Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 134 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna
Autor Wiadomość
#81 PostWysłany: 20 Wrz 2021 12:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lut 2020
Posty: 424
HON fly4free
Na wszystko Ci nie odpowiem, bo na Maderze byłem raptem dwa razy po tygodniu w 2019 i 2020 r. (a chciałoby się co najmniej drugie tyle), ale może podrzucę Ci parę inspiracji i przemyśleń.
Nie będzie nic odkrywczego w stwierdzeniu, że to co najpiękniejsze na Maderze to przyroda i lewady. Te dwie lewady (2 i 3 dzień) miałem okazję przejść i obie są piękne. Natomiast na pewno nie robiłbym ich dzień po dniu, chyba że jesteś na tyle aktywny fizycznie, że dzień po dniu jesteś w stanie zrobić dwa szlaki po kilkanaście kilometrów - one wybitnie ciężkie nie są, ale jak ktoś nie uprawia żadnych sportów to ten szlak z Pico do Arieiro do Pico Ruivo potrafi zmęczyć i spowodować zakwasy (chodzenie góra i dół). Drugi jest znacznie łatwiejszy, bo po płaskim.

Napiszę też co ja bym odpuścił na Twoim miejscu, argumentując dlaczego:
1) "przejazd na Cabo Girao i wjazd kolejka na szczyt klifu" - Cabo Girao można zrobić poprzez wjazd samochodem na samą górę i samą kolejkę bym odpuścił. A jeżeli chcesz się przejechać kolejką, to jest na wyspie znacznie lepsza.
2) "Plazowanie - pol dnia w naturalnych basenach w Porto Moniz, a nastepnie Praia do Porto do Seixal z punktem widokowym Véu da Noiva" - na tej wyspie całkowicie odpuściłbym plażowanie. Tzn. ja wiem, że niektórzy bardzo lubią, ale gdybym miał do wyboru zobaczyć więcej i nie plażować albo plażować i zobaczyć mniej, to bez żadnych wątpliwości wybieram pierwszą opcję. Obejrzenie Porto Moniz i Seixal to obowiązkowe punkty - i tam warto podjechać samochodem i zobaczyć to na własne oczy. Natomiast w mojej opinii szkoda czasu na plażowanie - ja co prawda byłem dwa razy w grudniu, ale zakładam, że we wrześniu/październiku wiele lepiej nie będzie. Woda jest chłodna, a ta wyspa nie jest idealna na wylegiwanie się na słońcu. Tzn. w takiej Bułgarii to np. niewiele więcej można robić niż plażować (mam na myśli Słoneczny Brzeg), tutaj jest fenomenalna alternatywa.
3) "wypożyczenie elektrycznych rowerow górskich w Funchal i calodniowe jezdzenie w okolicach Doliny Zakonnic" - nigdy nie jeździłem na elektryku i nie wiem na ile jesteście zapalonymi cyklistami. Madera ma to do siebie, że jest bardzo górzysta, więc z jednej strony strome podjazdy, a z drugiej strome zjazdy. Ja dużej ilości rowerzystów nie spotkałem, ale jeżeli rower traktujecie jako niedzielną przyjemność, to ja bym chyba odpuścił i postawił na auto. Więcej w tym czasie zobaczysz samochodem. Na szklakach nie widziałem żadnych rowerzystów co jest zrozumiałe, bo na większości fizycznie nie dałoby rady (musiałby być jakiś MTB, a i pewnie z tym byłby problem).

Robiłem Levada das 25 fontes i mi się podobała - choć wiele osób uważa, że jest oklepana i są ładniejsze. My mieliśmy o tyle łatwiej, że zaczynaliśmy z jednego punktu, robiliśmy całą lewadę, a wracaliśmy już inną trasą z końcowym tunelem o długości około 900 metrów, z którego wychodziliśmy i mieliśmy transport do Funchal.

To czego mi brakuje w tym planie, gdybym miał tylko 6,5 dnia i chciał zrobić Maderę w takiej pigułce:
1) Półwysep Świętego Wawrzyńca - to jest "must see". Sam szlak też jest bardzo ładny, ale jak masz mało czasu, to można odpuścić.
Jeżeli się zdecydujecie, to na ostatnim rondzie wjeździe najpierw w górę (a nie tak jak pokazuje nawigacja), bo tam jest przepiękny widok, a dopiero potem ewentualnie na sam szlak (albo na odwrót - w każdym razie warto wjechać na górę).
2) Achadas da Cruz - piękna wioska rybacka, do której jedziesz bardzo stromą kolejką. Ta kolejka jest alternatywą dla kolejki Cabo Girao. Super wygląda na zachodach słońca, bardzo klimatyczna.
3) Półwysep Ponta do Pargo - warto zajechać autem i zobaczyć.
4) Ogród Botaniczny w Funchal - generalnie ja nie jestem fanem ogrodów botanicznych (a szczególnie takich jak np. we Wrocławiu), ale ten mnie naprawdę urzekł i mogę z czystym sumieniem polecić.
5) Sanki w Funchal - bardzo fajna przygoda i sprawa. To atrakcja dostępna tylko w Funchal i choć kosztuje, to warto. Najlepiej wjechać kolejką z dołu do Ogrodu Botanicznego, obejrzeć ogród, a potem zjechać sankami w dół - a potem piechotą już na sam dół.
6) Brakuje mi Fanal jako takiego - we mgle tworzy niesamowity widok i klimat.


Jak masz jakieś szczegółowe pytania to nie krępuj się i dawaj na priv, jeżeli będę miał wiedzę to pomogę :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Urlop w Wietnamie za 3602 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu Urlop w Wietnamie za 3602 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu
Urlop na Krecie za 1077 PLN. Loty SWISS z Warszawy + noclegi Urlop na Krecie za 1077 PLN. Loty SWISS z Warszawy + noclegi
#82 PostWysłany: 20 Wrz 2021 13:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 1988
Loty: 850
Kilometry: 1 929 194
platynowy
Zdecydowanie brak Ponta de Sao Lourenco. To jest rewelacja widokowa. Szlak obskoczysz w niecałe 3h.
_________________
Moje podróże - piotrwasil.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
gecko uważa post za pomocny.
 
      
#83 PostWysłany: 20 Wrz 2021 15:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Sty 2019
Posty: 1235
srebrny
Należy zacząć od pytania, czy to ma być wyjazd bardziej trekingowy (na to wskazuje plan) czy... nie wiem jak to nazwać - widokowy, taki by poznać całą różnorodność wyspy?

Pytam, bo w dniach gdzie macie całodniowe trekingi, można objechać samochodem np. jedną stronę wyspy, na bardzo upartego to i 1/3, czy połowę i zobaczyć mnóstwo zapierających dech w piersiach widoków z punktów widokowych.

Moim zdaniem taki tryb jest najlepszy na pierwszy raz na wyspie - objechanie najpiękniejszych miejsc + trekingi jako dodatek, a przy kolejnych wizytach, już znając punkty widokowe, coraz więcej spacerować po lewadach, chyba, że chcecie typowo dużo trekingować, to wtedy inna rozmowa ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
dmirstek lubi ten post.
gecko uważa post za pomocny.
 
      
#84 PostWysłany: 20 Wrz 2021 17:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lip 2011
Posty: 768
Loty: 220
Kilometry: 442 694
niebieski
@meczko
Myślałem bardziej o e-bike, czyli góralach z akumulatorem elektrycznym stricte pod strome podjazdy. Z tego co czytałem to bardzo popularna forma spędzania wolnego czasu na Maderze, tylko, że ciężko znaleźć jakieś sensowne info w sprawie konkretnych szlaków

@BB108
dzięki za bardzo obszerną odpowiedź :D parę punktów dało mi do myślenia i skorzystam z zaproszenia na priv, aby jeszcze się dopytać o parę rzeczy :)

@cart
No właśnie nie chciałem robić za dużego ścisku w swoim planie. Półwysep Wawrzyńca na zdjęciach trochę przypomina Wyspy Owcze na których już byłem, dlatego myślałem nad tym, żeby zrezygnować z tej atrakcji, ale skoro jesteś trzecią osobą, która poleca tę atrakcję to może jeszcze to przemyślę :D Prawdopodobnie kosztem plażowania, tak jak sugerował przedmówca, bo jeśli miałoby być chłodno, to rzeczywiście nie ma co robić tego na siłę :P

@ncn
No właśnie razem z żoną bardzo lubimy łazić po górach, więc preferowalibyśmy taką formę spędzenia czasu na Maderze, zamiast jeżdżenia autem z jednego punktu widokowego do drugiego. Nawet jeśli oznaczałoby to odwiedzenie mniej miejsc :)
_________________
Image
Relacja z Malawi
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#85 PostWysłany: 20 Wrz 2021 18:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 1988
Loty: 850
Kilometry: 1 929 194
platynowy
Chyba trochę inny klimat, choć porównać bezpośrednio mogę dopiero za tydzień jak wyląduję na Wyspach Owczych ;)

Tu masz trochę moich zdjęć z półwyspu https://www.piotrwasil.com/?zdjecia=madera
Ja byłem tylko 2 dni na Maderze ponad 10 lat temu. Udało mi się jeszcze zejść jedną levadą do Funchal. Strasznie żałowałem, że tak krótko, ale robiłem to jako skok w bok z wyjazdu służbowego i nie miałem więcej czasu. A z powrotami u mnie kiepskawo ;)
_________________
Moje podróże - piotrwasil.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#86 PostWysłany: 20 Wrz 2021 19:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Sty 2019
Posty: 1235
srebrny
Rozumiem, choć mimo wszystko namawiałbym Was na poświęcenie nawet tych dwóch dni na intensywny objazd wyspy, a resztę ewentualnie na trekkingi, bo widoki są naprawdę niesamowite ;) Ewentualnie jeśli na lewady będziecie jeździli samochodem, to warto sobie zaplanować trasy tak, aby nawet nadrabiając trochę kilomentrów, zobaczyć kilka miejsc.

Dolina Zakonnic jest najbardziej atrakcyjna z punktów widokowych, sama miejscowość "z dołu" jest ok, ale nic specjalnego.

Nigdy nie jeździłem po Maderze rowerem, ale biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu, to może być ciężko. Tzn. relaksacyjnie, krótki dystans na pewno super, ale biorąc rower jako środek transportu którym macie dojechać w określone miejsce (szczególnie na północ od Funchal), to podejrzewam, że na wysokości Monte może Wam sie już odechcieć :)

W Funchal dodałbym ogród/ogrody botaniczne - Monte Palace jest może trochę bardziej zaaranżowany pod przeciętnego turystę, ale jeśli ktoś z Was trochę bardziej jest zainteresowany botaniką, to moim zdaniem ciekawszy jest Jardim Botanico.

Zgadzam się z przedmówcami, że Sao Lorenco trzeba zobaczyć, choć to bardziej przechadzka niż trekking. Będąc już na zachodzie, polecam zahaczyć o miradouro do pico do facho, jeden z moich ulubionych punktów widokowych.

Wracając jeszcze do tych trekkingów, to polecam zakupić ten przewodnik. Jest świetny, nie ma tam żadnych banalnych opisów tego, co jest na tysiącu blogów podróżniczych, a opis 60 tras z mapkami, itd.

Załączniki:
Zrzut ekranu 2021-09-20 o 19.20.58.png
Zrzut ekranu 2021-09-20 o 19.20.58.png [ 881.05 KiB | Obejrzany 5671 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
Kashpir lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Madera
#87 PostWysłany: 21 Wrz 2021 09:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3700
srebrny
A ja dla odmiany nie zachęcam do odwiedzenia Ponta de São Lourenço, widoki ładne ale takich miejsc jest dużo, nawet w Europie.
Za to polecam Ribeiro frio, trasa z gatunku popierdółek ale obłędnie zielono, flora przepiękna, dużo ptaków, prawie jak w dżungli.
Rower IMO to zły pomysł podobnie jak plażowanie. Moim zdaniem lepiej połazikować nawet po jakichś niewymagających lewadach niż plażować w sumie na kiepskich plażach albo kamulcach.

Również polecam przewodnik "Rother walking guide" Rolf Goetz.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Kashpir lubi ten post.
Kashpir uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Madera
#88 PostWysłany: 22 Wrz 2021 16:16 

Rejestracja: 24 Mar 2017
Posty: 207
Właśnie wróciłem z wyspy i jedno co tylko dodam dla wylatujących/planujących niedługo wyjazd to aby wziąć pod uwagę pogodę, bo wszelkie trekkingi które są w interiorze, a dokładnie mówiąc wszystko co nie jest blisko morza to jedne wielkie chmury i deszcz i tak jest codziennie z malutkimi okienkami pogodowymi :)
Objeździliśmy całą wyspę skuterem i było ciekawie :)

Sao Lorenco warto się wybrać, bo to takie miejsce gdzie prawie zawsze jest pogoda i jednak to dość miła odmiana, choć sam krajobraz bardzo przypomina krajobrazy Maroka.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Madera
#89 PostWysłany: 02 Paź 2021 18:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Sty 2019
Posty: 169
@Manuel: M3 to Curral das Freiras. M5 to złącze lewad dos Moinhos oraz Nova.
_________________
Zestaw moich relacji z różnych rejonów
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Madera
#90 PostWysłany: 19 Paź 2021 13:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2011
Posty: 5619
HON fly4free
abelincoln napisał(a):
Nie widziałem by ktoś to polecał, ale przypadkiem trafiłem na kolejkę do "Calhau das Achadas" w Achadas Da Cruz - ponoć najbardziej stroma w Europie. Wagoniki bardzo małe, więc jak zawieje i jest się w chmurach, to wrażenia są ciekawe. Na dole można sobie przyjemnie pospacerować i trafić na mały bar, którego sympatyczny własciciel potrafi zaskoczyć - mnie poczęstował smażonymi jabłkami z cynamonie z własnego ogródka. Płaci się "co łaska". Nie polecam baru na górze - mało przyjemna obsługa i trafiło mi sie spleśniałe ciastko. (wagonik kolejki widoczny na zdjęciu...)
Załącznik:
Capture.PNG


Mogę też polecić degustację wina, madery oraz rumu u właściciela tego przybytku:
https://pt-pt.facebook.com/pg/acasaestr ... e_internal
Pasjonat, który pędzi wino z własnych winogron, naprawdę sporo wie i jest chętny by się podzielić - a i nie tylko napojami częstuje. Można te degustacje też zamówić przez https://www.airbnb.com/experiences/615421 (ale bezpośrednio się kontaktując jest taniej...).

Z całego serca dziękuję za zwrócenie uwagi na tą atrakcję bo choć w miasteczku Porto Moniz jest sporo plakatów informujących o niej to pewnie nie zwróciłbym na to szczególnej uwagi, a owa kolejka okazała się zwycięzcą mojego tygodniowego pobytu na Maderze, późnym popołudniem niedługo przed zachodem słońca widoki zarówno na górze jak i na dole świetne natomiast widok na samą kolejkę czy to z góry czy z dołu iście przerażający :D Co się zaś tyczy samego przejazdu to w moim przypadku w obie strony przebiegał on wyjątkowo spokojnie i nie dostarczył mi jakiegoś przypływu adrenaliny, którego można się spodziewać gdy z zewnątrz ogarnie się oczami jak ta kolejka wygląda także jak komuś na jej widok nogi same się uginają to na prawdę nie ma się czego obawiać.

I jeszcze uwaga praktyczna, podczas mojego pobytu wujek google mówił że atrakcja jest zamknięta, mimo to zaryzykowałem i podjechałem po to by na miejscu okazało się, że wszystko działa w najlepsze jak gdyby nigdy nic i o jakimkolwiek zamknięciu nic obsłudze nie wiadomo.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Madera
#91 PostWysłany: 19 Paź 2021 14:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2012
Posty: 1870
Loty: 262
Kilometry: 438 549
srebrny
Ja również polecam tą kolejkę ;) Jak byłem to wiało dość mocno, ale samą kolejką mocno nie rzucało. Jednak nachylenie pod jakim zjeżdża i wjeżdża kolejka robi wrażenie ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Madera
#92 PostWysłany: 19 Paź 2021 16:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
Mialem okazje skorzystac z kolejki Calhau das Achadas poznym listopadem 2020 i zdziwilo mnie, ze nie bylo tam turystow.

Załącznik:
Madera_1.JPG
Madera_1.JPG [ 174.88 KiB | Obejrzany 5318 razy ]


Załącznik:
Madera_2.JPG
Madera_2.JPG [ 107.68 KiB | Obejrzany 5318 razy ]


Akurat bylo wietrznie i porzadnie kolysalo. Powiem tak, nie balem sie jechac przez tereny Talibow w Afganistanie, ani zapytac o pozwolenie sfotgrafowania uzbrojonego konwoju wojskowego w Jemenie (HIT) i b. prosze nie nasladowac, ale sie chetnie przyznaje, ze w tej kolejce mialem cykora. :D

abelincoln napisał(a):
a owa kolejka okazała się zwycięzcą mojego tygodniowego pobytu na Maderze

Jakos nie utkwila mi az tak mocno w pamieci, aby owa kolejka byla zwyciezca, na Maderze jest wiele fajnych i ciekawych miejsc, gdzie mozna natrafic na jeszcze lepsze widoki, chyba ze ktos zachwyca sie sama kolejka.

abelincoln napisał(a):
Pasjonat, który pędzi wino z własnych winogron, naprawdę sporo wie i jest chętny by się podzielić - a i nie tylko napojami częstuje.

Jesli chodzi o trunki to rum jest OK, ale wina z Madery zupelnie mi nie podchodzily i zamawialem wina portugalskie z ladu stalego, ktorych jestem wielkim fanem.
Krajobrazowo i przyrodniczo mega, ale jesli chodzi o rozrywki to wyspa wydawala sie nudna, brakowalo mi tych party lokali, jak np. na Ibizie. Moze bylem w zlym okresie i korona szalala, ale po Maderze lecialem do Serbii i tam z kolei szlo sie zabawic. :)

Pozdrawiam.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Madera
#93 PostWysłany: 20 Paź 2021 11:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Sty 2019
Posty: 1235
srebrny
Cytuj:
ale jesli chodzi o rozrywki to wyspa wydawala sie nudna, brakowalo mi tych party lokali, jak np. na Ibizie.


Przecież to totalnie nie jest destynacja do zwiedzania party lokali, szczególnie jeśli porównujesz ją do wyspy, która znajduje się na drugim biegunie tego typu atrakcji.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Madera
#94 PostWysłany: 20 Paź 2021 11:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
@ncn wiedzialem o tym, znajomy jezdzil z Malzonka prawie co roku, dotad omijalem w moich planach i dlatego po Maderze zabookowalem lot do rozrywkowej Serbii. :D

Jednak nie wiedzialem, ze w hotelu, w ktorym bede, bedzie brak mlodych ludzi, wiekszosc turystow byla w wieku emerytalnym, szczegolnie z UK. W hotelu byl live koncert, ale przy barze tylko kilka starszych osob, a pozniej zostalem sam. Anyway warto pojechac, ciekawa wyspa, tylko nie rozumiem, czemu znajomy z Malzonka tam tak czesto jezdzil i szkoda, ze juz nie zapytam, bo odszedl z tego swiata.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW


Ostatnio edytowany przez Gadekk, 20 Paź 2021 12:16, edytowano w sumie 1 raz
ciach offtop
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Madera
#95 PostWysłany: 20 Paź 2021 12:00 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2014
Posty: 4052
Bo romantyczny wyjazd we dwoje do urokliwego miejsca to nie to samo co wyjazd solo w celu zwiedzania i poszukiwania rozrywki.
_________________
Ιαπόνκα76
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Madera
#96 PostWysłany: 20 Paź 2021 12:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
@Japonka76 zgadza sie, ale prawie co roku ta sama destynacja od kilkunastu lat? De facto znajomy byl b. zamoznym czlowiekiem i mogl sobie pozwolic na kazda destynacje.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Madera
#97 PostWysłany: 20 Paź 2021 13:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2012
Posty: 1870
Loty: 262
Kilometry: 438 549
srebrny
@cccc też mam znajomych, którzy przynajmniej raz w roku pozwalają sobie na wakacje i co roku wybierają Turcję bo im się tam podoba klimat i nie szukają w ogóle destynacji. Mój szef z poprzedniej firmy od 10 lat rok w rok zabiera rodzinę do tego samego domku nad morzem na 2 tygodnie i ani myślą o zmianie miejsca. Tacy ludzie też istnieją ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
cccc lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Madera
#98 PostWysłany: 12 Paź 2022 17:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2013
Posty: 3981
Loty: 451
Kilometry: 660 334
platynowy
Spędziłem 3 dni na Maderze.
Nie miałem samochodu, więc opiszę atrakcje które odwiedziłem korzystając wyłącznie z komunikacji publicznej.
---------------------
Dolina Mniszek / Curral Das Freiras / Eira do Serrado

Jedziemy podmiejskim autobusem 81.
Wsiadamy na przystanku Palacio S Lourenco (główny deptak Funchal, przystanek po stronie przeciwnej niż morze) - jest słupek z numerem autobusu 81
Bilet kosztuje 3,35 EUR http://www.horariosdofunchal.pt/images/ ... antana.pdf
Przejazd jest bardzo widokowy i trwa ok. godziny.
https://goo.gl/maps/jmL4EFzNtDD9wqK77
Wysiadamy na punkcie widokowym Eira do Serrado, idziemy parę minut w górę na taras widokowy skąd zobaczymy w dole wioskę Curral Das Freiras.
Przejście jest łatwe, cały czas schodzimy przyzwoitą ścieżką w dół.
Na dole w wiosce łapiemy znowu autobus 81 do Funchal.
Warto sprawdzić sobie rozkłada i tak zaplanować przejście, żeby nie czekać zbyt długo (mnie uciekł autobus, a kolejny był dopiero za 2 godziny - złapaliśmy i wróciliśmy stopem).

----------------------
Klif Cabo de Girao

Z miejsca kilka kroków obok opisanego wcześniej przystanku łapiemy autobus podmiejski 7 przewoźnika Rodoeste https://www.rodoeste.com.pt/carreiras
Autobus będzie opisany Cabo de Girao.
Kosztuje 2,75 EUR

Wejście na taras widokowy jest bezpłatne.

Na powrocie możemy zdecydować czy jedziemy z powrotem do Funchal bezpśrednio, czy chcemy jeszcze zwiedzić po drodze Camara de Lobos.

----------------------
Monte

Wjazd autobusem miejskim 20 lub 21A do przystanku Largo da Fonte T-20 (jednorazowy bilet 1,95 EUR)
http://www.horariosdofunchal.pt/mobile/ ... hp?lang=en
Google Maps elegancko pokazuje wszystkie przystanki.
Idziemy zgodnie we wskazówkami i za chwilę docieramy do uliczki gdzie startują sanki z koszami.
Zjazdy odbywają się do godziny 18.
Schodzimy w dół dokładnie tą samą trasą jaką odbywa się zjazd (uwaga - do pokonania będziemy mieli 600 metrów w dół, więc trochę łydki będą boleć).
Oczywiście możemy też kupić za 25 EUR bilet i być przewiezionym sankami.

----------------------
Półwysep Świętego Wawrzyńca / Ponta de Sao Lourenco

Jedziemy z głównego przystanku na deptaku (ten sam co Aerobus) autobusem 113 przewoźnika SAM.
Wisi duży rozkład https://www.sam.pt/113.html
Wybieramy kurs, który kończy się w Baia D'Abra
Cena 3,35 EUR https://www.sam.pt/en/fares/112-tickets-on-board.html
Przejazd trwa ok 1:15h
Przejście trasy trekingowej zajmuje ok. 2h ze stopami na zdjęcia.

--------------------

Generalnie strony przewoźników są przyzwoicie zrobione i przy odrobinie planowania jesteśmy w stanie zwiedzić większość atrakcji.
_________________
Image

"Podróżować to żyć..."
Góra
 Profil Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Madera
#99 PostWysłany: 12 Paź 2022 18:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Sty 2019
Posty: 1235
srebrny
Informacje, które podałeś są na pewno bardzo przydatne dla osób nieposiadających wynajętego samochodu,

ale...

Tomo14 napisał(a):
Generalnie strony przewoźników są przyzwoicie zrobione i przy odrobinie planowania jesteśmy w stanie zwiedzić większość atrakcji.


Nie, zdecydowanie nie :) Owszem, te rzeczy które wymieniłeś i może jeszcze jakieś kilka tak, ale wtedy zdecydowanie nie można powiedzieć, że się zwiedziło Maderę ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Madera
#100 PostWysłany: 12 Paź 2022 18:39 

Rejestracja: 23 Wrz 2019
Posty: 665
Loty: 23
Kilometry: 74 051
Tomo14 napisał(a):
Monte



Oba Ogrody botaniczne to 4-6 godzin chodzenia w zależności od wrażliwości na faunę i florę.

Generalnie to nic nie zobaczyłeś.
;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 134 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group