
i: https://www.instagram.com/ola.javv/


Ostatnio edytowany przez olajaw, 25 Lip 2017 21:11, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
8 ludzi lubi ten post.
 
      
#35 PostWysłany: 13 Lip 2017 01:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
Wiadomo, na relacje trzeba znalezc i spozytkowac troche czasu, ale przyznam, ze swietne fotki Ci sie udaly. :)
Pozdr.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off
olajaw lubi ten post.
 
      
#36 PostWysłany: 13 Lip 2017 09:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2014
Posty: 1039
srebrny
Dziękuję @cccc :) Zdjęcia to zawsze ważna część moich wyjazdów :)

Kto pisał choć jedną relację wie jak bardzo jest to czasochłonne :D
_________________
Moje relacje:
Włochy - Liguria / Indonezja / Malmo+Kopenhaga / Dublin / Sri Lanka+Malediwy / Maroko / Amsterdam / Kaukaz / Wyspy Owcze
i: https://www.instagram.com/ola.javv/
Góra
 Profil Relacje PM off
cccc lubi ten post.
 
      
#37 PostWysłany: 13 Lip 2017 15:05 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2011
Posty: 2595
Loty: 240
Kilometry: 293 130
Świetnie zdjęcia, szkoda że do Maroka jest tak mało bezpośrednich lotów z Polski :-)
Góra
 Profil Relacje PM off
olajaw lubi ten post.
 
      
#38 PostWysłany: 13 Lip 2017 23:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2014
Posty: 1039
srebrny
@klapio dziękuję :) bezpośrednich lotów może nie ma dużo (tylko Agadir), ale Ryanairem dolecisz z przesiadką całkiem bezproblemowo i wygodnie do większości miast w Maroku :)
_________________
Moje relacje:
Włochy - Liguria / Indonezja / Malmo+Kopenhaga / Dublin / Sri Lanka+Malediwy / Maroko / Amsterdam / Kaukaz / Wyspy Owcze
i: https://www.instagram.com/ola.javv/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#39 PostWysłany: 17 Lip 2017 22:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2014
Posty: 317
niebieski
Fajna relacja.
Szczególnie zauroczyły mnie wieczorne zdjęcia z Szafszawanu. Nastrój jak z baśni tysiąca i jednej nocy ;)
Zgadzam się z przedmówcami - świetne zdjęcia :)
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#40 PostWysłany: 24 Lip 2017 10:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Sty 2017
Posty: 267
Zdjęcia przepiękne!
_________________
http://www.babistravelguide.blogspot.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
olajaw lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 47 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group