Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 268 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Fenomen Chorwacji
#1 PostWysłany: 25 Lip 2018 00:18 

Rejestracja: 27 Cze 2013
Posty: 204
niebieski
Tak sobie siedzę wieczorem i naszła mnie pewna myśl. Czy jesteście w stanie drodzy forumowicze wyjaśnić mi na czym polega fenomen tego kraju? Z góry mówię, że sam tam nie byłem.
Do Chorwacji jadą wszyscy. Jadą bogaci i ci biedniejsi. Jadą sąsiedzi, jadą znajomi. Jedzie rodzina i wszyscy dookoła. Jedni do prywatnych kwater inni do bardziej luksusowych hoteli. Jedni jedzą w knajpach, a drudzy zabierają słoiki z mielonym i ogórkami. Jedni wypoczywają na łódce inni na plaży. Wreszcie jedni jadą do Chorwacji, a inni "na Chorwację". A ja sam kiedy słyszę Chorwacja! mam mdłości. Chce mi się wymiotować kiedy ktoś mówi, że spędził lub ma zamiar spędzić tam wakacje. I pewnie dlatego jeszcze długo tam nie pojadę. Dlatego, że wszyscy dookoła obrzydzili mi ten pewnie piękny kraj. Sam byłem w Czarngórze i to poza sezonem. Moje wyobrażenie o Chorwacji jest podobne tylko mam przed oczami 100 razy więcej ludzi. I żeby nie było- nie mam żadnych uprzedzeń do naszych Rodaków. Nikogo nie chcę obrazić. Chciałbym jedynie, żebyście podjęli próbe wytłumaczenia mi dlaczego wszyscy dookoła tam byli lub będą ;)? Dlaczego akurat tam? Bo tanio? Bo samochodem? Bo pogoda pewna?

Pozdrawiam.
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
 
      
Tydzień na Langkawi za 2841 PLN. Loty z Berlina i noclegi w 4* hotelu Tydzień na Langkawi za 2841 PLN. Loty z Berlina i noclegi w 4* hotelu
Odkryj Portugalię: Porto i Azory w jednej podróży z Wrocławia za 825 PLN Odkryj Portugalię: Porto i Azory w jednej podróży z Wrocławia za 825 PLN
 Temat postu: Re: Fenomen Chorwacji
#2 PostWysłany: 25 Lip 2018 00:24 

Rejestracja: 01 Kwi 2012
Posty: 3524
srebrny
blisko, raczej pewna pogoda, czyste morze, jezyk dosc podobny

z minusow: ceny na poziomie UK
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Fenomen Chorwacji
#3 PostWysłany: 25 Lip 2018 00:34 

Rejestracja: 21 Lis 2014
Posty: 607
niebieski
O matko, ale temat!

Po pierwsze- dane, dane, dane. Wygooglaj, bo za Ciebie robić tego nie zamierzam, realne statystyki tego, gdzie, jak i czy w ogóle rodacy udają się na urlopy.

Że słyszysz coś tu i tam to nie znaczy wcale, że odzwierciedla to rzeczywistość. A ta skrzeczy: sporego procenta na wyjazdy urlopowe po prostu nie stać, kolejna lwia część jedzie gdzieś do kraju- czemu o Bałtyk i Zakopane nie pytasz?
Później to dopiero, o ile nic się nie zmieniło, Grecja, Egipty, Turcje. Chorwacja gdzieś tam się pewnie wciska, ale nie jest tak, że dzierży zdecydowanie pierwsze miejsce.

A bardziej luźnogatkowo- paradoksalnie tak, podzielam sporo Twoich myśli.
Do Chorwacji jest stosunkowo blisko i wygodnie dojechać własnym samochodem, pogoda jest zasadniczo pewna w sezonie. Na tym kończy się lista realnych i potwierdzonych zalet.
Reszta to pokutujące już mity, powstałe n albo i nn - lat temu- a że w Chorwacji tanio / taniej, mniej tłoczno, swojsko itd. itp.

W kontekście tego wszystkiego również znaj proporcje, mociumpanie. Tak ogólnie.

Fly4free to- nie boję się tego stowa- elitarne forum skupiające zapaleńców, pasjonatów, którzy doskonale wiedzą czego chcą od podróżnego życia i jak to osiągnąć.
Tutaj faktycznie nie każdy zadowoli się 'All-em' w Turcji na 6 dni z wylotem z Rzeszowa o trzeciej w nocy, rybką za 50zł przy molo w Kołobrzegu czy własnie Makarską z zapasem konserw w bagażniku.
"Statystyczny" obywatel, nie przesadzając z dyplomacją ale obracając się w jej zakresie, po prostu ma niższe możliwości w zakresie kreatywności, zatem również wymagania odnośnie urlopu i podróży.

Dygresja: Kiedyś gorąco dyskutowałem z przedstawicielem jednego z tzw. prestiżowych zawodów wymagających wyższego wykształcenia i sporo doświadczenia (nie, nie lekarz) o tym, gdzie mógłby jechać z rodziną zamiast n-ty raz odwiedzanej Chorwacji właśnie. Z południowej Polski.
Człowiek ten za nic w świecie nie chciał się przekonać do jazdy samochodem do... Grecji. Twierdził, że "daleko" i "niepewnie".
Jak na ironię, dyskusję prowadziliśmy gdzieś na półwyspie Peliesac.

Dwa lata później nie tylko dojechał do Gythio ale i popłynął z samochodem na Kretę- ponoć za moimi namowami ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Fenomen Chorwacji
#4 PostWysłany: 25 Lip 2018 00:50 

Rejestracja: 01 Kwi 2012
Posty: 3524
srebrny
zawsze jest roznica zapakowac rodzine w taki Egipt czy Hiszpanie, co oznacza ze dla kazdego z osobna trzeba kupic bilet itd, jak ktos nie zaplanuje albo nie ma wprawy, to ceny wakacyjne moga zaskoczyc.

a tu ladujesz wszystkich do jednego auta, na miejsu jakies mieszkanie z kuchnia i sie okaze ze wyjdzie niewiele wiecej lub mniej niz Leba, a zawsze to jakas egzotyka. i nie trzeba znac jezyka bo jakos to bedzie..
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Fenomen Chorwacji
#5 PostWysłany: 25 Lip 2018 00:51 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2012
Posty: 11311
Loty: 476
Kilometry: 752 302
john_doe napisał(a):
Fly4free to- nie boję się tego stowa- elitarne forum skupiające zapaleńców, pasjonatów, którzy doskonale wiedzą czego chcą od podróżnego życia i jak to osiągnąć.

Pozwolisz, że jeśli nadarzy się okazja, to postawię ci piwo? Albo dwa? 8-) :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Fenomen Chorwacji
#6 PostWysłany: 25 Lip 2018 00:57 

Rejestracja: 17 Maj 2017
Posty: 640
Loty: 86
Kilometry: 165 130
Zbanowany
Myślę, że przynajmniej w Polsce fenomen Chorwacji to pozostałość z dawnych czasów. Gdy jeszcze istniała Jugosławia to właśnie tam z bloku wschodniego jeździło się na zagraniczne wczasy + Bułgaria. Później, przez to już po upadku komuny na początku nowego wieku Chorwacja była pewnym symbolem, pierwszych zagranicznych wczasów Polaków w ciepłym kraju przy pewnej pogodzie; sam tam byłem z rodzicami w 2001 roku bodajże. I tak zostało w naszej świadomości.
Jest dużo ciekawszych miejsc , które bym odwiedził choć Chorwacja nie wydaje się aż taka zła, ale minusem są ceny. Tam jeździ pełno Niemiaszków stąd windują ceny, które są ordynarnie wysokie.
Góra
 Profil Relacje PM off
Mikolaj23 lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Fenomen Chorwacji
#7 PostWysłany: 25 Lip 2018 01:07 

Rejestracja: 27 Cze 2013
Posty: 204
niebieski
john_doe napisał(a):

Po pierwsze- dane, dane, dane. Wygooglaj, bo za Ciebie robić tego nie zamierzam, realne statystyki tego, gdzie, jak i czy w ogóle rodacy udają się na urlopy.

Że słyszysz coś tu i tam to nie znaczy wcale, że odzwierciedla to rzeczywistość. A ta skrzeczy: sporego procenta na wyjazdy urlopowe po prostu nie stać, kolejna lwia część jedzie gdzieś do kraju- czemu o Bałtyk i Zakopane nie pytasz?


Skoro założyłem temat to chyba jasne, że piszę o osobach wyjeżdżających, a nie spędzających wakacje w domu.

Gdybym chciał pytac o Bałtyk lub Zakopane to zapewne założyłbym temat o Bałtyku lub Zakopanem. Pytam o Chorwację.

Nie wiem, może ja po prostu obracam się w takim towarzystwie. Może zależy to od regionu Polski?
Po prostu ostatnio gdzie tylko jestem słyszę Chorwacja! Czy to spotkania rodzinne czy znajomi. Czy kolejka w sklepie. Wszędzie tylko Chorwacja i Chorwacja.
Założylem ten temat, żeby się dowiedzieć czy tylko mi chce się rzygać kiedy słyszę to słowo. Liczyłem też na jakieś merytoryczne wypowiedzi lub uzasadnienie.
Góra
 Profil Relacje PM off
eskie lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Fenomen Chorwacji
#8 PostWysłany: 25 Lip 2018 01:37 

Rejestracja: 17 Maj 2017
Posty: 640
Loty: 86
Kilometry: 165 130
Zbanowany
Nie, nie tylko w twoim i ja napisałem Ci w zgodzie z prawdą skąd Chorwacja jest tak popularna. Może jeszcze jesteś młody i nie pamiętasz bumu na Chorwację na początku wieku , jeździły tam całe autokary i taki sentyment pozostał.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Fenomen Chorwacji
#9 PostWysłany: 25 Lip 2018 05:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2013
Posty: 836
Loty: 204
Kilometry: 285 320
niebieski
Podoba mi się Chorwacja.

Co przyciąga Polaków ? Łatwy dojazd (choć raczej z południowej części Polski), łatwość porozumiewania się (dość podobny język), gwarancja pogody nad czystym i pięknym morzem (gwarancja dotyczy sezonu wakacyjnego, czyli od maja do początku października, ale to wtedy większość Polaków wczasuje). I to wystarcza. Sentyment też ma znaczenie, chociaż mnie to zupełnie dotyczy ;)

Ale wymienić można super, choć zatłoczone PN, np. Krka i Plitwice, mnóstwo wysp i wysepek, czyli to czego w Polsce nie ma (fajny krajobraz na żagle, chociaż te z racji wiatru raczej tylko poza sezonem mam- październik), dobre jedzenie (a przynajmniej inne niż w PL), dobry alkohol (j. w.), folklor (j. w.), fajne plaże (tu zdecydowanie mam na myśli skałki i kamienie, a nie typowy Bałtyk), dojazd autostradami (polskie realia w tym zakresie słabo wypadają), inna niż u nas szata roślinna ... mało ?

Minus to ceny, ale przy dobrej organizacji (nie mam tu na myśli cebuli i mielonki z Polski) da się osiągnąć (bardzo wg. mnie drogi) poziom polskiego Bałtyku.

Wysłane z mojego SM-A320FL przy użyciu Tapatalka
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Fenomen Chorwacji
#10 PostWysłany: 25 Lip 2018 06:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2013
Posty: 836
Loty: 204
Kilometry: 285 320
niebieski
Btw ... byłem raz i na razie mam długą listę innych miejsc do odwiedzenia, ale zdecydowanie lubię Chorwację !

Wysłane z mojego SM-A320FL przy użyciu Tapatalka
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Fenomen Chorwacji
#11 PostWysłany: 25 Lip 2018 06:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Sty 2012
Posty: 4146
Loty: 1
Kilometry: 282
platynowy
Nie byłem. A prawie pojechałem na te wakacje '18..
Ale skutecznie odwiodłem żonę od tego pomysłu.
A pomógł mi kalkulator i google. Taniej wyszły Kaszuby. Jeździjmy w Polskę ! Jest taka piękna !
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Fenomen Chorwacji
#12 PostWysłany: 25 Lip 2018 06:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2013
Posty: 836
Loty: 204
Kilometry: 285 320
niebieski
@tom971 z Kaszubami się zgodzę. Podobnie Bieszczady, czy Suwalszczyzna, ale na pewno nie polskie morze ...

Wysłane z mojego SM-A320FL przy użyciu Tapatalka
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
d-t-x lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Fenomen Chorwacji
#13 PostWysłany: 25 Lip 2018 07:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Lut 2014
Posty: 2878
Loty: 408
Kilometry: 765 204
srebrny
Mikolaj23 napisał(a):
Czy jesteście w stanie drodzy forumowicze wyjaśnić mi na czym polega fenomen tego kraju? Z góry mówię, że sam tam nie byłem.
Do Chorwacji jadą wszyscy. Jadą bogaci i ci biedniejsi. Jadą sąsiedzi, jadą znajomi. Jedzie rodzina i wszyscy dookoła. .


Próbowałam ten fenomen rozkminić na trzeźwo i po dużej wódce. Nie udało się.
Na pytanie dlaczego Chorwacja (10-ty raz z rzędu, to samo miasto, a nawet ten sam apartament, bo sprawdzony) ludzie odpowiadają:
- bo samochodem można dojechać taniej (really??)
- bo boją się latać samolotem
- bo mamy samochód do dyspozycji na miejscu (chociaż 95 procent spędza czas stacjonarnie)
- bo z południowej Polski jest tylko trochę dalej niż nad Bałtyk
- bo Włochy są drogie
- bo do Bułgarii samochodem to za daleko
- bo ciepłe morze (Adriatyk?! Ciepły?! Wodę w sierpniu określiłabym mianem lodowatej)
- bo tanio (Tanio?! W Chorwacji?! Jak dla mnie drożyzna)

A tak naprawdę ludzie jeżdżą tam, bo nie mają innej alternatywy. Boją się spróbować czegokolwiek innego. Raz spróbowali zamienić Chorwację na all inclusive w Tunezji czy Turcji i było gorzej. Tak więc zostają przy sprawdzonym przez lata sposobie wypoczynku.

PS. Też rzygam słysząc słowo Chorwacja, ale nie odrzucam kraju jako takiego. Byłam raz. Wystarczy;-)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Fenomen Chorwacji
#14 PostWysłany: 25 Lip 2018 07:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Sty 2012
Posty: 4146
Loty: 1
Kilometry: 282
platynowy
Pacyfa napisał(a):
@tom971 z Kaszubami się zgodzę. Podobnie Bieszczady, czy Suwalszczyzna, ale na pewno nie polskie morze ...

ciiii bo mi rozjadą najadą i spalą ulubione miejsce Bieszczady.. specjalnie nie wspominałem
A po Kaszubach zawiozłem dzieci na tydzień wlasnie nad Bałtyk.. Ale tylko dlatego że mamy mete za free..

Jeździmy w Polska ! Jedzmy polskie! Dajmy zarabiać polskim gospodarzom ! (z wyłączeniem uber górali)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Fenomen Chorwacji
#15 PostWysłany: 25 Lip 2018 07:34 

Dokładnie. Jeśli o mnie chodzi, to w ogóle nie widzę sensu w wyjeżdżaniu poza Polskę w okresie, gdy panuje u nas lato. Przecież, poza lodowcami, mamy tu praktycznie wszystko.
Góra
 PM off
gosiagosia lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Fenomen Chorwacji
#16 PostWysłany: 25 Lip 2018 07:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2012
Posty: 1183
niebieski
Dlaczego Polacy wybierają Chorwację?
- podobny język i dogadasz się bez angielskiego;
- z południa Polski podobna samochodem odległość jak nad Bałtyk;
- złudne wrażenie taniości na miejscu (alternatywą jest zabranie puszek z domu).

Ja byłem 2 razy samolotem i szczerze stwierdzam, że szału nie ma. Na miejscu drożyzna, a podejście do turysty jak do dojnej krowy. Osobiście wybieram inne miejsca nad Morzem Śródziemnym, gdzie jest taniej, ludzie milsi, a całe zaplecze turystyczne znaczeni lepiej zorganizowane. Oczywiście przed sezonem lub po sezonie :)
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Fenomen Chorwacji
#17 PostWysłany: 25 Lip 2018 08:13 

Rejestracja: 02 Lip 2015
Posty: 2198
Loty: 44
Kilometry: 65 890
niebieski
Anonymous napisał(a):
Dokładnie. Jeśli o mnie chodzi, to w ogóle nie widzę sensu w wyjeżdżaniu poza Polskę w okresie, gdy panuje u nas lato. Przecież, poza lodowcami, mamy tu praktycznie wszystko.


Zgadza sie! Tym bardziej z dziećmi warto podróżować po naszym pięknym kraju.
Jednak omijajcie prosze polskie morze jak nie umiecie uszanować, że np w Sopocie też sa mieszakńcy całoroczni :D

edit:
A co do Chorwacji byłem w Zadarze po sezonie. Był to bardzo fajny wypad w mega romantyczne miejsce. Dokładnie to czego oczekiwalem. A ceny moim skromnym zdaniem jednak duzo nizsze niz w UK.
_________________
Jeśli masz jakieś pytania o Poznań pomogę!
I klikamy "pomógł" jeśli tak faktycznie jest :) Status się sam nie zrobi...


Ostatnio edytowany przez gruby_inversia, 25 Lip 2018 08:20, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
Cicha_Woda lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Fenomen Chorwacji
#18 PostWysłany: 25 Lip 2018 08:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Sty 2012
Posty: 4146
Loty: 1
Kilometry: 282
platynowy
panprofesor82 napisał(a):
Dlaczego Polacy wybierają Chorwację?
- z południa Polski podobna samochodem odległość jak nad Bałtyk;

Raczysz żartować. Ani czasowo ani odległościowo.
Komfort jazdy wyznacza czas nie odległość.

Z południa Kraków Ruczaj do Gdańska Przymorze spod bloku pod blok 4h 45m netto via A4 i DK/S/A 1 w nocy.. I są na tym forum osoby które robią to jeszcze krócej za dnia !!

No i najwazniejsze: czy zasłużony urlop jest od siedzenia na kamziorach ??
Sa w Polsce plaże jak w Cancun czy Tulum :) (prawie)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Fenomen Chorwacji
#19 PostWysłany: 25 Lip 2018 08:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2013
Posty: 836
Loty: 204
Kilometry: 285 320
niebieski
panprofesor82 napisał(a):
(...)
Ja byłem 2 razy samolotem i szczerze stwierdzam, że szału nie ma. Na miejscu drożyzna, a podejście do turysty jak do dojnej krowy. Osobiście wybieram inne miejsca nad Morzem Śródziemnym, gdzie jest taniej, ludzie milsi, a całe zaplecze turystyczne znaczeni lepiej zorganizowane (...)
czyli, gdzie ?



Wysłane z mojego SM-A320FL przy użyciu Tapatalka
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Fenomen Chorwacji
#20 PostWysłany: 25 Lip 2018 08:26 

Rejestracja: 07 Kwi 2014
Posty: 1065
srebrny
tom971 napisał(a):
Z południa Kraków Ruczaj do Gdańska Przymorze spod bloku pod blok 4h 45m netto via A4 i DK/S/A 1 w nocy.. I są na tym forum osoby które robią to jeszcze krócej za dnia !!

Gratuluję. Ostatnia nasza wycieczka z Wrocławia na Kaszuby trwała w jedną stronę 8 a z powrotem ponad 9h.
Znajomi nie raz spędzali w trasie po 11-12h jadąc na Hel.
Tymczasem do Chorwacji jechaliśmy 13h ze zwiedzaniem Plitwic.
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 268 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], msala oraz 10 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group