Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 231 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Czarnogóra
#81 PostWysłany: 10 Sie 2017 11:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
Dajcie prosze spokoj z ta trasa. ;)
Pozdrawiam i milego dnia.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Podróż na Okinawę za 3581 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi w 4* hotelu Podróż na Okinawę za 3581 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi w 4* hotelu
Urlop w Wietnamie za 3602 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu Urlop w Wietnamie za 3602 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu
 Temat postu: Re: Czarnogóra
#82 PostWysłany: 10 Sie 2017 11:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Lip 2013
Posty: 491
Loty: 31
Kilometry: 61 615
niebieski
@cccc ma rację,nie ważne jak kto jechał,ważne,że widok na Bokę Kotorską z jednej,czy drugiej strony jest tak samo piękny! Pozdrawiam.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Czarnogóra
#83 PostWysłany: 22 Paź 2017 23:34 

Rejestracja: 24 Sty 2014
Posty: 434
Loty: 242
Kilometry: 472 277
niebieski
songoz0 napisał(a):
mam jeszcze pytanie odnośnie twierdzy Kotorskiej - z tego co czytałem to wstęp na ścieżkę do twierdzy od strony miasta jest płatny w godzinach 9-18, czy to oznacza jednocześnie, że tylko w tych godzinach mogę tam przebywać ? Czy równie dobrze mogę sobie zacząć wchodzić np. właśnie o 18 i podziwiać księżyc odbijający się w wodach zatoki ?

Szedł ktoś może ścieżką od strony kanału ? W innym temacie na forum znalazłem informację, że wejście z tamtej strony jest darmowe, ale czy mogę wejść "od tyłu :-D" i zejść ścieżką do miasta nie ponosząc kosztów przy wyjściu ?

Czy ścieżka turystyczna i płatna jest oświetlona ?

Trochę późna ta moja odpowiedź, bo dopiero co stamtąd wróciłem, ale może komuś innemu się przyda.
Można od strony miasta wchodzić nawet w nocy, nie jest to ścieżka, tylko raczej cały czas schody, jednakże nie są one prawie wcale oświetlone, dlatego też po 18:00 nikt nie ściąga za wejście na nie żadnych pieniędzy. Jest ono po prostu dosyć mało bezpieczne. W trakcie dnia wstęp kosztuje 3 euro. Za darmo można iść od tyłu murów i tym razem jest to ścieżka, dosyć kamienista, ale równie urokliwa, przechodzi obok ruin kaplicy, niedaleko za nią jest coś na kształt okna, przez które przechodzi się na drugą stronę murów obronnych i teoretycznie dołącza do reszty ludzi wdrapujących się po wyżej wspomnianych schodach. Przy schodzeniu nic się nie płaci. Polecam oczywiście darmową wersję wszystkim piechurom - jest co prawda dłuższa (tak godzinkę, do półtorej w zależności od tempa, na szczyt trzeba liczyć), ale mniej męczy, bo nie idzie się po schodach cały czas no i nie wraca się tą samą drogą.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Czarnogóra
#84 PostWysłany: 22 Maj 2018 08:00 

Rejestracja: 03 Mar 2011
Posty: 96
Czy ktoś był w miejscowości Utjeha ? Apartments de Lara ?
Czy to kompletna dziura i trzeba jezdzic do Ulcinj ?:)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Czarnogóra
#85 PostWysłany: 23 Maj 2018 12:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Maj 2015
Posty: 1136
Loty: 207
Kilometry: 387 563
niebieski
Zawsze zatrzymuje sie w Ulcinj ze wzgledu na sklepy, knajpy (zwłasza te ulubione) i dostęp różnych plaż :)
_________________
Tajlandia, Malezja, Singapur

Bulgaria
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Czarnogóra
#86 PostWysłany: 28 Maj 2018 23:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Kwi 2015
Posty: 640
niebieski
Hej. Planuję w lipcu jechać na 5 dni do Czarnogóry. Loty już są, samochód zarezerwowany jest i teraz kwestia noclegów. Planowałem trochę kraj objechać, ale w sumie zacząłem się zastanawiać - skoro jest dość mały to czy może zrobić sobie jedną bazę wypadową i zawsze do niej wracać? Czy jednak jeździć od punktu do punktu (jeszcze planu nie mam)?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Czarnogóra
#87 PostWysłany: 30 Maj 2018 10:01 

Rejestracja: 10 Lip 2017
Posty: 76
Krupier,a za ile autko wypożyczasz?
My planujemy wyjazd w sierpniu. I na dzień dzisiejszy bazę wypadową chcemy mieć w okolicach Baru i stamtąd eksplorować kraj i chyba zdecydujemy się na transport publiczny.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Czarnogóra
#88 PostWysłany: 31 Maj 2018 00:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Kwi 2015
Posty: 640
niebieski
@AguSS

212€ za 5 dni w lipcu. Płatność gotówką na miejscu. Myślę, że dobra cena jak za opcję z full ubezpieczeniem w szczycie sezonu. Podobnie płaciłem rok temu w Chorwacji.

W komunikację miejską chyba nie ma co się bawić przy takim tripie, samochód to jednak samochód.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Czarnogóra
#89 PostWysłany: 08 Lip 2018 10:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Kwi 2015
Posty: 640
niebieski
Może ktoś zerknąć na mój plan? 5 dni w Czarnogórze, wynajem auta na miejscu, taki mniej więcej mam zarys, ale nie wiem jak to wyjdzie czasowo ze względu na przemieszczanie się. Niby odległości nie są duże, ale teren górzysty i drogi ciasne. :P

https://docs.google.com/document/d/1MnR ... sp=sharing
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Czarnogóra
#90 PostWysłany: 10 Lip 2018 10:08 

Rejestracja: 15 Lut 2016
Posty: 367
Loty: 117
Kilometry: 143 680
niebieski
@Krupier na temat sensowności całego planu się nie wypowiem (bardzo napięty, ale co kto lubi ;-) ), ale na pewno weź dużą poprawkę na drogi. Akurat jestem kilka dni po podróży na trasie przez odcinek z Vladimira do Ulcinj i te kilkanaście kilometrów przejechaliśmy w godzinę, bo drogi są rozkopane, dziurawe i wąskie. Na innych trasach nad morzem często korki ;)
_________________
2018: Anglia, Litwa, Austria, Węgry, Kosowo, Albania, Czarnogóra, Włochy, Rosja, Holandia, Hiszpania. 2019: Chorwacja, Niemcy, Czarnogóra, Czechy, Chiny. 2020: Hiszpania i...:/ 2021: Litwa. 2022: Albania, Słowacja, Czechy, Niemcy. 2023: Gruzja, Litwa, Albania, Cypr...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Czarnogóra
#91 PostWysłany: 10 Lip 2018 13:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Kwi 2015
Posty: 640
niebieski
Qba85 napisał(a):
@Krupier na temat sensowności całego planu się nie wypowiem (bardzo napięty, ale co kto lubi ;-) ), ale na pewno weź dużą poprawkę na drogi. Akurat jestem kilka dni po podróży na trasie przez odcinek z Vladimira do Ulcinj i te kilkanaście kilometrów przejechaliśmy w godzinę, bo drogi są rozkopane, dziurawe i wąskie. Na innych trasach nad morzem często korki ;)


Wiem, wiem, biorę na to poprawkę. Napięte podróże akurat lubię więc to mi nie przeszkadza. :P

@panprofesor82 //do postu viewtopic.php?p=1102764#p1102764

Wykupujesz pełne ubezpieczenie i YOLO, że tak powiem.

Ja akurat mam zarezerwowane tutaj: https://www.google.pl/search?q=monteneg ... :1,lf_ui:2

Bez przedpłaty, bez depozytu, bez kaucji, wszystko ma być na miejscu gotówką. Za 5 dni teraz w lipcu 212€ full opcja.


Ostatnio edytowany przez michzak, 12 Lip 2018 08:21, edytowano w sumie 1 raz
Przeniesienie wątku do innego tematu
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Czarnogóra
#92 PostWysłany: 05 Sie 2018 17:35 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Cze 2011
Posty: 1508
Loty: 335
Kilometry: 498 640
Moje trzy słowa do ojca prowadzącego w temacie Montenegro. Generalnie i oczywiście polecam z miejsc, które byłem: Kotor i Perast, a także nadmorską miejscowość Herzeg Novi. O tej ostatniej nikt nie wspomniał, jest blisko granicy z Bośnią. Małe ale fajne stare miasto, ceny umiarkowane, plaż nie ma, ale w tym rejonie raczej w ogóle ich nie ma, są nabrzeża betonowe albo kawałki kamienistego terenu na których można leżakować. Całe miasto ma chyba więcej schodów niż ulic, urocze, jeśli ktoś oczywiście nie ma problemu z przejściem iluś tam schodów w ciągu dnia. Ja tak z 2000 w dól i w górę to na pewno robiłem.

Natomiast nie polecam stolicy. Mieliśmy mapkę atrakcji i... tam nie ma atrakcji. Jeden most, też szału nie robi. Myślałem że nic nie przebije Kiszyniowa, ale jednak Podgoricy się udało. Omijać zdecydowanie, no chyba żeby na kilka zdjęć do tego mostu i z powrotem.
Góra
 Profil Relacje PM off
sikuk uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Czarnogóra
#93 PostWysłany: 07 Sie 2018 10:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Kwi 2015
Posty: 640
niebieski
Pozwolę sobie przekleić post z info odnośnie Czarnogóry z mojego ostatniego tripa, może komuś się coś przyda:

No to wróciłem już z Czarnogóry. Wypad udany bardzo, kraj przepiękny, różnorodność pomiędzy wybrzeżem południa, a górami północy niesamowita. Na szybko podsumowanie, koszty i kilka porad dla planujących wypad do tego kraju bo na tagu #czarnogora raczej mało informacji jest.

Przede wszystkim ważna i zarazem świetna sprawa, o której info nie znalazłem nigdzie, a dowiedziałem się przypadkiem - podróżujący samolotem z Podgoricy mający tylko bagaż podręczny mogą zabrać ze sobą DO 2l płynów w tym pojemniki powyżej 100ml! Baaaardzo fajna sprawa i bardzo ważna informacja bo można sobie bez nadawania bagażu rejestrowanego przywieźć trochę więcej oliwy czy rakiji. (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

Co do rakiji - w dwóch na czterech noclegach gospodarze nas nią poczęstowali i jeden z nich dał mi radę - dobra rakija powinna po wypiciu wchodzić gładko, w ustach powinno się czuć tylko jej smak, zero mocy alkoholu. Dopiero po chwili w żołądku powinno nas miło rozgrzewać. I faktycznie, tak było i była to najlepsza rakija jaką piłem w czasie tej podróży. Później poczęstowano nas inną, była dobra, ale jednak po 4 kieliszkach w ustach miało się posmak kiepskiego bimbru.

Trasa:

Byliśmy łącznie niecałe 5 dni. Zrobiliśmy ok. 800km trasą: Podgorica - Rijeka Crnojevica - Virpazar - Bar - Sveti Stefan - Lovcen - Kotor - Pluzine - Durmitor - Zabljak - most na Tarze - Podgorica.

Cała trasa dostępna tutaj<<<< ale wyznaczanie trasy w Googlach jest mocno upośledzone i np. jest dziura pomiędzy Kotorem a serpentynami Kotoru bo Google usilnie twierdzi, że droga tam jest zamknięta. Nie, nie jest, ale ważne info - jeśli chcecie jechać z Lovcen do Kotoru serpentynami właśnie to trasa z Lovcen do połączenia z drogą P1 jest w remoncie. Da się przejechać, ale wszędzie leży tuczeń i prędkości jakie osiągniecie to max 10-20km/h jeśli nie macie terenówki.

Koszty

Loty: akurat mieliśmy za friko dzięki karcie Wizzair, ale koszt na fakturze to: 876zł bilety + 144zł wejścia priority. Priority w Wizzarze musicie kupić jeśli chcecie zabrać swój większy bagaż na pokład. Nie było litości, kto nie miał wykupionego to bagaż lądował w luku.
Noclegi: łącznie ok. 500zł w tym w dwóch noclegach śniadania
Samochód: wynajęcie na miejscu z pełnym ubezpieczeniem SCDW i WUG - ok. 900zł. Lokalna wypożyczalnia Delta Car Rental - polecam mocno, płatność gotówką, żadnych depozytów i blokad na karcie.
Pozostałe koszty: czyli jedzenie, paliwo, pamiątki - ok. 1450zł w tym paliwo na całą trasę ok. 360zł

Łączne koszty: ok. 2850zł / 2os. = 1425zł na głowę.

Co mogę powiedzieć o kraju? Mały, ale różnorodny, zaskakujący i niesamowity. Jeśli już zdecydujecie się do Czarnogóry pojechać to koniecznie zróbcie objazdówkę (lub jedną bazę wypadową) i doświadczcie porównania gorącego południa i rześkiej północy.

Wybrzeże jest piękne, Zatoka Kotorska widziana z góry to bez wątpienia jeden z piękniejszych widoków jakie zobaczycie. Sam Kotor ładny, klimatyczny, zgubicie się na pewno, ale… strasznie dużo turystów. Ja już się chyba staję wybredny bo zaczynają mnie takie miejsca irytować (z tego samego powodu zawsze i wszędzie będę odradzał Dubrownik, chyba, że poza całkowitym sezonem). Wejście na mury Kotoru jest płatne 8€/os., ale po 20:00 nikogo na bramce nie było i można było wejść za friko (aczkolwiek robiło się już ciemno). Darmowe wejście na szlak znajduje się kawałek za starym miastem, widać na mapach, jest trochę dłuższy, ale możecie nim wejść i zejść murami całkowicie za darmo.

Na południu na pewno warto odwiedzić jeszcze klimatyczny Stary Bar, przejechać się trasą wzdłuż jeziora Szkoderskiego (na rejs też można się wybrać, cena ok. 15€/os. za 2h rejsu). Rzućcie okiem na Sveti Stefan, ale nie ma co zostawać tam na dłużej bo kompleks i tak nie jest dostępny dla zwykłego śmiertelnika.

Natomiast jeśli wyjedziecie (a zdecydowanie powinniście) na północ to… jedno słowo - Durmitor. Park Narodowy i pasmo górskie, które można przemierzyć samochodem bo prowadzi przez nie zwykła, asfaltowa droga (oczywiście ciasna, na jedno auto więc liczcie się z wymijaniem na centymetry mając czasem przepaść po boku). Widoki, klimat, cisza, wypasające się zwierzęta i rześkie, zupełnie inne powietrze to całkowicie inne doświadczenie niż gorące południe. 150km drogi i docieracie z miejsca gdzie był upał i 33C do gór gdzie będzie 17C, a pogoda potrafi zmienić się w ciągu kilku minut ze słonecznej na deszczową. Uwierzcie, że chcecie tam być.

Z mniej standardowych atrakcji, które warto odwiedzić to wodospady w okolicy Podgoricy tzw. Niagara Falls, znajdzicie bez problemu na Google. Zdjęcia pokazują dosyć spore wodospady, ale o tej porze roku rzeka była mocno wyschnięta i miejsce zmieniło się w... bardzo fajne kąpielisko! Czysta woda, głęboko, można poskakać ze skałek i schłodzić się. Niedaleko znajduje się też kanion tej samej rzeki, który tak mocno się zwęża, że momentami można go przeskoczyć, też warte zobaczenia. W tym miejscu znalazłem też granat z 1917r.

Ok, to tak na szybko. Niby nie duża ściana tekstu, ale jak ktoś doczytał to szanuję i dziękuję. ;) Jeśli macie jeszcze jakieś pytania to śmiało piszcie.
Góra
 Profil Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.
6 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Czarnogóra
#94 PostWysłany: 08 Sie 2018 15:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Kwi 2015
Posty: 640
niebieski
Aha, jeszcze jedna sprawa.

Wszędzie płaciłem karta w Euro z T-mobile. Nie wiem dlaczego, ale ostatniego dnia, ostatnia transakcja na stacji benzynowej została rozliczona w... dolarach! W związku z czym zamiast 51€ zapłaciłem 62€.

Nie zwróciłem uwagi jaka waluta była na terminalu, nie mam też już potwierdzenia transakcji więc trochę kasy w plecy.

Uważajcie, ja nie mam pojęcia dlaczego tak to właśnie rozliczylo.
Góra
 Profil Relacje PM off
hicarian uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Czarnogóra
#95 PostWysłany: 16 Sie 2018 22:05 

Rejestracja: 25 Gru 2017
Posty: 28
Loty: 10
Kilometry: 19 403
@Krupier, a którą trasą z Zabljaka jechałeś? P14 przez Przełęcz Sedlo, czy tą drugą, nieopisaną?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Czarnogóra
#96 PostWysłany: 17 Sie 2018 09:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Kwi 2015
Posty: 640
niebieski
@gwiazda01 tak, trasą P14, ale jechałem do Zabljaka z Kotoru.

Zrobiłem mapkę całej trasy: https://www.google.com/maps/@42.5913923 ... 8MQ7gt2xZv
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Czarnogóra
#97 PostWysłany: 17 Sie 2018 19:41 

Rejestracja: 25 Gru 2017
Posty: 28
Loty: 10
Kilometry: 19 403
Dzięki! Trasa fajna, zamierzam zrobić podobną, chciałam tylko ściąć odcinek na park Biogardska Gora.... i zrobić ją w drugą stronę, tzn. najpierw do Zabljaka, gdzie nocowaliście? Masz jeszcze jakieś praktyczne wskazówki dot. noclegów, jedzenia itp.?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Czarnogóra
#98 PostWysłany: 17 Sie 2018 23:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Kwi 2015
Posty: 640
niebieski
@gwiazda01 Nocowaliśmy tutaj: https://www.booking.com/hotel/me/guesth ... 80fc69af9b

Spoko właściciel, po angielsku da się dogadać. 4 kieliszki rakii na powitanie zrobiły mnie całkiem mocno (aczkolwiek nie była to najlepsza rakija jaką piłem ;p). Tylko zakwaterowali nas w innym domku niż tym drewnianym co na fotach jest. Ale wyszło to w sumie na plus bo w drewnianym jest jadalnia i przewijało się tam sporo ludzi powodując hałas, w drugim domku była jeszcze tylko jedna parka, a tak to cisza i spokój.

W Zabljaku jedliśmy w knajpie Oro, polecił właśnie gość od pensjonatu. Nie wiem czy się jakoś wzajemnie naganiają, czy nie, ale jedzenie było bardzo dobre. Skoro Durmitor to wziąłem jagnięcinę i się nie zawiodłem.

Co do noclegów to ja tam szukam po cenie, im taniej tym lepiej bo koniec końców i tak tam tylko śpimy, a cały dzień jesteśmy w terenie. ;) Pomijam tylko hostele i pokoje wieloosobowe, to już nie dla mnie.

Jak będziesz w Barze to jadłem tutaj: https://pl.tripadvisor.com/Restaurant_R ... ality.html i również byłem zadowolony. Obsługa gada po polsku. :P

Tutaj jeszcze masz mapkę z atrakcjami, które sobie zaznaczyłem: https://www.google.com/maps/@42.5711826 ... r4xLIvSXz0

A tutaj mój pamiątkowy film, który akurat dziś skończyłem montować:



Wszystko odwiedzone podczas powyższej trasy właśnie.

Co najbardziej polecę to na pewno Durmitor, no kosmos to dla mnie był. Widoki, zupełnie inne powietrze, klimat, wypasające się zwierzęta i ta cisza, magia. Zjazd w dół serpentynami Kotoru też koniecznie bo widok jest nieziemski. Z samego Kotoru uciekłem dość szybko, zdecydowanie za dużo ludzi, ale samo stare miasto piękne i faktycznie idzie się zgubić. Na Stary Bar wybraliśmy się z rana, od razu na otwarcie i to była dobra decyzja bo prócz nas była jedynie garstka ludzi. No i trasa wzdłuż jeziora Szkoderskiego obowiązkowo, świetne widoki. Sam rejs po jeziorze przyjemny, ale czy wart 30€ to nie wiem. :S
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Czarnogóra
#99 PostWysłany: 19 Sie 2018 14:58 

Rejestracja: 25 Gru 2017
Posty: 28
Loty: 10
Kilometry: 19 403
@Krupier, dzięki, filmik świetny! Też nastawiam się na jagnięcinę w Durmitorze :D generalnie widzę, że mam ułożony podobny plan, a Twoja relacja utwierdza mnie w przekonaniu, że jest dobry :D
Góra
 Profil Relacje PM off
Krupier lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Czarnogóra
#100 PostWysłany: 29 Sie 2018 10:47 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22334
Proszę pozostać w temacie...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 231 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group