Fly4free.pl

Cypr znosi restrykcje wjazdowe dla zaszczepionych turystów i ozdrowieńców!

Foto: Leonid Andronov / Shutterstock
Od 1 marca Cypr zniesie obowiązek przedstawienia negatywnego testu na koronawirusa oraz testowania się już na miejscu dla w pełni zaszczepionych podróżnych – ogłosiło ministerstwo turystyki tego kraju. Zmiany dotyczą wszystkich podróżnych, niezależnie od sytuacji epidemiologicznej w kraju, z którego podróżują. Na zwolnienie z obowiązku testowego mogą też liczyć ozdrowieńcy.

Obecnie Cypr ma jedne z najbardziej restrykcyjnych warunków wjazdowych spośród wszystkich krajów UE. Podróżni, niezależnie od tego, czy są zaszczepieni czy nie, muszą od początku stycznia wykonać przed podróżą test na koronawirusa i przedstawić jego negatywny wynik, wykonać kolejny test PCR na lotnisku już po przylocie na Cypr oraz po upływie 72 godzin od przylotu wykonać… trzeci test na koronawirusa, tym razem antygenowy (ten wymóg nie dotyczy pasażerów, którzy przyjęli dawkę przypominającą). Od 1 marca te zasady zmienią się dla w pełni zaszczepionych podróżnych i ozdrowieńców.
Cypr ogłosił, że od tego dnia osoby w pełni zaszczepione będą mogły wjeżdżać do tego kraju bez konieczności robienia testów. Dotyczy to zarówno osób, które przyjęły dawkę przypominającą, ale też tych, które mają za sobą tylko dwie dawki szczepienia (lub jedną w przypadku szczepionki jednodawkowej) – w takim przypadku uznawane będą certyfikaty zaszczepienia, jeśli od zakończenia pełnego cyklu szczepień nie minęło jeszcze 9 miesięcy.

Tego dnia Cypr planuje też uprościć listę z kategoriami krajów, układaną według poziomu zagrożenia epidemicznego. Od 1 marca będzie to tylko zielona i czerwona lista, a także lista szara (osoby podróżujące z tych krajów będą musiały otrzymać specjalne zezwolenie, by pojawić się na Cyprze). To ważne w kontekście osób niezaszczepionych. Osoby niezaszczepione z krajów na zielonej liście będą musiały od 1 marca wykonać przed podróżą negatywny test PCR (do 72 godzin przed podróżą) lub antygenowy (z 24-godzinnym wyprzedzeniem), z kolei osoby z listy czerwonej – oprócz testu przed podróżą będą też musiały wykonać dodatkowy test PCR na lotnisku na Cyprze (na własny koszt).

Z informacji ze strony cypryjskiego rządu wynika, że z obowiązku testowania na COVID zwolnieni będą też ozdrowieńcy, którzy będą legitymowali się odpowiednim certyfikatem. W tym przypadku okres jego ważności nie może wynosić więcej niż 180 dni od momentu otrzymania pozytywnego wyniku testu.

Cypr ponownie więc otwiera się na turystów przed startem sezonu urlopowego, co jednak nie dziwi, bo gospodarka tego kraju oparta jest na turystyce. Odpowiada ona za ok. 13 procent krajowego PKB. Trzeba też przypomnieć, że
Cypr był pierwszym krajem UE, który zapowiedział, że będzie uznawał unijny certyfikat COVID.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Super, ale wjazd do Północnego Cypru nadal z PCRem?
bitminer, 25 stycznia 2022, 19:27 | odpowiedz
A jak to jest z powrotem z Cypru w marcu? Larnaka jest w UE ale nie jest w Schengen. Mam certyfikat szczepienia. Czy po przylocie do Polski czeka mnie kwarantanna? 
Moni98765487654, 14 lutego 2022, 13:55 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »