Fly4free.pl

Filipiny otwierają granice, Kuba znosi testy dla części turystów. Na takie wieści czekamy!

Foto: Dorothea OLDANI / Shutterstock
W Europie obostrzenia luzuje krajem za krajem, w Afryce Maroko ogłasza zniesienie zakazu lotów, w Azji Południowo-Wschodniej otwiera się kolejny kraj (i to po 23 miesiącach zamknięcia), a Kuba ponownie znosi obowiązek testów, dla niektórych turystów. Ostatni tydzień przyniósł wiele dobrych wieści, które mogą ucieszyć niektórych z was.

Dziś z samego rana informowaliśmy, że Maroko oficjalnie ogłosiło zniesienie zakazu lotów, który został wprowadzony w listopadzie. Już od 7 lutego samoloty znów będą mogły kursować do tego kraju, choć na szczegóły zasad wjazdowych musimy jeszcze chwile poczekać.

Ale kolejne godziny przyniosły następne pozytywne informacje – liczymy, że ucieszą choć część z was.

Kuba znosi testy, Filipiny otwierają granice

Zacznijmy od wiadomości, która jest dobra tylko częściowo. Zaledwie kilka tygodni temu Kuba zaostrzyła zasady wjazdu i ponownie zaczęła wymagać negatywnych wyników testów PCR także od zaszczepionych podróżnych. W tej wersji przepisy nie ostały się jednak długo, bo już je poluzowano. Niestety wyjątek tamtejszy rząd zrobił wyłącznie dla klientów biur podróży.

W efekcie, jeśli wybierzecie wyjazd zorganizowany na Kubę, nie będziecie musieli robić testu PCR. Ale – tu ciekawostka – nie zastosowano tej zasady do przyjezdnych z całego świata. Takie reguły obowiązują póki co dla turystów z Polski, a także Ukrainy, Rosji i Kanady. Z czasem mogą lista ma być jednak rozbudowywana. Obecnie więc jedynym wymogiem jest wypełnienie elektronicznego formularza D’Viajeros. Oczywiście, jeśli podróżujecie z biurem podróży.

Druga wiadomość ucieszy natomiast wszystkich fanów Azji Południowo-Wschodniej. Od 10 lutego Filipiny otworzą swoje podwoje i znów będą gościć turystów. Jest to długo wyczekiwana informacja, bowiem Filipiny są zamknięte od marca 2020 roku.
Co jednak istotne, na początek na wyspy wjechać będą mogli jedynie turyści z krajów, które przed pandemią miały tu bezwizowy wjazd. Na szczęście lista jest długa, bo zawiera aż 157 państw – w tym Polskę!

Jakie warunki trzeba spełnić? Przede wszystkim trzeba być w pełni zaszczepionym, ale także przedstawić negatywny wynik testu.

Nie ma dnia bez luzowania obostrzeń

Ale dalekie kierunki to nie jedyne miejsca, które ogłaszają zmiany na plus. Tylko w ostatnim tygodniu sporo zmieniło się w Europie. Na przykład Dania zupełnie zniosła wszelkie obostrzenia wewnątrz kraju i zapowiedziała, że będzie traktować COVID-19 jak poważniejszą grypę. Na razie co prawda nie zdecydowała się poluzować zasad wjazdowych, ale liczymy, że stanie się to w najbliższych tygodniach.

Chwilę później Anglia ogłosiła, że od 11 lutego wszystkie zaszczepione osoby, będą mogły wjechać do tego kraju bez żadnych problemów. Muszę jedynie wypełnić formularz PLF. Wczoraj rano świetna wiadomość nadeszła z kraju pizzy i makaronu. Tamtejsze ministerstwo zdrowia podpisało rozporządzenie, zgodnie z którym i do Włoch osoby zaszczepione i ozdrowieńcy będą mogły wjechać bez konieczności wykonywania testów. Wcześniej rezygnację z testów dla zaszczepionych zapowiedział Cypr – zasady wejdą w życie od 1 marca i Szwajcaria – gdzie już obowiązują. Obowiązek testów zniesiono także w Szwecji. Norwegia zniosła kwarantannę, a Holandia i Malta luzują zasady covidowe na miejscu. Nie jest też tajemnicą, że Portugalia również rozważa poluzowanie zasad wjazdowych.

I to wszystko tylko w ciągu jednego tygodnia! Przypadek? Skądże znowu. Nagły zryw w kontekście Europy, to przede wszystkim efekt rekomendacji Komisji Europejskiej, które zaleciła znaczne uproszczenie zasad wjazdowych.  
Ale jeśli tak mają wyglądać najbliższe dni i wiadomości, to my jesteśmy za! Choć oczywiście wszystkim (i sobie) życzymy, aby znikły jakiekolwiek ograniczenia.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »