REKLAMA

LOT przestaje zdzierać kasę z pasażerów lotów ratunkowych. Bardzo drogie bilety znikają!

Foto: Aleksander_Gwiazda / Shutterstock

Od samego początku uruchomienia programu #LOTDoDomu największe kontrowersje wzbudzało to, że LOT oferował pasażerom lotów do Polski bardzo drogie bilety w klasie biznes i premium economy. Po fali krytyki, jaka wylała się na przewoźnika, LOT zdecydował się na rezygnację z klas rezerwacyjnych na wszystkich lotach w ramach specjalnych czarterów.

Od sobotniego wieczora, gdy w związku z pandemią koronawirusa ogłoszono uruchomienie programu lotów czarterowych #LOTDoDomu, sytuacja jest niezwykle dynamiczna. Z pewnością LOT-owi należą się słowa uznania za tak szybkie rozpoczęcie lotów czarterowych do Polaków uwięzionych zagranicą i chcących wrócić do kraju (pierwsze loty miały miejsce już w niedzielę), jednak od samego początku przewoźnik naraził się na ogromną falę krytyki. I nie chodziło nawet o to, że trudno się do LOT dodzwonić czy zarezerwować bilet (choć na to też były skargi), ale o to, że bilety okazały się dość drogie. Szczególnie frustrujące były zaś ceny w klasie biznes i premium economy na lotach realizowanych Dreamlinerami – w systemie na dalekich trasach, gdy wykupione były już wszystkie bilety w klasie ekonomicznej, zostawały tylko bilety, które potrafiły kosztować 6-8 tys. PLN.

Jeszcze gorzej wyglądała sytuacja na lotach realizowanych Boeingami 737 – szczytem wszystkiego było połączenie z Keflaviku do Warszawy, gdzie bilety w klasie biznes (czyli de facto tylko nieco większych fotelach z niewiele większą przestrzenią na nogi oddzielonych od klasy ekonomicznej zasłonkami) kosztowały… ponad 3,5 tys.PLN. Trudno więc się dziwić pasażerom, że oskarżali LOT o żerowanie na potrzebujących. Tym bardziej, że podczas sobotniej konferencji prasowej premier Morawiecki obiecywał, że cena biletów będzie stała – wszystkie bilety na danej trasie miały kosztować tyle samo.

I choć trochę to zajęło, to wygląda na to, że w końcu tak się stało. LOT postanowił bowiem zrezygnować z klas rezerwacyjnych na lotach czarterowych. Oznacza to, że już od wczoraj bilety na wszystkie loty są sprzedawane w jednej klasie rezerwacyjnej. A o tym, kto poleci na miejscach w klasie biznes i premium economy, decyduje system rezerwacyjny i kolejność zakupionych biletów. Przykład poniżej.

Foto: LOT

Jak linia motywuje tę decyzję?

– Ze względu na bardzo duże potrzeby i mając na celu chęć pomocy jak największej liczbie Polaków podjęliśmy decyzje o rezygnacji z klas rezerwacyjnych w ramach wszystkich lotów operacji #LOTdoDomu. O tym, gdzie przydzielone zostanie miejsce w samolocie, zdecyduje system w oparciu o kolejność zakupu biletów – mówi w rozmowie z Fly4free.pl Michał Czernicki, p.o. rzecznika prasowego LOT.

Jednocześnie LOT przypomina, że loty specjalne rządu realizowane w ramach operacji #LOTdoDomu oznaczone są numerami rozpoczynającymi się od LO 8000. Są to rejsy bezpośrednie.

– Nasze zespoły na bieżąco pracują nad dostosowaniem wykorzystywanych na co dzień systemów rezerwacyjnych na potrzeby akcji. Różnice w cenach wynikają z włączenia akcji do globalnych systemów rezerwacji biletów i pojawiających się tam połączeń typu code-share z innymi przewoźnikami. Na bieżąco usuwamy połączenia realizowane przez innych przewoźników z systemów rezerwacyjnych i ze strony lot.com, by na bieżąco dostosowywać ofertę do dynamicznie zmieniającej się sytuacji – czytamy w odpowiedzi przewoźnika na nasze pytania, który tłumaczy, że wyższe ceny pojawiały się np. Przy okazji połączeń z Kolombo z przesiadką w Delhi, w ramach lotu łączonego z linią Sri Lankan Airlines.

Foto: LOT

Dokąd poleci LOT?

Specjalne połączenia LOT są przeznaczone dla obywateli Polski i obcokrajowców uprawnionych do przebywania na terenie naszego kraju, którzy chcieliby tu wrócić w związku z epidemią. Pełen wykaz połączeń realizowanych przez LOT oraz wszystkie inne informacje znajdziecie na TEJ stronie. Także na tej stronie kupicie bilety.

Dokąd poleci LOT. Na ten moment (17 marca, godz. 7.00) LOT ma zaplanowane w ten wtorek następujące trasy: z Kolombo, Londynu, Dublina, Lizbony, Marrakeszu (sprzedaż na te wszystkie loty zakończona), z Malagi, Tbilisi, Malty, Larnaki, Chicago, Nowego Jorku, Toronto, Tel Awiwu, Aten, Agadiru, Oslo i Kairu.

18 marca LOT zabierze zaś pasażerów z Delhi, Bangkoku, Toronto, Tbilisi i Oslo, 19 – z Hanoi, Chicago, Phuket i Nowego Jorku, a 20 – z Nowego Jorku i Bangkoku. Liczba połączeń jest na bieżąco aktualizowana.

Z kolei na stronie Lotdodomu.com mogą się zgłaszać pasażerowie z różnych stron zainteresowani tym, by LOT ściągnął ich do kraju. Przewoźnik podkreśla, że rejestracja w systemie nie oznacza zakupu biletu, pomaga tylko w oszacowania zainteresowania danym kierunkiem – na tej podstawie wybierane są kolejne miejsca, do których wysłane zostaną samoloty.

Lotnisko Chopina
Foto: Grand Warszawski / Shutterstock

Jak długo potrwa ta akcja?

Niestety, nie uzyskaliśmy odpowiedzi na pytanie o całkowite koszty dofinansowania akcji #LOTdoDomu (część kosztów miał pokryć budżet państwa), ale możemy domniemywać, że likwidacja z taryf w klasie biznes i premium będzie się wiązała z dopłatami dla przewoźnika. A ilu pasażerów planuje w ramach rządowych czarterów planuje przewieźć LOT? W poniedziałek Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych, powiedział w czasie konferencji prasowej, że chęć powrotu do kraju zadeklarowało ponad 30 tys. Polaków. Z kolei w ciągu pierwszych dwóch dni na pokładach LOT do Polski wróciło ponad 4 tys. osób. Ilu może być ich docelowo?

– Na bieżąco analizujemy liczbę zgłoszeń z danego kraju, a także możliwości organizacji lotu. Gdy tylko ona się pojawi, pasażerowie są informowani o nowych rejsach na bieżąco. Skala operacji będzie ściśle uzależniona od zapotrzebowania pasażerów i od decyzji polskiego rządu. Mamy do dyspozycji flotę wykorzystywanych na co dzień samolotów średniego i dalekiego zasięgu liczącą ponad 80 sztuk. Do akcji wykorzystujemy Boeingi 787-8 i -9 oraz B737-800 NG, a także Embraery serii E-jet. – mówi Michał Czernicki, p.o. rzecznika prasowego LOT.

 

 

 

 

REKLAMA
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Jakich utradrogich? Loty LOT-em tyle kosztują. A czy to rząd ich zmuszał, by wykazali się nieodpowiedzialnością i akurat teraz lecieli za granicę?
obibok, 17 marca 2020, 18:39 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Takie akcje pokazują, że głupi, niezaradni i nieodpowiedzialni zawsze mają najlepiej. Zawsze dostaną. Wystarczy pokwiczeć. Jakie drogo? Standardowa cena za bilet. Powinni się cieszyć że ktoś przyleci. Większość z nich poleciała na wczasy pomimo że wirus od stycznia krąży po Azji...   
Damian_G, 17 marca 2020, 22:17 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Lepiej milczeć i udawać głupiego niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. 
Picolo, 18 marca 2020, 0:25 | odpowiedz
 przecież to rząd ich tam uziemił a teraz che z nich zedrzeć łaskawie przywożąc do domu. oni w zdecydowanej większości mieli bilety na powró to premier im z dnia na dzień zlikwidował lot powrotny a teraz udaje mikołaja. 
obibok Jakich utradrogich? Loty LOT-em tyle kosztują. A czy to rząd ich zmuszał, by wykazali się nieodpowiedzialnością i akurat teraz lecieli za granicę?
sebaa, 18 marca 2020, 0:57 | odpowiedz
Miałem kupiony bilet powrotny ze Sri Lanki za 1300zł. Dzień przed powrotem Rząd mi uniemożliwił powrót. A potem LOT zarządał2200zł za bilet w akcji powrót do domu :).Monopol sobie zapewnili.
iam, 18 marca 2020, 10:41 | odpowiedz
Avatar użytkownika
I czego tu nie rozumiesz? Bilet w jedną stronę za 1300zł, a 2200zł za bilet w DWIE strony... Zatem musisz dopłacić.
iam Miałem kupiony bilet powrotny ze Sri Lanki za 1300zł. Dzień przed powrotem Rząd mi uniemożliwił powrót. A potem LOT zarządał2200zł za bilet w akcji powrót do domu :).Monopol sobie zapewnili.
Damian_G, 18 marca 2020, 11:34 | odpowiedz
Avatar użytkownika
 A suche kanapki z wodą w klasie Premium i nic więcej,  to była czysta rozrzutność za tą cenę.2,200 to była najtańsza opcja. w klasie Premium kosztowały 3200 a w biznes 6. A jak ktoś chciał lecieć przez Dheli to za dwie osoby trzeba było za najtańszy bilet wydać 9,800zł. (Mam screena ale tu nie mam jak załączyć)Zamyka się przestrzeń powietrzną, a na drugi dzień LOT jednak może latać. Ryanair też mógłby zwozić Polaków z Anglii, zrobiliby to pewnie 4 razy taniej.
Damian_G I czego tu nie rozumiesz? Bilet w jedną stronę za 1300zł, a 2200zł za bilet w DWIE strony... Zatem musisz dopłacić.
iam Miałem kupiony bilet powrotny ze Sri Lanki za 1300zł. Dzień przed powrotem Rząd mi uniemożliwił powrót. A potem LOT zarządał2200zł za bilet w akcji powrót do domu :).Monopol sobie zapewnili.
iam, 18 marca 2020, 17:54 | odpowiedz
to chyba jakieś pisowskie trolle na etacie w ministerstwie sprawiedliwości piszą te komentarze bo przeciez nie może być aż tyle głupoli którzy nie rozumieją prostych zdań w stylu że ktoś miał bilet, zlikwidowano mu lot a teraz za znacznie więcej przyleci lotem, czyli wychodzi na to samo tylko drożej i jeszcze trzeba się prosić, zapisywać i czekać czasami dośc długo, wszystko po to żeby lot w czasach kryzysu mógł zarobić podobnie jak orlen na tym płynie bo innej logiki w tym nie ma jak propaganda i chęć oskubania Polaków których najpierw się uziemiło, żeby za chwilę ogłosić wielką akcję sprowadzania, brzmi jak repatriacja a to zwykle skubanie z kasiory.
iam  A suche kanapki z wodą w klasie Premium i nic więcej,  to była czysta rozrzutność za tą cenę.2,200 to była najtańsza opcja. w klasie Premium kosztowały 3200 a w biznes 6. A jak ktoś chciał lecieć przez Dheli to za dwie osoby trzeba było za najtańszy bilet wydać 9,800zł. (Mam screena ale tu nie mam jak załączyć)Zamyka się przestrzeń powietrzną, a na drugi dzień LOT jednak może latać. Ryanair też mógłby zwozić Polaków z Anglii, zrobiliby to pewnie 4 razy taniej.
Damian_G I czego tu nie rozumiesz? Bilet w jedną stronę za 1300zł, a 2200zł za bilet w DWIE strony... Zatem musisz dopłacić.
iam Miałem kupiony bilet powrotny ze Sri Lanki za 1300zł. Dzień przed powrotem Rząd mi uniemożliwił powrót. A potem LOT zarządał2200zł za bilet w akcji powrót do domu :).Monopol sobie zapewnili.
sebaa, 18 marca 2020, 22:44 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Jak czytam te komentarze to nóż się w kieszeni otwiera. Miałam w niedzielę 15.03 lot powrotny z Keflaviku (zanim zaczniecie pisać odpowiedzi w stylu "jak można lecieć w czasach zarazy", sprostuję, gdy wylatywaliśmy 08.03 w Polsce było 10 przypadków, na Islandii 17 i w kraju nic się nie działo;  po tygodniu wrócilismy do zupełnie odmienionego świata ;)), lot kosztowal nas 70 zł + bagaże. Gdy dowiedziliśmy się o zamykaniu granic musieliśmy szybko rezerwować kolejny lot, tym razem za 250 zł + bagaże, dodatkowo wypożyczenie auta z Gdańska, aby dojechać do Katowic nie "narażając nikogo" (choć z tego co wiem, większość osób w tej samej sytuacji wracała do domu 6h pendolino, bez maseczek ;)). Do czego zmierzam - udało nam się kupić ostatni możliwy lot tanimi liniami, pozostałe były sold out, o akcji #LOTdoDomu jeszcze nikt nie słyszał. Po powrocie słyszę, że loty ratunkowe z Keflaviku kosztują... 800 zł! Wizz z kolei oddaje pieniądze za loty po 18.03. Nie jesteśmy  w najgorszej sytuacji, ale ludzie którzy zdecydowali się na powrót czarterem już tak. Rozumiem, że loty Lotem tyle kosztują, ale na Islandie ludzie latają za grosze, a nie samolotami rejsowymi ;) Dodatkowo dla części z nich koszty przedłużenia pobytu w najdroższym państwie świata, stracona kasa za odwołane loty...  A ja tu czytam, że "głupi, nieodpowiedzialni ludzie zawsze mają najlepiej"... Rozumiem,  też decyzję, ale nie zostawia się "swoich ludzi" w takiej sytuacji z dnia na dzień. Trzeba było dac minimum tydzień na zorganizowanie Polakom powrotu, potem ewentualnie podstawić loty czarterowe.
Kinga Niełacna, 23 marca 2020, 11:56 | odpowiedz

REKLAMA
porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »
Akceptuję Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Czytaj więcej ›Technologię tę w ramach Fly4free.pl wykorzystują również nasi partnerzy, których listę znajdziesz tutaj.

Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej lub zakończyć korzystanie z Fly4free.pl. Pozostawienie komunikatu, dalsze przeglądanie Fly4free.pl lub kliknięcie w przycisk „Akceptuję” oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies.