Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Mandat we Włoszech - przewodnik praktyczny (przeczytaj zanim napiszesz): viewtopic.php?p=798688#p798688

Kiedy policja łapie nas za przekroczenie prędkości czy inne wykroczenie wtedy wiadomo: trzeba przyjąć mandat i zapłacić. Można to zrobić również na poczcie i podobno w tabacchi ale to nie jest informacja do końca potwierdzona.
Gorzej kiedy mandat przychodzi nam po jakimś czasie do domu a my zdziwieni jesteśmy, ze coś takiego w ogóle się zdarzyło.
Taki możemy dostać za łapankę z fotoradaru i wtedy taki mandat przychodzi ze zdjęciem.
Albo za wjazd do ZTL czyli obszarów ograniczonego ruchu - np. centrum miasta, gdzie poruszanie się autem możliwe jest tylko dla mieszkańców i służb publicznych. W takich miejscach przy wjazdach ustawione są znaki, które określają na ogół dni i godziny zakazu wjazdu a po drugiej strony znaku jest kamerka, która robi zdjęcia delikwentom wjeżdżającym w tych „zakazanych” godzinach. Następuje weryfikacja i typ wykroczenia na mandacie jest określany jako ”unauthorised entry to a limited traffic zone”. Do mandatu nie jest dołączone zdjęcie bo kamerka „łapie” tylko pojazd z tyłu z uwzględnieniem tablic rejestracyjnych (ze względu na poszanowanie prywatności).
Na ogół w głowie takiego biedaka zaatakowanego mandatem pojawia się pytanie: płacić czy nie? A co jeśli nie zapłacę?
Pierwsza sprawa i najważniejsza: na wystawienie mandatu osobom mieszkającym w innym kraju organ ma 360 dni od dnia stwierdzenia naruszenia (art.201 ust.1 Kodeksu drogowego). Po upływie tego czasu zobowiązanie do zapłaty tej kwoty wygasa (ust.5).
Wydawać by się więc mogło, że jeżeli wykroczenie popełniliśmy w czerwcu 2015 to w czerwcu 2016 takie zobowiązanie wygasa i możemy się wypiąć albo co najmniej odwołać.
Nie do końca: policja musi przecież zidentyfikować kierowcę. W tym celu ma prawo zgłosić się do EUCARIS-a (Europejski System Informacyjny o Pojazdach i Prawach Jazdy) powiązanego z naszym rodzimym CEPiK-iem (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) o uzyskanie informacji na temat właściciela pojazdu. Na czas uzyskania tej informacji postępowanie ulega zawieszeniu i dopiero po jej otrzymaniu zostaje wznowione. (ust.5-bis) Na mandacie powinna być data wznowienia – od tego czasu liczy się te nieszczęsne 360 dni. Jeżeli jechaliśmy autem z wypożyczalni to ta data będzie nam się pewno pokrywać z datą ściągnięcia z karty opłaty przez wypożyczalnię - w granicach 40,50 euro.
Jeżeli te daty nam się zgadzają mamy trzy możliwości:
1. Zapłacić w terminie 5 dni: wtedy mandat jest pomniejszany o 30% (art.202 ust.1)
2. Zapłacić w terminie 60 dni pełną kwotę
3. Zapłacić po terminie 60 dni – kwota ulega podwojeniu.
Wszystkie te kombinacje będą wypisane na mandacie.
Co jeśli nie zapłacimy wcale? Nie opłaca się. Termin przedawnienia kar administracyjnych we Włoszech wynosi 5 lat. W tym czasie mogą być wszczęte procedury nawet sądowe. Koszty znacznie wzrastają. Fakt jest taki, że żadne firmy windykacyjne nie mogą na terenie Polski skutecznie wyegzekwować mandatu rozumianego jako grzywna za naruszenie przepisów ruchu drogowego z Włoch czy innego państwa, taka grzywna jest przejmowana do wykonania przez polski sąd karny i polski sąd ją wykonuje podobnie jak grzywnę orzeczoną w Polsce, w tym może wyegzekwować - jednak dochód z takiej wyegzekwowanej grzywny wpływa do polskiego budżetu i może dlatego jakieś policje lokalne czy straże miejskie z Włoch wolą przekazywać takie grzywny firmom windykacyjnym - bo wtedy dochód z grzywny jest wciąż ich, co nie zmienia faktu, że taki windykator prywatny "egzekwujący" w Polsce włoską grzywnę nałożoną mandatem karnym może tylko grzecznie prosić dłużnika o jej uiszczenie.
Natomiast nie wiem i się nie znam na tym jak długo taka grzywna nałożona mandatem "wisi" we włoskim systemie prawnym i może być egzekwowana tam na miejscu przez ich właściwe organy, jak tam pojedziemy ponownie.

A co jeżeli mamy podstawy, żeby nie zapłacić?
Np. to nie my jechaliśmy pojazdem bo dawno został sprzedany a kupujący nie dokonał obowiązku rejestracji pojazdu, policja nie zmieściła się ( na nasze oko) w terminie 360 dni, mandat nie jest wystawiony w języku polskim, brak mandatu i jest tylko samo wezwanie. Mamy prawo odwołać się w terminie 60 dni (art. 203 i 204).
1. do prefekta - wysyłając bezpośrednio do organu, z którego otrzymaliśmy mandat - bezpłatnie
2. do sędziego pokoju - opłata 37 euro za odwołanie i 8 euro opłata skarbowa.
Jeżeli prefekt nie uzna naszego odwołania droga sądowa pozostaje nadal otwarta.
Ważne: jeżeli zapłaciliśmy mandat odwołanie zostanie odrzucone z automatu. Złożenie odwołania nie przerywa biegu terminu do zapłaty. Czyli jeżeli prefekt po np. 70 dniach uzna, ze odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie to płacimy już podwójną stawkę.
Po drugie ważne: odwołanie musi być sporządzone w języku włoskim.
Po trzecie ważne: pomimo, że w przepisach kodeksu jest zapis, ze mandat musi zostać dostarczony do sprawcy wykroczenia nieodebranie przesyłki poleconej nie powoduje, że możemy się bronić: ale ja nic nie dostałem. Podobnie jak w Polsce we Włoszech funkcjonuje doręczenie zastępcze czyli uważa się je za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu, w którym możliwy jest odbiór pisma po pozostawieniu awiza.

Ale:
Zgodnie z nadal obowiązującą pomiędzy Polską, a Republiką Włoch umową o pomocy w sprawach karnych z dnia 28 kwietnia 1989 roku, a właściwie jej art. 14 ust 2, dotyczącym trybu porozumiewania się i języków, nie jest wymagane tłumaczenie dokumentów na język polski. Zatem Policja włoska nie ma obowiązku tłumaczyć Państwu pisma na język kraju, w którym Państwo przebywają. Uprzejmością ze strony organu włoskiego jest przesłanie pisma w jednym z czterech najważniejszych języków obowiązujących w Unii Europejskiej.

https://www.straetus.pl/mandaty/


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 528 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 27  Następna
Autor Wiadomość
#401 PostWysłany: 11 Lut 2022 14:35 

Rejestracja: 27 Mar 2014
Posty: 4065
złoty
@krystian-B nie sugeruj się odpowiedziami forumowych mądrali.
Nie ma sensu do nich pisać. Jeśli uważasz, że mandat niesłusznie naliczony, to zlej ich, bo termin minął, oni i tak nie odpowiadają, a egzekucja jest prawnie wątpliwą.
To kraj mafijny, nawet urzędy działają na podobnych zasadach, zastaszyc, ściągnąć haracz.

Edit: @Tomasz101 dobrze wyjaśnił sprawę.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Urlop na Malcie za 1549 PLN. Loty z Katowic + 4 noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu Urlop na Malcie za 1549 PLN. Loty z Katowic + 4 noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu
Loty na Kubę w dobrej cenie: Hawana z dużym bagażem z Krakowa od 2471 PLN Loty na Kubę w dobrej cenie: Hawana z dużym bagażem z Krakowa od 2471 PLN
#402 PostWysłany: 11 Lut 2022 16:52 

Rejestracja: 11 Lut 2022
Posty: 6
boots napisał(a):
Wszystko to, na czym Ci zależy, zrealizuje się po zapłaceniu wymaganej kwoty.


Jak się pewnie domyślasz, nie zadałem pytania na forum po to, żeby dowiedzieć się, że jak zapłacę mandat to będziemy kwita. ;)

@Tomasz101

Dzięki za odpowiedź. Co do odwołania się w odpowiednim terminie to trochę olałem temat po przeczytaniu m.in. tego wątku. List rejestrowany przyszedł po terminie, po angielsku, bez zdjęcia i to raczej wezwanie do zapłaty a nie mandat. Z ich strony przesyłka została prawidłowo doręczona, a z mojej strony wygląda to tak, że wysłali list polecony na stary adres z prawa jazdy, który listonosz wrzucił do skrzynki, co niestety w tych czasach traktowane jest jako skuteczne doręczenie.
Rozumiem, że gdyby sprawy potoczyły się mocno na moją niekorzyść i polski sąd chciałby mnie ścigać to nie będzie problemu z wytłumaczeniem, że nie odpisałem, bo po angielsku, a mandat nie został doręczony w ciągu 360 dni?
Też mnie zastanawia ile czasu minie po okresie 5 lat od wykroczenia, zanim "zniknę" z systemu.
Włoska mentalność jest mi znana, ale na wszelkich wypadek na wycieczkę zabiorę ze sobą to przeterminowane pismo i będę próbował się tłumaczyć.

@jacek96, dzięki za wpis.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#403 PostWysłany: 11 Lut 2022 17:01 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8595
złoty
Jeśli nie zapłacisz, to nie będziesz miał gwarancji, że poniższe nie nastąpi i nie zakończy się jedynie tłumaczeniami:
Cytuj:
w razie spontanicznego wyjazdu do Włoch wolałbym się nie tłumaczyć podczas przypadkowej kontroli.

A przecież na tym Ci zależało, prawda?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#404 PostWysłany: 11 Lut 2022 19:41 

Rejestracja: 11 Lut 2022
Posty: 6
Najbardziej zależy mi na tym, żeby nie wysyłali listów na adres, pod którym nie mieszkam kilkanaście lat, ale nie jest to jakiś problem.
Nad spontanicznym wyjazdem jestem w stanie zapanować i bez załatwienia sprawy z policją raczej nie planuję wyjazdu do Włoch. Mandat ma wady, dlatego jakieś argumenty są po mojej stronie, ale chciałem po prostu zapytać czy komuś udało się coś pozytywnego załatwić poprzez korespondencję (po terminie) z prefektem. Zaoszczędzę dzięki temu trochę czasu, pieniędzy na list i tłumaczenie. Na tę chwilę większość opinii jest zbliżona - szkoda czasu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#405 PostWysłany: 11 Lut 2022 20:48 

Rejestracja: 12 Lut 2019
Posty: 958
niebieski
@Krystian-B Żadna policja we Włoszech nie będzie nikogo ścigać za jakiś mandat wystawiony w jakimś miasteczku. We Włoszech byłem swoim autem kilkadziesiąt razy i włoska policja zatrzymała mnie do kontroli, uwaga... jeden raz. Przywitali się, popatrzyli, oddali dowód i prawko i tyle, wszystko trwało ze 3 minuty. Uwagę mogło zwrócić i spowodować kontrolę nowe (w sensie modelu) i dość drogie auto, którym wtedy jechałem. Naprawdę zrelaksuj się i spokojnie wyjeżdżaj, żadnych papierów nie bierz, to po prostu nie ma sensu, nic nikomu nie będziesz tłumaczył. Włoska policja ma poważniejsze zajęcia i zwykle dużo do obgadania między sobą :lol:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#406 PostWysłany: 11 Lut 2022 21:09 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8595
złoty
A jak Cię kontrolowali, to miałeś jakieś nieopłacone, zaległe mandaty?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#407 PostWysłany: 11 Lut 2022 22:51 

Rejestracja: 12 Lut 2019
Posty: 958
niebieski
Musiałbym na 100% sprawdzić daty, ale tak. Kiedyś olałem jakiś mandat z Rawenny, byłem po tym we Włoszech kilka lub nawet kilkanaście razy autem i nigdy nic się nie działo. Nie strasz chłopaka, prędzej wygra konkretną kasę w lotto, niż włoski policjant ścignie go za ten mandat ;)
Ps. Na wszelki wypadek unikałbym tego samego miasta, ale to tak naprawdę na wszelki wypadek.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#408 PostWysłany: 11 Lut 2022 23:05 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8595
złoty
Ja go nie straszę.
Ale nie powinniście go zapewniać, że nic się nie stanie - szczególnie, że nie ponosicie odpowiedzialności za swoje sugestie i namowy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#409 PostWysłany: 12 Lut 2022 02:27 

Rejestracja: 12 Lut 2019
Posty: 958
niebieski
Forum służy jak sądzę właśnie do dzielenia się swoimi doświadczeniami czy opiniami. Po konkretną poradę prawną należy udać się w odpowiednie miejsce oraz uiścić stosowną kwotę. To chyba oczywiste.
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#410 PostWysłany: 12 Lut 2022 10:40 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8595
złoty
Tylko że dzielenie się doświadczeniami to zupełnie coś innego, niż pisanie:

Żadna policja we Włoszech nie będzie nikogo ścigać za jakiś mandat wystawiony w jakimś miasteczku
Naprawdę zrelaksuj się i spokojnie wyjeżdżaj, żadnych papierów nie bierz, to po prostu nie ma sensu, nic nikomu nie będziesz tłumaczył
Jeśli uważasz, że mandat niesłusznie naliczony, to zlej ich

Można opisywać własne doświadczenia i przedstawiać opinie - ale nie należy wprowadzać w błąd tezami, które z nich nie wynikają.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#411 PostWysłany: 12 Lut 2022 11:15 

Rejestracja: 12 Lut 2019
Posty: 958
niebieski
Tezy to sformułowanie mocno na wyrost w tym kontekście ;)
W tej sytuacji ja proponuję po prostu luz, Ty sugerujesz zapłacenie wszelkich roszczeń bez wnikania w ich zasadność, wnioski pozostawmy czytającym nasze opinie.
Ja w każdym razie nie przejmę się jakimś duperelastym mandatem z uroczego miasteczka, choć oczywiście najlepiej unikać takich sytuacji. Proponuję też nie naginać mojej opinii do innych mandatów, np. z fotoradarów na autostradzie, z tym po prostu nigdy nie miałem do czynienia.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#412 PostWysłany: 12 Lut 2022 11:25 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8595
złoty
Cytuj:
Ty sugerujesz zapłacenie wszelkich roszczeń bez wnikania w ich zasadność,

To była moja odpowiedź na konkretne pytanie: co zrobić, aby:

Cytuj:
Zależy mi na tym, żeby nie marnowali już więcej papieru, no i w razie spontanicznego wyjazdu do Włoch wolałbym się nie tłumaczyć podczas przypadkowej kontroli.


Ty zaś twierdzisz, że może bezstresowo wjeżdżać i w przypadku kontroli nie będzie miał problemów i niczego nikomu nie będzie musiał tłumaczyć.

Tak, jak napisałeś - wnioski pozostawmy czytającym nasze opinie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#413 PostWysłany: 12 Lut 2022 11:41 

Rejestracja: 12 Lut 2019
Posty: 958
niebieski
Oczywiście, podtrzymuję to co napisałem. Jeszcze raz, sugeruję wrzucić luz dlatego, że nie ma w mojej ocenie żadnego ryzyka wyciągnięcia jakiejś zaległości mandatowej przez policję włoską w czasie przypadkowej kontroli (sama przypadkowa kontrola jest mało prawdopodobna). Gdyby kolega chciał po prostu zapłacić mandat, o nic by tu nie pytał, jak sądzę ;) Chyba, że chciał żeby go postraszyć, to wtedy z pewnością zastosuje się do Twojej rady. Jak widać można sobie tu wybrać dowolną odpowiedź :lol:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#414 PostWysłany: 12 Lut 2022 11:48 

Rejestracja: 16 Paź 2015
Posty: 4804
platynowy
Krystian-B napisał(a):
W związku z popełnionym wykroczeniem dostałem już 4 świstki od POLIZIA MUNICIPALE, w tym jeden rejestrowany, na który powołują się w kolejnych pismach. Niestety nie wyrobili się w ciągu 360 dni od momentu uzyskania od wypożyczalni danych kierującego pojazdem, ale nie zdążyłem napisać odwołania w ciągu 60 dni.
Czy kilka miesięcy od otrzymania tego rejestrowanego listu jest sens wysyłać odwołanie do prefekta czy raczej się wypną w związku z przekroczeniem terminu? Ktoś ma jakieś doświadczenie w tej sprawie?

Zależy mi na tym, żeby nie marnowali już więcej papieru, no i w razie spontanicznego wyjazdu do Włoch wolałbym się nie tłumaczyć podczas przypadkowej kontroli.


Do tego nic nie piszesz czy korespondencja jest w języku polskim oraz czy jest to list polecony.
Bez tego z mocy prawa europejskiego nie powiadomili cię skutecznie.
@boots piszesz tylko po co, nie mając pojęcia o prawnych aspektach ścigania za mandaty otrzymane za granicą
Do tego nie znam takiego państwa, by Policja ścigała za mandaty ichniejszej straży miejskiej
Góra
 Profil Relacje PM off
Darek M. lubi ten post.
 
      
#415 PostWysłany: 12 Lut 2022 14:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2013
Posty: 2334
Loty: 296
Kilometry: 416 674
złoty
Właśnie miałem zapytać o to, czy był to polecony oraz czy napisany w jezyku polskim.

W moim przypadku przyszły ze 3 listy, ale wszystkie po angielsku i w sumie nic z nich nie rozumiałem. Nie miałem bladego pojeciacia za co ten mandat z Werony.

Dlatego też postanowiłem sprawę przeczekać ;) Minęło już 6 lat, brak listów tez od kilku lat, więc chyba jestem bezpieczny.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#416 PostWysłany: 12 Lut 2022 15:09 

Rejestracja: 11 Lut 2022
Posty: 6
Dzięki za odpowiedzi i dyskusję.
Jestem od początku przekonany, że w Polsce nikt ze mnie mandatu nie ściągnie, a już na pewno nie straż miejska z Syrakuz.

@dg72,

W cytowanym poście napisałem o liście poleconym (rejestrowanym), parę postów wyżej wspomniałem o tym, że pismo było po angielsku. O nierejestrowanych i ich treści nawet nie ma co dyskutować. Ja doskonale rozumiem, że ten mandat to wg prawa jest bublem, ale cały czas myślę o ewentualnej policyjnej kontroli, gdybym znalazł się jakimś cudem w ich kwitach. Dlatego pytanie czy udało się komuś odwołać po czasie i zakończyć postępowanie, bo w tej chwili sprawa jest "zawieszona", płacić nie muszę, ale nie mam czystego konta w systemie.

@j_a,

Masz rację, napisałem post, żeby zebrać doświadczenia innych forumowiczów, wyciągnąć wnioski i na ich podstawie podjąć jakieś decyzje w przyszłości. Nikt mnie tu nie straszy, a to czy zaryzykuję to będzie tylko i wyłącznie moja decyzja i nie będę nikogo z forum ścigał w razie wpadki. Dzięki za opisanie twojej sytuacji.


Wiadomo, że można zapłacić i zakończyć sprawę, chociaż czytając opowieści innych ludzi to wcale nie jest to takie oczywiste, Włochy to jednak specyficzny kraj pod tym względem.
Mam nadzieje, że ktoś jeszcze podzieli się swoimi doświadczeniami, a na tę chwilę wstrzymam się z wycieczkami do Włoch, a już na pewno będę omijał Syrakuzy - 2 razy wystarczy, żeby wszystko dokładnie zwiedzić. ;-)

Jako ciekawostkę mogę napisać, że GOLDCAR nie ściągnął ode mnie żadnej kwoty za udostępnienie danych, mimo, że karta kredytowa, której użyłem podczas rezerwacji jest do dzisiaj aktywna. Może powinieniem jakiś zakład lotto puścić. ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#417 PostWysłany: 14 Lut 2022 15:23 

Rejestracja: 17 Mar 2014
Posty: 85
Dziś przyszło z Florencji z sierpniowego wyjazdu do IT od Polizia Municipale. Na dzień dzisiejszy jest jeszcze opcja z rabatem -30% (68 euro). Co sądzicie? Swoją drogą dość ciekawe wykroczenie, gdyż rzekomo jechałem pasem zarezerwowanym dla kategorii innych pojazdów. Sytuacja miała miejsce tutaj Via del Ponte alle Mosse / Via Giamattista Lulli i nie przypominam sobie, żebym jechał tam jakimś nie takim pasem. A samo miejsce kojarzę dość dobrze.

Załączniki:
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG [ 42.46 KiB | Obejrzany 873 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#418 PostWysłany: 14 Lut 2022 15:27 

Rejestracja: 16 Paź 2015
Posty: 4804
platynowy
A czego nie rozumiesz w wymogach wyżej wymienionych jaki musi spełnić mandat, by był prawnie obowiązujący tj. korespondencja w języku polskim... ITD
Chcesz to płać, na tym bazują
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#419 PostWysłany: 14 Lut 2022 15:28 

Rejestracja: 17 Mar 2014
Posty: 85
A miał tu któryś z Szanownych Forumowiczy już kiedyś postępowanie windykacyjne wynikające z niezapłacenia ów pocztówki?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#420 PostWysłany: 14 Lut 2022 20:19 

Rejestracja: 11 Lut 2022
Posty: 6
@Maciej87,

Niewiele mój post wniesie, ale najnowszy list (nierejestrowany, w jakimś obcym języku ;-)), który dostałem był już od kancelarii windykacyjnej z Florencji, mandat x2 + 50 euro za uprzejmość z ich strony.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 528 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 27  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group