Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 190 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna
Autor Wiadomość
#41 PostWysłany: 24 Lis 2013 04:00 
Awatar użytkownika

Loty: 33
Kilometry: 39 451
srebrny
Da radę, może jechać z Tobą :)
 Relacje PM off  

#42 PostWysłany: 24 Lis 2013 12:05 

srebrny
byłem we wrześniu w Zagorze, wraz z nami podróżowała para z Polski z 6 letnią córką - zniosła wyprawę bardzo dzielnie i wyglądała na bardzo zadowoloną ;)
 Relacje PM off  

#43 PostWysłany: 24 Lis 2013 12:22 

Loty: 86
Kilometry: 126 541
Wielkie dzieki za wsparcie!
Planujemy wypad w lutym, orientujecie sie jakie warunki sa wtedy na pustyni?

#44 PostWysłany: 24 Lis 2013 14:48 
Awatar użytkownika

Loty: 271
Kilometry: 540 311
niebieski
Jesli bedziesz jechal od strony Marakeszu to pamietaj ze w zimie przejazd przez Tizi'n'Tishka moze byc utrudniony albo nawet zamkniety.
 Relacje PM off  

#45 PostWysłany: 15 Gru 2013 00:06 

Witam wszystkich.

sawiet napisał(a):
A byl ktos na takim pustynnym wypadzie z dziecmi? Mam 5-letnia corke, byla juz w wielu miejscach, ale nigdy poza Europa. Jazda na wielbladzie bylaby dla niej nie lada przezyciem, ale nie wiem, czy nie jest na to za mloda.

Bez asysty dorosłej osoby, pięciolatki na wielbłąda bym nie posadził, ponieważ dorosła osoba musi się czasami mocno trzymać metalowego drążka, by nie spaść.
Wydmy, to nie przejażdżka na po plaży.

sawiet napisał(a):
Wielkie dzieki za wsparcie!
Planujemy wypad w lutym, orientujecie sie jakie warunki sa wtedy na pustyni?

Byłem w lutym tego roku.
Temperatura w dzień znośna, ale bez polara się nie obyło, w nocy spałem w namiocie w samej bieliźnie pod dwoma kocami wielbłądziej wełny, było ciepło,
ale na twarzy czułem chłód. Myślę, że temperatura to może z 10 st.
 Relacje PM off  

#46 PostWysłany: 15 Gru 2013 03:08 

Loty: 183
Kilometry: 340 201
niebieski
byłem w Merzoudze 2 razy - na początku kwietnia, i na początku listopada tego roku, temperatura w dzień odpowiednio około 30 stopni i 22-24. Na początku kwietnia temperatura wieczorem też była bardzo przyjemna (ciągle chodziliśmy ubrani na krótko), natomiast w listopadzie tak wiało i byłe mega zimno, że nie chcieliśmy nawet z namiotu wychodzić (nasz przewodnik powiedział, że tak jest przez całą zimę, a tego wieczora i tak jest spokojnie), a co gorszę 2 tygodnię później temperatura spadła jeszcze o 10 stopni, dlatego osobiście w zimie na pewno na pustynię bym się nie wybierał, bo to jest bez sensu. Lepiej odłożyć to na później i pojechać jak jest naprawdę ciepło, pustynia robi ogromne wrażenie, szczególnie jak się jest tam po raz pierwszy i szkoda to sobie zmarnować poprzez beznadziejną pogodę.
 Relacje PM off  

#47 PostWysłany: 16 Gru 2013 11:54 

olus napisał(a):
Jesli bedziesz jechal od strony Marakeszu to pamietaj ze w zimie przejazd przez Tizi'n'Tishka moze byc utrudniony albo nawet zamkniety.

A jak wyglada dojazd z Rabatu?

#48 PostWysłany: 16 Gru 2013 12:31 
Awatar użytkownika

Loty: 271
Kilometry: 540 311
niebieski
Też przez góry, ale trochę niższe. Ale śnieg tam bywa, miejscowość Ifran to ośrodek narciarski.
 Relacje PM off  

#49 PostWysłany: 11 Mar 2014 23:25 

Ponawiam zadane tu gdzieś powyżej pytanie. Czy przyjeżdżając samodzielnie w okolice Zagory (w sezonie) ciężko jest trafić wycieczkę wielbłądami na noc na pustyni? Gdzie szukać, ile kosztuje, o której się wyrusza i gdzie zostawia samochody?

Piszcie szczegóły kto był. :)

#50 PostWysłany: 12 Mar 2014 11:40 

Nieznany napisał(a):
Ponawiam zadane tu gdzieś powyżej pytanie. Czy przyjeżdżając samodzielnie w okolice Zagory (w sezonie) ciężko jest trafić wycieczkę wielbłądami na noc na pustyni? Gdzie szukać, ile kosztuje, o której się wyrusza i gdzie zostawia samochody?

Piszcie szczegóły kto był. :)

Niestety, moj wyjazd na pustynie w lutym przelozylismy na inny termin, ale przygotowujac sie znalazlem troche informacji w internecie. Wyglada na to, ze te wyjazdy mozna kupic na kazdym kroku. Pisalem do jednej z firm organizujacej jazde wielbladem + nocleg na pustyni. W tym przypadku auto zostawialo sie pod ich siedziba. Wycieczka trwa od 16 do 9 rano, all inclusive za 350 MAD.

#51 PostWysłany: 13 Mar 2014 16:59 

Dzięki. :)

#52 PostWysłany: 16 Mar 2014 13:50 

Hej,

odświeżę temat.

Chciałabym dostać się z Marakeszu do Merzougi lokalnym transportem. Jak byście proponowali? Da się dojechać bezpośrednio do Merzougi czy trzeba się przesiąść, np. w Ouarzazate? Czy połączenia są częste czy trzeba mieć szczęście, żeby na coś trafić w ciągu doby? :)

Chodzi oczywiście o wycieczkę na pustynię - o której trzeba być na miejscu, żeby znaleźć odpowiedniego naganiacza i jeszcze tego samego dnia znaleźć się na pustyni? Musi być to poranek czy południe (zakładając, że wycieczki ruszają ok.15.00)?
 Relacje PM off  

#53 PostWysłany: 16 Mar 2014 14:08 
Site Admin
Awatar użytkownika

Masz bezpośrednie połączenie - ale za odpowiednią "turystyczną" cenę (busy supra). Lepiej rozbić podróż, poruszać się lokalnym transportem i pozwiedzać to co po drodze (bez zwiedzania zajmie min 1,5 dnia).
A o której byś nie przybył naganiacze/naciągacze będą na Ciebie czekać, i zaoferują Ci każdą możliwą opcję godziny wyjazdu/przyjazdu - wszystko by uszczuplić Twój portfel ;) Według mnie najsensowniej cały dzień (wyjazd rano), nocleg i powrót tuż po wschodzie słońca - dłuższe będą nudne i tyłek będzie miał Ci za złe, a krótsze (wyjazd 15-17) mogą pozostawić niedosyt

#54 PostWysłany: 17 Mar 2014 12:52 

Loty: 77
Kilometry: 194 843
My ruszyliśmy o 15 i wróciliśmy następnego dnia o 9 - nam wystarczyło.
Co do transportu się nie wypowiem, bo mieliśmy wypożyczony samochód i jak budżet Wam na to pozwala proponuje rozważyć taką opcję, szczególnie jeśli chcecie zwiedzić coś po drodze, a jest co :)
A naciągaczy jest pełno, bez problemu coś znajdziecie nawet w ostatniej chwili, kwestia ceny.
 Relacje PM off  

#55 PostWysłany: 09 Kwi 2014 01:26 

Jeżeli chodzi o pustynię to podstawową różnicą jest jej wygląd. Pustynia w Zagorze jest dosyć płaska i jej kolor jest wpadający w czerń. Co do Merzougi to mam nieco większe doświadczenie ponieważ podczas mojego 3 miesięcznego pobytu w Maroku (jeszcze tutaj jestem) odwiedziłem pustynie 3 razy. W sumie spędziłem tutaj ok. 2 tygodnie. Można śmiało powiedzieć że pustynia w Merzoudze jest piękna. Wysokie wydmy i złoty kolor piasku robią wrażenie. Polecam wyjście najwyższą wydmę na pustyni i obejrzenie zachodu słońca. Robi wrażenie. Ponadto i chyba najważniejsze, ludzie w Merzoudze , w sumie to oni byli głównym powodem moich powrotów tutaj. Przyjaźni i pomocni,ale trzeba mieć też odpowiednie nastawienie do nich,poświęcić trochę czasu , pogadać, co z tego że chcą ci coś sprzedać, z tego żyją, jak niczego nie kupisz to nic nie powiedzą. Jeżeli chodzi o noc na pustyni w to tutaj już trzeba trochę uważać bo można się naciąć i zamiast nocy kupić 2 godzinny spacer na wielbłądzie albo noc na pustyni gdzie drogę powrotną spędzasz w samochodzie etc. Za każdym razem zatrzymywałem się w jednym i tym samym miejscu ( http://merzougaonline.com ) u Mohameda i doszedłem do wniosku że czas spędzony z nim i w tym miejscu jest najlepszym doświadczeniem jakiem miałem podczas pobytu w Maroku, a jest ich wiele.

Co do podróżowania po Maroku, to jeżeli liczycie się z pieniędzmi (tak jak ja) to najtaniej jest podróżować autobusem (można autostopem, ale różnie bywa).
Jeżeli wybieracie się w 4-5 osób to jedyną właściwą opcją jest wynajęcie samochodu (może wyjść taniej niż podróżowanie autobusami). Co do samego przemieszczania się to tylko i wyłącznie w dzień bo stracicie wiele pięknych widoków. Osobiście polecam drogi: Fes-Merzouga, Marrakech-Warzazat, Fes-Marrakech.

Nie jestem typem człowieka który korzysta z biur podróży i po pobycie tutaj nigdy takiej wycieczki nie wykupie. Jeżeli potrzebujecie przewodnika lub chcecie wykupić wycieczkę po kraju to tylko bezpośrednio. Z tego co wiem to np. Mohamed -człowiek u którego się zatrzymałem organizuje takie wyprawy po Maroku (zresztą praktycznie każdy w Merzoudze się tym zajmuje). Prawda jest taka że jeżeli kupujecie wycieczkę w biurze podróży to takie biuro czy organizator wycieczki w Maroku i tak zleci to osobie która się tym zajmuje a różnica jest taka że zapłacicie więcej a Waszym organizatorem i przewodnikiem i tak będzie Mohamed :) Chodzi o to że ostatecznie traficie do osoby która przyjmuje zlecenia od biur podróży. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy nie znacie angielskiego, francuskiego lub hiszpańskiego (tak tak , większość Marokańczyków zna te języki) i potrzebujecie przwodnika/tłumacza.

Podsumowując ,najlepiej skontaktować się bezpośrednio z konkretnym przewodnikiem i ustalić szczegóły "wycieczki". Jeżeli np. macie jakąś ofertę z biura podróży to wystarcz powiedzieć czego oczekujecie a oni podadzą wam cenę. W odróżnieniu od biura trzeba samemu kupić bilet lotniczy i to wszystko.

Kończę moje dobre rady bo mógłbym pisać w nieskończoność :)

Maroko jest niesamowitym krajem, z piękną naturą i wspaniałymi ludźmi (jasne że trzeba uważać żeby nie zostać okradzionym etc, ale w każdym kraju trzeba na to uważać i nie jest to wyjątek).
Pozytywne nastawienie , trochę ciekawości, chęci poznania ludzi a nie będziecie chcieli stąd wyjechać :)
 Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.

#56 PostWysłany: 10 Kwi 2014 17:28 
Awatar użytkownika

Loty: 33
Kilometry: 39 451
srebrny
galthron napisał(a):
Wyjątkiem jest sytuacja kiedy nie znacie angielskiego, francuskiego lub hiszpańskiego (tak tak , większość Marokańczyków zna te języki) i potrzebujecie przwodnika/tłumacza.

Uściślijmy, że ogół Marokańców nie za bardzo zna angielski, mowa tu o jakichś sensownych przewodnikach ;)
 Relacje PM off  

#57 PostWysłany: 13 Kwi 2014 14:29 

Witam, w marcu dzieki tanim biletom na fly4free mialem okazje byc w Maroko i bylem w Merzoudze. Wylądowaliśmy w Fesie i nie zamierzalismy go oglądać tylko jak najszybciej udać sie na pustynie. Zagora nie wchodziła w grę bo chciałem oglądać ERG CHEBBI w Hassie Labied koło Merzouga. Ergi Chebbi to jedne z najwyższych wydm na Saharze o wysokości ponad 150 metrów.
Tak wygladaja wydmy na Erg Chebbi, widok robiony z najwyzszej wydmy
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=696685480372833&set=a.476450715729645.104611.100000941623387&type=1&theater

Aby dotrzeć z Fezu do Merozugi trzeba wziać z lotniska autobus nr 15 który jedzie prosto na dworzec kolejowy w okolicach którego jest przystanek autobusów CTM i Supratours.Taksówka kosztuje 12euro a autobus (wbrew temu co przewodnik lonley planet pisze nie kosztuje 2 euro tylko 0,4 euro...)Nastepnie trzeba wziąc albo autobus CTM o 20 30 który jedzie tylko do Rissani (kolejne 30km trzeba jechać grande taxi co podnosi koszty) lub wziąć autobus supratours za 18euro od osoby który jedzie odrazu do Merzougi. Autobus Supratours odjezdza o 21 i jest to kurs "pospieszny" i zatrzymuje sie tylko w wiekszych miastach. Pospieszny na ich standardy bo 440km dzielące Fez i Merzouge jedzie się jakies 8-9 godzin!! Wszystko przez to że musimy przebić sie przez góry Atlasu Środkowego.. Warto jechać tym autobusem bo jest sie o 7 rano w Merzoudze i spi się w autobusie i mozna dzieki temu zaoszczedzić na noclegu...Spać niektórzy nie dadzą rady bo kierowca puszczal nam 6 minutową piosenkę non stop przez calą noc ;)

Co do noclegu nie powiem ile co kosztuje bo znalazłem hosta na CS i spalem za darmo w mieszkaniu z oknem na najwyzsze wydmy na Saharze ;)

Wycieczka na pustynie.. Ktoś pisal czy 5 letnie dziecko może jezdzic na wielbłądzie. Odpowiadam że nie, bo nawet doroslemu ciezko sie utrzymac na wielbładzie w bezpiecznej pozycji gdy dromader schodzi z wydmy... Wtedy jest najbardziej niebezpiecznie +wstawanie i siadanie dromadera, również trzeba uważać.

Koszt wycieczki na pustynie. Przewodnik Lonley planet sugeruje ze 4 godz jazdy wielbładem, nocleg na pustyni, sniadanie i obiad wliczone kosztuje 30euro. My z racji tej że mielismy nocleg za darmo to stwierdziliśmy że zrobimy sobie wycieczke na wydmy tylko aby podziwiać zachód słońca. Nasz host Mohammed zawołał innego Mohammeda, którym po wypiciu berber whiskey zaczelismy uzgadniac cene... Wyskoczył nam z ceną 15e od osoby za jakies 3-4 godz na pustyni.... Zaczałem sie targować na 5 lub 10 euro, ale Mohammed powiedział że jak chcesz sie targować to jedz do Marrakeszu. Cena 15 euro lub do widzenia. I na nic się zdały tłumaczenia że w przewodniku lonley planet za 30e jest dużo wiekszy wypas i dużo wiecej czasu na pustyni. Ale sie zgodzilismy. Pewnie nasz host Mohammed z 5e miał odsypu dla niego za nastręczenie turystów drugiemu Mohammedowi...Ale warto było, byliśmy tak zachwyceni że nawet jako biedni polscy studenci polaki-cebulaki daliśmy 4e napiwku dla Baracka który był naszym przewodnikiem na pustyni a jednoczesnie pracownikiem drugiego Mohammeda.

Następnego dnia rano chyba o 8, pojechalismy taksą z Hassie Labied do Merzougi i wsiedlismy w autobus Supratours którym pojechaliśmy za jakies 13euro do Ourzazat. Mimo że wyjechaliśmy o 8 rano to bylismy dopiero na 15-16 w Ourzazat. Dlatego nie polecam nikomu jazdy bezposrednio z Merzougi do Marrakeszu badz z Marrakeszu do Merzougi. Lepiej zrobić stopover w Ourzazat. W Ourzazat nie ma nic ciekawego w sumie..pojechalsmy ta daltego ze mialem tam hosta z CS.
Z Ourzazat wzielismy grande taxi i za jakies 11euro w dwie strony pojechalismy do oddalonego o 30km Ait Benhhadou. (Nie dawać wiece niż 120dirhamów za ten kurs!) Oczywiście cena rozbita na całą grande taxi czyli na 6 pasażerów ;) Mam filmik z jazdy grande taxxi do Ait benhhadou

Sama kasba przepiekna z zewnatrz, w środku nic ciekawego ani spektakularnego. Wstęp 10 dirhamów i nalezy nie dać sie naciągnąc na "niby darmowych" przewodników, którzy tylko czekają na turystów idiotów przed wejściem... Są bardzo nachalni ale skoro mi sie udalo im sie odmówić to się da :lol:

Niedługo zamierzam bloga napisać i wrzucić filmy wszystkie na YT. Pozdro
 Relacje PM off  

#58 PostWysłany: 28 Kwi 2014 21:27 

W czerwcu lecimy do Agadiru i planujemy wycieczkę na pustynie w okolice Zagory.Mam pytanie do osób które tam były.Czy wykupić wycieczkę u naganiaczy w Zagorze?czy lepiej wykupić nocleg w Mhamid i samemu zobaczyć pustynię?Koszt wycieczki z tego co znalazłem to około 30 euro od osoby.Noclegi w Mhamid można znaleźć za około 80 zł za pokój lub namiot dwuosobowy.Czy do Mhamid dojedzie się samochodem(wynajęty peugeot 206)?Jakie atrakcje zapewniają na miejscu przy wykupieniu całości w Zagorze?ognisko?przejazdzka wielbłądem?Kupując nocleg przez internet w Mhamid wiem mniej więcej w jakich warunkach i w jakim miejscu będę spał a kupując w Zagorze zawsze jest jakaś niewiadoma.
 Relacje PM off  

#59 PostWysłany: 06 Maj 2014 07:17 
Awatar użytkownika

Loty: 79
Kilometry: 145 385
Ja mam trochę inne pytanie - czy w Merzoudze można wykupić jednonocną wycieczkę na miejscu w dzień wyjazdu na nią, czy trzeba jakoś wcześniej? Plan jest, żeby na miejscu poszukać najlepszej opcji, ale wolę się upewnić.

6 months hitch-hiking through India-Nepal & Southeast Asia
2 months volunteering on paradise island in Cambodia
6 months hitch-hiking through South America
 Relacje PM off  

#60 PostWysłany: 06 Maj 2014 17:18 

Czerwona napisał(a):
Ja mam trochę inne pytanie - czy w Merzoudze można wykupić jednonocną wycieczkę na miejscu w dzień wyjazdu na nią, czy trzeba jakoś wcześniej? Plan jest, żeby na miejscu poszukać najlepszej opcji, ale wolę się upewnić.

Oczywiście, że można na miejscu. Ja skorzystałam z oferty na Campingu Sahara za 300 MAD. Dobrze jednak być na miejscu w Merzoudze najpóźniej o 16, by był czas na przygotowanie.
 Relacje PM off  

[ 190 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 0 gości