Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 441 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 23  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Lizbona
#321 PostWysłany: 05 Maj 2019 23:29 

Rejestracja: 01 Kwi 2012
Posty: 3524
srebrny
bylem gdzies w lutym-marcu i bylo calkiem przyjemnie pogodowo i pusto w knajpach, ale to z 4 lata temu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
Początek lata i wakacji w Grecji: tydzień z all inclusive na wyspie Lesbos z za 2377 PLN. Wylot z Katowic Początek lata i wakacji w Grecji: tydzień z all inclusive na wyspie Lesbos z za 2377 PLN. Wylot z Katowic
 Temat postu: Re: Lizbona
#322 PostWysłany: 05 Maj 2019 23:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Lut 2013
Posty: 1402
Loty: 494
Kilometry: 1 102 778
Zbanowany
Byłem w lutym i w marcu 2017, w knajpach najgorzej nie było ale kolejka do tramaju 28 wciąż absurdalna, w knajpach typu a Brasileira łokciami trzeba było sobie pomagać by się dostać do baru, do tego wycieczki na segwayach (tak to się pisze?) i grupki turystów w kilku ciekawszych miejscach. Ostatni raz pamiętam pustą Lizbonę w lutym 2009, to było jak w bajce...
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#323 PostWysłany: 06 Maj 2019 01:08 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1444
złoty
Ostatnio też byłem w lutym 2017. Najpierw kilka dni przed 10 lutego i było przyjemnie pustawo, w knajpach większość miejscowych. Potem polecieliśmy na Azory i wróciliśmy znowu na kilka dni 17 albo 18.2 - i wtedy już było zauważalnie więcej turystów, też mnie uderzyły kolejki do tramwaju 28.
Wcześniej byłem, też w lutym, w 2006, 2009 i 2015, a w 2014 mieszkałem w Lizbonie od stycznia do czerwca. Ilość turystów miała przez ten czas stałą tendencję rosnącą, przy czym w ostatnich latach już skokowo.
Góra
 Profil Relacje PM off
BusinessClass lubi ten post.
BusinessClass uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#324 PostWysłany: 06 Maj 2019 10:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Gru 2012
Posty: 527
Loty: 235
Kilometry: 267 982
niebieski
Grudzień i styczeń - te dwa miesiące można uznać za "marazmistyczne" w rozumieniu turystów i samych Lizbończyków
_________________
I have a dream: Poland free people's country!
Andora*Austria*Białoruś*Bułgaria*Chorwacja*Czechy*Dania*Estonia*Francja*Irlandia*Niemcy*Grecja*Gruzja*Hiszpania*Holandia*Mołdawia*Norwegia*Litwa*Łotwa*Portugalia*Rosja*Rumunia*Słowacja*Szwajcaria*Szwecja*Ukraina*Węgry*Wielka Brytania*Włochy
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#325 PostWysłany: 06 Maj 2019 10:13 

Rejestracja: 07 Kwi 2014
Posty: 1065
srebrny
W marcu tego roku nie odnotowałem tłumów turystów. Dlatego też zdziwiła mnie duża kolejka do Torre de Belém.
Generalnie oczekiwanie że stolica kraju będzie "pusta" to już chyba nie w tych czasach...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#326 PostWysłany: 06 Maj 2019 11:09 

Rejestracja: 28 Sty 2019
Posty: 33
Zarówno Torre de Belem jak i Klasztor Hieronimitów są oblegane o każdej porze dnia i roku. Dla każdego Portugalczyka i turysty to punkty obowiązkowe - w odróżnieniu od np. zamku świętego Jerzego, gdzie nie dość, że kolejki mniejsze to obsługa działa sprawniej - bo kasy i obiekt jest większy. Szczególnie odradzam wybieranie się tam (i do Sintry) w portugalskie święta narodowe.
_________________
doportugalii.pl - portugalskie protipy
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#327 PostWysłany: 06 Maj 2019 11:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Lut 2016
Posty: 6
Bylismy w Lizbonie dokladnie 25 kwietnia, ale dopiero na miejscu skojarzylismy, ze most 25 kwietnia... to i swieto. Tlumy zarowno przy zabytkach jak i do tramwaju byly absurdalne.
Jako srodek transportu pomiedzy Belem a centrum polecam elektryczne hulajnogi, wiekszosc trasy przy samej rzece to gladziutka sciezka rowerowa ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#328 PostWysłany: 06 Maj 2019 12:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Sie 2016
Posty: 42
Loty: 62
Kilometry: 106 123
W tym roku w pierwszym tygodniu lutego było naprawdę luźno. Kolejka do klasztoru Hieronimitów w Belem na 15 minut stania, w pozostałych miejscach wchodziłyśmy z córką "z ulicy". Nawet w Pasteis de Belem było praktycznie pusto (byłyśmy około 9.30).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#329 PostWysłany: 06 Maj 2019 12:19 

Rejestracja: 20 Paź 2018
Posty: 770
Zbanowany
Byłem parę dni temu i rzeczywiście tragedia: masa turystów i kiczu, wszechobecne "tuk tuki", jakieś żałosne żółte autobusy stylizowane na statki, masa tych czerwonych, piętrowych, na każdym kroku jeżdżące hulajnogi, najgorzej jest z jankesami- jest ich pełno i są to typowo "komercyjni" turyści, przejechać się autobusem, nachlać i uciekać na swój prom, kolejka na windę z 2 h, do zamku św. jerzego szybko, na belem nie byłem

Nawet jeśli Lizbona jest rzeczywiście najpiękniejszym miastem na świecie ( ja np tej opinii nie podzielam ) to trzeba się przygotować na związane z masową turystyką , na plus ceny

A i zapomniałem w centrum szczególnie na Rossio- masa "dilerów" non stop
_________________
Uważać na forumowych prawników, którzy bez umowy czy przyrzeczenia chcą jakieś pieniądze!

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#330 PostWysłany: 06 Maj 2019 13:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Lut 2013
Posty: 1402
Loty: 494
Kilometry: 1 102 778
Zbanowany
Całe Rossio i Baixa sa pełne cyganów udających dealerów a tak naprawdę sprzedających frajerom substancje zupełnie inne niż te, które tamci chcieliby nabyć.... Niestety władze stawiają na turystykę masową i ani tym, ani tuk tukami i inną patologią się nie przejmują...
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#331 PostWysłany: 06 Maj 2019 14:03 

Rejestracja: 24 Lut 2018
Posty: 556
Byłem w Lizbonie pierwszy raz w zeszłym tygodni (majówka) i nie miałem odczucia tłoku większego niż w innych stolicach. Ale domyślam się, że kilka lat wstecz mogło być tam naprawdę cicho i spokojnie, ale nie ma się co dziwić skoro przy samym centrum cumują takie maleństwa:
Załącznik:
DSC06992.JPG
DSC06992.JPG [ 184.83 KiB | Obejrzany 2194 razy ]


Ja nie lubię korzystać z wytworów wielkiej turystyki jak "tuk-tuki" czy seagwaye, ale pasażerowie takich statków na pewno, więc potrzeba jest zaspokojona. Ogólnie to miasto bardzo mi się podobało - ale rozumiem, że parę lat wstecz, bez ogromu turystów, było bardziej urokliwe. Jednocześnie nadal jest chyba jedną z tańszych stolic w Europie.
_________________
Pzdr,
Krzysiekk

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
meczko lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#332 PostWysłany: 06 Maj 2019 14:24 

Rejestracja: 25 Paź 2012
Posty: 1022
niebieski
Niestety, moje obserwacje (6-letnie dopiero :) ) narastających tłumów a i cen (hoteli) są raczej mało optymistyczne. Pierwsze lata to powroty do Porto, i tam jest podobnie. Lizbonę" odkryłam" :) ok. 3 lat temu, staram się jechać w XI/ XII, nie jest jeszcze tragicznie ;) . Ale ja lubię wyjść dość wczesnie i wówczas mam całość dla siebie, zdjęcia bez statystów. Polecam portugalską prowincję, jest jeszcze nie "zajechana". No, prawie...
No i nadal jest to dla mnie kraj, do którego ciągle sprawdzam ceny biletów :)
Góra
 Profil Relacje PM off
meczko lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#333 PostWysłany: 06 Maj 2019 15:28 

Rejestracja: 28 Sty 2019
Posty: 33
Myślę, że żaden turysta nie powinien nastawiać się na "piękną" i "zjawiskową" kobietę-Lizbonę, bo zwyczajnie jej nie zdobędzie. To tylko przewodniki, które kuszą pięknymi zdjęciami, a samych lokacji gdzie można zrobić doskonałe zdjęcia jest raptem kilka. Można rozwodzić się o morskich podbojach Portugalii, gdzie z Belem ruszano odkrywać nowe wyspy i kontynenty, ale należy pamiętać, że sam kraj przez dyktaturę Salazara jest dobre 30 lat za zachodnią Europą. Widać to zarówno na ulicach Lizbony, gdzie piękny odrestaurowany hotel graniczy ze starą, nieremontowaną mniej więcej od powstania, kamienicą i poza nią, gdzie masowo były stawiane te same 5 piętrowe bloczki - straszące co bardziej wyszukanych turystów.

Dopiero mając to wszystko na uwadze można pojechać i się zachwycić.

Co do samych cen, obawiam się też, że przewagą cen między Portugalią, a Hiszpanią będzie coraz bardziej topnieć. Ceny mieszkań w ostatnim roku w Lizbonie skoczyły o 30-40%, aktualnie wynajem pokoju w Lizbonie (w zasięgu metra) to 400-500 euro. Coraz częściej odbywają się strajki gdzie różne gałęzie gospodarki domagają się większej płacy - ostatnio ciężarówki z ADR zablokowały cały kraj odmawiając dowożenia paliw na stacje. Efekt jest jeden - coraz trudniej dostać prato da dia za 5 euro, coraz łatwiej za to zapłacić 10E będąc localsem.
_________________
doportugalii.pl - portugalskie protipy
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#334 PostWysłany: 06 Maj 2019 15:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Sie 2016
Posty: 42
Loty: 62
Kilometry: 106 123
Zdecydowanie dobrą metodą jest zwiedzanie wcześnie rano. To samo dotyczy Sintry. Jechałyśmy pierwszym kursem autobusu 434 do Castelo Dos Mouros (9.30 ze stacji), z nami jechało może jeszcze z 7-8 osób. Mieliśmy w zasadzie zamek dla siebie, bo następny autobus przyjeżdża 20 minut później. W Pałacu Pena już nie było tak luźno.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#335 PostWysłany: 06 Maj 2019 16:11 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1444
złoty
Jeszcze w 2014 miałem ulubione miejsca, gdzie nie tylko było prato do dia za 5 euro, ale nawet refeicao completa (zupa, danie główne, przystawka, deser, kawa i 0,5 l wina na głowę) była za 6-7 euro. To se ne vrati... A tego, kto pozwolił na cumowanie przy Alfamie statkom o wysokości połowy tej dzielnicy, powinni chyba utopić w Tagu :)
Inna sprawa, że totalnie nie rozumiem zamiłowania do segwayów i sklepów z przedrożonym pamiątkowym chłamem. Ale może jakiś dziwny jestem :)

Niezależnie od tego narzekania do Lizbony jeszcze na pewno wrócę, tylko będę łaził jeszcze bardziej udziwnionymi zakamarkami niż poprzednio, a przez Baixę tylko szybko przemykał :)
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#336 PostWysłany: 06 Maj 2019 16:18 

Rejestracja: 24 Lut 2014
Posty: 627
Zbanowany
Byłem w styczniu w Lizbonie i było dosyć luźno. To chyba najlepsza metoda. Latać tam w zimę. A pogoda była całkiem przyjemna. W sam raz na zwiedzanie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#337 PostWysłany: 06 Maj 2019 16:35 

Rejestracja: 25 Paź 2012
Posty: 1022
niebieski
Ten problem promów-olbrzymów wyrzucających 3-4 tys. ludzi na kilka godzin dotyczy całej Europy z wybrzeżami ;) . No, cóż taki sposób na szybkie, pobieżne zaliczenie.
Widocznie tak musi być :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#338 PostWysłany: 06 Maj 2019 16:40 

Rejestracja: 24 Lut 2014
Posty: 627
Zbanowany
Na Maderze widziałem w porcie w Funchal 3 takie potwory jednocześnie. To samo na Lanzarote. Nie można było w żadnej wypożyczalni auta wynająć , bo zabrakło. W takiej Barcelonie to jeszcze ten tłum znika w wielkim mieście. Ale np Arecife ma naraz przyjąć nawet 5 000 ludzi ? :roll:
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#339 PostWysłany: 06 Maj 2019 17:18 

Rejestracja: 28 Sty 2019
Posty: 33
Fanom "starej" Lizbony polecam odległe o zaledwie 30 minut pociągiem Setubal. Tak wyglądało centrum miasta w sierpniu ubiegłego roku w bardziej mglisty dzień. Plaże w Sesimbrze co prawda oblężone jak zwykle, ale te w Setubal i ogólnie w Arrabida (Galapinhos, Portinho da Arrabida, Troia) w porównaniu z Cascais puściutkie. No i ze względu na samą satelickość Setubalu, centrum...

https://images.ctfassets.net/niwziy2l9c ... 12x630.jpg

W samych zwyżkach cen najbardziej boli mnie, że portugalska wieś też je czuje - w 2012 roku jadłem za 3 Euro w prześlicznym Sines. Teraz za tyle kupię wino. ;)

Image
_________________
doportugalii.pl - portugalskie protipy
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#340 PostWysłany: 06 Maj 2019 18:03 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1444
złoty
-- 06 Maj 2019 18:01 --

ewaolivka napisał(a):
Ten problem promów-olbrzymów wyrzucających 3-4 tys. ludzi na kilka godzin dotyczy całej Europy z wybrzeżami ;) . No, cóż taki sposób na szybkie, pobieżne zaliczenie.
Widocznie tak musi być :)


Nie musi. Władze miasta, którym zależy na zrówonoważonym rozwoju, mogą zakazać im cumowania przy samym centrum, tak samo jak w historycznym centrum nie stawia się potężnych centrow handlowych z parkingami na tysiące samochodów. Zresztą miejscy aktywiści w Lizbonie, Wenecji i pewnie też gdzie indziej (tylko z tymi dwoma przypadkami miałem do czynienia) coraz mocniej domagają się wprowadzenia takich zakazów.
Wbrew pozorom taki zakaz może mieć całkiem duży sens ekonomiczny. Taka turystyczna "szarańcza" rzucająca się na miasto na kilka godzin w liczbie kilku tysięcy na raz pompuje biznesy o zerowej albo nawet minusowej przydatności dla miejscowych - rzeczone wypożyczalnie segwayów, sklepy z przedrożonym kiczem czy tuk tuki, które wypierają z centrum normalne sklepy czy restauracje. Za to odstrasza to z miasta turystów, którzy przyjeżdżają na co najmniej kilka dni, wydają per saldo więcej pieniędzy w bardziej sensownych miejscach.

-- 06 Maj 2019 18:03 --

@portuguesas, tak, o Setubal warto zahaczyć, chociaż będąc tam kilka dni chyba bym się zanudził :) Innym przyjemnym i niezatłoczonym miejscem na półdniową wycieczkę jest Palmela, ładnie widoczna z wielu miejsc w Lizbonie, bo jest położona na pierwszej górce po południowej stronie Tagu.
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 441 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 23  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group