Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 05 Sie 2017 23:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Mar 2015
Posty: 1193
niebieski
Jeśli podczas podróży przytrafi się komuś jakiś poważny wypadek i konieczna będzie operacja to nawet wykupienie najdroższego ubezpieczenia nic nie da, jeśli zabraknie krwi. Są kraje w których próżno szukać specyficznego typu przeciwciał czyli czynnika Rh- który jest szczególnie rozpowszechniony wśród mieszkańców kontynentu europejskiego. Łącznie 40-45% Europejczyków ma negatywny wynik czynnika Rh, podczas gdy dla populacji Afryki wynosi on jedynie 3%, dla Azjatów i rdzennych mieszkańców kontynentu amerykańskiego zaledwie 1%. Uświadomiła mi to dziewczyna, która ma rzadką grupę krwi B RH- i w razie jakiegoś poważnego wypadku poza Europą przeprowadzenie operacji może być niemożliwe. Ktoś się nad tym kiedyś zastanawiał?
_________________
If you reject the food, ignore the customs, fear the religion and avoid the people, you might better stay at home.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast
Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel
#2 PostWysłany: 05 Sie 2017 23:41 
Król Ż
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Paź 2014
Posty: 6252
Loty: 477
Kilometry: 1 011 329
Tak, dlatego powinnismy jak najczesciej mieszac nasze DNA z mieszkancami innych kontynentow :mrgreen: :mrgreen: a tak serio to oboje z bratem mamy 0 i B rh- i strach jest zawsze, ale jak to mowia jest ryzyko jest zabawa. Przypominam, ze oddawanie krwi to dzien wolny pelnoplatny :evil:
http://ciekawe.org/2016/05/12/krew-typu-bombay-najrzadsza-grupa-krwi-na-swiecie/

Przypomnialo mi sie akurat, pamietajcie o tym mijajac w Warszawie ekipe Ubereats
_________________
Tolerancja kończy się tam, gdzie zaczynają się prawa człowieka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 06 Sie 2017 00:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lip 2011
Posty: 767
Loty: 220
Kilometry: 442 694
niebieski
W sumie nigdy się nad tym nie zastanawiałem, a sam mam 0 rh-
Chyba zacznę wozić ze sobą butelkowaną krew ;)
_________________
Image
Relacja z Malawi
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 06 Sie 2017 00:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
Jesli to prawda, co w tym linku, to podobno tylko 15% populacji polskiej posiada grupe krwi RH-

http://krzys.zielonka.pl/?qa_faqs=proce ... -populacji

U mnie A1 RH- i na dodatek jakies anty-D, nie wiadomo dlaczego i nie moge przyjac krwi grupy O RH-.
Z drugiej strony b. pozytywne, ze u mnie i przyszlej Partnerki czy Malzonki np. z rezusem RH- nigdy nie bedzie konfliktu serologicznego. :D
Na dalekie trasy zabieram karte grupy krwi.
Dobrej nocki.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 06 Sie 2017 01:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Maj 2017
Posty: 3419
Loty: 422
Kilometry: 733 705
platynowy
oskiboski napisał(a):
Przypominam, ze oddawanie krwi to dzien wolny pelnoplatny :evil:


to sie nadaje do tematu, w którym ludzie się żalą na za małą ilość dni urlopu,
piątek rano -> stacja krwiodastwa -> lotnisko
i mamy długi weekend :twisted:
(12h zaleca się odczekać personelowi pokładowemu ,ale my nie personel)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 06 Sie 2017 05:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Gru 2012
Posty: 1571
Loty: 565
Kilometry: 709 491
niebieski
Udział poszczególnych grup krwi w populacji danego kraju:
https://en.wikipedia.org/wiki/Blood_type_distribution_by_country

Chyba zacznę się ogłaszać "Szukam towarzysza podróży z grupą krwi 0 rh-"
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
macq91 uważa post za pomocny.
 
      
#7 PostWysłany: 06 Sie 2017 05:34 

Rejestracja: 17 Maj 2017
Posty: 640
Loty: 86
Kilometry: 165 130
Zbanowany
No, ale przecież szpitale w azjatyckich czy afrykańskich szpitalach są ( tak sądzę ) zaopatrzone w krew nietypową dla rdzennych mieszkańców. Chodzi mi o te w dużych miastach bo w takich myślę odbywają się operacje z przetoczeniem krwi.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 06 Sie 2017 05:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
Niekoniecznie, nawet taka zamozna Szwajcaria ma problemy z zapasami niektorych rzadkich rodzajow krwi i niekiedy proponowane jest oddawanie wlasnej krwi przed operacja.
W wiekszych miastach urzadza sie prowizoryczne punkty dla dawcow i pobierane jest od razu minimum 0.5l. ;)
Zdarzaja sie rowniez pomylki, podczas operacji serca jednej pacjentce zaaplikowano niewlasciwa grupe krwi i zmarla.
Byla glosna afera w mediach, ale zero odszkodowania dla rodziny i wszystkich odpowiedzialnych uniewinniono, gdyz pomylka jest rzecza ludzka. ;)
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 06 Sie 2017 08:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3534
srebrny
ok, ja mam RH- i zakładam Nasza Krwawa Grupę Wsparcia
w kupie będzie nam raźniej, weselej i bezpieczniej
+ z góry dziękujemy, załóżcie swoja własną grupę
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#10 PostWysłany: 06 Sie 2017 08:37 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Sty 2011
Posty: 7799
Nie macie się już nad czym zastanawiać :lol:
Poważnych wypadków nie da się przewidzieć, da się na nie też przygotować tylko w zakresie dobrego ubezpieczenia podróżnego pokrywającego ewakuację do kraju. Przez pewien czas niezbędny do znalezienia krwi można stosować preparaty krwiozastępcze (choć obecnie nie mamy dostępnych bezpiecznych preparatów przenoszących tlen, jednak prace trwają), obecnie w medycynie ratunkowej stosuje się też zasadę damage control - zabiegi operacyjne wykonywane są wieloetapowo, najpierw mniejsze, ale niezbędnych do podtrzymania życia, dopiero na koniec docelowe (po odpowiedniej stabilizacji), co pozwala zyskać na czasie. Choć wiadomo że nie zawsze środki te okażą się wystarczające.
A problem krwiodawstwa jest problemem złożonym, nie tylko zagranicą, preparaty krwi mają swoje określone czasy przydatności, raz wypożyczonego preparatu nawet jeśli się nie przyda nie można już zwrócić (trzeba utylizować), dystrybucja preparatów w kraju jest zróżnicowana (w danym regionie może nie brakować, ale dalej już tak) itd Najprościej - oddawać krew :) ale niestety duża część z nas będzie zdyskwalifikowana - podróże do egzotycznych krajów dyskwalifikują czasowo z możliwości donacji (a to region malaryczny, a to region dużej zachorowalności na HIV itd) - mnie osobiście nie udało się oddać krwi 3 razy z rzędu, w końcu zrezygnowałem..
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group