Fly4free.pl

UE wprowadza ważne zmiany w podróżach od 1 lutego!

Foto: ASkwarczynski / Shutterstock
Ministrowie spraw zagranicznych państw UE uzgodnili we wtorek w Brukseli zniesienie od 1 lutego pandemicznych ograniczeń w podróżach wewnątrz Wspólnoty. Oznacza to, że pod uwagę będą brane indywidualne potrzeby ludzi, a nie sytuację epidemiczną w kraju ich pochodzenia. Co do zasady więc wracamy do sytuacji, w której podróże z unijnym certyfikatem COVID będą się odbywały bez dodatkowych obostrzeń.

To bardzo ważna zmiana, bo wraz z pojawieniem się omikrona na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku, wiele krajów UE wprowadziło dodatkowe restrykcje wjazdowe, także dla w pełni zaszczepionych podróżnych. Teraz ta decyzja ma zostać cofnięta, choć jak to w przypadku przepisów unijnych, osiągnięte porozumienie nie musi oznaczać, że wszystkie kraje od razu zaimplementują jego postanowienia. Wciąż jednak to niezwykle istotne zmiany – ministrowie ze wszystkich krajów UE zgodzili się bowiem, że od 1 lutego ograniczenia w swobodnym przepływie, takie jak kwarantanna i dodatkowe testy na koronawirusa, powinny się zakończyć dla podróżnych, posiadających ważny unijny certyfikat COVID.

Oznacza to, że bez dodatkowych restrykcji będą mogli podróżować przede wszystkim w pełni zaszczepieni podróżni (zaszczepieni dawką przypominającą lub jeśli od zakończenia cyklu szczepień nie minęło 270 dni), ale nie tylko. Unijny certyfikat ma być także ważny i wystawiany dla osób, które będą miały ujemny wynik testu PCR, wyknany w ciągu 72 godzin przed podróżą (lub antygenowy, zrobiony 24 godziny przed podróżą), a także dla ozdrowieńców, którzy przedstawią dowód wyzdrowienia z COVID-19 w ciągu ostatnich 180 dni.

Jednocześnie wciąż utrzymane będą dodatkowe restrykcje dla osób nieposiadających certyfikatu. Jak czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej, poszczególne kraje mogą od takich podróżnych wymagać przeprowadzenia testu przed podróżą lub nie później niż 24 godziny po przyjeździe. Z wymogu tego powinni być zwolnieni podróżni przemieszczający się w ramach niezbędnej funkcji lub z powodu określonej konieczności, osoby dojeżdżające do pracy za granicą oraz dzieci poniżej 12 roku życia.
 
W serwisie Euronews czytamy, że może to być jeden z pierwszych kroków krajów UE w kierunku swobodniejszego traktowania pandemii i jest odpowiedzią na znaczący wzrost poziomu zaszczepienia i mniejszą „siłę rażenia” nowego wariantu koronawirusa. Choć z drugiej strony – to także „przyznanie się do winy”, że przywrócenie restrykcji w podróżowaniu w żaden sposób nie wpłynęło na spowolnienie rozwoju wariantu omikron w Europie.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »