Fly4free.pl

Zmiany w przepisach wjazdowych do kilku popularnych krajów. Sporo na plus!

kobieta w maseczce na lotnisku
Foto: Ilona Titova / Shutterstock
Islandia łagodzi zasady kwarantanny, Szwecja, Anglia i Cypr rezygnują z obowiązku testowania dla zaszczepionych turystów, Tajlandia wycofuje się z kwarantanny – to tylko kilka przykładów zmian, jakie w ostatnim czasie dokonały się w popularnych turystycznie krajach.

Na żadne wiadomości nie czekamy obecnie bardziej niż na wszelkie poluzowanie zasad wjazdowych do poszczególnych krajów. Nic nie napawa nas większym entuzjazmem niż szansa na przekazanie wam wiadomości w stylu „koniec z testami”, „znoszą kwarantannę”, „łagodzą restrykcje”. Oczywiście – podobnie jak większość z was – chcielibyśmy, żeby w ogóle nie trzeba było już o tym informować, a podróże znów były swobodne jak przed pandemią. Ale jak się nie ma co się lubi, to się cieszy nawet z mniejszych rzeczy. A dobrych wiadomości ostatnio nie brakuje!

Szwecja znosi obowiązek testów, Islandia łagodzi kwarantannę

Zacznijmy od wiadomości, o których na łamach Fly4free.pl jeszcze nie pisaliśmy. Na dużą zmianę zdecydowała się Szwecja, która wycofuje się z niedawnego zaostrzenia przepisów. W grudniu wprowadziła bowiem obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu przez wszystkich obcokrajowców – niezależnie od statusu szczepień. Obecnie jednak, osoby zaszczepione i ozdrowieńcy ponownie mogą wjechać do Szwecji bez żadnych ograniczeń.

Zasady zaostrzono z powodu wykrycia wariantu omikron, ale po kilku tygodniach rząd uznał, że wraz z rosnącą liczbą przypadków zakażenia tym rodzajem koronawirusa – takie obostrzenia nie mają już sensu. Test nadal muszą przedstawiać osoby, które nie przechorowały koronawirusa i nie zdecydowały się na szczepienie.

– Podróżujący nie są już uważani za stwarzających szczególne ryzyko wpłynięcia na rozprzestrzenianie się omikron w Szwecji – powiedział rząd w oświadczeniu.

Dokładnie na takie same zmiany zdecydowała się Szwajcaria. Jeszcze kilka dni temu wszyscy podróżni musieli przejść test na koronawirusa. Teraz ten obowiązek zostaje wyłącznie dla osób niezaszczepionych. Ozdrowieńcy i osoby w pełni zaszczepione wjeżdżają bez problemu. Muszą jedynie pamiętać o formularzu wjazdowym (nie dot. on jedynie osób podróżujących samochodem). Znika też obowiązek zrobienia drugiego testu, który mieli zrobić najwcześniej w czwartym dniu pobytu.

W piątek, 21 stycznia dobre wiadomości napłynęły z Irlandii. Tamtejszy premier, Micheal Martin potwierdził, że rząd zniesie większość ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Wróciły więc normalne godziny otwarcia restauracji i klubów (bez żadnych limitów), a zniknęły ograniczenia związane z imprezami plenerowymi i zamkniętymi. Jeśli chodzi o sam wjazd, obecnie osoby w pełni zaszczepione nie muszą martwić się żadnymi obostrzeniami, a niezaszczepieni muszą jedynie wykonać test PCR – nie wcześniej niż 72 h przed podróżą.

Islandia zdecydowała się natomiast ułatwić życie na kwarantannie. Choć większość turystów nie musi przez nią w ogóle przechodzić, jeśli już się przytrafi będzie znacznie przyjemniejsza. Oczywiście takie osoby nadal nie mogą wyskoczyć do sklepu czy spotkać się ze znajomymi, ale dozwolone są dwa spacery dziennie. Nie określono jak długie mogą być – ważne tylko, żeby odbywały się z dala od ludzi. Co akurat na wyspie lodu i ognia nie jest szczególnie trudne.

Na Islandii funkcjonuje też tzw. łagodna wersja kwarantanny (np. ze względu na kontakt z osobą zakażoną). Tu także złagodzono zasady. Osoby objęte tym środkiem ostrożności nie muszą już wykonywać testu na początku kwarantanny i w dniu jej zakończenia. Mogą też chodzić do pracy i szkoły, ale powinny do minimum ograniczyć kontakt z innymi osobami.

Ale to nie koniec – Cypr, Wielka Brytania, Tajlandia…

Przypomnijmy jednak, że dobrych informacji było w ostatnich dniach więcej. Dosłownie kilka godzin temu premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson poinformował, że Anglia nie będzie już wymagać testów od osób w pełni zaszczepionych. Zniknie więc dotychczasowy obowiązek, który oznaczał konieczność wykonania testu nie dalej niż w 2. dniu pobytu w Anglii. Co istotne, docelowo nowe zasady mają objąć całą Wielką Brytanię, a więc także Szkocję, Walię i Irlandię Północną. Choć nie ogłoszono jeszcze konkretnego terminu, od kiedy zaczną obowiązywać zmiany – mamy tego doczekać lada moment. Dla osób niezaszczepionych restrykcje pozostają bez zmian. Oznacza to, że muszą liczyć się z obowiązkiem wykonania aż trzech testów (przed przylotem, a także w 2. i 8. dniu pobytu) oraz kwarantanną.

Kilka dni temu informowaliśmy również o zmianach na Cyprze. Kilka tygodni kraj niemiło zaskoczył turystów wprowadzając obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu niezależnie od statusu szczepień i dwukrotnego powtórzenia badania już po przylocie. Na szczęście zasady w zaostrzonej formie nie przetrwały długo.

Ale już od 1 marca ponownie turyści, którzy są zaszczepieni lub przechorowali już COVID-19, nie będą musieli martwić się żadnym testem. Odpada im więc aż trzykrotne badanie, co przyznacie – jest gigantyczną zmianą. Zasady dotyczące osób niezaszczepionych również będą łagodniejsze. W zależności od kategorii kraju, z której przylatują będą musieli mieć negatywny wynik testu przed podróżą (kraje zielone) lub wykonać dwa testy – przed przylotem i na cypryjskim lotnisku (kraje czerwone).

Słowa dotrzymała także Tajlandia, która pod koniec ubiegłego tygodnia zapowiedziała ponowne zniesienie kwarantanny i przywrócenie programu Test&Go, który pozwala na zwiedzanie dowolnych regionów kraju (a nie spędzania 7 dni w tym samym regionie jak w przypadku programu Sandbox). Zaledwie dzień później informacje te zostały potwierdzone, a program Test & Go i wnioski o Thailand Pass wróciły. Choć nadal nie oznacza to super łatwego wjazdu do Tajlandii, to przynajmniej dla osób zaszczepionych znika uciążliwa kwarantanna.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Pewnie, zaszczepieni też chorują (tyle że łagodniej), też zarażają i będą dalej sobie rozsyłać to na prawo i lewo, gdzie tu sens? Przyjdzie wiosna to i covid zniknie
wiks91, 24 stycznia 2022, 20:05 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Mam jedno 'ale' do twojej wypowiedzi. Pierwsza część jest w trybie przypuszczającym, jest pewnym zapytaniem. Natomiast druga część jest jakby stwierdzeniem faktów. Musisz się zdecydować czy jesteś pewien, że zaszczepieni chorują oraz zarażają, czy przypuszczasz, że pewnie też chorują, ale wówczas pewnie też zarażają. Bo twoja wypowiedź nie jest spójna.A merytorycznie. Tak zaszczepieni chorują i zarażają, ale rzadziej. Jest więc mniejsze ryzyko, że zarazisz się od zaszczepionej osoby niż od niezaszczepionej, ale ryzyko zawsze jakieś tam jest. Dlatego niektóre kraje nie wpuszczają turystów w ogóle, bo mają niski apetyt na ryzyko, jak Filipiny. Niektóre z większym apetytem na ryzyko, wpuszczają tylko tych zaszczepionych, jak Tajlandia. A niektóre kraje wpuszczają wszystkich jak UK.wiks91 Pewnie, zaszczepieni też chorują (tyle że łagodniej), też zarażają i będą dalej sobie rozsyłać to na prawo i lewo, gdzie tu sens? Przyjdzie wiosna to i covid zniknie
Alvaro_morales, 25 stycznia 2022, 15:21 | odpowiedz
Avatar użytkownika
W Polsce od początku roku zakażeniu uległo 104tys niezaszepionych i 120tys zaszczepionych... Covido cyrk! 
Julian13, 25 stycznia 2022, 18:14 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »