Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 268 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna
Autor Wiadomość
#181 PostWysłany: 25 Cze 2021 20:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Kwi 2016
Posty: 1525
Loty: 183
Kilometry: 333 672
platynowy
Ceny w Chorwacji zawsze były wyższe niż w Polsce, mimo że zarabiają mniej niż u nas. A na wybrzeżu tym bardziej, i nie jest to wina covid tylko popytu :) do Cro zjeżdża się mnóstwo Polaków, Czechów, Niemców i coraz więcej Serbów i jakoś nie widzę żeby nagle mieli przestać tutaj zjeżdżać. Co do cen w knajpach to czasem warto zjechać parę kilometrów wgłąb lądu i zaraz znajdzie się coś tańszego.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast
Afryka mniej znana: loty z dużym bagażem do Togo, Kamerunu i Liberii z Warszawy od 1494 PLN Afryka mniej znana: loty z dużym bagażem do Togo, Kamerunu i Liberii z Warszawy od 1494 PLN
#182 PostWysłany: 25 Cze 2021 21:21 

Rejestracja: 10 Lut 2015
Posty: 1979
niebieski
docent82 napisał(a):
sanchopan napisał(a):
...a kwatery też tak zdrożały?...


Kwatery to akurat najtańsze z tego wszystkiego;) dla przykładu płaciłem
50 E za apartament 4 osobowy za noc w samym centrum starówki.


W sensie lokalizacji - w Zadarze?
Za paliwo nie płacę (póki co płacą mi Chorwaci - ja tylko za autostrady) i tylko dlatego rozważam ;) Ale to mi się niedługo pewnie skończy i tylko dlatego rozważam rok po roku ten kraj. Bo już tak kilka dni temu wróciłem z ALC z FR i coś by się... ten tego... ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Fenomen Chorwacji
#183 PostWysłany: 25 Cze 2021 23:07 

Rejestracja: 28 Lis 2017
Posty: 232
Tak, w Zadarze. 5 min od " starówki "
Góra
 Profil Relacje PM off
sanchopan uważa post za pomocny.
 
      
#184 PostWysłany: 27 Cze 2021 16:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
docent82 napisał(a):

Kwatery to akurat najtańsze z tego wszystkiego;) dla przykładu płaciłem
50 E za apartament 4 osobowy za noc w samym centrum starówki.

Ceny w sklepach bym powiedział ze nawet nieco wyższe niż w PL
Paliwo 10 kun z hakiem za litr .
Zastanawiające jest czy ci Chorwaci tacy zamożni ,czy to tylko pod turystów ceny wysokie a społeczeństwo klepie biedę ?!


Pamietam, bylo to co prawda kilka lat temu, ale jeden lokalny Chorwat twierdzil, ze ceny sa sztucznie przesadzone, podciagniete pod turystow, twierdzil, ze z przecietnej pensji nie stac go na kolacje z dziewczyna w knajpach nad morzem. Zauwazylem, ze lepiej w knajpach mowic po serbsku, nawet lamanym, bo z niemieckim czy angielskim moga zaspiewac ok. 3 Euro w Kunach za espresso nad morzem. A w Dubrowniku za kolacje zaplacilem wiecej niz w CH. :D
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Fenomen Chorwacji
#185 PostWysłany: 27 Cze 2021 17:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Sie 2016
Posty: 650
Loty: 146
Kilometry: 358 646
niebieski
Właśnie wrócilismy i ceny wzięte z kosmosu. Taniej mozna zjeść w Singapurze :) w sklepach ogolnie większość produktów 50%+ drożej. Przykladowo butelka wody 3.5, piwo 5-6pln najtańsze. Hitem była kostka masła, najtansze w promce 9zł, bez promki nawet 18pln. W restauracjach pizza i burgery ok 30-40pln najtańsze. Konkretniejsze dania od 60pln w górę. W Dubrowniku najtańsze dania, nie pizze ani burgery od 70-80pln, w lepszych knajpach nawet od 120pln za jedno danie.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
SPLDER uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Fenomen Chorwacji
#186 PostWysłany: 27 Cze 2021 18:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3699
srebrny
W Singapurze okurat jedzenie nie jest drogie, gorzej z noclegami. Powiem więcej, południowa Italia to jest taniość w porównaniu do Chorwacji a Chorwaci mogą im buty jedynie pastować.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image


Ostatnio edytowany przez klapio, 27 Cze 2021 18:32, edytowano w sumie 1 raz
Duże litery
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Fenomen Chorwacji
#187 PostWysłany: 27 Cze 2021 20:24 

Rejestracja: 09 Paź 2013
Posty: 2441
Loty: 191
Kilometry: 627 645
niebieski
Nie jezdzic. Naucza sie w koncu
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Fenomen Chorwacji
#188 PostWysłany: 27 Cze 2021 20:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
Nie wiem, czy to pomoze, Chorwacja i tak od lat zepsuta, nie przyjada Polacy to i tak beda Niemcy, Slowency, Czesi etc. Podobno w 2019 ponad 60 mln turystow z calego swiata odwiedzilo Chorwacje, o ile te statystyki z tego zrodla sie zgadzaja, gdyz sam mam powazne watpliwosci:

Kroatien verzeichnete im Jahr 2019 insgesamt 60 Mio Touristen und lag damit nach absoluten Zahlen weltweit auf Platz 9.

https://www.laenderdaten.info/Europa/Kr ... rismus.php
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW


Ostatnio edytowany przez cccc, 27 Cze 2021 21:50, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Fenomen Chorwacji
#189 PostWysłany: 27 Cze 2021 21:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
60 mln by się nie zmieściło. Odwiedziło niecałe 20 mln i tak dużo (tyle co w PL)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Fenomen Chorwacji
#190 PostWysłany: 27 Cze 2021 21:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2013
Posty: 2306
Loty: 296
Kilometry: 416 674
złoty
elwirka napisał(a):
- bo ciepłe morze (Adriatyk?! Ciepły?! Wodę w sierpniu określiłabym mianem lodowatej)


Z tą wodą to przesadziłaś. Byłem we wrześniu i była ciepła a w lipcu to wręcz gorąca i nie dająca orzeźwienia. Niemniej po drugim razie (drugi kilkanaście lat po pierwszym razie) mam dość Chorwacji na kilka lat. M.in. przez wysokie ceny.

Wintermute napisał(a):
Gratuluję. Ostatnia nasza wycieczka z Wrocławia na Kaszuby trwała w jedną stronę 8 a z powrotem ponad 9h.
Znajomi nie raz spędzali w trasie po 11-12h jadąc na Hel.
Tymczasem do Chorwacji jechaliśmy 13h ze zwiedzaniem Plitwic.


Kurcze, ja ostatnio w mniej niż 5 godzin spokojnie dojechałem do Trójmiasta. Być może wypadki lub duży ruch w sobotę. Nie mniej da się dojechać spokojnie dużo szybciej.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Fenomen Chorwacji
#191 PostWysłany: 27 Cze 2021 22:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Myślę, że klucz do popularności Chorwacji jest taki
1 Ciepłe morze
2 Ładnie
3 Łatwo dojechać samochodem
4 łatwo się dogadać

Kolejność przypadkowa

Jest jeszcze fakultatywne

5 W UE


Ostatnio edytowany przez pabien, 27 Cze 2021 23:15, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Fenomen Chorwacji
#192 PostWysłany: 27 Cze 2021 22:36 

Rejestracja: 28 Lis 2017
Posty: 232
pabien napisał(a):
60 mln by się nie zmieściło. Odwiedziło niecałe 20 mln i tak dużo (tyle co w PL)


W tym roku chyba takich wyników nie osiągną.
Pustki w tym roku niesamowite, tak dla przykładu..spacerując po uliczkach starego miasta Sibenika spotkaliśmy może kilka osob wyglądających na turystów. Smutno to wyglądało, ale bardzo komfortowe, bez ścisku
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Fenomen Chorwacji
#193 PostWysłany: 27 Cze 2021 22:59 

Rejestracja: 10 Lut 2015
Posty: 1979
niebieski
pabien napisał(a):
Myślę, że klucz do popularności Chorwacji jest taki
1 Ciepłe morze
2 Ładnie
3 Łatwo dojechać
4 łatwo się dogadać

Kolejność przypadkowa

Jest jeszcze fakultatywne

5 W UE


Ee.... nie!
Bo to wszystko jest w wielu, wielu nacjach.

Chorwacja ma natomiast coś, co ciężko znaleźć gdziekolwiek indziej poza Bałtykiem: swojskość. I tłumy również Polaków.
Jest mało twardych zasad jak w krajach tzw. zachodu, jak w Polsce.
Utarło się, że "jest tanio", choć nigdy, powtarzam nigdy nie było tanio - nawet w latach 90-tych, gdyby porównać do ówczesnych cen w Polsce.
Standard kwater oraz campingów (czy raczej - poza nielicznymi wyjątkami - brak standardu) jest niski, ale wysoka cena oraz "egzotyczne" otoczenie stwarza wrażenie luksusu.
...i parę innych tego rodzaju "kwiatków".

Jak pisałem - ja też odwiedzam Chorwację, i owszem, ale raz na wiele lat. Potem mam dość. W tym roku rozważam tylko i wyłącznie (po zeszłorocznej dość spontanicznej wizycie) z powodu darmowego tankowania po drodze, a dodatkowo zapewne będzie to ostatnia tego typu okazja. Czy dojdzie do skutku? Zobaczymy. Wszak dzisiaj nie wiadomo co będzie za tydzień, a o miesiącu sierpniu to najwięksi Rabini nawet skrótowych proroctw nie snują póki co. :lol:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Fenomen Chorwacji
#194 PostWysłany: 27 Cze 2021 23:07 

Rejestracja: 01 Kwi 2012
Posty: 3524
srebrny
stala sie popularna, bo mozna zaladowac bagaznik zarciem, na miejscu wynajac lokal z kuchnia, ewentualnie cos dokupic w marketach i ceny w knajpach niestraszne.
po drugie co zauwazylem to rodak wali po polsku wszedzie i oczekuje ze druga strona zrozumie - sporo ludzi nie zna zadnego jezyka, wiec to taka bliska egzotyka dostepna bez biura podrozy, w cenie podobnej lub nizszej niz polskie morze.
do tego pewna pogoda.
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Fenomen Chorwacji
#195 PostWysłany: 27 Cze 2021 23:13 

Rejestracja: 10 Lut 2015
Posty: 1979
niebieski
To wszystko prawda.
Ale tak można u większości sąsiadów: Włochy czy Grecja odległościowo jest podobnie.
Owa swojskość ma największego znaczenie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Fenomen Chorwacji
#196 PostWysłany: 27 Cze 2021 23:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
@sanchopan Napisałeś tak średnio zrozumiale.

Wymień proszę te liczne kraje, które spełniają podane przeze mnie kryteria.

Ja jeszcze dodam samochodem w "łatwo dojechać"

Edit: Grecja odległościowo podobnie!!!

No może w tym znaczeniu, że aby dojechać do jednej i drugiej trzeba dwucyfrowej liczby godzin. Tylko, że pierwsza cyfra będzie różna

Edit: w Grecji i Włoszech możesz dogadać się po polsku?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Fenomen Chorwacji
#197 PostWysłany: 27 Cze 2021 23:26 

Rejestracja: 10 Lut 2015
Posty: 1979
niebieski
Z południowej granicy Polski na półwysep chalcydycki jest jakieś 1200 km - podobna odległość co na południe Chorwacji. Do północnych Włoch wiadomo bliżej.
Dogadasz się wszędzie, jeśli obydwie strony chcą się dogadać - a jak jeden chce coś sprzedać, a drugi kupić, to nawet z psem się dogadasz obcym (np. za kiełbasę). Chcieć to móc.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Fenomen Chorwacji
#198 PostWysłany: 27 Cze 2021 23:50 

Rejestracja: 01 Kwi 2012
Posty: 3524
srebrny
do polnocnej Chorwacji czy nawet Splitu dojedziesz w miare szybko po 'niemieckich' autostradach i przez teren UE, a nie balkanskich serpentynach do Salonik (do tego nie wiem czy da sie tylko na dowod, czy trzeba dodatkowych papierow przez te wszystkie kraje). nie szukajmy argumentow na sile.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Fenomen Chorwacji
#199 PostWysłany: 28 Cze 2021 00:06 

Rejestracja: 17 Wrz 2015
Posty: 360
srebrny
sanchopan napisał(a):
Dogadasz się wszędzie, jeśli obydwie strony chcą się dogadać - a jak jeden chce coś sprzedać, a drugi kupić, to nawet z psem się dogadasz obcym (np. za kiełbasę). Chcieć to móc.

Ale Ty nie tłumacz na tym forum, że da się dogadać wszędzie, bo myślę, że większość osób tutaj to wie. Tylko człowiek, który nie zna żadnego języka, a w życiu był w Kołobrzegu i Karpaczu, patrzy na ten temat trochę inaczej. I zbliżony język jest niesamowicie istotnym argumentem dla wielu osób wyjeżdżających do Chorwacji. Bo Ty czy ja wiemy, że chcieć to móc, ale wiele osób po prostu nie czuje takiej potrzeby, żeby wychodzić ze strefy komfortu i siłować się na migi, skoro wyjazd do Chorwacji to już i tak mega wyprawa.

cccc napisał(a):
Pamietam, bylo to co prawda kilka lat temu, ale jeden lokalny Chorwat twierdzil, ze ceny sa sztucznie przesadzone, podciagniete pod turystow, twierdzil, ze z przecietnej pensji nie stac go na kolacje z dziewczyna w knajpach nad morzem.

Ale co oznacza "sztucznie przesadzone, podciągnięte pod turystów"? Biorą takie kwoty, jakie ludzie są w stanie zapłacić. To chyba normalne, raczej mało jest biznesów, które sprzedają swoje towary/usługi taniej, niż mogłyby sprzedać, żeby sobie miejscowi mogli pokorzystać. Ja też mieszkam blisko kilku producentów mebli, na które mnie nie stać, bo produkują zdecydowaną większość na eksport, przez co ceny są znacznie wyższe, niż kilkanaście lat temu, gdy rynek zbytu mieli głównie lokalny. Ale nie mówię, że sztucznie zawyżają ceny, bo klienci w Szwecji są w stanie dać większe pieniądze niż w Polsce. Po prostu rozsądnie prowadzą swoje interesy, bo w końcu to biznes, a nie organizacja charytatywna.

cccc napisał(a):
Zauwazylem, ze lepiej w knajpach mowic po serbsku, nawet lamanym, bo z niemieckim czy angielskim moga zaspiewac ok. 3 Euro w Kunach za espresso nad morzem.

Chcesz mówić po serbsku w Chorwacji i liczyć na specjalne traktowanie? Błagam...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Fenomen Chorwacji
#200 PostWysłany: 28 Cze 2021 00:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
@Nvjc mialem wrazenie, ze ceny zawyzone pod turystow z Niemiec, zreszta sporo Chorwatow pracuje w Niemczech i w CH i moga sobie na takie ceny pozwolic, odwiedzajac swoj kraj. Tak jak pisalem wczesniej, trudno mi bylo zrozumiec, aby za kolacje w Dubrowniku zaplacic wiecej niz w CH.
Nie mialem problemow z serbskim ani w Chorwacji ani w Macedonii ani w Montenegro. Uzywalem nawet w Kosovo. Przeciez slysza po akcencie, ze nie jestem Serbem. A gdy zaraz po Serbii lece na Ukraine czy do Rosji i mowie po rosyjsku to pytaja, czy jestem z Serbii? :D
Zreszta nie ma duzej roznicy pomiedzy serbskim i chorwackim np. „gde“ czy „gdje“ i po tym mozna szybko Serbow czy Chorwatow rozpoznac. Sympatyczne Serbki nauczyly mnie serbskiego i niech tak zostanie, nie widze powodow, aby uczyc sie chorwackiego tylko i wylacznie ze wzgledu na Chorwacje. Podobnie z ukrainskim, nie znam ukrainskiego i rozmawiam na Ukrainie tylko po rosyjsku. Nie mam czasu na takie detale, bardziej boleje, ze moj arabski strasznie kuluje, bo zapominam slow i brak praktyki, a po polsku nadal nie wiem gdzie i kiedy wstawia sie przecinki. Ogladajac polskie filmy rowniez musze strzyc uszy jak zajac, bo niektorych powiedzonek nie rozumiem. :D
Dobrej nocki.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 268 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Wintermute oraz 10 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group