Fly4free.pl

Kolejne kraje luzują obostrzenia. Wśród nich Izrael, ZEA i Portoryko

izrael lotnisko
Foto: Roman Yanushevsky / Shutterstock

Izrael zaczął wpuszczać pierwsze grupy turystyczne, Portoryko znosi testy dla niektórych turystów, a Abu Zabi obiecuje lada moment zrezygnować z kwarantanny – to dopiero początek zmian, które w ostatnich tygodniach obserwujemy w kontekście przepisów wjazdowych na świecie. I choć luzowanie obostrzeń nie wszędzie rusza pełną parą, to nawet małe kroki warto zauważyć i docenić!

Nowy tydzień przyniósł sporo dobrych wiadomości, jeśli chodzi o kolejne luzowanie obostrzeń. Choć nie zawsze są to tak spektakularne zmiany – jak w przypadku Rumunii, która zdecydowała się całkowicie znieść obowiązek testów wobec przyjeżdżających z Polski, to i tak daje nadzieje, że z czasem naprawdę zaczniemy wracać do normalności.

Izrael zaczyna od małych grup

Zacznijmy od Izraela, który za sprawą licznych tanich lotów i dobrej pogody przez cały rok, od kilku lat cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków. Kraj ten zamknął się jednak na turystów zagranicznych już w marcu zeszłego roku i od tamtej pory nie kwapił się do otwarcia. Gdy jednak nadszedł narodowy program szczepień, a liczba zaszczepionych obywateli rosła w ekspresowym tempie, pojawiły się pierwsze wzmianki o niewielkim uchyleniu drzwi dla turystyki. Pierwsze decyzje już zostały podjęte.

Na początek Izrael zdecydował się zezwolić na wjazd jedynie małym grupom turystycznym. Przepisy, które obowiązują od 23 maja obejmują jednak wyłącznie osoby zaszczepione, a każda grupa musi wcześniej zdobyć specjalne pozwolenie, o które można wnioskować przez internet. W pierwszej turze przyjętych zostanie zaledwie 20 grup, z czasem liczba ta będzie rosła. Według wstępnych zapowiedzi, indywidualni turyści będą mogli powrócić do Izraela dopiero od 1 lipca.

Portoryko zaprasza zaszczepionych

Dobre wieści płyną także z bardziej egzotycznych kierunków. Portoryko zdecydowało się zwolnić osoby zaszczepione z obowiązku przedstawiania negatywnego wyniku testu na COVID-19. Zniesiono również godzinę policyjną, a osoby zaszczepione nie muszą zasłaniać ust i nosa – przynajmniej na otwartych przestrzeniach. Na razie jednak dotyczy to wyłącznie osób przylatujących ze Stanów Zjednoczonych. Niedługo jednak lista ta może zostać wydłużona.

Jeśli interesują was miejsca, które podjęły podobne decyzje (także wobec polskich podróżnych), to koniecznie zajrzyjcie do naszego artykułu – na bieżąco aktualizujemy listę krajów, które zniosły obostrzenia wobec osób zaszczepionych i tzw. ozdrowieńców.

Abu Zabi wreszcie zniesie kwarantannę?

Kolejną nową informacją na temat poluzowania obostrzeń jest zniesienie obowiązek kwarantanny przez jeden ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Abu Zabi. Obecnie Polaków obowiązuje 10-dniowy obowiązek kwarantanny, który jest bardzo uciążliwy. Już od 1 lipca ma się to jednak zmienić, a zagraniczni turyści nie będą musieli już martwić się kwarantanną. W zamian zostaną wprowadzone procedury podobne do tych obowiązujących w Dubaju, czyli zależne od statusu epidemicznego w kraju, z którego przylatujemy. W tej chwili trzeba więc spodziewać się obowiązku wykonania testu PCR, gdyż Polska nie znajduje się na tzw. „zielonej liście”.

Włochy, Grecja, Hiszpania - tu luzowanie obostrzeń też się pojawiło

Przypomnijmy, że w ostatnich dniach kilkunastu dniach także nie brakowało dobrych wiadomości, jeśli chodzi o obostrzenia. I wiele z nich powinno ucieszyć Polaków, bowiem dotyczą kierunków, które lubimy i chętnie wybieramy na nasze wakacyjne wojaże.

Co się zmieniło? Przede wszystkim Włochy zdecydowały się znieść kwarantannę dla przyjeżdżających z Polski (od 16 maja), Rumunia zupełnie zniosła obowiązek przedstawiania negatywnych wyników testów na COVID-19 (od 21 maja), a Hiszpania zwolniła z nich osoby zaszczepione (od 7 czerwca), natomiast w Grecji do osób zwolnionych z testów dołączyli ozdrowieńcy (wcześniej były to wyłącznie osoby zaszczepione). Dodatkowo Włochy zapowiedziały, że i u nich osoby zaszczepione i ozdrowieńcy nie będą podlegać temu obowiązkowi. W tej kwestii nie podano jednak konkretnej daty, więc na oficjalne wieści musimy jeszcze trochę poczekać.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »