Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Mandat we Włoszech - przewodnik praktyczny (przeczytaj zanim napiszesz): viewtopic.php?p=798688#p798688

Kiedy policja łapie nas za przekroczenie prędkości czy inne wykroczenie wtedy wiadomo: trzeba przyjąć mandat i zapłacić. Można to zrobić również na poczcie i podobno w tabacchi ale to nie jest informacja do końca potwierdzona.
Gorzej kiedy mandat przychodzi nam po jakimś czasie do domu a my zdziwieni jesteśmy, ze coś takiego w ogóle się zdarzyło.
Taki możemy dostać za łapankę z fotoradaru i wtedy taki mandat przychodzi ze zdjęciem.
Albo za wjazd do ZTL czyli obszarów ograniczonego ruchu - np. centrum miasta, gdzie poruszanie się autem możliwe jest tylko dla mieszkańców i służb publicznych. W takich miejscach przy wjazdach ustawione są znaki, które określają na ogół dni i godziny zakazu wjazdu a po drugiej strony znaku jest kamerka, która robi zdjęcia delikwentom wjeżdżającym w tych „zakazanych” godzinach. Następuje weryfikacja i typ wykroczenia na mandacie jest określany jako ”unauthorised entry to a limited traffic zone”. Do mandatu nie jest dołączone zdjęcie bo kamerka „łapie” tylko pojazd z tyłu z uwzględnieniem tablic rejestracyjnych (ze względu na poszanowanie prywatności).
Na ogół w głowie takiego biedaka zaatakowanego mandatem pojawia się pytanie: płacić czy nie? A co jeśli nie zapłacę?
Pierwsza sprawa i najważniejsza: na wystawienie mandatu osobom mieszkającym w innym kraju organ ma 360 dni od dnia stwierdzenia naruszenia (art.201 ust.1 Kodeksu drogowego). Po upływie tego czasu zobowiązanie do zapłaty tej kwoty wygasa (ust.5).
Wydawać by się więc mogło, że jeżeli wykroczenie popełniliśmy w czerwcu 2015 to w czerwcu 2016 takie zobowiązanie wygasa i możemy się wypiąć albo co najmniej odwołać.
Nie do końca: policja musi przecież zidentyfikować kierowcę. W tym celu ma prawo zgłosić się do EUCARIS-a (Europejski System Informacyjny o Pojazdach i Prawach Jazdy) powiązanego z naszym rodzimym CEPiK-iem (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) o uzyskanie informacji na temat właściciela pojazdu. Na czas uzyskania tej informacji postępowanie ulega zawieszeniu i dopiero po jej otrzymaniu zostaje wznowione. (ust.5-bis) Na mandacie powinna być data wznowienia – od tego czasu liczy się te nieszczęsne 360 dni. Jeżeli jechaliśmy autem z wypożyczalni to ta data będzie nam się pewno pokrywać z datą ściągnięcia z karty opłaty przez wypożyczalnię - w granicach 40,50 euro.
Jeżeli te daty nam się zgadzają mamy trzy możliwości:
1. Zapłacić w terminie 5 dni: wtedy mandat jest pomniejszany o 30% (art.202 ust.1)
2. Zapłacić w terminie 60 dni pełną kwotę
3. Zapłacić po terminie 60 dni – kwota ulega podwojeniu.
Wszystkie te kombinacje będą wypisane na mandacie.
Co jeśli nie zapłacimy wcale? Nie opłaca się. Termin przedawnienia kar administracyjnych we Włoszech wynosi 5 lat. W tym czasie mogą być wszczęte procedury nawet sądowe. Koszty znacznie wzrastają. Fakt jest taki, że żadne firmy windykacyjne nie mogą na terenie Polski skutecznie wyegzekwować mandatu rozumianego jako grzywna za naruszenie przepisów ruchu drogowego z Włoch czy innego państwa, taka grzywna jest przejmowana do wykonania przez polski sąd karny i polski sąd ją wykonuje podobnie jak grzywnę orzeczoną w Polsce, w tym może wyegzekwować - jednak dochód z takiej wyegzekwowanej grzywny wpływa do polskiego budżetu i może dlatego jakieś policje lokalne czy straże miejskie z Włoch wolą przekazywać takie grzywny firmom windykacyjnym - bo wtedy dochód z grzywny jest wciąż ich, co nie zmienia faktu, że taki windykator prywatny "egzekwujący" w Polsce włoską grzywnę nałożoną mandatem karnym może tylko grzecznie prosić dłużnika o jej uiszczenie.
Natomiast nie wiem i się nie znam na tym jak długo taka grzywna nałożona mandatem "wisi" we włoskim systemie prawnym i może być egzekwowana tam na miejscu przez ich właściwe organy, jak tam pojedziemy ponownie.

A co jeżeli mamy podstawy, żeby nie zapłacić?
Np. to nie my jechaliśmy pojazdem bo dawno został sprzedany a kupujący nie dokonał obowiązku rejestracji pojazdu, policja nie zmieściła się ( na nasze oko) w terminie 360 dni, mandat nie jest wystawiony w języku polskim, brak mandatu i jest tylko samo wezwanie. Mamy prawo odwołać się w terminie 60 dni (art. 203 i 204).
1. do prefekta - wysyłając bezpośrednio do organu, z którego otrzymaliśmy mandat - bezpłatnie
2. do sędziego pokoju - opłata 37 euro za odwołanie i 8 euro opłata skarbowa.
Jeżeli prefekt nie uzna naszego odwołania droga sądowa pozostaje nadal otwarta.
Ważne: jeżeli zapłaciliśmy mandat odwołanie zostanie odrzucone z automatu. Złożenie odwołania nie przerywa biegu terminu do zapłaty. Czyli jeżeli prefekt po np. 70 dniach uzna, ze odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie to płacimy już podwójną stawkę.
Po drugie ważne: odwołanie musi być sporządzone w języku włoskim.
Po trzecie ważne: pomimo, że w przepisach kodeksu jest zapis, ze mandat musi zostać dostarczony do sprawcy wykroczenia nieodebranie przesyłki poleconej nie powoduje, że możemy się bronić: ale ja nic nie dostałem. Podobnie jak w Polsce we Włoszech funkcjonuje doręczenie zastępcze czyli uważa się je za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu, w którym możliwy jest odbiór pisma po pozostawieniu awiza.

Ale:
Zgodnie z nadal obowiązującą pomiędzy Polską, a Republiką Włoch umową o pomocy w sprawach karnych z dnia 28 kwietnia 1989 roku, a właściwie jej art. 14 ust 2, dotyczącym trybu porozumiewania się i języków, nie jest wymagane tłumaczenie dokumentów na język polski. Zatem Policja włoska nie ma obowiązku tłumaczyć Państwu pisma na język kraju, w którym Państwo przebywają. Uprzejmością ze strony organu włoskiego jest przesłanie pisma w jednym z czterech najważniejszych języków obowiązujących w Unii Europejskiej.

https://www.straetus.pl/mandaty/


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 528 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27  Następna
Autor Wiadomość
#441 PostWysłany: 29 Maj 2022 13:56 

Rejestracja: 16 Paź 2015
Posty: 4804
platynowy
Ty zacznij @boots czytać ze zrozumieniem, bez czepialstwa i jednozdaniowego bełkotu.

Nic nie pisze czy to był list polecony za potwierdzeniem odbioru. :!:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Tanie loty do Zadaru z Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia za 118 PLN Tanie loty do Zadaru z Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia za 118 PLN
Urlop na Malcie za 1549 PLN. Loty z Katowic + 4 noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu Urlop na Malcie za 1549 PLN. Loty z Katowic + 4 noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu
#442 PostWysłany: 29 Maj 2022 14:05 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8595
złoty
A dlaczego miałby być ZPO?
Poza tym status tego pierwszego listu nie ma specjalnego znaczenia, wobec dwóch kolejnych:
Cytuj:
Później były jeszcze 2 listy, których nie odebrałam

Skoro ich nie odebrała, to musiały być listami poleconymi. I co najważniejsze - o nieznanej treści.

Naprawdę masz taki duży problem z przyznaniem się do udzielenia błędnej porady?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#443 PostWysłany: 29 Maj 2022 14:14 

Rejestracja: 16 Paź 2015
Posty: 4804
platynowy
Nie, nie wprowadza.
A pisany bełkot @boots zaśmieca temat.

Wszystko wyjaśnia post #439.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#444 PostWysłany: 29 Maj 2022 14:19 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8595
złoty
Przeczytaj ze zrozumieniem to, co sam cytowałeś:
Cytuj:
Termin przedawnienia (...) wynosi 5 lat od dnia popełnienia wykroczenia lub też jest naliczany od początku, jeżeli upływ przedawnienia został przerwany np. korespondencją poleconą jaka dotarła na Pana adres w Polsce.


Zauważyłem, że o bełkocie i zaśmiecaniu piszesz wtedy, gdy są ujawniane Twoje błędne porady.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#445 PostWysłany: 29 Maj 2022 14:22 

Rejestracja: 16 Paź 2015
Posty: 4804
platynowy
List polecony – popularna nazwa przesyłki listowej rejestrowanej, tzn. takiej, której przyjęcie pracownik poczty potwierdza nadawcy, wydając mu specjalne pokwitowanie, a adresat po doręczeniu kwituje odbiór.

--Dodaję, czy przypominam to co ważne

dg72 napisał(a):
Termin przedawnienia prawa do domagania sie sum z tytułu sankcji administracyjno – pieniężnych ex art. 209 włoskiego kodeksu drogowego jest uregulowany przez art. 28 ustawy z dnia 24 listopada 1982, nr. 689 i wynosi 5 lat od dnia popełnienia wykroczenia lub też jest naliczany od początku, jeżeli upływ przedawnienia został przerwany np. korespondencją poleconą jaka dotarła na Pana adres w Polsce.

Co ważne: :roll:

Zgodnie z nadal obowiązującą pomiędzy Polską, a Republiką Włoch umową o pomocy w sprawach karnych z dnia 28 kwietnia 1989 roku, a właściwie jej art. 14 ust 2, dotyczącym trybu porozumiewania się i języków, nie jest wymagane tłumaczenie dokumentów na język polski. Zatem Policja włoska nie ma obowiązku tłumaczyć Państwu pisma na język kraju, w którym Państwo przebywają. Uprzejmością ze strony organu włoskiego jest przesłanie pisma w jednym z czterech najważniejszych języków obowiązujących w Unii Europejskiej.

https://www.straetus.pl/mandaty/
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
Antek12 uważa post za pomocny.
 
      
#446 PostWysłany: 29 Maj 2022 14:24 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8595
złoty
Czyżbyś się nie orientował, jak traktowany jest prawidłowo zaadresowany list polecony, którego adresat jednak odmawia przyjęcia?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#447 PostWysłany: 29 Maj 2022 15:20 

Rejestracja: 12 Lut 2019
Posty: 958
niebieski
@boots Znasz może przykład kogoś (dowolnie, z netu), komu po kilku latach od otrzymania mandatu włoska policja podczas jakiejś kontroli kazała go zapłacić?
Proste pytanie a jak sądzę o takiej "niesprawiedliwości" byłoby głośno.

O tym, że podczas w sumie kilkudziesięciu (~40 jak szacuję) bytności w Italii policja zatrzymała mnie do kontroli jeden raz, już chyba pisałem? Oczywiście nic nie sprawdzali w żadnym komputerze.
Góra
 Profil Relacje PM off
dg72 lubi ten post.
 
      
#448 PostWysłany: 29 Maj 2022 15:27 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8595
złoty
Tak, znam.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#449 PostWysłany: 29 Maj 2022 15:29 

Rejestracja: 12 Lut 2019
Posty: 958
niebieski
Przybliż.
Góra
 Profil Relacje PM off
dg72 lubi ten post.
dg72 uważa post za pomocny.
 
      
#450 PostWysłany: 29 Maj 2022 15:58 

Rejestracja: 23 Wrz 2019
Posty: 680
Loty: 23
Kilometry: 74 051
Ostrzeżenia: 1
boots napisał(a):
Czyżbyś się nie orientował, jak traktowany jest prawidłowo zaadresowany list polecony, którego adresat jednak odmawia przyjęcia?

Wraca z adnotacją odmowa przyjęcia.

Przy okazji w PL, od czasu covid i obowiązuje nadal, listonosz polecony bez ZPO, wrzuca do skrzynki i jest traktowany jako doręczony.
Możesz sobie wyjechać na dwa tygodnie, list wrzuci listonosz do skrzynki, masz 7 dni na odpowiedź i jest po ptakach.

Ja sobie z listonoszem ustaliłem, że dzwoni i mówi, że coś ma, i czy ma wrzucić.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#451 PostWysłany: 31 Maj 2022 08:49 

Rejestracja: 16 Sie 2020
Posty: 5
Cześć,
ja mam taką sprawę/wątpliwość.
W sierpniu 2020 byłem we Włoszech i załapałem mandat za prędkość z radaru.
Jechałem autem z wypożyczalni.
Po dość długim czasie dostałem mandat listownie, który oczywiście miał dwie stawki.

Sprawa wygląda tak, że chciałem ten mandat zapłacić w pożniejszym terminie więc liczyłem się z wyższą kwotą podaną, jednak mój bank (mBank) nie przyjmował numeru konta podanego w liście.
Napisałem maila do tego "urzędu" wystawiającego list z prośbą o weryfikacje numeru konta i wyjaśnieniem o co mi chodzi.
Odpowiedzi od nich nie dostałem, mandat nadal nieopłacony, a w tym roku planuję być we Włoszech i też korzystać z wypożyczonego auta - ale zupełnie inny rejon (mała szansa na to samo auto).

Co myślicie o takiej sytuacji? Mogą mnie na lotnisku zgarnąć i żądać zapłaty od razu?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#452 PostWysłany: 31 Maj 2022 10:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2013
Posty: 4010
Loty: 457
Kilometry: 671 186
platynowy
A kto miałby cię na tym lotnisku zgarnąć ?

Wysiadasz z samolotu, przechodzisz przez lotnisko i jesteś we Włoszech.

Nikt nie poprosi cię o żadne dokumenty.
_________________
Image

"Podróżować to żyć..."
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#453 PostWysłany: 31 Maj 2022 10:21 

Rejestracja: 20 Paź 2019
Posty: 3146
platynowy
Wcale nie, zgarna go i wrzuca do celi razem z Cosa Nostra. Ja bym nie lecial.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#454 PostWysłany: 31 Maj 2022 15:13 

Rejestracja: 10 Wrz 2019
Posty: 514
niebieski
dg72 napisał(a):



dzięki za link, jest to jakaś wiedza, choć trzeba brać pod uwagę, że ta firma to naciągacze - jak wyjaśniałem wyżej nie ma w Polsce prawnej możliwości przymusowego wyegzekwowania należności z tytułu mandatu karnego przez firmę windykacyjną i udzielone im pełnomocnictwo przez włoską policję czy straż gminna nic w tym nie zmienia, więc ich interpretacja jest prawdopodobnie maksymalnie niekorzystna dla ukaranego, a może być i nierzetelna
Góra
 Profil Relacje PM off
dg72 lubi ten post.
 
      
#455 PostWysłany: 31 Maj 2022 16:25 

Rejestracja: 16 Paź 2015
Posty: 4804
platynowy
Co do firm windykacyjnych, na wypadek ściągania się przez nich od Włochów zaległej należności mkk się nie wypowiadam.
W każdym razie nie jest łatwo, patrz post #427, gdzie opisano "przygody" z inną firmą windykacyjną.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#456 PostWysłany: 31 Maj 2022 19:03 

Rejestracja: 28 Maj 2022
Posty: 6
Dzięki za odpowiedzi :)
Rozumiem, że mogę jechać (mandat powinien być już przedawniony) jednak lepiej uważać na kontrolę.
Proszę jeszcze o informację co jeśli mandat się nie przedawnił i zatrzyma mnie policja. Będę musiała zapłacić zaległości od razu na miejscu czy jak to wygląda? No i o ile w takim wypadku mogła urosną kwota mandatu...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#457 PostWysłany: 31 Maj 2022 20:38 

Rejestracja: 23 Wrz 2019
Posty: 680
Loty: 23
Kilometry: 74 051
Ostrzeżenia: 1
A mandat personalnie przyszedł na Ciebie, nr rej. był podany, na męża?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#458 PostWysłany: 01 Cze 2022 19:36 

Rejestracja: 28 Maj 2022
Posty: 6
Samochód i mandat przyszedł na mnie
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#459 PostWysłany: 02 Cze 2022 08:55 

Rejestracja: 23 Wrz 2019
Posty: 680
Loty: 23
Kilometry: 74 051
Ostrzeżenia: 1
Opcje masz kilka. Zapłacić, zmienić nr rej. auta, nie prowadzić auta.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#460 PostWysłany: 02 Cze 2022 08:58 

Rejestracja: 28 Maj 2022
Posty: 6
Auto już zmieniłam, a kierowcą może być mąż :D wtedy jeżeli mnie nie zatrzymają bezpośrednio to nie powinni się przyczepić?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 528 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group