Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Wikipost
Mapa zakażeń covid19

https://covid19.saglik.gov.tr/

[ 649 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 33  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Turcja post-covid
#121 PostWysłany: 03 Gru 2020 18:28 
Król Ż
Awatar użytkownika

Loty: 371
Kilometry: 744 551
Celnik to może trawkę Ci w bagażu znaleźć. Rozmawiałaś ze strażà graniczna...
4 ludzi lubi ten post.

#122 PostWysłany: 03 Gru 2020 21:40 
Awatar użytkownika

Loty: 135
Kilometry: 240 387
platynowy
Za: Twitter Łukasz Bok

„Izraelskie centrum antyterrorystyczne ostrzega przed możliwymi atakami Iranu na izraelskie cele/turystów w Turcji, ZEA, Bahrajnie, Gruzji i Azerbejdżanie w odwecie za zabicie Fakhrizadeha.

Takie ostrzeżenia to rzadkość.”

Wrzucam tu, bo do reszty krajów na chwilę obecną jest raczej ciężej wjechać niż do Turcji, która jest teraz dosyć popularnym kierunkiem na forum.

Relacja Brunei, Singapur, Malezja
 Relacje PM off  

#123 PostWysłany: 04 Gru 2020 01:17 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Myślę, że jest to izraelska propaganda.
 Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.

#124 PostWysłany: 04 Gru 2020 16:22 
Awatar użytkownika

HON fly4free
Chcialbym sie jeszcze odniesc do wczesniejszych wpisow zwiazanych z wymaganiami testu na wylocie do DE. Czytma wlasnie komunikat z niemieckiego ministerstwa i jest tam wyraznie napisane, ze to Turcja wymaga okazania takiego testu, a Niemcy stosuja dalej zasade kwarantanny jak dla innych krajow, nawet jesli wynik jest negatywny:

Die Türkei fordert für die Rückreise nach Deutschland die Vorlage eines negativen PCR-Testergebnisses. Der PCR-Test darf nicht älter als 48 Stunden sein. Eine Kontrolle erfolgt seitens der türkischen Behörden. Die Kosten müssen die Reisenden selbst tragen. Positiv Getestete müssen sich in der Türkei in Quarantäne bzw. in ärztliche Behandlung begeben. Diese zwingend notwendige Testung vor Ausreise befreit nicht von etwaigen Quarantänepflichten in Deutschland. Es gelten die jeweiligen Quarantäneverordnungen der Bundesländer.

https://www.auswaertiges-amt.de/de/Reis ... eit/201962
Zeus lubi ten post.
Zeus uważa post za pomocny.

#125 PostWysłany: 04 Gru 2020 19:45 

Loty: 82
Kilometry: 172 381
Na stronie lini lotniczej Pegasus są podane wymagania dla każdego kraju.

https://www.flypgs.com/en/where-can-i-fly/?*180

Pozdrawiam
ZbyszekP lubi ten post.
ZbyszekP uważa post za pomocny.

#126 PostWysłany: 04 Gru 2020 20:22 
Awatar użytkownika

HON fly4free
@LA19

Sa i jest tam taki zapis (odnosnie DE):

All passengers who are permitted to enter the Federal Republic of Germany must provide proof of having tested negative for SARS-CoV-2 with a test that has been conducted within 48 hours prior to entry into Germany.

Only the following passengers will be exempt from the testing and quarantine requirements for arrivals to Germany.

- Diplomatic Passports holders

- Official Staff assigned abroad by the Republic of Turkey

- Infants aged between 0-2 years old.

- Transit passengers who have only transited through a risk area

i teraz pytanie, czy posiadajac Polski paszport i mowiac ze auto stoi na parkingu lotniskowym bedzie uznane to jako tranzyt i wpuszcza mnie do samolotu?

#127 PostWysłany: 04 Gru 2020 22:38 

Loty: 44
Kilometry: 65 890
niebieski
Nie.
Tzn ja nie mialem kwitka parkingowego, ale mialem legitymacje sluzbowa wiec mysle ze dosc konkretnie udowodnilem ze wracam do PL. Powiem wiecej w IST wycielem im numer i pokazalem bilet kolejowy z Berlina do PL i tez im nie pasowalo. Nie da sie wyleciec z Turcji do DE Pegazusem bez testu.
 Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.

#128 PostWysłany: 04 Gru 2020 22:54 

Hej
jestem w Turcji dokładnie w Stambulen od października do marca i nie wiem jak wygląda sytuacja z powrotem w chwili obecnej.
Chętnie pomogę jeśli ktoś ma pytania dotyczące zwiedzania, praktycznych informacji, nowych obostrzeń czy knajpek (take away teraz juz tylko) w Stambule :) -> częściej jestem dostępna na instagramie lalaura1901
Wykonanie testu w Stambule na lotnisku SAW kosztuje 250 TL, czas oczekiwania na wynik jest różny zależy ile osób jest w kolejce, ile lotów jest danego dnia itd.

Flyguy napisał(a):
@LA19

Sa i jest tam taki zapis (odnosnie DE):

All passengers who are permitted to enter the Federal Republic of Germany must provide proof of having tested negative for SARS-CoV-2 with a test that has been conducted within 48 hours prior to entry into Germany.

Only the following passengers will be exempt from the testing and quarantine requirements for arrivals to Germany.

- Diplomatic Passports holders

- Official Staff assigned abroad by the Republic of Turkey

- Infants aged between 0-2 years old.

- Transit passengers who have only transited through a risk area

i teraz pytanie, czy posiadajac Polski paszport i mowiac ze auto stoi na parkingu lotniskowym bedzie uznane to jako tranzyt i wpuszcza mnie do samolotu?
ZbyszekP lubi ten post.

#129 PostWysłany: 05 Gru 2020 07:56 

złoty
@LA19 testowałaś już wychodzenie na zewnątrz podczas godziny policyjnej? Czy zagraniczny paszport w praktyce faktycznie rozwiązuje sprawę?
 Relacje PM off  

#130 PostWysłany: 05 Gru 2020 11:09 

Loty: 312
Kilometry: 479 773
srebrny
Czy ktoś wie może czy państwowe muzea i atrakcje turystyczne są czynne obecnie w weekendy ? wykopaliska archeologiczne Pamukale itd...
Czy ktoś próbował jeździć obecnie w weekend samochodem i czy wiąże się to z duża ilością policyjnych kontroli ?

#131 PostWysłany: 05 Gru 2020 11:52 

NBE322 napisał(a):
@LA19 testowałaś już wychodzenie na zewnątrz podczas godziny policyjnej? Czy zagraniczny paszport w praktyce faktycznie rozwiązuje sprawę?

-- 05 Gru 2020 11:52 --

LA19 napisał(a):
Mnie taki test może kosztować 3150 TL kary z uwagi na fakt, że jestem traktowana jako rezydent dlatego nie ryzykuje :) wolę pieniądze przeznaczyć na podróże :)

Jak wygląda sytuacja w praktyce?
Otóż około godziny 20 zaczyna zbierać się dużo policji na ulicach, w metrze, patrolują ulice.W ciągu dnia pilnują czy ludzie mają maseczki na twarzy i czy nie palą papierosów w miejscach niedozwolonych.
Na słynnej ulicy Istikal od rana pełno policji się zbiera, żeby ograniczyć tłumy i wyznaczają strony ruchu, poruszania się
Ja osobiście miałam jedną sytuację z kontrolą przez policjanta -> Wracałam ze znajomymi z Erasmusa i Turkiem około 19:30 i przy wyjściu z metra na YeniKapı policjant (po cywilu) zapytał nas o ID card i wszyscy musieliśmy pokazać, dodatkowo tureckiego znajomego pytał o numer telefonu i adres zamieszkania
Kolega z Francji jechał taksówką po 21 -> policjant kazał się zatrzymać i pytał go o ID card/paszport

Jeszcze raz przypomnę: Turystów godzina policyjna w tygodniu i lockdown w weekendy nie obowiązuje
W przypadku kontroli policyjnej należy pokazać paszport/ID card i wizę turystyczną

NBE322 napisał(a):
2 ludzi lubi ten post.

#132 PostWysłany: 05 Gru 2020 20:44 

NBE322 napisał(a):

Chodziłem dziś cały dzień po Stambule. Ulice puste, żadnych korków, robi to wrażenie. Turcy chodzą jedynie w ramach swoich dzielnic. Sklepy i knajpy (na wynos) otwarte. Policja w parkach, na bulwarach, zatrzymuje nieliczne auta. Mnie zatrzymali trzy razy, ale bycie turystą całkowicie usprawiedliwia. Warto mieć z sobą na tą okoliczność paszport. Raz pan policjant wskazał mi kierunek, w którym mam się oddalić, ale jak oddalilem się w innym to nie protestował. Wygląda na to, że wszystkie muzea, meczety i kościoły zamknięte, choć nie byłem dziś w tych najważniejszych, może są otwarte dla turystów?
Transport działa, ale mocno ograniczony i nie wiem gdzie można rzetelnie sprawdzić rozkład. Moovit ma wersję bez cięć, więc kilka razy zamiast 5 minut czekałem 30 (a autobus powinien rozkładowo jeździć co 10). Nie ma też promów na Wyspy Książęce (tak przewoźnik pisze na swojej stronie).
 Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.

#133 PostWysłany: 06 Gru 2020 18:46 

Dzięki za info. Z autobusami to normalka, one jeżdżą jak chcą nawet bez lockdownu :D , ale racja mogą być ograniczone przez weekend.

Ciemnobialka napisał(a):
NBE322 napisał(a):

Chodziłem dziś cały dzień po Stambule. Ulice puste, żadnych korków, robi to wrażenie. Turcy chodzą jedynie w ramach swoich dzielnic. Sklepy i knajpy (na wynos) otwarte. Policja w parkach, na bulwarach, zatrzymuje nieliczne auta. Mnie zatrzymali trzy razy, ale bycie turystą całkowicie usprawiedliwia. Warto mieć z sobą na tą okoliczność paszport. Raz pan policjant wskazał mi kierunek, w którym mam się oddalić, ale jak oddalilem się w innym to nie protestował. Wygląda na to, że wszystkie muzea, meczety i kościoły zamknięte, choć nie byłem dziś w tych najważniejszych, może są otwarte dla turystów?
Transport działa, ale mocno ograniczony i nie wiem gdzie można rzetelnie sprawdzić rozkład. Moovit ma wersję bez cięć, więc kilka razy zamiast 5 minut czekałem 30 (a autobus powinien rozkładowo jeździć co 10). Nie ma też promów na Wyspy Książęce (tak przewoźnik pisze na swojej stronie).
ZbyszekP lubi ten post.

#134 PostWysłany: 06 Gru 2020 19:10 
Awatar użytkownika

platynowy
Ja z kolei zacząłem od wybrzeża, tak się trafiło, że akurat w weekend, potem lecimy dalej.

Totalne pustki, policji sporo, ciągle krążą, na nas nie zwracali jednak żadnej uwagi. Z kolei z relacji spotykanych po drodze turystów słyszeliśmy, że każdemu z nich policja zwracała kilkukrotnie uwagę, że ich również dotyczy godzina policyjna i powinni wracać do hotelu. Na nic wszystkie tłumaczenia. Jednak nie wiązało się to z żadnymi konsekwencjami.

Warto mieć przy sobie ksero, czy zdjęcie paszportu, jak ktoś nie ma w zwyczaju noszenia przy sobie dokumentu..

Na mieście otwarte większe i mniejsze sklepy spożywcze, ale tylko pojedyncze restauracje i kawiarnie na wynos. Cała reszta pozamykana. Maski tylko w sklepach, na ulicy bez. Ogólnie wyjątkowy, ale smutny widok...

Pogoda za to super :) wczoraj jak to w regionie - odczuwane lekkie wstrząsy 5,3, z epicentrum 50km ma południe od Antalyi.

Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.

#135 PostWysłany: 06 Gru 2020 20:44 

Loty: 896
Kilometry: 864 152
platynowy
A w czasie godziny policyjnej można złapać taksówkę, gdy np. przylot jest późno, czy trzeba od razu nastawiać się na spanie gdzieś przy lotnisku?

#136 PostWysłany: 06 Gru 2020 22:55 
Awatar użytkownika

srebrny
gruby_inversia napisał(a):
Pisz do lini ktora lecisz a nie do ministerstwa, bo tak jak mowi przedmowca decyduje jakis dyrektor whatsappowy w szklanym wierzowcu. Tak jak juz wczesniej pisalem mi odmowiono wejscia na poklad, mimo iz co do zasady powinni mnie wpuscic, a to juz Niemiec na granicy powinien zdecydowac czy mam dowody, ze robie tranzyt czy nie.

@gruby_Inversia masz poniekąd rację. Leciałem dziś Turcja -> Czechy i wg czeskiego ministerstwa nie potrzebowałem nic (nawet formularza lokalizacyjnego). Cytowałem treść tego maila z poprzednim poście.
Natomiast przy wylocie z Turcji linia lotnicza (Pegasus) twierdziła inaczej.
Przy check-in pytali o kod QR. Wystarczyło powiedzieć, że się go ma, nie trzeba było nawet pokazywać.
Na gate'cie niestety już sprawdzali czy ma się kod QR i oczywiście znaleźli się tacy co nie mieli.
Musieli przed boardingiem generować na smartfonach QRkody i na tej podstawie wpuszczali do samolotu.
Kod trzeba było pokazać, nikt go nie skanował. Więc jakby ktoś miał kod QR z czipsów wydrukowany na papierze to też by przeszło ;)

Czeska celniczka na lotnisku w Czechach też chciał zobaczyć ten kod i też nie skanowała.

Z tym kodem QR to tak jak na innych trasach z papierowymi formularzami lokalizacyjnymi. Cabin crew ma prikaz dawać paxom te formularze, a nawet sami nie wiedzą jak je wypełniać.
Prikaz jest rozdać i później zebrać i gitara. Możemy lądować. ;)
 Relacje PM off  

#137 PostWysłany: 07 Gru 2020 08:38 
Awatar użytkownika

platynowy
Sudoku napisał(a):
A w czasie godziny policyjnej można złapać taksówkę, gdy np. przylot jest późno, czy trzeba od razu nastawiać się na spanie gdzieś przy lotnisku?

Wprawdzie nocne przyloty dopiero mam dopiero przed sobą, jednak podczas weekendowych godzin policyjnych po mieście krąży lub czeka na ludzi w swoich budkach i postojach sporo taksówkarzy.
Także w godzinach nocnych powinno być tak samo.

Dam znać.

Edit: pytałem taksówkarzy, nie ma żadnego problemu, ich zakazy nie dotyczą i mają specjalne zezwolenia l

Ostatnio edytowany przez wasil10, 07 Gru 2020 15:22, edytowano w sumie 1 raz
 Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.

#138 PostWysłany: 07 Gru 2020 10:12 

Wracam właśnie po kilku dniach w Stambule. Oprócz opisanych wcześniej ograniczeniach w kursowaniu komunikacji i zamkniętych muzeach w weekendy, z perspektywy turysty wszystko wygląda normalnie. Ja akurat zauważyłem, że dosłownie wszyscy noszą maski przez cały czas, nawet gdy ktoś idzie całkiem sam. Z tego wnioskuję, że jest obowiązek. Taksówki jeżdżą normalnie w dnie i w nocy. O HES kod pytali tyko raz przy wejściu do galerii handlowej. Nie miałem go, więc odpuściłem. Sprawdzający mnie w weekend policjanci na widok paszportu machali, że mam sobie iść dalej. Późnymi wieczorami też się włóczyłem i bez problemu. Jak rozmawiałem z innymi turystami, to mieli podobne spostrzeżenia.
 Relacje PM off
przem44 lubi ten post.

#139 PostWysłany: 08 Gru 2020 05:50 
Awatar użytkownika

Loty: 26
Kilometry: 30 304
Czyli ogólnie tak średnio jest co robić oprócz łażenia? Zastanawiam się nad świętami lecz opinie są mega różne
 Relacje PM off  

#140 PostWysłany: 09 Gru 2020 21:18 

No napewno widać różnice teraz po wprowadzeniu ostrzejszych obostrzeń.Stambuł nie jest już tak tętniący życiem jak początkiem października, kiedy ja przyjechałam . Ludzi jest mniej, a to zasługa zamkniętych knajpek i coraz chłodniejszej pogody, ale nadal cieplej niż w Polsce ;)
Oczywiście, że jest co robić :)
1.Street food - tavuk doner,pide,lahmacun z ayranem bierzesz na take away i idziesz na seaside albo do parku
2.Simit i herbatka/turk kahve i do parku
3.Można też sprobować Bozy albo Salep
Dla mnie w Stambule teraz zrobił się klimacik, ludzie siedzą w parkach, na schodach, na seaside - jedzą, piją herbatki albo piwka, rozmawiają ze sobą :D
Miejsca, które można zobaczyć
Europa:
1.meczet w Ortaköy - wysunięty najbardziej w stronę morza
2.Hagia Sophia
2.Blue Mosque
3.Brama uniwersytetu Istanbul University
6.Süleymaniye Mosque + grobowce
7.Şehzade Mosque i/lub Bayezid II Mosque
8.Plac Taksim
9.Dolmabahçe Sarayı - pałac, gdzie zmarł Ataturk obecnie muzeum
10.Balat - kolorowe domy,grafitii
11.Można też przejść się do parku obok Top Kapi Palace albo niedaleko Dolmabahce Palace - Yildiz Park
Azja
11.Meczety są otwarte 24/7 - (Üsküdar) Mihrimah i meczet na przeciwko,Marmara Ilahiyat Camii (Üsküdar)->nowoczesny meczet
szybkie zwiedzanie polecam stronkę : https://osiemstop.pl/35-atrakcji-w-stambule/ )(może uda się odhaczyć wszystkie punkty, mnie jeszcze się nie udało)

Podsumowując, napewno jest inaczej, ale nadal jest co robić

przypominam godzina policyjna i lockdown w weekendy turystów nie obowiązuje
inne obostrzenia:
1.gastro ->take away
2.Hes kod wymagany !!! ( np przy wejściu do centrum handlowego, i czasami pytają na lotnisku albo przy kupowaniu biletów na autobus, pociąg -> do podróżowania) = czy ktoś sobie wyrobi to już jego sprawa ;)
3.maseczki wszędzie
4.dystans
Niestety w Turcji też rośnie liczba przypadków :(
Pozdrawiam
Laura
idado napisał(a):
Czyli ogólnie tak średnio jest co robić oprócz łażenia? Zastanawiam się nad świętami lecz opinie są mega różne
3 ludzi lubi ten post.
5 ludzi uważa post za pomocny.

[ 649 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 33  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 0 gości