Fly4free.pl

Koronawirus: najważniejsze informacje dla podróżujących – decyzje linii i krajów [NA ŻYWO]

Foto: lje / Shutterstock

Które linie odwołały loty? Którzy przewoźnicy pozwalają na zmianę daty lub celu podróży? Które kraje zakazały wjazdu obywatelom z Polski? Jaka podróż może wam przeszkodzić w odwiedzeniu kolejnych państw? Zebraliśmy odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z koronawirusem w kontekście podróży. Tekst jest na bieżąco aktualizowany.

Informacji na temat kolejnych obostrzeń w związku z rozwojem koronawirusa jest mnóstwo, a sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie, postanowiliśmy więc przygotować jeden tekst, w którym znajdziecie wszystkie bieżące wiadomości. Cały czas będziemy go aktualizować, więc zachęcamy, żeby wracać do niego regularnie.

Znajdziecie tu m.in. restrykcje konkretnych krajów wobec obcokrajowców, decyzje linii lotniczych o odwołanych lotach, możliwościach anulacji lub zmiany biletów. Krótko mówiąc wszystko, co może wpłynąć na wasze podróże. Aby łatwiej było się odnaleźć podzieliliśmy naszą relację na dwie kategorie – linie lotnicze i obostrzenia. W każdej z nich systematycznie będą pojawiać się nowe informacje razem z datą i godziną. Jeśli tylko dowiemy się o czymś nowym, na pewno trafi to tutaj.

[NAJNOWSZE AKTUALIZACJE]

ŚRODA, 25 MARCA

11.15 Ah, wspaniałe czasy, kiedy głównym zmartwieniem branży lotniczej było globalne uziemienie Boeingów 737 MAX. Tymczasem… agencja Reuters informuje, że produkcja feralnego modelu Boeinga ma zostać wznowiona w maju. W normalnych okolicznościach to byłaby świetna informacja, ale pozostaje pytanie, czy wszyscy przewoźnicy znajdujący się w kryzysie z powodu pandemii koronawirusa będą w ogóle w stanie odbierać swoje samoloty?

10.45 Rząd podjął decyzję. o przedłużeniu zakazu lotów pasażerskich na terenie Polski do 11 kwietnia. W reakcji LOT ogłosił, że właśnie do tego dnia przedłuży zawieszenie wszystkich tras. Przypomnijmy, że już wcześniej narodowy przewoźnik zawiesił sprzedaż biletów na wszystkie loty do 19 kwietnia.

WTOREK, 24 MARCA

15:00 Wizz Air poinformował, że zamyka wszystkie bazy w Polsce, tj. w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Decyzja będzie obowiązywać do 1 maja 2020 r.

13:20 Podczas konferencji ministra zdrowia i premiera, ogłoszono, że w Polsce od 25 marca obowiązują nowe ograniczenia dotyczące przemieszczania się. Możemy wychodzić wyłącznie z celu załatwienia niezbędnych spraw (wyjście do sklepu, do pracy, wyprowadzanie psa). Zakazane są zgromadzenia powyżej 2 osób, a w transporcie publicznym może być używana maksymalnie połowa miejsc siedzących.

12:00 Ryanair poinformował, że nie spodziewa się wykonywać żadnych operacji zarówno w kwietniu, jak i w maju. Jest jednak gotowy użyczyć samolotów poszczególnym rządom, które chciałyby zorganizować loty repatriacyjne.

PONIEDZIAŁEK, 23 MARCA

15.30 Solidne cięcia planuje też linia Turkish Airlines. Przewoźnik, który szczycił się tym, że ma najbardziej rozbudowaną siatkę połączeń na świecie i lata aż do 126 krajów, po zmianach w siatce połączeń zachowa… tylko 5 międzynarodowych tras! Z kolei linia Singapore Airlines ogłosiła, że uziemi większość samolotów i będzie miała do swojej dyspozycji tylko… 9 maszyn!

14.30 Kolejne linie lotnicze drastycznie tną swoje siatki połączeń z powodu koronawirusa. Zacznijmy od linii Emirates, która wczoraj najpierw zawiesiła wszystkie operacje, potem zmieniła zdanie, a dziś… jeszcze raz poinformowała, że od 25 marca odwołuje na okres 2 tygodni wszystkie połączenia pasażerskie. To samo dotyczy innych linii z Zatoki Perskiej, m.in. Etihad i jest związane z decyzją Zjednoczonych Emiratów Arabskich o wprowadzeniu 14-dniowego zakazu wszelkich lotów pasażerskich.

12.20 Tymczasem Polska aktywowała unijny mechanizm ochrony cywilnej, który gwarantuje obywatelom naszego kraju przebywającym poza Unią Europejską darmowy przelot do domu. Mechanizm działa w ten sposób, że Bruksela opłaca 75 procent kosztów podróży, a resztę – polski rząd. Czekamy na szczegóły, jednak nie mamy wątpliwości, że to świetna decyzja – więcej na ten temat przeczytacie w naszym tekście.

09.00 Wizz Air zawiesza wszystkie loty z i do Gruzji, a także loty z i do Portugalii spoza Unii Europejskiej. Węgierska linia z powodu koronawirusa uziemiła już część swojej floty, ale wykorzystuje przynajmniej część – w sobotę A321neo poleciał do Chin po transport maseczek ochronnych i specjalistycznej odzieży. To pierwszy z serii przynajmniej 10 takich rejsów.

—-

17.11 Linie Emirates poinformowały, że od 25 marca zawieszają wszystkie trasy, ale po kilku godzinach zmienił zdanie i ogłosił, że będzie realizował operacje do wybranych krajów w bardzo ograniczonym zakresie. Tak czy inaczej – większość połączeń linii z Zatoki Perskiej pozostaje zawieszona do odwołania!

17.05 Nie tylko LOT organizuje repatriacyjne rejsy dla pasażerów z Polski. W poniedziałek 23 marca specjalny rejs dla obywateli naszego kraju zorganizuje Alitalia. Lot z Rzymu do Warszawy o numerze AZ492 wystartuje z lotniska Rzym Fiumicino o godz. 11.50, a na Lotnisku Chopina w Warszawie wyląduje o godz. 14.10. Bilety na lot AZ492 kosztują 481 PLN i możecie je kupić w tym miejscu.

Jednocześnie Alitalia przypomina, że na wszystkich rejsach tej linii obowiązkowe jest noszenie maseczek na twarzy.

16:00 Konsulat Generalny RP w Kolonii przekazał ważną informację dla Polaków, którzy zamierzają wrócić do kraju przez Niemcy.

– Osobom, które w drodze do Polski będą lądować na lotniskach w RFN przypominamy, że funkcjonariusze Bundespolizei wymagają wiarygodnego potwierdzenia zamiaru dalszego tranzytu do Polski (np. przez okazanie biletu na dalszą podróż autokarem) i mogą odmówić wjazdu do Niemiec – informuje placówka.

15:00 W ramach akcji #LOTdoDomu, polskie linie organizują dla Polaków połączenie z Australii. Lot potrwa 23 godziny!

SOBOTA, 21 MARCA

22:00 Emirates poinformował, że zawiesza loty do Warszawy aż do 20 maja. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej przewoźnika.

15:00 Polonus poinformował, że do ośmiu tras uruchomionych specjalnie dla pasażerów #LOTdoDomu, dołoży jeszcze jedną. Autobusy pojadą z Lotniska Chopina przez Rawę Mazowiecką – Tomaszów Mazowiecki – Piotrków Trybunalski – Częstochowę – Piekary Śląskie – Bytom aż do Katowice. Przejazdy są bezpłatne.

14:00 LOT poinformował, że w ramach akcji #LOTdoDomu przywiózł do Polski już blisko 22 tys. pasażerów.

12:00 W ramach akcji #LOTdoDomu na połączenia 22.03 dostępne są jeszcze bilety z Londynu, Wiednia, Zurychu, Podgoricy, Skopje, Zagrzebia, Bergen i Oslo, Paryża, Amsterdamu i Madrytu.

PIĄTEK, 20 MARCA

19:00 Michael O’Leary przyznał, że Ryanair szykuje się na sytuacje, w której loty będą uziemione nawet przez 12 miesięcy.

15:30 Rząd Kanady zdecydował, że granice będą zamknięte dla obcokrajowców do 30 czerwca.

13:00 Od dzisiaj z Lotniska Chopina będą kursować autobusy i pociągi dedykowane pasażerom akcji #LOTdoDomu. PKP Intercity uruchomi 4 trasy kolejowe, a Polonus – 8 tras autobusowych. Wszystkie przejazdy są darmowe.

11:04 Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że firma Polonus i PKP Intercity dołączyły do akcji #LOTdoDomu. „Dzięki temu Polacy wracający samolotem PLL LOT do kraju będą mogli dotrzeć do wielu regionów Polski prosto z lotniska Chopina” – informuje resort. Niedługo mają pojawić się szczegóły tego planu.

10:40 Od północy z 21 na 22 marca, podczas odprawy na lot do Tajlandii będzie wymagane zaświadczenie o braku Covid-19.

ŚRODA, 18 MARCA

16:20 Po licznych zgłoszeniach od pasażerów i internautów o zatorach tworzących się po wylądowaniu samolotów akcji #LOTdoDomu, a co za tym idzie samoistnym tworzeniu się skupisk ludzkich, Lotnisko Chopina poinformowało, że podjęło już odpowiednie działania. „LOT zapewni większą liczbę autobusów, zaś PAŻP zapewni taką koordynację ruchu lotniczego, aby nie tworzyły się zatory” – informują przedstawiciele portu.

16:00 Centrum Informacji Konsularnej MSZ włączyło się w akcję informowania obywateli o #LotDoDomu i sytuacji na granicach. Możecie skorzystać z pięciu infolinii dedykowanych konkretnym krajom. Francja: +33 170 391 000, Holandia: +31 707 011 037, Niemcy: +49 307 001 48 00, Irlandia: +353 156 663 06, Wielka Brytania +44 203 078 96 18

12:20 Istnieją już cztery infolinie dotyczące przekraczania granic. Trzy dotyczą przekraczana polskiej granicy i obsługuje je Straż Graniczna: 22 500 40 68,  22 500 45 68, 22 500 54 68. Informacje dotyczące przekraczania pozostałych granic można uzyskać na infolinii Ministerstwa Spraw Zagranicznych: +48 22 523 88 80.

11:25 Ambasada RP w Wiedniu informuje, że mimo zamkniętej granicy niemiecko-austriackiej, Polacy z Austrii mogą przejechać do Polski przez Niemcy. Na granicy należy informować: „tranzyt do domu – Transit nach Hause”.

11:20 LOT ogłosił kolejne połączenia w ramach akcji #LOTdoDomu. Na czwartek zaplanowano dodatkowo trasy z Abu Dhabi, Paryża, Amsterdamu, Teneryfy, Sztokholmu i Göteborga. Na piątek loty z Paryża, Amsterdamu, Bangkoku, Oslo, Bergen, Edynburga, Dublina, Cork, Madrytu, Alicante i Sztokholmu, a na sobotę z Brukseli, Paryża, Bangkoku, Dublina, Oslo, Sztoholmu i Göteborga, a także Madrytu i Amsterdamu.

11:10 Gigantyczne korki na granicy pomiędzy Niemcami i Polską.  Kierowcy powinni zaopatrzyć się w zapas płynów i żywności. Według danych Straży Granicznej szacunkowy czas oczekiwania na poszczególnych przejściach granicznych: Jędrzychowice – 30 godzin, Świecko – 10 godzin, Olszyna – 13 godzin, Krajnik Dolny – 5 godzin, Kołbaskowo – 3 godziny.

10:00 Rząd zdecydował o uruchomieniu kolejnych punktów granicznych z powodu wzmożonego ruchu.

Na granicy polsko-czeskiej będzie można przekroczyć granicę w trzech kolejnych miejscach – w Gołkowicach, Lubawce i Głuchołazach. Na tych przejściach drogowych będzie odbywał ruch osobowy i towarowy.

Na granicy polsko-niemieckiej rozszerzony zostaje zakres ruchu na czterech drogowych przejściach granicznych: Gubin – Guben, Słubice – Frankfurt nad Odrą, Kostrzyn nad Odrą – Kietz i Zgorzelec. Do tej pory był tam możliwy jedynie ruch pieszy. Teraz na trzech przejściach będzie możliwy ruch pieszy, osobowy i towarowy (na przejściach: Słubice – Frankfurt nad Odrą, Kostrzyn nad Odrą – Kietz oraz Zgorzelec). Natomiast na przejściu Gubin – Guben odbywać się będzie ruch pieszy i osobowy.

Na granicy polsko-litewskiej dodatkowo będzie można przekroczyć granicę na przejściu drogowym w Ogrodnikach. Będzie się tam odbywał zarówno ruch osobowy, jak i towarowy.

 

Starsze aktualizacje znajdziecie na końcu tekstu. 

Foto: Fasttailwind / Shutterstock

LINIE LOTNICZE

Przegląd zacznijmy od tanich linii, bo tutaj sytuacja jest najbardziej skomplikowana.

 • WIZZ AIR

Węgierska linia ogłosiła, że od 10 marca do 3 kwietnia zawiesza wszystkie loty ze swojej siatki połączeń do i z Włoch. Dotyczy to wszystkich lotnisk w tym kraju, na jakie lata ta linia, a więc: Alghero, Bari, Bolonia, Katania, Mediolan Bergamo, Mediolan Malpensa, Neapol, Piza, Rzym Ciampino, Rzym Fiumicino, Turyn, Wenecja, Treviso, Wenecja.

Dodatkowo, w związku z wprowadzeniem obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny dla wszystkich przybywających na teren Izraela, Wizz Air zawiesza wszystkie loty z i do tego kraju w okresie od 12 do 23 marca włącznie. W przypadku Polski chodzi o połączenia z Katowic, Krakowa i Warszawy do Tel Awiwu i Ejlatu.

Co możesz zrobić? Wizz Air informuje, że rezerwacje pasażerów, którzy mają wykupione bilety na wspomniane wyżej połączenia, zostaną automatycznie zmienione na połączenie na innej trasie w możliwie najbliższym terminie, o czym pasażerowie zostaną automatycznie poinformowani. Oczywiście, nie musimy się na to zgadzać i możemy anulować naszą rezerwację.

– Klienci, którzy dokonali rezerwacji bezpośrednio na stronie wizzair.com lub za pośrednictwem aplikacji otrzymają powiadomienie pocztą elektroniczną, w którym zaoferowana zostanie im bezpłatna zmiana rezerwacji, pełny zwrot kosztów lub zwrot 120% pierwotnej wartości rezerwacji na konto Wizz Air. Pasażerowie mogą wybrać jedną spośród powyższych możliwości klikając w link w wiadomości e-mail, a następnie wskazując najlepszą dla siebie opcję poprzez samoobsługową platformę – czytamy w komunikacie przewoźnika.

Co z lotami na innych trasach? W tym przypadku bezpłatną możliwość zmiany rezerwacji mają tylko pasażerowie z wykupioną usługą WIZZ Flex. W innych przypadkach nasze możliwości są ograniczone – w Wizz Air opłata za anulowanie biletu wynosi 264 PLN. To znaczy, że jeśli zapłaciliście za bilety więcej niż 264 PLN, otrzymacie zwrot ceny biletu pomniejszony o tę kwotę. Jeśli zapłaciliście mniej, to anulacja… zupełnie nie ma sensu, bo nie odzyskacie żadnych pieniędzy. Wtedy możecie jedynie nie wykorzystać biletów, czyli nie przyjść na lotnisko. Ucinając spekulacje – nie, nie zostaniecie obciążeni żadną karą finansową. 

 • RYANAIR

Irlandzka linia ogłosiła, że od 13 marca od północy do 8 kwietnia zawiesza wszystkie loty z i do Włoch. Nie są to wszystkie cięcia, gdyż z uwagi na mniejsze zainteresowanie podróżami, irlandzka linia anuluje też część lotów na innych trasach, m.in. opóźnia start lotów z Polski do Zadaru, ale odwołane są też inne połączenia.

Co z pasażerami odwołanych lotów? Osoby dotknięte zakazem podróży lub odwołaniem lotu otrzymają email informujący o wszystkich opcjach – do wyboru jest zwrot kosztów, zmiana terminu/trasy lotu lub zwrot w ramach Travel Credit. Pasażerowie innych lotów, którzy nie chcą lecieć, nie mają specjalnie dużego wyboru – anulowanie rezerwacji (oprócz wyżej wymienionych przypadków) jest niemożliwe, ale nadal możecie zmieniać daty swoich wylotów. Koszt takiej operacji jest wyliczany dla każdej rezerwacji osobno i może wynosić od 35 do 95 EUR. Zważywszy na poziom cen, w jakich Ryanairowi zdarza się oferować bilety, może się okazać, że taniej będzie zrezygnować niż zmienić bilety. Cenę zmiany rezerwacji można sprawdzić po zalogowaniu się do swoich rezerwacji.

Foto: Denis Belitsky / Shutterstock

Linie tradycyjne

Przewoźnicy tradycyjni zaoferowali w zdecydowanej większości dużą elastyczność dla swoich pasażerów z ważnymi rezerwacjami. Oto, jak wyglądają ich aktualne propozycje.

 • LOT

LOT już wcześniej zawiesił część tras z powodu koronawirusa: do 28 kwietnia linia przestała latać na oba lotniska w Pekinie, zawiesiła też połączenie z Budapesztu do Seulu oraz część połączeń z Warszawy do Seulu. Linia wstrzymała też połączenia do Włoch. W środę LOT z kolei poinformował o zawieszeniu kolejnych połączeń: wstrzymane będą „pojedyncze częstotliwości” rejsów do Tel Awiwu z Warszawy i polskich portów regionalnych. Do 24 kwietnia zawieszone będą też następujące połączenia:

 • Warszawa-London City
 • Budapeszt-London City
 • Kraków-Bukareszt
 • Warszawa-Zaporoże

Jednocześnie LOT przekłada też na 1 września start trasy z Warszawy do Ostrawy (pierwotnie miała być ona otwarta 30 marca), a także do 24 kwietnia ograniczy  “częstotliwości rejsów na wybranych trasach średniego i dalekiego zasięgu”, choć tu nie podaje już żadnych szczegółów.

Od 13 marca linia zapewne zawiesi też wszystkie połączenia do USA, w związku z restrykcjami nałożonymi przez USA na obywateli 26 krajów Europy, w tym Polski. Zakaz podróży z tych krajów do Stanów Zjednoczonych ma wejść w życie 13 marca o północy i obowiązywać przez 30 dni.

LOT udostępnił też możliwość elastycznej zmiany rezerwacji na wszystkich trasach ze swojej siatki dla pasażerów, którzy zakupili lub zakupią bilety w okresie do 31 marca na podróże w okresie od 6 marca do 24 kwietnia 2020 roku. Pasażerowie ci mogą dokonać bezpłatnej zmiany daty podróży na loty do 31 grudnia 2020 roku z zachowaniem swojej klasy rezerwacyjnej. Zmiany rezerwacji można dokonać poprzez LOT Contact Center, a także za pośrednictwem wiadomości na Facebooku na profilu LOT (Messenger).

 • GRUPA LUFTHANSA

Zarówno Lufthansa, jak i linie partnerskie w ramach grupy odwołały już wiele połączeń – sama Lufthansa w marcu odwołała 7100 lotów, a w kwietniu – kolejne 23 tysiące połączeń, zarówno na krótkich jak i dalekich trasach.

Jeśli chodzi o zmiany rezerwacji, sytuacja przedstawia się następująco: Lufthansa, Swiss, Austrian Airlines, Brussels Airlines i Air Dolomiti pozwolą na elastyczną zmianę rezerwacji dla biletów zakupionych w okresie  do 31 marca na wszystkie loty ze swojej siatki, ale tylko dla pasażerów, którzy mają zaplanowany wylot przed 30 kwietnia. Pasażerowie ci będą mieli możliwość jednorazowej zmiany terminu podróży na dowolną datę przed 31 grudnia 2020 roku – niezależnie od tego, jaki bilet kupili. Pasażerowie nie mogą jednak zmienić miejsca wylotu ani lotniska docelowego, a jeśli wybrana klasa podróży nie będzie już dostępna, różnica w cenie biletu musi zostać dopłacona. Zmiana musi zostać dokonana przed pierwotną datą podróży widoczną na bilecie.

Nieco inaczej wygląda polityka zmiany rezerwacji w liniach Eurowings – tu także możemy zmienić datę naszego wylotu dla wszystkich rezerwacji zakupionych przed 31 marca na loty w okresie do 30 kwietnia na dowolną datę do 31 grudnia 2020 roku. Różnica polega jednak na tym, że w przypadku tej linii zmian w rezerwacji należy dokonać do 31 maja 2020 roku. Możliwa jest też zmiana destynacji, do której podróżujemy, jednak może to oznaczać konieczność dopłaty różnicy w cenie biletu.

 • AIR FRANCE-KLM

Przewoźnik wprowadził nowe zasady dotyczące darmowych zmian rezerwacji w poniedziałek.  Nowe zasady dotyczą wszystkich ważnych biletów wystawionych przez Air France i KLM w okresie do 31 marca 2020 roku na podróże w okresie od 3 marca do 31 maja 2020 roku.

“W przypadku wspomnianych lotów obsługiwanych przez Air France i KLM klienci mogą poprosić o zmianę rezerwacji lub kupon na przelot w późniejszym terminie (szczegółowe informacje można znaleźć na stronach internetowych obu linii). W przypadku zmiany rezerwacji na przelot w wyższej taryfie, obowiązuje dopłata w wysokości różnicy taryfowej (jeżeli istnieje). Zmiana rezerwacji i wystawienie nowych biletów musi nastąpić przed 31 maja 2020 r. Niniejsze zasady stanowią uzupełnienie i nie zastępują wcześniej ustalonych zasad, obowiązujących dla podróży do do/z Chin, Korei, Singapuru i Włoch” – czytamy w komunikacie Air France-KLM.

Z informacji na stronie internetowej przewoźnika wynika, że taki kupon ważny jest przez rok.

 • EMIRATES

Linia z Dubaju poinformowała w komunikacie, że wprowadza nowe zasady zmiany rezerwacji w przypadku biletów wydanych od 7 do 31 marca 2020 roku, dzięki czemu klienci mogą swobodnie zmienić termin podróży bez dodatkowych opłat za zmianę rezerwacji czy ponowne wydanie biletu. Z komunikatu prasowego wynika, że pasażerowie mogą przesunąć swoją rezerwację na dowolny termin w ciągu 11 miesięcy w tej samej klasie rezerwacyjnej, bez żadnych opłat za zmianę, a nowe zasady obejmują wszystkie kierunki w siatce połączeń Emirates.

 • BRITISH AIRWAYS

Darmowa zmiana rezerwacji na wszystkie bilety z siatki przewoźnika, kupione w okresie od 3 do 16 marca. Według informacji przewoźnika – rezerwację można zmienić na dowolny termin w ciągu 12 miesięcy od daty planowanej podróży.

 • FINNAIR

Finnair umożliwia bezpłatną zmianę rezerwacji na wszystkie loty ze swojej siatki wykupione na marzec. Jeśli macie bilet wykupiony w tym okresie, możecie zmienić datę na okres do 30 czerwca 2020 roku. Z kolei wszystkie bilety na dowolną trasę kupione w okresie od 6 marca do 30 kwietnia na podróże do 30 listopada 2020 roku także będą podlegały darmowej zmianie rezerwacji.

 • QATAR AIRWAYS

Pasażerowie z biletami wykupionymi w okresie do 30 czerwca 2020 roku, będą mogli zmienić datę swojej podróży bez dodatkowych opłat lub anulować swój bilet i wymienić go na voucher podróżny na bilet na tej samej trasie, ważny przez rok. Zmian w swoich rezerwacjach można dokonywać w okresie do 3 dni przed planowaną datą podróży.

Jeśli na liście nie ma Waszej linii lotniczej, najlepiej najpierw wejść na ich stronę internetową. Niemal każdy przewoźnik ma specjalną zakładkę w temacie koronawirusa:
Foto: David Tadevosian / Shutterstock

Co z noclegami?

Z powodu koronawirusa bardziej elastyczne możliwości anulowania i zmian w swoich rezerwacjach wprowadziły też sieci hotelowe i serwisy pośredniczące w rezerwowaniu noclegów.

Nowe zasady dotyczące anulowania noclegów w związku z polityką wyjątkowych okoliczności wprowadził serwis Airbnb. Dotyczą one:

 • gości podróżujących z miejsc, w których panuje epidemia
 • gospodarzy, którzy przyjmują lub witają gości przyjeżdżających z miejsc, w których panuje epidemia (poniżej znajdziesz listę narażonych regionów)
 • każdej osoby, która nie może dokończyć podróży ze względu na oficjalne ograniczenia podróży, w związku z wykonywanymi przez siebie obowiązkami w zakresie zwalczania chorób, anulowanie przez przewoźnika lotów lub naziemnych środków lokomocji w związku z przypuszczeniami o występowaniu lub w związku z występowaniem koronawirusa (COVID-19)

Więcej szczegółów na ten temat znajdziecie na stronach Airbnb.

Zmiany w swojej polityce wprowadził też serwis Booking.com.

Jednocześnie zachęcamy wszystkich, którzy mimo wszystko planują podróże, do wybierania opcji noclegowych z możliwością darmowego anulowania rezerwacji, w związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją.

Zmiany wprowadzają też znane sieci hotelowe, rezygnując w niektórych przypadkach z opłat za anulowanie rezerwacji. Więcej szczegółów na ten temat znajdziecie w serwisie „Business Traveller”.

Jeśli jednak nie macie rezerwacji z darmową anulacją lub czas na jej dokonanie już minął, to i tak warto skontaktować się bezpośrednio z obiektem. Wiemy z relacji naszych czytelników, że wielu właścicieli zgadza się na anulowanie i zwrot pieniędzy z uwagi na nadzwyczajną sytuację.

Foto: rarrarorro / Shutterstock

RESTRYKCJE POSZCZEGÓLNYCH KRAJÓW

W tej chwili Główny Inspektorat Sanitarny nie zaleca podróży do do Chin oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Francji (departament Oise w Regionie Hauts-de-France, region Ile-de France, departament Górna Sabaudia w regionie Owernia-Rodan-Alpy, departament Morbihan w regionie Bretania), Niemiec (Nadrenia Północna-Westfalia) i Japonii.

Wiele krajów nakłada dodatkowo swoje obostrzenia. Najważniejsze z nich, dotyczące popularnych kierunków wśród Polaków, znajdziecie poniżej. Jeśli zamierzacie podróżować w bardziej egzotyczne miejsca, wszystkie bieżące zasady znajdziecie też na stronach IATA – Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych i na stronach rządowych poszczególnych krajów.

Jakie restrykcje wprowadziły poszczególne kraje?

 • WŁOCHY

Od 10 marca całe Włochy są tzw. czerwoną strefą. Co to oznacza? Przede wszystkim do 3 kwietnia zakazano wszystkich zgromadzeń publicznych łącznie z imprezami sportowymi i działalnością kulturalną czy rozrywkową. Wszystkie żłobki, przedszkola, szkoły i uniwersytety będą zamknięte. Podobnie wszelkie ośrodki sportowe i sale gimnastyczne, a także teatry, kina, muzea i kościoły. Nie będą odprawiane msze święte.

Sklepy wielkopowierzchniowe mogą działać tylko od poniedziałku do piątku, czynne są także apteki. Poza tym wszystkie lokale, w tym restauracje, kluby czy kawiarnie są pozamykane. Wcześniej skrócono także sezon narciarski, a wszystkie ośrodki miały skończyć pracę wcześniej.

– Przyszłość zależy od nas i każdy musi wykonać swoją część zadania – mówi premier Włoch, Giuseppe Conte. – Włoskie zwyczaje muszą się tymczasowo zmienić. Najlepszym rozwiązaniem jest pozostanie w domu – dodał.

W portach nie będą mogły cumować statki wycieczkowe, a na dworcach kolejowych pasażerowie będą musieli poddać się kontroli temperatury ciała. Granice nie zostały zamknięte, ale można spodziewać się na nich kontroli sanitarnych.

– Całe terytorium Włoch zostało objęte tzw. strefą ograniczonego ruchu, co oznacza przede wszystkim, że wszelkie przemieszczanie się będzie kontrolowane przez właściwe służby i możliwe tylko w uzasadnionych przypadkach (np. w ważnych sprawach służbowych, w celach zdrowotnych, w celu powrotu do miejsca zamieszkania) – informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 • IZRAEL

Do tej pory najbardziej surowe przepisy wobec zagranicznych gości wprowadził Izrael. Zgodnie z decyzją rządu, od czwartku 12 marca żaden obcokrajowiec nie będzie mógł wjechać do kraju bez poddania się 14-dniowej kwarantannie.  Warto zaznaczyć, że nie można jej jednak odbyć w hotelu ani żadnym obiekcie noclegowym. Gdybyście mimo obostrzeń zdecydowali się na podróż, musicie na granicy udowodnić, że dysponujecie prywatnym lokalem mieszkalnym. Decyzja będzie obowiązywać przez 2 tygodnie. Po tym czasie izraelski rząd ma zdecydować, co dalej.

 • USA

Donald Trump zdecydował, że od północy w piątek, 13 marca zawieszone zostaną loty z 26 krajów Europy do Stanów Zjednoczonych. Zakaz potrwa 30 dni i obowiązuje zarówno obywateli poszczególnych państw jak i osoby, które przebywały w nich w ciągu ostatnich 14 dni.

Są to Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlania, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Włochy, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja i Szwajcaria.

Wciąż obowiązuje także zasada, że do USA nie wjadą osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni były w Chinach lub w Iranie.

Zasady nie dotyczą osób zamieszkałych w USA i obywateli tego kraju.

Foto: Bucha Natallia / Shutterstock
 • WIETNAM

Od 15 marca w Wietnamie obowiązuje bezwzględny zakaz wjazdu dla osób, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały w Wielkiej Brytanii lub jakimkolwiek kraju Schengen. Aktualny pozostaje także przepis o osobach, które odwiedziły Chiny lub w dwa miejsca Korei Południowej – prowincję Gyeongsangbuk lub miasto Daegu. Pasażerowie z Iranu muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie.

Tymczasowo zamknięto transport kolejowy i wstrzymano ruch lotniczy do Chin. Dodatkowo wszystkich turystów odwiedzających Wietnam czeka złożenie Deklaracji Zdrowia. Można je składać online przed wyjazdem (wtedy należy zabrać ze sobą wydruk dokumentu) lub wypełnić na lotnisku.

 • TAJLANDIA

Tajlandia jako jeden z nielicznych krajów ma dość liberalne podejście do wpuszczania obcokrajowców. Nie ma znaczenia, gdzie dokładnie i w jakim odstępie czasu byłeś ALE pod warunkiem, że przedstawisz ważne badania medyczne, które wykluczają obecność koronawirusa. Dotyczy to jednak tylko tych pasażerów, którzy przebywali lub przesiadali się w Chinach, Hongkongu, Iranie, Włoszech, Makau. Świadectwo zdrowia musi być wystawione nie dalej niż 2 dni przez przylotem do Tajlandii.

W wielu miejscach wprowadzono dodatkowe środki bezpieczeństwa. Przy wejściu do centrów handlowych, biurowców, atrakcji turystycznych, hoteli itd. może być sprawdzana temperatura ciała.

Trzeba też pamiętać, że o ile wyjazd do Tajlandii nie jest trudny, o tyle powrót może się już skomplikować. Coraz więcej krajów nie wpuszcza bowiem osób, które w ciągu ostatnich 14 dni odwiedziły Tajlandię lub kieruje je na kwarantannę.

 • ROSJA

Osoby, które były w Chinach (Republika Ludowa), Francji, Niemczech, Iranie, we Włoszech, w Korei (Republika Południowej Afryki) lub Hiszpanii muszą zgłosić się na specjalną infolinię i poddać się kwarantannie.

 • EGIPT

Całkowitym zakazem wjazdu do Egiptu są objęci jedynie obywatele Kataru. Tymczasowo zamknięto też przejście graniczne w Tabie – pomiędzy Egiptem a Izraelem.

Osoby, które w ostatnich 14 dni odwiedziły Bahrajn, Chiny, Tajwan, Francję, Niemcy, Iran, Irak, Włochy, Japonię, Koreę Południową, Kuwejt, Malezję, Singapur, Szwajcarię, Hiszpanię, Tajlandię i Wietnam muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie. W innym przypadku nie zostaną wpuszczone do kraju.

W wielu miejscach turystycznych, a także na lotniskach mogą być przeprowadzane dodatkowe kontrole medyczne.

 • TURCJA

Turcja zdecydowała, że nie będzie wpuszczać do kraju żadnych obcokrajowców, którzy na dwa tygodnie przez przyjazdem odwiedzili Chiny, Iran, Irak, Włochy, Koreę Południową. Dotyczy to także osób, które w danych krajach miały jedynie tranzyt.

 • ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE

Kraj wprowadził ograniczenia jedynie dla obywateli Włoch, Syrii, Libanu i Iranu. Muszą oni przejść procedurę przesiewową COVID-19, ale po uzyskaniu negatywnego wyniku mogą podróżować bez przeszkód.

MSZ ostrzega jednak, że osoby przylatujące do ZEA (w tym w podróży tranzytowej) mogą przy podejrzeniu choroby zostać poddane kwarantannie.

ZEA wprowadziło także zakaz wpływania do portów statków wycieczkowych. Większość wydarzeń masowych, kulturalnych i rozrywkowych jest odwołanych, a szkoły są zamknięte na 4 tygodnie.

Foto: YURY TARANIK / Shutterstock
 • INDIE

Od godziny 12:00, 13 marca Indie zawieszają wszystkie wizy turystyczne wydane obcokrajowcom. Zasady te będą obowiązywać do 15 kwietnia. Jednocześnie wstrzymano też wydawanie nowych wiz.

Władze tego kraju poinformowały, że osoby przyjeżdżające z Chin, Włoch, Iranu, Korei Południowej, Francji, Hiszpanii i Niemiec muszą też poddać się kwarantannie.

 • JORDANIA

Pasażerowie, którzy byli w Chinach, w Iranie, we Włoszech lub w Korei Południowej w ciągu ostatnich 14 dni, nie mogą wjeżdżać do Jordanii – dotyczy to także tranzytu.

Wszyscy pasażerowie przybywający z Francji, Niemiec lub Hiszpanii są zobowiązani do przedłożenia świadectwa zdrowia poświadczonego przez urzędowe władze, gwarantującego, że są wolni od koronawirusa (COVID-19).

 • GRECJA, HISZPANIA, WIELKA BRYTANIA

Grecja, Hiszpania i Wielka Brytania póki co nie wprowadziły żadnych obostrzeń. Na lotniskach mogą się zdarzać jednak kontrole temperatury ciała lub może być wymagane wypełnienie kart lokalizacyjnych. W Hiszpanii Główny Inspektorat Sanitarny jedynie zaleca dobrowolną kwarantannę dla osób przybywających z zagrożonych regionów.

WTOREK, 17 MARCA

18:40 Straż Graniczna informuje, że pojawiły się ogromne utrudnienia na przejściu granicznym pomiędzy Polską i Czechami – Kudowa-Słone. Korek ma kilkadziesiąt km i oznacza wielogodzinne oczekiwanie. Kierowcy powinni zaopatrzyć się w zapas płynów i żywności.

18:00 Wciąż są wolne miejsca na #LotDoDomu z Kairu – 18.03 o godz. 03:00 i Ho Chi Minh – 19.03, 05:30. Według informacji MSZ i LOT będzie to jedyna opcja powrotu do Polski z tych lokalizacji w najbliższym czasie! Zainteresowani powinni się rejestrować na stronie lotdodomu.com.

14:10 Flixbus kolejny raz zmienia zdanie dotyczące przejazdów z Niemiec. Firma poinformowała, że od północy zawiesi wszystkie połączenia w Niemczech – zarówno krajowe jak i międzynarodowe. Na razie nie wiadomo, co z osobami, które zdążyły już kupić bilety na te podróże.

11:50 LOT informuje, że w ramach akcji #LOTdoDomu w drugiej połowie tygodnia pojawią się połączenia z Dubaju i Stambułu. A także najprawdopodobniej z Bangkoku, Wietnamu, Manchesteru i Edynburga. Z miast Nowy Jork Chicago i Toronto samoloty będą latać codziennie lub co drugi dzień. Wiele lotów odbędzie się też z Londynu i Dublina – do wyczerpania chętnych. Możliwe, że pojawi się też lot z Filipin lub Indonezji, ale to nie jest jeszcze pewne. Nie wiadomo też, skąd dokładnie.

11:36 Minister Turystyki w Indiach ogłosił, że Tadż Mahal dołączy do długiej listy zabytków zamkniętych z powodu koronawirusa. Jeden z cudów świata nie będzie dostępny dla turystów do 31 marca.

11:33 Już nie tylko LOT pomaga wrócić obywatelom do swojego kraju. Rosyjska linia Aeroflot postanowiła uruchomić specjalne loty, które przywizą Rosjan do domu. Połączenia są jednak przewidziane dla osób, które już miały bilety kupione u przewoźnika – z tym, że na daty po 16 marca. Teraz mogą je przebookować na dodatkowe loty ratunkowe, które w ciągu kilku najbliższych dni zabiorą pasażerów z Pragi, Frankfurtu, Monachium, Barcelony, Kopenhagi, Wilna oraz Wiednia.

10:30 Wizz Air wprowadza automatyczny zwrot środków na konto Wizz za odwołane loty. Pozwoli to obsłużyć nawet 100 razy więcej anulowanych rezerwacji dziennie.

8:00 LOT wreszcie zdecydował się ujednolicić stawkę za bilety w ramach akcji #LOTdoDomu. Wszystkie miejsca są sprzedawane w jednej klasie rezerwacyjnej, a nie jak wcześniej – z podziałem na klasy tańsze i droższe.

PONIEDZIAŁEK, 16 MARCA

22:25 Dobra wiadomość dla osób, które próbują się dostać z Polski do Niemiec. Od wtorku, 17 marca FlixBus przywróci część kursów na trasie Berlin Tegel i Berlin ZOB – Szczecin. Bilety są już w systemie rezerwacyjnym.

19.23 Nie tylko linie lotnicze zawieszają połączenia – PKP Intercity też dostosowuje swój rozkład jazdy. Od 17 marca zawieszonych zostanie w sumie 21 pociągów lub par pociągów, m.in. z Warszawy do Szczecina, Gdyni, Krakowa czy Wrocławia. Powód? Radykalny spadek zainteresowania podróżami w świetle zagrożenia koronawirusem. Jak twierdzi Szymon Huptyś, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury, obecnie wskaźnik zajętości miejsc w pociągach PKP Intercity wynosi ok. 20 procent. Pełną listę zawieszonych połączeń znajdziecie na stronach PKP Intercity.

19:00 W ramach akcji #LOTdoDomu jeszcze dzisiaj pojawią się kolejne loty – z Marrakeszu, Tel Awiwu, Aten, Malagi i Agadiru. Bilety można kupować na specjalnej stronie LOT.

15:00 Ryanair ogłosił, że bez opłaty manipulacyjnej pasażerowie będą mogli zmienić swoje loty, które miały odbyć się kwietniu. Chętni muszą jednak zapłacić różnicę w cenie między starym, a nowym biletem.

14:00 Austrian Airlines również zawiesi działalność. Wstępnie przewoźnik zamierza wstrzymać loty do 28 marca. Zapowiedziano jednak, że termin ten może zostać wydłużony.

13:40 Grupa Air France KLM poinformowała, że w najbliższych dniach zmniejszy oferowanie o 70 do 90 proc. Air France uziemi całą flotę Airbusa A360, a KLM wszystkie Boeingi 747.

13:30 Od 18 marca Katar wprowadzi zakaz wjazdu do kraju dla obcokrajowców, ale Qatar Airways będzie funkcjonował bez większych zmian. Decyzja nie dotyczy bowiem pasażerów tranzytowych, więc osoby, które nie zamierzają opuszczać lotniska i mają jedynie przesiadkę w Doha, będą mogły skorzystać ze swoich biletów. Zmiany będą obowiązywać przez 14 dni.

13:20 Air Baltic jest kolejną linią, która była zmuszona zawiesić wszystkie swoje loty. Decyzja o wstrzymaniu połączeń jest efektem wstrzymania międzynarodowego ruchu lotniczego w Łotwie. Połączenia będą zawieszone od 17 marca.

12:00 Skandynawska linia SAS zawiesiła większość połączeń. Decyzja ma obowiązywać od dzisiaj do odwołania. W efekcie przewoźnik zwolnił blisko 90 proc. załogi – to aż 10 tys. osób. Redukcja personelu ma mieć jednak charakter tymczasowy, a te osoby będą mogły wrócić do pracy, gdy sytuacja się unormuje.

10:00 Kenia wprowadziła zakaz wjazdu dla osób z krajów, w których wystąpiły przypadki zakażenia koronawirusem. Ci, którzy wjechali w przeciągu ostatnich 14 dni, będą musieli poddać się kwarantannie – dotyczy to m.in. klientów biur podróży.

NIEDZIELA, 15 MARCA

22:00 Jutro odbędą się kolejne połączenia z programu #LOTdoDomu. Do Polski wrócą pasażerowie z Larnaki, Tbilisi, Malty, Reykjaviku, Londynu, Dublina i Barcelony. 

19:20 Horst Seehofer, niemiecki Minister Spraw Wewnętrznych potwierdził, że 16 marca (od 8 rano) zamknięte zostaną granice z Francją, Szwajcarią, Austrią, Luksemburgiem i Danią. Według obecnych informacji granica z Polską ma funkcjonować bez zmian.

19:00 Akcja #LOTDoDomu nie wszystkim przypadła do gustu.

– Kraj jest w zawieszeniu, wszyscy mają siedzieć w domach, a nas wciskają do pełnych samolotów i każą robić regularny serwis. To chyba jakiś żart! Są już u nas osoby, które miały kontakt z zarażonymi i nikt im nie robi testów. To po co to zamknięcie granic? Żebyśmy my poroznosili? – napisał na Twitterze Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotnictwa.

17:30 Od 8:00 rano w poniedziałek, 16 marca Niemcy zamkną granice z Francją, Szwajcarią i Austrią. Na razie nie ma żadnej wiarygodnej informacji na temat tego, żeby miała być zamknięta granica z Polską. Jeśli takie potwierdzenie się pojawi, na pewno damy znać.

17:00 W systemie akcji #LOTDoDomu pojawiły się kolejne 2 trasy do Polski – z Malty i Lizbony. Według aktualnych danych MSZ już 18 tys. osób zgłosiło chęć skorzystania z programu LOT-u.

13:40 Flixbus przywróci część kursów z Berlina do Polski – oświadczył w rozmowie z Fly4free.pl, Michał Leman, dyrektor zarządzający Flixbusa w Polsce i na Ukrainie. Wszystkie szczegóły znajdziecie w zaktualizowanym tekście o powrotach z Niemiec. 

11:05 Macie bilety do Berlina i zastanawiacie się, co dalej? Przygotowaliśmy dla Was krótki praktyczny poradnik z aktualnymi możliwościami dojazdu z Niemiec do Polski. Wbrew pozorom, wciąż jest kilka opcji, z których możecie skorzystać.

11:03 Jakie są Wasze opcje powrotu do Polski? Zebraliśmy dla Was kilka propozycji lotów do Berlina, dzięki którym możecie dotrzeć do stolicy Niemiec i stamtąd próbować dostać się do Polski.

11:00 Z systemu rezerwacyjnego LOT wynika, że rejsy do Londynu są już wyprzedane. Jak informuje Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, od momentu uruchomienia strony Lotdodomu.com, formularze dotyczące specjalnych rejsów czarterowych do kraju wypełniło 12 tysięcy Polaków znajdujących się zagranicą.

09:00 Tymczasem Stany Zjednoczone zaktualizowały wczoraj listę krajów, których obywatele mają zakaz wstępu na teren USA. Do 26 europejskich krajów dołączyły właśnie państwa, które do tej pory były wyłączone z tej procedury, czyli Wielka Brytania i Irlandia. Zakaz wstępu dla obywateli tych krajów wejdzie w życie w nocy z niedzieli na poniedziałek.

08:52 W nocy LOT podał pierwsze trasy, które będzie realizował w ramach akcji #LOTDoDomu, w której będzie organizował rejsy powrotne dla Polaków do kraju. Pierwszy lot to połączenie z Londynu do Warszawy – Dreamliner LOT wyleci z lotniska Heathrow o godz. 10.25. Na liście „ratunkowych” połączeń są też trasy z Nowego Jorku, Chicago, Larnaki i Tbilisi. Więcej szczegółów znajdziecie w naszym tekście , bilety można kupować TUTAJ.

SOBOTA, 14 MARCA

19:45 W formularzu akcji „LOT do Domu” trzeba będzie podać imię i nazwisko, lotnisko wylotu (setki do wyboru), typ i nr dokumentu, telefon, e-mail i datę (kiedy najwcześniej możesz lecieć), a także zaznaczyć, czy pasażer jest pełnoletni.

18:55 Zapisy na loty czarterowe w programie „LOT do domu” będą dostępne od godziny 22:00 na stronie http://lotdodomu.pl. Na razie więcej informacji można znaleźć na stronie LOT-u i MSZ.

18:45 Głos zabrał Rafał Milczarski, prezes PLL LOT:

– Decyzja polskiego rządu jest odważna, racjonalna i w pełni uzasadniona. Polskie linie lotnicze LOT stoją w pełnej gotowości do zrealizowaniu programu „LOT do domu”. Pierwsze loty czarterowe odbędą się już jutro.

18:40 Pojawiają się kolejne informacje dotyczące zorganizowanej pomocy dla Polaków, którzy utknęli za granicą.

– LOT we współpracy z rządem stworzył też specjalną stronę internetową, na której będzie możliwość zapisywania się na powroty do Polski, z krajów bardziej odległych, np. Jordanii, gdzie wiemy, że przebywa grupa Polaków, ale także innych krajów – na bliskim wschodzie czy w Afryce. Loty będą odbywały się po zapisach, a ich cena będzie zryczałtowana, jednakowa dla wszystkich. Pozostały koszt pokryje Polska.

18:35 Premier podał także pierwsze szczegóły dotyczące organizowania Polakom powrotów we współpracy z PLL LOT.

– Chcemy zaplanować i przeprowadzić operację powrotu. Zwłaszcza dla tych, którzy są w dalszych zakątkach świata, a transport kołowy jest utrudniony czy niemożliwy. Przygotowaliśmy loty czarterowe. Odbędą się one z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Cypru, Malty i Stanów Zjednoczonych – poinformował.

18:30 Podczas konferencji prasowej Premier Morawiecki poinformował, że wszystkie zaplanowane loty czarterowe odbędą się bez zmian. Z lotów czarterowych będą mogły skorzystać Polacy oraz małżonkowie i dzieci polskich obywateli, osoby posiadające Karta Polaka, a także osoby posiadające prawo stałego czy czasowego pobytu na ternie RP lub pozwolenie na pracę.

17:00 LOT poinformował, że pasażerowie, którzy mają kupione bilety na loty od 15 do 28 marca, mogą bezpłatnie zmienić termin wylotu, uzyskać zwrot w postaci vouchera lub po prostu odzyskać pieniądze. Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronach LOT-u. 

16:00 Ryanair też zawiesza wszystkie loty z i do Polski. Decyzja, która obejmuje wszystkie loty w ramach Grupy Ryanair (także linii Buzz i Lauda) zacznie obowiązywać już od północy 14 marca w sobotę i będzie obowiązywać do 31 marca.

„Kontaktujemy się ze wszystkimi klientami, których loty anulowano drogą e-mailową, aby poinformować ich o wszystkich opcjach i zachęcamy klientów, aby do nas nie dzwonili” – czytamy w komunikacie irlandzkiej linii.

13:40 Szef MSWiA w rozmowie na antenie RMF FM zapowiedział, że ambasady we współpracy z LOT-em będą organizować czartery, żeby pomóc części Polaków wrócić do kraju. Szczegóły mają być znane jeszcze dzisiaj.

11:40 Rosyjski premier Michaił Miszustin ogłosił, że Rosja zamknie dla obcokrajowców przejście graniczne z Polską, czyli w obwodzie kaliningradzkim. Nowe przepisy obowiązują od północy z soboty na niedzielę. Przepływ obcokrajowców zostanie wstrzymany także na granicy z Norwegią.

11:20 Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło specjalną infolinię dotyczącą możliwości przekraczania granic. Wszyscy Polacy, którzy „utknęli” za granicą lub ci, którzy mają wątpliwości, co do wprowadzonych obostrzeń mogą się kontaktować pod numerem +48 22 523 88 80.

10:40 Wizz Air poinformował, że zawiesza wszystkie loty z i do Polski. Pasażerowie mogą się ubiegać o zwrot kosztów biletów.

– W wyniku restrykcji dotyczących lotów międzynarodowych ogłoszonej przez premiera Mateusza Morawieckiego obowiązujących od północy 15 marca 2020 roku, linia zawiesza wszystkie loty w polskiej siatce połączeń do odwołania – poinformował Wizz Air.

10:20 Większość biur podróży ogłosiło już zawieszenie realizowania wykupionych wyjazdów. Takie oświadczenia wydała m.in. ITAKA, Tui, Rainbow. Wszystkie komunikaty można znaleźć w social mediach poszczególnych biur podróży.

PIĄTEK, 13 MARCA

21:15 LOT poinformował, że wstrzymuje wszystkie loty od 15 do 28 marca.

W związku z decyzją polskiego rządu o zawieszeniu międzynarodowych połączeń lotniczych, spowodowaną rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, z dniem 15 marca 2020 roku wszystkie połączenia LOT-u wykonywane zarówno z Polski, jak i z Węgier zostaną wstrzymane – oświadczył LOT.

19:25  Premier Morawiecki właśnie ogłosił, że od niedzieli od północy Polska zamyka granice dla obcokrajowców. Wstrzymane zostaną wszystkie międzynarodowe loty i połączenia kolejowe. 

– Samochodowy ruch dla Polaków wracających do Polski będzie utrzymany, ale na granicach będą bardzo rygorystyczne zasady wjazdu i kontroli sanitarnej – poinformowała Kancelaria Premiera.

17:56 Wizz Air w trybie pilnym ma zawiesić wszystkie połączenia na Maltę – wynika z naszych nieoficjalnych informacji. Ma to związek z wprowadzonymi przez ten kraj restrykcjami dla podróżnych, wśród których znajduje się obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla wszystkich, którzy przybędą do tego kraju.

17:43 Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało nowy komunikat dla podróżujących.

– W związku z faktem, że na obecnym etapie rozwoju epidemii koronawirusa żadne miejsce na świecie nie jest wolne od ryzyka zakażenia się nim, a w niektórych regionach świata sytuacja zmienia się niezwykle dynamicznie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie wszelkich podróży zagranicznych, które nie są konieczne – czytamy w informacji.

17:30 W sobotę Hiszpania planuje wprowadzić stan zagrożenia epidemicznego w całym kraju. Decyzja ta ma związek z szybkim rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

17.23 Wygląda na to, że w najbliższym czasie nie polecimy też do Wietnamu. Władze tego kraju ogłosiły, że od 15 marca wprowadzają zakaz wstępu do Wietnamu dla wszystkich, którzy w ciągu poprzednich 14 dni byli w Wielkiej Brytanii lub jakimkolwiek kraju strefy Schengen (a zatem także w Polsce). Zakaz ma obowiązywać przez 30 dni i ma dotyczyć nawet tranzytowych połączeń lotniczych.

16.55 W najbliższych dniach należy się też spodziewać drastyczne spadku liczby połączeń na Maltę. Władze maleńkiej wyspy ogłosiły w piątek, że każdy, kto przybędzie na Maltę drogą morską czy powietrzną, będzie musiał przejść obowiązkową, 14-dniową kwarantannę w swoim domu lub hotelu. Kara za jej złamanie? 1000 EUR za każdy dzień.

15:48 Też liczyliście, że w ślad za Ryanairem Wizz Air też pozwoli na darmowe zmiany w rezerwacjach? Niestety, nie zanosi się na to – w komunikacie wysłanym węgierskiemu magazynowi „Utazomajom” Wizz Air poinformował, że raczej nie ma co się spodziewać takiej zmiany, bo „nie mieści się on w modelu biznesowym linii typu ultra low-cost”. Jednocześnie węgierska linia zachęca wszystkich pasażerów do kupowania biletów z dodatkową opcją Wizz Flex, która pozwala na wprowadzanie zmian w rezerwacji

15:42 W międzyczasie darmowe zmiany rezerwacji zaoferowała pasażerom kolejna europejska tania linia, czyli Volotea.

14:20 Wreszcie! Ryanair zdecydował, że pasażerowie będą mogli bezpłatnie zmieniać swoje rezerwacje, choć nie wszystkie. Zgodnie z komunikatem linii zniesiona zostanie opłata za zmianę rezerwacji. Chętni muszą jednak wyrównać różnicę w cenie pomiędzy starym, a nowym biletem. WAŻNE! Bez dodatkowych opłat daty wylotów mogą zmieniać tylko pasażerowie mający wykupione rezerwacje na loty w okresie do 31 marca!

13:55 Do grona przewoźników, którzy oferują dokonywania darmowych zmian w rezerwacji dołącza pierwsza tania linia! I to nie byle jaka, bo sam easyJet. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym tekście. Mamy nadzieję, że Ryanair i Wizz Air wkrótce zaoferują swoim pasażerom podobną możliwość.!

13:53 Największe lotniska w Europie straszą puste. Jak duże są spadki liczby pasażerów? Spójrzmy na przykład lotniska we Frankfurcie. Stefan Schulte, prezes zarządzającej lotniskiem spółki Fraport przyznał, że w ostatnich dniach przez port lotniczy przewijało się o ok. 45 procent pasażerów mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. To oznacza ponad 80 tysięcy pasażerów dziennie! A musimy pamiętać, że dopiero od jutra wchodzi w życie zakaz lotów do USA, w wyniku którego Lufthansa znacząco zredukuje swoją siatkę połączeń do Stanów Zjednoczonych.

10:38 Władze parków Disneya zdecydowały o tymczasowym zamknięciu obiektów. Walt Disney World, Disneyland, Disney California Adventure i Disneyland Paris wraz z Disney Cruise Line dołączyły tym samym do zamkniętych Disneylandów w Szanghaju i Hongkongu. To pierwsza taka sytuacja w historii, żeby wszystkie parki były zamknięte jednocześnie. Wcześniej do zamknięcia pojedynczych parków rozrywki też dochodziło tylko w wyjątkowych przypadkach po atakach z 11 września, po ataku na Charlie Hebdo w Paryżu i tsunami w Japonii w 2011 roku, ale były to krótkoterminowe decyzje.

10:36 Nasi czytelnicy donoszą, że Ryanair odwołał także część lotów do Jordanii. Według powiadomień, którzy otrzymali pasażerowie to również efekt sytuacji związanej z koronawirusem. W systemie przewoźnika wszystkie połączenia z Jordanią są zawieszone aż do czerwca.

08:57 Agencja Reuters podaje, że niektóre kraje Ameryki Środkowej i Południowej wprowadzają podobne restrykcje w podróżach dla pasażerów z Europy jak Stany Zjednoczone. Wśród krajów, które wprowadzają ograniczenia, są Argentyna, Boliwia, Peru, Kostaryka, Paragwaj i Honduras.

08:55 LOT zawiesza kolejne połączenia – tym razem do USA i Norwegii. Narodowy przewoźnik podjął decyzję o zawieszeniu lotów na trasach Warszawa-Miami, Warszawa-Newark, Warszawa-Los Angeles i Budapeszt-Nowy Jork. Trasy te będą zawieszone od soboty 14 marca do 13 kwietnia.

Jednocześnie w okresie od 13 do 27 marca  LOT zawiesi połączenia z Warszawy do Oslo, a przywrócenie lotów na trasie Rzeszów-Newark zostanie opóźnione o 3 tygodnie, do 20 kwietnia.

Jednocześnie LOT informuje, że pozostałe rejsy do USA, czyli połączenia z Warszawy do Nowego Jorku oraz Warszawy i Krakowa do Chicago będą wykonywane zgodnie z planowanym rozkładem.

CZWARTEK, 12 MARCA

18.09 Fatalne wieści płyną od linii Norwegian – przewoźnik zapowiedział właśnie, że do końca maja uziemi 40 procent swoich samolotów przeznaczonych na dalekie trasy, a także może zwolnić do 50 procent swoich pracowników. To efekt zakazu podróży z 26 krajów Europy do USA, który wejdzie w życie od piątku 13 marca o północy i będzie trwał 30 dni. Jednocześnie norweska linia zapowiedziała, że w dalszym ciągu będzie realizowała swoje połączenia z lotniska Gatwick do USA (linia lata stąd na 11 trasach) i postara się zmienić rezerwacje na te loty dla podróżnych mających bilety na loty do USA z krajów, które obejmuje zakaz podrózy.

15:34 Słowacja zdecydowała się na zamknięcie granic dla wszystkich obcokrajowców. Jednocześnie oznacza to zamknięcie 3 lotnisk obsługujących loty międzynarodowe: w Bratysławie, Koszycach i Popradzie. Chwilę wcześniej spółka zarządzająca lotniskami w Rzymie poinformowała, że ze względu na falę odwołanych lotów do Włoch, od piątku lotnisko Ciampino będzie całkowicie zamknięte dla lotów pasażerskich, a na lotnisku Fiumicino zamknięty będzie Terminal 1.

13:30 Malta zdecydowała, że osoby, które przylecą na wyspę z Niemiec, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii nie będą wpuszczane do kraju. Zakaz nadal obowiązuje także podróżnych z Włoch. Wszystkie loty z i do tych krajów mają zostać odwołane.

13:29 Rząd Ukrainy zdecydował, że zamyka swoje granice. Na razie nie wiadomo jednak, czy decyzja obejmie wszystkie przejścia graniczne czy tylko wybrane. Szczegóły mają się pojawić jeszcze dziś. Odwołane są imprezy masowe, a szkoły i uczelnie pozostają zamknięte do 3 kwietnia.

Wszystkie pytania możecie zostawiać w komentarzach pod tekstem. W miarę możliwości będziemy starać się odpowiadać na nie i pomagać rozwiązać wasze problemy.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Hej, mam wylot do Rzymu 7 kwietnia wizairem (loty odwołane do 3, wiec mieszczę się.. niestety), gdyż miałbyć to mój lot przesiadkowy, z Rzymu do Denver norweginem ( z moich obliczeń wynika ze lot do USA bedzie anulowny, gdyż granica bedzie zamknieta do ok. 10 kwietnia). W sumie piszę, abyście potwierdzili moje smutne obawy, że nic nie moge zrobić z tym lotem do Włoch, tylko dlatego że USA jest teraz zamkniete a ja miałam sie tam jedynie przesiadac? 
olkajaw, 12 marca 2020, 13:33 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Mam wylot do Canady 15 kwietnia z Poznania i przez Frankfurt. Powrot 21. kwietnia. Lufthansa i Air Canada.Na miejscu z Toronto lece na 3 dni do NY Air Canada. Co w tej sytuacji? Czy jest szansa na zwrot za bilety?
Qbolec, 12 marca 2020, 14:14 | odpowiedz
Cypr ogranicza napływ, a co jest z tranzytem?
ateny44, 12 marca 2020, 14:28 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Warto dodać co z odszkodowaniem wynikającym z rozporządzenia (WE) nr 261/2004
domenico_xl, 12 marca 2020, 16:38 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Jutro moja kolezanka ma lot powrotmy z Lwowa do Katowic, boi sie, ze zamkna granice i nie bedzie miala jak wrocic. Co powinna zrobic w tej sytuacji?
czarna123456, 12 marca 2020, 18:07 | odpowiedz
Czy są jakieś informacje jak Cypr podchodzi do tematu lotów?mam wykupiony lot z warszawy na Cypr w dniach 12-16.04. A na dzien dzisiejszy odnotowali na Cyprze już 10 przypadków koronawirusa. Jak ktos ma jakies info dajcie proszę znać!
Peccadillo, 12 marca 2020, 21:15 | odpowiedz
Gdzie informacje o Iberii
Tybyk, 12 marca 2020, 21:28 | odpowiedz
Jest tak jak piszesz. Trzeba obserwować status lotu do Włoch. Nie wiemy jeszcze co będzie po 3 kwietnia br. 
olkajaw Hej, mam wylot do Rzymu 7 kwietnia wizairem (loty odwołane do 3, wiec mieszczę się.. niestety), gdyż miałbyć to mój lot przesiadkowy, z Rzymu do Denver norweginem ( z moich obliczeń wynika ze lot do USA bedzie anulowny, gdyż granica bedzie zamknieta do ok. 10 kwietnia). W sumie piszę, abyście potwierdzili moje smutne obawy, że nic nie moge zrobić z tym lotem do Włoch, tylko dlatego że USA jest teraz zamkniete a ja miałam sie tam jedynie przesiadac? 
Konrad Trela, 12 marca 2020, 22:25 | odpowiedz
Poszukaj informacji na oficjalnych stronach Cypru, na stronie lotniska oraz linii lotniczej, w której masz wykupiony bilet.  Zajrzyj tutaj: http://www.mfa.gov.cy/mfa/Embassies/Embassy_Warsaw.nsf/DMLtourism_ol/DMLtourism_ol?OpenDocument
Peccadillo Czy są jakieś informacje jak Cypr podchodzi do tematu lotów?mam wykupiony lot z warszawy na Cypr w dniach 12-16.04. A na dzien dzisiejszy odnotowali na Cyprze już 10 przypadków koronawirusa. Jak ktos ma jakies info dajcie proszę znać!
Konrad Trela, 12 marca 2020, 22:27 | odpowiedz
Musisz skontaktować się z przewoźnikiem. W zasadzie każdy z nich na swoich stronach www ma informację dot. lotów, zmian czy możliwości zmiany i odwołania rezerwacji w związku z obecną sytuację. Ale tak jak pisze, konieczny będzie kontakt z przewoźnikiem. 
Qbolec Mam wylot do Canady 15 kwietnia z Poznania i przez Frankfurt. Powrot 21. kwietnia. Lufthansa i Air Canada.Na miejscu z Toronto lece na 3 dni do NY Air Canada. Co w tej sytuacji? Czy jest szansa na zwrot za bilety?
Konrad Trela, 12 marca 2020, 22:30 | odpowiedz
Należy sprawdzać status lotu. Na razie nie ma informacji dot. zamknięcia granicy z Ukrainą.  
czarna123456 Jutro moja kolezanka ma lot powrotmy z Lwowa do Katowic, boi sie, ze zamkna granice i nie bedzie miala jak wrocic. Co powinna zrobic w tej sytuacji?
Konrad Trela, 12 marca 2020, 22:32 | odpowiedz
Hej, wylatuje 10 kwietnia do Genewy z Dublina.Jest to jeszcze trochę do wylotu ale nie wiem jak wygląda sytuacja w Genewie. Czy po lodowaniu nie będzie 14dniowej kwarantanny bo docelowo jedziemy do Bonevill do Francji. Obawiam się że możemy gdzieś utknąć i nie wylecieć ponownie do Dublina (powrót 15 kwietnia) 
Edyta72, 12 marca 2020, 23:40 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Mam planowany wylot za tydzien z PL do Lwowa, Wizz AIrem powrót Ryanaem. Ukraina zamyka też porty lotnicze ? Czy w tym przypadku dostanę zwrot za bilety ?
Marcin Patrzałek, 13 marca 2020, 8:22 | odpowiedz
Avatar użytkownika
British Airways Stany ZjednoczoneNadal latamy do i z USA z Wielkiej Brytanii.Zgodnie z ograniczeniami rządu USA dotyczącymi podróży do USA z krajów Europy kontynentalnej (kraje Schengen), jeśli masz zarezerwowaną podróż między Europą kontynentalną a Stanami Zjednoczonymi do 11 kwietnia 2020 r., Masz możliwość zmiany rezerwacji na inny lot British Airways na później podróżować w dowolnym terminie do 1 sierpnia 2020 r. lub otrzymać kupon na przyszłe podróże.
misiakrp, 13 marca 2020, 10:53 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Niestety nie działa ten link :( 
Konrad Trela Poszukaj informacji na oficjalnych stronach Cypru, na stronie lotniska oraz linii lotniczej, w której masz wykupiony bilet.  Zajrzyj tutaj: http://www.mfa.gov.cy/mfa/Embassies/Embassy_Warsaw.nsf/DMLtourism_ol/DMLtourism_ol?OpenDocument
Peccadillo Czy są jakieś informacje jak Cypr podchodzi do tematu lotów?mam wykupiony lot z warszawy na Cypr w dniach 12-16.04. A na dzien dzisiejszy odnotowali na Cyprze już 10 przypadków koronawirusa. Jak ktos ma jakies info dajcie proszę znać!
Peccadillo, 13 marca 2020, 11:33 | odpowiedz
Spróbuj go po prostu przekleić do przeglądarki, u nas działa. A jeśli dalej nie będzie działał napisz do mnie maila: aneta.zajac@fly4free.pl, podeślę screenshot całej strony.  
Peccadillo Niestety nie działa ten link :( 
Konrad Trela Poszukaj informacji na oficjalnych stronach Cypru, na stronie lotniska oraz linii lotniczej, w której masz wykupiony bilet.  Zajrzyj tutaj: http://www.mfa.gov.cy/mfa/Embassies/Embassy_Warsaw.nsf/DMLtourism_ol/DMLtourism_ol?OpenDocument
Peccadillo Czy są jakieś informacje jak Cypr podchodzi do tematu lotów?mam wykupiony lot z warszawy na Cypr w dniach 12-16.04. A na dzien dzisiejszy odnotowali na Cyprze już 10 przypadków koronawirusa. Jak ktos ma jakies info dajcie proszę znać!
Aneta Zając, 13 marca 2020, 13:56 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Co z linia Iberia? Mamy lot powrotny zaplanowany 26 marca z Peru iberia do Madrytu potem do Berlina i potem mial być pociąg do Warszawy?
Karolina Sokólska, 13 marca 2020, 14:55 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Witam, może ktoś będzie w stanie mi udzielić jakichś wskazówek, a mianowicie od nowego roku przebywałem pierwsze dwa miesiące w Nepalu, aktualnie w Indiach, mam lot z Indii do Nowego Jorku 19go marca, stąd moje pytanie, bo niestety nie mam pewności... Czy zablokowane granicę są dla podróżujących Z 26 krajów europejskich (bądź przebywających w nich co max 14 dni temu), czy może dla obywateli tych krajów, nie ważne skąd lecą i jak dawno temu byli w Europie. Jeśli obywatelstwo wyklucza możliwość wjazdu, to właściwie niema tematu, jeśli nie to można jeszcze myśleć... Czy ktoś z państwa znajduje się w podobnej sytuacji?
PrzemekTok, 13 marca 2020, 15:10 | odpowiedz
Hej, dzisiaj wracam z USA przez Oslo do Polski czy jest możliwość że w czasie przesiadki nie wypuszczą nas z Oslo 
Noelia, 13 marca 2020, 16:17 | odpowiedz
Wystarczy wejść na główną stronę Iberii i wyskakuje wielki pop-up z informacjami o sytuacji związanej z koronawirusem: https://www.iberia.com/es/ultima-hora-de-nuestros-vuelos/#Ultima_hora_Coronavirus  Nic więcej w tej chwili nie wiadomo.  
Karolina Sokólska Co z linia Iberia? Mamy lot powrotny zaplanowany 26 marca z Peru iberia do Madrytu potem do Berlina i potem mial być pociąg do Warszawy?
Aneta Zając, 13 marca 2020, 18:43 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Premier RP wstrzymuje wszystkie międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe.
TomekN., 13 marca 2020, 19:38 | odpowiedz
Jutro mam lot z Fezu do Londynu A w niedziele z Londynu do Gdańska. W zwiazku z zawieszeniem lotów chyba mie dolecę do Gdańska. Co z Polakami wracającymi? Zostaną nam podstawione samoloty jak dla klientów bankrutujących firm turystycznych? 
Nariel, 13 marca 2020, 22:45 | odpowiedz
Co z Polakami, którzy chcą wrócić do Polski jak najszybciej? Mamy lot na 17 marca zarezerwowany, a od niedzieli są wstrzymane loty do Polski. Gdzie się zgłosić? 
Mmm91, 14 marca 2020, 0:16 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Witam,17 marca mam lot do Niemiec gdzie na codzień pracuje. Czy juz nie wyjade z Polski? Jak mam sie dostać do Niemiec
Julia Leżańska, 14 marca 2020, 8:45 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Ruch lotniczy do i z Polski jest wstrzymany. Lot 17 marca się nie odbędzie. Do Berlina z Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia czy Szczecina kursują jeszcze autobusy, przynajmniej są dostępne w systemie rezerwacyjnym bilety. Niemniej w obecnej sytuacji nie jest zalecane przemieszczanie się.
Julia Leżańska Witam,17 marca mam lot do Niemiec gdzie na codzień pracuje. Czy juz nie wyjade z Polski? Jak mam sie dostać do Niemiec
Konrad Trela, 14 marca 2020, 11:23 | odpowiedz
Avatar użytkownika
http://www.mfa.gov.cy/mfa/Embassies/Embassy_Warsaw.nsf/DMLtourism_ol/DMLtourism_ol?OpenDocument 
Peccadillo Niestety nie działa ten link :( 
Konrad Trela Poszukaj informacji na oficjalnych stronach Cypru, na stronie lotniska oraz linii lotniczej, w której masz wykupiony bilet.  Zajrzyj tutaj: http://www.mfa.gov.cy/mfa/Embassies/Embassy_Warsaw.nsf/DMLtourism_ol/DMLtourism_ol?OpenDocument
Peccadillo Czy są jakieś informacje jak Cypr podchodzi do tematu lotów?mam wykupiony lot z warszawy na Cypr w dniach 12-16.04. A na dzien dzisiejszy odnotowali na Cyprze już 10 przypadków koronawirusa. Jak ktos ma jakies info dajcie proszę znać!
Konrad Trela, 14 marca 2020, 11:25 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Jeżeli powrót jest konieczny, nie możesz przedłużyć pobytu to szukaj alternatywy. Lot na najbliższe możliwe lotnisko (Berlin, Wilno itp.) i powrót np. autokarem. Niemniej w obecnej sytuacji nie jest zalecane przemieszczanie się.  
Mmm91 Co z Polakami, którzy chcą wrócić do Polski jak najszybciej? Mamy lot na 17 marca zarezerwowany, a od niedzieli są wstrzymane loty do Polski. Gdzie się zgłosić? 
Konrad Trela, 14 marca 2020, 11:27 | odpowiedz
Dodatkowo Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło specjalną infolinię dotyczącą możliwości przekraczania granic. Wszyscy Polacy, którzy „utknęli” za granicą lub ci, którzy mają wątpliwości, co do wprowadzonych obostrzeń mogą się kontaktować pod numerem +48 22 523 88 80. 
Konrad Trela Jeżeli powrót jest konieczny, nie możesz przedłużyć pobytu to szukaj alternatywy. Lot na najbliższe możliwe lotnisko (Berlin, Wilno itp.) i powrót np. autokarem. Niemniej w obecnej sytuacji nie jest zalecane przemieszczanie się.  
Mmm91 Co z Polakami, którzy chcą wrócić do Polski jak najszybciej? Mamy lot na 17 marca zarezerwowany, a od niedzieli są wstrzymane loty do Polski. Gdzie się zgłosić? 
Aneta Zając, 14 marca 2020, 12:08 | odpowiedz
Avatar użytkownika
https://lotdodomu.com/
reszczu, 14 marca 2020, 22:17 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Jak wygląda sytuacja w Niemczech? Mieszkam z narzeczonym (Węgrem w UK) pracujemy tam i utknęliśmy w Polsce. Jedyna szansa jest jazda busem do Niemiec i lot stamtad do UK. Czy jest szansa że wylecimy stamtad normalnie??? 
Oliwia Ślizewska, 17 marca 2020, 3:55 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Pomocy. Mam lot na 26.03 z Krakowa do Bangkoku przez Dubaj. Niestety nie kupiony bezpośrednio u Emirates tylko przez mytrip. Emirates odsyła do agencji a mytrip do linii lotniczej. Co robić? 
sylfil89, 19 marca 2020, 19:54 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Powinni wam zablokować loty przez takie wyloty i przyloty jest Epidemia. 
Łukasz Englert, 22 marca 2020, 18:33 | odpowiedz
Avatar użytkownika
"Wizz Air zawiesza wszystkie loty z i do Gruzji"Na zawsze? Wypadałoby napisać do kiedy.
erloy, 23 marca 2020, 12:18 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Cześć, mam lot z Warszawy na Malte, 28.04. Wizz air nie przysłał mi maila, z możliwością odwołania. Rezerwowałem przez strone wizz air. Infolinia aktualnie nie działa. Czy ktoś może miał podobno sytuacje?
Patryk Talaga, 25 marca 2020, 9:20 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »