Fly4free.pl

#Koronawirus. Podpowiadamy jak w obecnej sytuacji dostać się z Niemiec do Polski

brama brandenburska w berlinia
Foto: pxl.store / Shutterstock

/Aktualizacja g. 13.45/ Wielu z Was po zamknięciu ruchu lotniczego w Polsce zmuszonych zostało do szukania alternatywnych sposobów aby wrócić do kraju. Jednym z nich jest lot do Niemiec np. do Berlina. Dalszą podróż można odbyć drogą lądową jednak możliwości są ograniczone. Wielu przewoźników zawiesza połączenia, a te które mają się odbyć, posiadają już komplet pasażerów.

Połączenia FlixBus

Dzisiejsze kursy FlixBusa będą ostatnimi, jakie zostaną wykonane. Marta Drogosz rzeczniczka prasowa FlixBus Polska poinformowała nas, że przewoźnik w terminie zamknięcia granic zrealizuje jeszcze jedynie trzy kursy:

  • Wrocław – Berlin – Wrocław / wyjazd 9:50 i powrót z Berlina 17:35
  • Warszawa – Berlin – Warszawa / wyjazd 11:10 i powrót z Berlina 23:40
  • Berlin – Katowice / powrót z Berlina 13:35

Niestety na ww. połączenia bilety zostały w większości wyprzedane.

Foto: Fly4free.pl

FlixBus - być może uda się zorganizować dodatkowe kursy

W obecnej sytuacji, jak podkreśliła Marta Drogosz, być może uda się przewoźnikowi zorganizować jeszcze dziś dodatkowy kurs z Berlina do Polski, aby umożliwić powroty. Jeżeli taki kurs zostanie zorganizowany, poinformujemy Was na naszych łamach.

Aktualizacja 15 marca 2020 r. g. 13.45

Flixbus uruchomi dodatkowe autobusy dla wracających z Niemiec do Polski. Oto otrzymane przed chwilę stanowisko przewoźnika:

 Z uwagi na liczne prośby i zapytania naszych pasażerów, którzy nie mają jak wrócić do Polski, informujemy, że przywróciliśmy kilka kursów z Niemiec, aby umożliwić powrót do kraju. Dotyczy to kursów od dziś do środy, 18 marca 2020, relacji Berlin-Poznań-Toruń-Gdynia (15.03, odjazd 22:40, 2 autobusy), Berlin-Warszawa (15.03, odjazd 23:40) oraz Berlin-Wrocław-Katowice (15.03 odjazd 17:35, 2 autobusy, 16-18.03 odjazdy 9:50, 13:35 i 17:35). Warto zaznaczyć, że na teren Polski będą wpuszczani wyłącznie obywatele Polski posiadający ważny paszport/dowód osobisty oraz osoby innych narodowości spełniające określone warunki (małżonkowie i dzieci obywateli polskich, osoby z Kartą Polaka oraz posiadające prawo do stałego i czasowego pobytu), których stan zdrowia jest dobry – na granicy, poza odprawą paszportową, w dalszym ciągu przeprowadzana są kontrole sanitarne i pomiar temperatury. Kierowcy, podczas odprawy, będą kontrolować dokumenty tożsamości. Pozostałe kursy międzynarodowe, ze względów operacyjnych i bezpieczeństwa, pozostają odwołane – komentuje Michał Leman, dyrektor zarządzający FlixBusa w Polsce i na Ukrainie.

Flixbus Berlin Tegel i Berlin ZOB - Szczecin

AKTUALIZACJA: poniedziałek 16 marca 2020 roku g. 22.20

Od wtorku 17 marca 2020 roku FlixBus przywraca część kursów na linii 057 Berlin Tegel i Berlin ZOB – Szczecin. Bilety są już w systemie rezerwacyjnym.

Foto: Fly4free.pl

Alternatywa? BlaBlaCar!

W obecnej sytuacji bardzo dobrą opcją może być platforma BlaBlaCar, umożliwiająca wspólne przejazdy dla osób podróżujących na długich dystansach.

Foto: Fly4free.pl

Jak skorzystać z platformy? Należy wyszukiwać połączenia na konkretny dzień oraz kierunek np. Berlin – Wrocław, Berlin – Warszawa itp.

1. Wyszukaj przejazd

Po prostu wprowadźcie miejsce wyjazdu, miejsce docelowe oraz datę planowanej podróży, a następnie wybierzcie przejazd na interesującej Was trasie.

2. Rezerwujcie online

Po rezerwacji miejsca otrzymacie numer telefonu kierowcy w celu uzgodnienia szczegółów przejazdu.

Foto: Fly4free.pl

Pociąg z Berlina do Frankfurtu nad Odrą

Inną alternatywą jest połączenie kolejowe do Frankfurtu nad Odrą. Koszt biletu z Berlina do Frankfurtu to 10,50 euro. Granicę należy przekroczyć pieszo, a następnie kontynuować podróż autobusem lub pociągiem np. do Zielonej Góry, Wrocławia.

UWAGA! Kolej niemiecka zapowiada, że od wrotku 17 marca lub środy 18 marca może ograniczyć kursowania składów regionalnych, również tych do Frankfurtu (do granicy). Źródło >>

Foto: Fly4free.pl

Forumowicz darian podpowiada też inną opcję z pociągami:

– Według informacji ze strony Straży granicznej i linku do rozporządzenia w sprawie aktualnych przejść granicznych, przejście graniczne Kietz/Kostrzyń jest czynne (tylko dla ruchu pieszego). Do stacji Kustrin-Kietz dojeżdżają co godzinę bezpośrednie pociągi ze stacji Berlin Ostkreutz (zatrzymują się też na stacji Berlin Lichtenberg). Ze stacji Kustrin-Kietz jest dokładnie 2100 metrów do przejścia granicznego. Dalej (na odc 2,5 km) można przejechać taxi do dworca Kostrzyn skąd mamy połączenia do Szczecina , Gorzowa, Krzyża i innych miejscowości – tłumaczy w wątku poświęconym powrotom z Niemiec.

Społeczność również pomaga w powrotach

Społeczność Fly4free.pl również pomaga w powrotach do Polski. Na forum powstał specjalny zbiorczy temat do dzielenia się ogłoszeniami/wiadomościami dotyczącymi powrotów z Niemiec do Polski. Dla wszystkich osób którzy nie skorzystają z rządowo-lotowej pomocy i będą wracali do kraju przez Niemcy na własną rękę.

Foto: Fly4free.pl

Auto z wypożyczalni

Kolejną alternatywą jest wypożyczenie auta i zwrócenie go w innej lokalizacji. Taka opcja nie będzie należała do najtańszych, oprócz opłaty za wypożyczenie i zwrot w innej lokalizacji wymagana jest również kaucja. Ponadto należy liczyć się z tym, że przekroczenie granicy zajmie znacznie więcej czasu niż zazwyczaj.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Witam, a czy ktos kojarzy czy jak przekrocze granice we frankfurcie na piechote to czy wtedy bede poddany kwarantannie na miejscu? Czy np jezeli bede mial pociag z Slubic to bede w ogole mogl podrozowac pociagiem z ewentualnym podejrzeniem korona wirusem?
Norbert Kwiecien, 15 marca 2020, 11:20 | odpowiedz
jesli bedziesz miał objawy - trafisz do szpitala. jesli nie - jedziesz jak chcesz do domu (samodzielnie)  i tam poddajesz sie monitorowanej samokwarantannie 
Norbert Kwiecien Witam, a czy ktos kojarzy czy jak przekrocze granice we frankfurcie na piechote to czy wtedy bede poddany kwarantannie na miejscu? Czy np jezeli bede mial pociag z Slubic to bede w ogole mogl podrozowac pociagiem z ewentualnym podejrzeniem korona wirusem?
okiemserca, 15 marca 2020, 14:04 | odpowiedz
Granicę przekracza się pieszo. Kogo nie zapytasz, wskaże drogę. Ze stacji kolejowej jest nie daleko. Mapa google też wskaże kierunek. Każdy kto przekracza granicę, wypełnia specjalną kartę i wskazuje miejsce pobytu. Tam odbędziesz 14-dniową kwarantannę. Jak ona wygląda powiedzą Ci na granicy :-) Kwarantannę przechodzi się w domu. Na granicy nie dowiedz się czy jesteś zarażony czy nie lub czy masz podejrzenie wirusa. Temu ma służyć właśnie kwarantanna. Po opuszczeniu granicy jedziesz do domu (zakładam, że to miejsce wskażesz jako to do kwarantanny). Możesz jechać dalej pociągiem, autobusem, samochodem itp.
Norbert Kwiecien Witam, a czy ktos kojarzy czy jak przekrocze granice we frankfurcie na piechote to czy wtedy bede poddany kwarantannie na miejscu? Czy np jezeli bede mial pociag z Slubic to bede w ogole mogl podrozowac pociagiem z ewentualnym podejrzeniem korona wirusem?
Konrad Trela, 15 marca 2020, 14:53 | odpowiedz
Nie ma takiego miasta Kostrzyń. Przynajmniej nie na granicy. Jest KOSTRZYN.
arturroarturro, 15 marca 2020, 17:17 | odpowiedz
to cytat z forumowicza, ale poprawione.
arturroarturro Nie ma takiego miasta Kostrzyń. Przynajmniej nie na granicy. Jest KOSTRZYN.
Aneta Zając, 15 marca 2020, 17:50 | odpowiedz
Dzwoniłem do Flixbus i konsultant mówi że wszystko kompletnie zawieszone. Skąd wiadomo, że autobus na linii Berlin -Szczecin w dniu 18.03 kursuje? 
milosz19, 17 marca 2020, 17:53 | odpowiedz
SKĄD SĄ TE INFORMACJE, FIRMA FLIXBUS ZAWIESZA KAŻDY KURS MIEDZYNARODOWY Z TEGO CO SIĘ DOWIEDZIALEM DZWONIĄC DO NICH. 
milosz19, 17 marca 2020, 17:59 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »