Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 41 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 12 Lis 2017 00:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Kwi 2012
Posty: 1254
Loty: 69
Kilometry: 142 806
srebrny
W zeszłym tygodniu wróciłem z Jordanii, stąd podzielę się informacjami nt. możliwości dotarcia w różne miejsca autobusami, z których sam korzystałem. Tym bardziej, że niektórych z nich przed wyjazdem tam nigdzie nie znalazłem i dowiedziałem się dopiero na miejscu, a o inne pytają mnie niektórzy w prywatnych wiadomościach.

Akaba - Wadi Rum

Z Akaby do Wadi Rum jest autobus o 13 za 5 JOD(26 zł). Są też chyba dwa busy wcześniej, ale nie jestem pewien o której. W odwrotną stronę też są co najmniej trzy.

Wadi Rum - Wadi Musa(in. Petra)

Z Wadi Rum do Petry jest tylko jeden bus koło 8 rano, choć mój odjechał dopiero po 9 - bilet na niego kosztuje normalnie 8 JD, ale że ze mną jechało tylko pięciu pasażerów płaciliśmy po 10 JD. Jeśli ktoś śpi w Wadi Rum i chce jechać do Petry to powinien poinformować o tym beduina ze swojego obozu, który zarezerwuje mu miejsce i dowiezie rano na miejsce odjazdu. Nie jestem tylko pewien czy ten bus jeździ w piątki.

Akaba - Petra

Nie jechałem bezpośrednio z Akaby do Petry, ale na pewno jest kilka busów w obie strony. Bilet kosztuje 10 JD(52 zł). W piątki jeżdżą tylko rano.

Wadi Musa(Petra) - Amman

Jechałem w piątek i z tego względu niby były tylko dwa - teoretycznie o 6 i o 7 rano, choć ten drugi, który wybrałem, odjechał dopiero przed 9, gdy wypełnił się w połowie. W pozostałe dni tygodnia są też później. Koszt to 10 JD. W Ammanie przyjeżdża się na dworzec Wihdat(południowy).
Można też sprawdzić rozkład państwowego przewoźnika JETT, który kursuje na tej trasie.

Amman - Jerash

Do Jerash odjeżdżają busy z dworca Tabarbour(północny) za 1 JD, skąd też można dalej dostać się do Adżlun. Podobno ostatni powrotny bus z Jerash do Ammanu rusza o 17(jechałem nim i czekałem dodatkowe pół godziny aż zostaną zajęte wszystkie miejsca).

Amman - Madaba

Do Madaby busy odjeżdżają głównie z dworca Raghadan. Bilet kosztuje 0,9 JD.

Madaba - Góra Nebo - Wadi Mujib

Na tej trasie raczej nie jeżdżą żadne busy. Do Góry Nebo z Madaby dojechałem dzieloną taksówką za 3 JD, dalej w stronę Morza Martwego płatnym autostopem, by stamtąd do Wadi Mujib już bezpłatnym autostopem.

Amman - Rezerwat Wadi Mujib(lub Morze Martwe)

Tu również nie dojedziemy bezpośrednio żadnym autobusem. Udało mi się jednak ułożyć trasę, którą możemy znacznie zbliżyć się do celu, a której wcześniej nie wiedziałem, ani też nie wiedział o niej żaden spotkany przeze mnie na miejscu turysta.
Mianowicie z czegoś co dumnie nazywa się dworcem Muhajireen, a jest po prostu poboczem drogi, gdzie stoją trzy busy, można pojechać za 0,85 dinara w kierunku miejscowości przy izraelskiej granicy i Morza Martwego.
stąd: https://goo.gl/maps/nbGeqcFrLNA2 (31°56'52.4"N 35°54'48.9"E)
Należy wysiąść przy zjeździe z głównej trzypasmowej drogi nr 40, gdy bus skręci wjeżdżając do miasteczka. Jest stąd 10 km do Morza Martwego i 44 km do Rezerwatu Wadi Mujib. Ma się więc lepszą pozycję negocjacyjną niż w Ammanie względem taksówkarzy, lub można tak jak ja to zrobiłem, zacząć łapać autostop, co dość szybko zakończyło się sukcesem.
tutaj należy wysiąść: https://goo.gl/maps/S1GYUyGetUE2 (31°48'58.7"N 35°38'56.5"E)

Wracając z Rezerwatu dobrze wiedzieć, że prawie każde auto, które jedzie tędy na północ kieruje się do stolicy Jordanii, stąd będąc kilka razy asertywnym szybko powinno znaleźć się stopa lub propozycję rozsądnego podzielenie kosztów benzyny(rozsądne tj. maks. 5 dinarów).

Taxi bezpośrednio z Ammanu do Wadi Mujib lub nad Morze Martwe kosztowało innych pytanych przeze mnie turystów od 20 do 40 JD za jedną stronę. Korzystając z połączenia bus + autostop zapłaciłem 0,85 JD.

Amman - granica z Izraelem(Most Allenby/Most Króla Hussaina)

Jest jeden bus firmy JETT wcześnie rano. Później można dostać się tam z dworca Tabarbour dzielonymi taksówkami, które odjeżdżają gdy się zapełnią. Ja zająłem ostatnie miejsce w swojej, dlatego nie czekałem ani chwili. Kosztowało to 7 dinarów, samochód wyruszył przed 15 i jechał półtorej godziny. Można też wybrać wariant, o którym wspomniałem wyżej proponując dojazd w stronę Morza Martwego. Czyli z „Muhajireen bus station" wziąć autobus do miejscowości przygranicznych, z których jest już tylko kilka kilometrów do pierwszego budynku przejścia granicznego.

Do dworca Tabarbour ze śródmieścia można dojechać za pomocą service taxi, czyli powszechnych na Bliskim Wschodzie dzielonych taksówek. Kosztuje to 0,4 dinara, a taxi ruszają stąd: https://goo.gl/maps/GshkCNb3zk82 (31°56'52.4"N 35°54'48.9"E)


Na koniec ogólna uwaga.
Będąc w Jordanii trzeba pamiętać, że transport zbiorowy wygląda tam trochę inaczej niż u nas. Godziny odjazdów często są orientacyjne, kierowca może czekać na zapełnienie autobusu, a jeśli się to nie stanie to nie odjedzie lub zażyczy sobie wyższą cenę za bilet, rozpytywani taksówkarze mogą mówić, że nie ma żadnego busa, itp. Również różne rozkłady w internecie, czy to na stronach miejscowych organizacji turystycznych, czy takich jak forum tripadvisor nie są aktualne. Trzeba po prostu dużo pytać.
W piątki mogą jeździć rzadziej lub w ogóle.
_________________
Przez Bliski Wschód i Kaukaz - Relacja z wyprawy do Turcji, Iranu, Armenii i Gruzji
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
7 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich
Urlop w 4* hotelu (z wyżywieniem) na Costa Dorada za 2147 PLN. Wylot z Krakowa Urlop w 4* hotelu (z wyżywieniem) na Costa Dorada za 2147 PLN. Wylot z Krakowa
#2 PostWysłany: 13 Lis 2017 00:24 

Rejestracja: 13 Lis 2017
Posty: 2
Hej ;) czy mógłbyś coś więcej napisać o przekraczaniu granicy Most Allenby/Most Króla Hussaina? Planujemy kilkudniową podróż po Jordani, chcemy wjechać do Jordani przez Wadi Araba border / Icchak Rabin Rabin i zastanawiamy się czy możemy wyjechać przez Most Allenby i jak wtedy wyglądają opłaty.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 17 Lis 2017 18:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Kwi 2012
Posty: 1254
Loty: 69
Kilometry: 142 806
srebrny
@Ellla
Można wyjechać z Jordanii przez Most Allenby/Króla Hussaina, choć ze względu na to, że de iure jest to granica między Jordanią, a Palestyną, a nie Izraelem, obowiązują tu trochę inne zasady niż na pozostałych przejściach. Choćby pieczątkę wyjazdową dostaje się nie do paszportu tylko na osobną kartkę. Po wpuszczeniu przez służby izraelskie następuje kolejna kontrola paszportowa dokonywana przez Palestyńczyków. Takie pro forma dla pokreślenia atrybutów państwowości Palestyny, co w sumie jest dość smutne.

Opłatę wyjazdową płaciłem i wynosiła ona standardowe 10 dinarów(52zł). Do tego 8 dinarów za przejazd 4 km autobusem po stronie jordańskiej do izraelskiego terminala(7 za bus i powinno być 1,5 za plecak. ale policzono mi mniej o te 0,5). Po stronie palestyńskiej też konieczne jest wzięcie busa, najtańszy do Jerycha kosztuje 13 szekli, są też do Jerozolimy za dwadzieścia kilka szekli, czyli w niezawyżonych cenach jak to jest po jordańskiej stronie.

Czyli koszt obowiązkowy to 18,5 JOD(niecałe 100 zł) i cena biletu już w Palestynie. Ważne by mieć tę kwotę w momencie przybycia na jordańską granicę. Jest co prawda kantor, ale z bardzo niekorzystnymi kursami, o czym się boleśnie przekonałem.
_________________
Przez Bliski Wschód i Kaukaz - Relacja z wyprawy do Turcji, Iranu, Armenii i Gruzji
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 28 Lis 2017 22:07 

Rejestracja: 13 Lis 2017
Posty: 2
Bardzo dziękuję ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 04 Gru 2017 21:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Kwi 2012
Posty: 1403
niebieski
@Pabloo a skąd te wszystkie busy z Aqaby odjeżdżają ? Możesz rzucić namiary na jakiś dworze ?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Sylwia Ambroziak uważa post za pomocny.
 
      
#6 PostWysłany: 04 Gru 2017 23:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Kwi 2012
Posty: 1254
Loty: 69
Kilometry: 142 806
srebrny
https://www.google.pl/maps/place/Bus+st ... d35.006051
_________________
Przez Bliski Wschód i Kaukaz - Relacja z wyprawy do Turcji, Iranu, Armenii i Gruzji
Góra
 Profil Relacje PM off
littleboy1989 uważa post za pomocny.
 
      
#7 PostWysłany: 28 Gru 2017 00:25 

Rejestracja: 07 Lut 2015
Posty: 165
niebieski
Moje doświadczenia z przemieszczania się na trasie Akaba - Petra - Akaba.
24.12.2017 godz.07.00 - przystanek minibusów w Akabie. Dowiaduję się, że bus do Wadi Musa może będzie za godzinę, a, o której odjedzie i czy odjedzie, Bóg, (Allah;))jeden wie. Stado taksówkarzy proponuje mi opcje za 35 dinarów, z których wywijam się jak piskorz. W między czasie zjawiają się kolejni turyści, jest nas już pięcioro. Nadzorca dworca, postawny Jordańczyk, namawia nas na busa do Ma,an za 3dinary. Jedziemy. Dojeżdżając do celu, kierowca busa, komunikując się przez miejscową pasażerkę, proponuje nam transport do Wadi Musa po 5 dinarów od łba- rezygnujemy. W Ma,am stoi, w części zapełniony bus do Wadi Musa, którego kierowca godzi się jechać "przed czasem" biorąc od nas, tzn. tylko nie miejscowych, po 2 dinary.Godzimy się.
25.12.2017 godz. 13.00 -Wadi Musa. wg. informacji od forumowiczów fly4free, o tej godzinie powinien odchodzić przedostatni bus do Akaby. Niestety, okazuje się, że Christmas obowiązuje wszędzie, nawet w muzułmańskim kraju.. Tego dnia byłem jedynym pasażerem, kierowca busa do Akaby mnie olał, stwierdził, że z jednym pasażerem nie będzie jechał do Akaby ( ok. 150 km). Pozostali mi tylko taksówkarze, a ci chcieli 35-40 dinarów za podróż. Zaczęły się targi. W przypływie desperacji zdecydowałem się na Ahmeda w Toyocie Hiluxie, który podwoził na lewo.Cena: 19 dinarów (tyle miałem przy sobie) i 10$ na miejscu. Ahmed przez godzinę krąży po mieście,trzykrotnie, bezowocnie, wraca na dworzec autobusowy w poszukiwaniu następnych klientów , wykonuje dziesiątki telefonów, pisze sms,y, zatrzymuje się w różnych miejscach,np. po kawę, papierosy,bądź z kimś porozmawiać. Po drodze zabieramy jego kuzyna,( moja wyobraźnia szaleje), ale po kilkunastu kilometrach zabieramy miejscowego autostopowicza, a po kolejnych policjanta wracającego po służbie do domu. Ahmed robi wszystko z wyjątkiem tego co powinien , gada przez telefon , pisze sms, w trakcie jazdy ,pije kawę ,pali papieros odpalając jednego od poprzedniego i gada, igada ,i gada.Za to doświadczenie nie zapłaci się kartą, ja dodałem mu 5$ za co mi podziękował i na koniec zadał pytanie: Tom, czy masz przy sobie nóż?....
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
Arekkk uważa post za pomocny.
 
      
#8 PostWysłany: 24 Lut 2018 18:07 

Rejestracja: 15 Cze 2014
Posty: 1735
srebrny
Orientujecie się, jak wygląda możliwość transportu Amman-Aqaba w piątek popołudniu?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 28 Lut 2018 10:07 

Rejestracja: 15 Cze 2014
Posty: 1735
srebrny
Wbrew temu, co opowiadają taksówkarze (i powiela część blogów) ostatni bus z centrum Aqaby do Wadi Rum odjeżdża ok. godziny 15:00. Jeżeli będzie pełny, ruszy wcześniej. Koszt 3 JOD, czas jazdy 1:15-30 do wioski.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 21 Mar 2018 22:20 

Rejestracja: 29 Sie 2017
Posty: 1
Hej :) ,
Wybieramy się (2 osoby) 17 maja rano (transportem publicznym) z Tel Aviwu do Jordanii zamierzając przejść w Ejlacie/Akabie i dotrzeć tego samego dnia albo do Petry, albo do Wadi Rum. I tu leży clue ;) mojego pytania: czy lepiej najpierw do Petry (kolejnego dnia zwiedzanie i nocleg w Petrze) a następnie z Petry do Wadi Rum (gdzie zamierzamy spędzić noc na pustyni) czy lepiej odwrotnie? Czy w Jordanii w grę wchodzą tylko taxi w takiej sytuacji (poczytałem trochę i zorientowałem się, że transport publiczny to mała droga przez mękę ;) czy też macie jakieś sensowniejsze sugestie?
Po zakończeniu zwiedzania zamierzamy udać się do Jerozolimy, wracając również przez Akabę/Ejlat.
Będę wdzięczny za jakiekolwiek podpowiedzi.
Pozdrawiam.
PS: niestety, lata młodości mamy za sobą, toteż transportowy sport ekstremalny :D :D raczej odpada...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 26 Mar 2018 14:14 

Rejestracja: 20 Mar 2014
Posty: 51
Loty: 16
Kilometry: 28 363
W Jordanii najtaniej wynajęcie samochodu w Akabie i proponuję zacząć od Petry. Jeśli chodzi o taxi to z Akaby do Wadi Rum max 15 JOD ale uważaj zmowa jest i każdy krzyczy 25 JOD są to ceny z centrum Akaby a z granicy oczywiście 30 % drożej ( mafia taxi). Bus lokalny z Akaby do Wadi Rum 3 JOD. Bus lokalny z Wadi Rum do Petry 7 JOD w cenie są pyszne słodkości na stacji benzynowej :). W Ammanie tylko UBER !!!!!!! najtaniej najszybciej i samochody nowe :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 03 Kwi 2018 13:28 

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 16
Do zamków na pustyni lub innych wycieczek z Ammanu z trudniejszą dostepnością transportem publicznym polecam wynająć pana Zeyada. Starszy miły pan, mówi po angielsku i można się dogadać finansowo (nie zdziera). Jeździ ze swoim bratem, ktory nie mówi po angielsku. Bardzo uczciwy - zostawiłem u niego w samochodzie telefon i długo mnie szukał, żeby mi go oddać.

tel. do Pana Zeyada: +962777270369
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 14 Gru 2018 15:19 

Rejestracja: 28 Mar 2011
Posty: 186
Orientujecie się w okolicy jakiej sumy negocjować należy całodzienną taxi-wycieczkę po zamkach pustynnych? 30 JOD?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 14 Gru 2018 15:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
@Manieklbl nie wiem czy da rade, skad wyjazd i ktore zamki zamierzasz polukac, ale za 8-9h taxi ok. 45-65 JOD. ;)
Przypuszczam, ze z miejsc turystycznych moga zadac nawet do 80 JOD za 1 dzien.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 07 Sty 2019 18:25 

Rejestracja: 14 Sty 2018
Posty: 7
witam, jest z Ammanu tani autobus do Aqaby z 7th Circle 8JOD, wg rozkładu 6 kursów dziennie
czy ktoś sie orientuje jak jest z mozliwoscią wyjscia , obejrzenia czegos i kontynuowania dalej trasy nastepnym autobusem?
czy bilet jest na autobus czy na trasę?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 07 Lut 2019 10:47 

Rejestracja: 20 Gru 2010
Posty: 395
Loty: 178
Kilometry: 400 854
niebieski
Ceny ze stycznia:
Amman dworzec południowy – Akaba 6 jd, autobus lokalny, wyjechał o 11:30.

Akaba – Wadi rum 3 jd (od turystów chcą 5 jd, trzeba pertraktować aby dojść do tej secret price)

Wadi Rum – Wadi Musa 6 jd (stargowane z 8 jd)

Wadi Musa – chcieli 8 za miejsce, skończyło się na zapłaceniu 12 jd i zajęciu trzech miejsc (należy przyjąć 6 za miejsce, po prostu było kilka wolnych więc kierowca pozwolił nam się porozsiadać), w piątek autobusów jest mniej, nasz odjechał ok. 10.30.

Amman przystanek dla busów Muhajireen – Rama 0,95 jd Rama – Amman Beach taksi lub uber 4-5 jd (spod Harshem dojedziemy do Muhajireen uberem za 1,5 jd)

To najprostszy sposób dotarcia nad Morze Martwe, wejście na plażę 20 jd, dzieci 5 jd.

Amman dworzec północny – Jerash 1 jd

Taksi z dworca południowego do Downtown (12 km) wg licznika 3 jd

Autobus nr 61 spod Meczetu w kierunku dworca południowego (jedzie Hasan str, od skrzyżowania z Musaab Ben Omeir jest 15 minut na piechotę na dworzec) kosztuje 0,35 jd za miejsce

Taksi w Akabie 1-1,5 jd

Podwózka spod Petry (Visitors Center) do Wadi Musa 1 jd (za wszystkich) – startują od 3 ale widząc, że nie pojedzie się nawet za 2 godzą się (przetestowane dwukrotnie).

Więcej info: https://mrowisko.wordpress.com/2019/01/ ... raktyczne/
_________________
Image
http://mrowisko.wordpress.com/
Góra
 Profil Relacje PM off
jaszon lubi ten post.
 
      
#17 PostWysłany: 07 Lut 2019 15:27 

Rejestracja: 11 Lut 2018
Posty: 351
srebrny
mrowka napisał(a):
Ceny ze stycznia:
…...
Wadi Musa – chcieli 8 za miejsce, skończyło się na zapłaceniu 12 jd i zajęciu trzech miejsc (należy przyjąć 6 za miejsce, po prostu było kilka wolnych więc kierowca pozwolił nam się porozsiadać), w piątek autobusów jest mniej, nasz odjechał ok. 10.30.
......

Brzmi trochę tajemniczo - z Wadi Musa dokąd chcieli 8 za miejsce? Mogę domyślać się po chronologii cennika, że do Ammanu (?). :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 09 Lut 2019 19:34 

Rejestracja: 04 Cze 2012
Posty: 4253
Loty: 416
Kilometry: 938 579
złoty
czy są jakies inne busy niż jett o 6:30 z Ammanu do Petry? najlepiej po 12
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 09 Lut 2019 20:37 

Rejestracja: 07 Lut 2014
Posty: 793
niebieski
Nie ma w rozkładzie, poza tym tylko jednym dziennie o 6 rano.

Pzdr, Art.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 09 Lut 2019 21:23 

Rejestracja: 11 Lut 2018
Posty: 351
srebrny
Z Ammanu do Petry (Wadi Musa) można też zwykłym mikrobusem z South Bus Station. Busiki do południa odjeżdżają teoretycznie co godzina, ale faktycznie ruszają dopiero po zapełnieniu się. Tak więc można trochę poczekać - nasz miał odjechać ok. 9 rano, a odpalił ok. 10:30
Obecna cena (podrożało) to 10 JOD od osoby choć kwota jest dość uznaniowa i można próbować ją obniżyć.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 41 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group